Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manval είπε

Εσύ μέσα στο σπίτι σου πιάνεις παντού 4G Full σήμα για να καταργήσεις το σταθερό?

ΣΗΜ: Αν νομίζεις ότι παίρνοντας κανένα router που παίρνει 4G SIM, το "κολλήσεις" στο παράθυρο για να έχει full 4G και το μοιράζεις στο σπίτι σου (ή και σε περισσότερα σπίτια) σε καμία 10ρία συσκευές για να έχετε απεριόριστο Internet χωρίς κόφτη, τότε την πάτησες. Τα πακέτα αφορούν συνδέσεις για κινητά ή tablet... αν ανιχνευόσουν παραπάνω συσκευές να συνδέονται συγχρόνως από την ίδια sim βάζουν κόφτη.

Προσωπικά έχω καταργήσει το σταθερό μιας και πιάνω 4g εντός σπιτιού και είμαι μόνο με mobile πακέτα. Κόστος το μήνα γύρω στα 25-40€ ανάλογα το μήνα μαζι με την ομιλία μου συνολικά και συνδυασμό καρτών 2 δικτύων και δεν έχω κανένα θέμα ταχύτητας να δινω ταυτόχρονα ιντερνετ σε κινητό,desktop και laptop σε κανονική χρήση απο παλιό κινητό που εχω ως hotspot και ξοδεύω κατ μέσο όρο 200gb το μήνα. Εκει που γονατίζει η φάση για τις άλλες συσκευές, είναι όταν χρειάζομαι να κάνω κάτι γρήγορα upload όπου εκει πιάνει 40-50mpbs 4g upload αλλά πρακτικά αυτός είναι ο λόγος που γουστάρω 4g που στο upload ξεπερνάει ακόμη και vdsl αρκει φυσικά να είσαι σε σημείο που θα έχεις καλό σήμα.

Οταν με το καλό θα έρθουν και Ελλάδα τα gigabit δίκτυα τύπου ρουμανίας με τιμές ρουμανίας, θα βάλω σταθερή γραμμή

Επεξ/σία από bbbb
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Τι εννοείς αν βάλω τον ΦΠΑ; Τελική τιμή είναι αυτή. Επίσης τα 55 έχουν όρια, με το σκριν δείχνω πως σε 4 μέρες έχει γίνει 41gb χρήση. Και σε δίκτυο 5g έτσι;

εδω πληρώνουμε φόρο ήλιου σε όλα. εκει δεν εχει ήλιο. ο φόρος ήλιου, συμφωνα με την μπακαλίστικη θεωρία που έχω αναπτύξει απο την εφηβεία μέχρι τώρα, υπολογίζεται σε 100% πάνω απο την πραγματική τιμή προ φόρων. Βάλε και τους μεγάλους φόρους οπότε μια χαρα ειναι τα 55ε για ελλάδα. λογική τιμή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εδω πληρώνουμε φόρο ήλιου σε όλα. εκει δεν εχει ήλιο. ο φόρος ήλιου, συμφωνα με την μπακαλίστικη θεωρία που έχω αναπτύξει απο την εφηβεία μέχρι τώρα, υπολογίζεται σε 100% πάνω απο την πραγματική τιμή προ φόρων. Βάλε και τους μεγάλους φόρους οπότε μια χαρα ειναι τα 55ε για ελλάδα. λογική τιμή.

Δε θέλω να στο χαλάσω και αυτο αλλά φέτος στο Λονδίνο έχει πολύ καλο καιρό με περισσότερο ήλιο απ’οτι βροχές 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, bbbb said:

Προσωπικά έχω καταργήσει το σταθερό μιας και πιάνω 4g εντός σπιτιού και είμαι μόνο με mobile πακέτα. Κόστος το μήνα γύρω στα 25-40€ ανάλογα το μήνα μαζι με την ομιλία μου συνολικά και συνδυασμό καρτών 2 δικτύων και δεν έχω κανένα θέμα ταχύτητας να δινω ταυτόχρονα ιντερνετ σε κινητό,desktop και laptop σε κανονική χρήση απο παλιό κινητό που εχω ως hotspot και ξοδεύω κατ μέσο όρο 200gb το μήνα. Εκει που γονατίζει η φάση για τις άλλες συσκευές, είναι όταν χρειάζομαι να κάνω κάτι γρήγορα upload όπου εκει πιάνει 40-50mpbs 4g upload αλλά πρακτικά αυτός είναι ο λόγος που γουστάρω 4g που στο upload ξεπερνάει ακόμη και vdsl αρκει φυσικά να είσαι σε σημείο που θα έχεις καλό σήμα.

Οταν με το καλό θα έρθουν και Ελλάδα τα gigabit δίκτυα τύπου ρουμανίας με τιμές ρουμανίας, θα βάλω σταθερή γραμμή

Έχεις κάνει hotspot παλιό κινητό και δουλεύεις laptop με 40-50mbps upload! Τι μάρκα κινητό έχεις? Πόσο κρατάει η μπαταρία? Δεν ζεσταίνεται το κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ένα lenovo κ5 note. Ναι ζεσταινεται αλλά όχι σε υπερβολικό σημείο αλλα δε με απασχολεί. το εχω μονιμα επάνω σε ένα usb hub 5v/2A που δίνω και στο laptop θύρες και όσο αντέξει.. πάντως η φόρτιση έτσι ειναι εξαιρετικά αργή αλλά αυτό ειναι το ζητούμενο. Κάποιες φορές κάνω hotspot και απο το κανονικό μου κινητό ενα xz1. Το θεμα με το upload ειναι ότι εχει το καλό ότι και με μια μόνο band στο δίκτυο (band3 στη περίπτωση μου) μπορει να δώσει το μέγιστο του modem του αναλογα το σήμα κτλ, σε αντίθεση με το download που δεν έχει τόσο καλή συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, bbbb είπε

Προσωπικά έχω καταργήσει το σταθερό μιας και πιάνω 4g εντός σπιτιού και είμαι μόνο με mobile πακέτα. Κόστος το μήνα γύρω στα 25-40€ ανάλογα το μήνα μαζι με την ομιλία μου συνολικά και συνδυασμό καρτών 2 δικτύων και δεν έχω κανένα θέμα ταχύτητας να δινω ταυτόχρονα ιντερνετ σε κινητό,desktop και laptop σε κανονική χρήση απο παλιό κινητό που εχω ως hotspot και ξοδεύω κατ μέσο όρο 200gb το μήνα. Εκει που γονατίζει η φάση για τις άλλες συσκευές, είναι όταν χρειάζομαι να κάνω κάτι γρήγορα upload όπου εκει πιάνει 40-50mpbs 4g upload αλλά πρακτικά αυτός είναι ο λόγος που γουστάρω 4g που στο upload ξεπερνάει ακόμη και vdsl αρκει φυσικά να είσαι σε σημείο που θα έχεις καλό σήμα.

Οταν με το καλό θα έρθουν και Ελλάδα τα gigabit δίκτυα τύπου ρουμανίας με τιμές ρουμανίας, θα βάλω σταθερή γραμμή

Θέλω να κάνω το ίδιο ακριβώς μιας και πιάνω στη σταθερή γραμμή το πολύ 12mpbs. Όταν η cosmote έδωσε τα απεριόριστα δεδομένα για 14 ημέρες το δοκίμασα σε ένα κινητό htc του 2017. Το είχα μόνιμα στην πρίζα και έδινε data hotspot σε όλες τις συσκευές και στο xbox. Η κίνηση των δεδομένων τότε ήταν πάνω απο 1t για δοκιμή. Και πλέον μάλλον κατά εκεί θα πάω, στην κατάργηση του σταθερού ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

που ειναι αυτο?

ετοιμασα βαλιτσες

To συγκεκριμένο στην αγγλία απο μια εταιρία ποθ λέγεται 3(three) αλλά όπου σχεδόν και να πας θα βρείς τέτοια εκτός του ελλαδιστάν επίσης να συμπληρώσω (δεν το αναφέρουν στο banner αλλά υπάρχει στα χαρακτηριστικά  του πακέτου) πως ειναι και τα sms free έχουν και 5G και το unlimited calls πάει προς σταθερά και κινητά κάθε εταιρίας στην Αγγλία όχι μονο της three

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ επιβεβαιώστε:

Το πακέτο gigamax unlimited είναι συμβατό με την υπηρεσία extra sim. Μπορείς να πάρεις μέχρι 4 έξτρα sim. Άρα μπορούμε να δώσουμε απεριόριστο internet σε μέχρι 4 επιπλέον ΣΠΙΤΙΑ σε όλη την Ελλάδα τα οποία θα έχουν απεριόριστα data με τιμή ΕΝΟΣ ΜΟΝΟ προγράμματος συμβολαίου, χωρίς παραπάνω κόστος, με ταυτόχρονη χρήση και από τα 4 σημεία της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, glenngould είπε

Παρακαλώ επιβεβαιώστε:

Το πακέτο gigamax unlimited είναι συμβατό με την υπηρεσία extra sim. Μπορείς να πάρεις μέχρι 4 έξτρα sim. Άρα μπορούμε να δώσουμε απεριόριστο internet σε μέχρι 4 επιπλέον ΣΠΙΤΙΑ σε όλη την Ελλάδα τα οποία θα έχουν απεριόριστα data με τιμή ΕΝΟΣ ΜΟΝΟ προγράμματος συμβολαίου, χωρίς παραπάνω κόστος, με ταυτόχρονη χρήση και από τα 4 σημεία της Ελλάδας.

Ναι μπορείς

Εαν ενδιαφέρεται κάποιος να βρεθούμε 4 άτομα να μοιραστούμε τα έξοδα 55ευρώ/4= 13.75 ευρώ για απεριόριστο Ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Καταρχήν προτού πάμε στις γελοίες κοστολογήσεις και τους περιορισμούς, είμαστε σε χώρα που ακόμα έχουμε τον ΟΤΕ ή την κάθε άλλη εταιρία να μας μετράει τα SMS!!!!!

Τα SMS δεν είναι τίποτα άλλο απο μια απλή συναλλαγή δεδομένων ένα SMS  έχει όγκο 140 bytes(όχι kilobytes όχι Megabytes σκετο bytes) 

Αυτό σημαίνει ότι για να στείλεις πχ 20.000 SMS (είκοσι χιλιάδες έσέμές ) χρειάζεσαι περίπου 2,7 MB (MegaBytes) 

με άλλα λόγια πρακτικά και θεωρητικά όσοι έχουν έστω 3 MB στην κάρτα τους θα μπορούσαν να στείλουν σχεδόν άπειρα SMS ...

Αλλά επιλέγουμε ακόμη να τα χρεώνουμε και να τα μετράμε με την μεζούρα και μάλιστα με γελοία πακέτα που ξεκινάνε απο τα 20-50 SMS και μας κάνουν προσφορά εδώ σε συνδρομή 55ευρώ για 24 μηνη δέσμευση να μας δώσουν 300 SMS προς όλους....  τραγικό. 

Απο εκεί και μόνο (αν και υπάρχει πληθώρα άλλων παραδειγμάτων απλά εννοώ πως αυτό και μόνο είναι αρκετά ενδεικτικό)  φαίνεται πως η ομάδα που είναι υπεύθυνη για την δημιουργία προγραμμάτων στον ΟΤΕ και στα υπόλοιπα μέλη του καρτέλ έχουν εντολές για την δημιουργία "τυριού" που θα σε ρίξει στην φάκα να χρεωθείς παραπάνω.

Πάμε τώρα στα πακέτα αυτά καθ'αυτά.

Στην ελλάδα όπου το  πάνω απο το 50% του πληθυσμού έχει εισόδημα κάτω απο 700 ευρώ 

Distribution_Of_Income_In_Greece.png

Ζητάνε 55 ευρώ για 24 μήνες (είναι σοβαρό αυτό και φταίμε και εμεις σαν καταναλωτές που δεν κινηθήκαμε συστημικά να το πολεμήσουμε μπήκε κυριολεκτικά απο την πίσω πόρτα πριν μερικά χρόνια και έγινε κανόνας... όχι το ότι το παλιό "12μηνο" ήταν εντάξει μιας και δεν υπήρχε άλλος τρόπος πχ "pay as you go" ή 3μηνο/6μηνο κτλ αλλά τσούπ μας τσαμπουνήσανε τα καρτέλ ομόφωνα και στο ξαφνικό παντού 24 μήνες συμβόλαιο! ) 

ή με άλλα λόγια κάτι λιγότερο απο το 10% του μισθού των περισσοτέρων Ελλήνων για να δώσουν τι;;;

300 SMS μέτρια κάλυψη ειδικά εκτός αστικών κέντρων 200 λεπτά και "απεριόριστο" internet 4g που αν δεν είσαι πάλι σε κεντρικές περιοχές έχει 4g εικονίδιο αλλά οι ταχύτητες είναι αισθητά κάτω του 1MB/s ;;;; 

και φυσικά ενώ μας ζητάνε τέτοιο ποσό για 24 μήνες καμιά σοβαρή έκπτωση στην συσκευή που την αγοράζουν 300 απο τον προμηθευτή και την πουλάνε 550 "προσφορά" σε τιμή λιανικής δεν μας κάνουν..... 

Και επίσης και πάλι φυσικά όσοι δεν πέσουν στην φάκα του να πάρουν δάνειο απο τον ΟΤΕ εχμ.. να κάνουν συμβόλαιο εννοώ (αρχίζει να μοιάζει με τοκογλυφικό δάνειο κάθε του χρόνου και χειρότερα που λέμε) 

τρώνε the 3rd the longest με τις κάρτες και τα καρτοσυμβόλαια που είναι ακόμη πιο υπερκοστολογημένα και ακόμη πιο γελοία απλά σου κάνουν την χάρη να σου δίνουν πρόσβαση σε μικρότερες χρεώσεις (για πολύ πιο μικρότερες υπηρεσίες φυσικά ) πχ πάρε 1GB με αν δεν θες άπειρα (και δεν θες άπειρα γιατί είτε δεν τα προσφέρουμε είτε θα πρέπει να τα σκάσεις πολύ χοντρά) αλλά 8 ευρώ φυσικά κόστος!!!

πάρε 50 sms αλλά 1 ευρώ κόστος!! (μιλάμε για μερικά bytes επαναλαμβάνω) κτλ κτλ ειναι απλά για γέλια και για κλάματα η φάση με τα καρτέλ μας. 

Επίσης να θίξω μιας και μιλάω για καρτέλ ότι καμιά ΕΕΤΤ δεν βάζει χέρι πχ στον OTE που δεν προσφέρει σκέτο internet και μικρότερα συμβόλαια (που δεν το κάνει φυσικά γιατί αν προσφέρει σκέτο υπάρχουν ανταγωνιστικές εταιρίες που μπορείς να προωθήσεις την τηλεφωνική σου γραμμή σε αυτές μέσω VoIP και να πληρώνεις πχ 5 ευρώ το 6μηνο για τηλέφωνο!!! αυτό δεν είναι μονοπωλιακή τακτική;;;; οεο;;) 

Οι φοιτητές/φαντάροι/ναυτικοί/υπάλληλοι σεζόν σε εστιατόρια κτλ.. που δεν γίνεται να δεσμευτούν 24 μήνες μιας και θα φύγουν απο εκει που είναι σε λιγότερους δεν μας νοιάζει ας καταπιεστούν ή ας μας τα σκάσουν χοντρά στις κάρτες αν θέλουν internet ... 

Καλά τα έλεγε ο πανούσης αλλά κανένας δεν το έπαιρνε στα σοβαρά xD 

Ωραία η ανάλυση σου, αλλά τα sms δεν χρησιμοποιουν το path του internet αλλά καναλια σηματοδοσιας. Και εξαιτιας των sms, μπορει να μη βγαζεις κληση. Οποτε ειναι πιο πολυτιμος πορος απο το internet. Αρα ολη η αναλυση σου εξισωσωνει διαφορετικα πραγματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mmmpii είπε

Τι εννοείς αν βάλω τον ΦΠΑ; Τελική τιμή είναι αυτή. Επίσης τα 55 έχουν όρια, με το σκριν δείχνω πως σε 4 μέρες έχει γίνει 41gb χρήση. Και σε δίκτυο 5g έτσι;

Άλλοι φόροι Αγγλία και άλλοι Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...