Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για πρωινό


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία σχεδόν 2 χρονιά έφτιαχνα 2 τοστακια γαλοπουρα με ντομάτα μαρούλι και λίγο μαγιονέζα που με κράταγε μέχρι το σχόλασμα, πράγμα που μου έπαιρνε 30 λεπτά (35 άμα έκαιγα τον καφέ). Αλλά τα βαρέθηκα πόσα τοστ να φάει κανείς και είμαι σε αναζήτηση άλλου σχετικά γρήγορου και το βασικότερο αλμυρού πρωινού.

Για ρίξτε κάνα πρόταση γτ με τις μαλακιες που τρώω τον τελευταίο και μήνα έχω αρχίσει και παίρνω κιλά.

Μου προτείνατε αυγά, αλλά δεν με ενθουσιάζουν άσε που έχουν και πολύ καθάρισμα μετά, αμα τα αφήσεις για το μεσημέρι θα βρομάει αυγουληλας το σπίτι.

Τι τρωτέ για πρωινό???

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Τα τελευταία σχεδόν 2 χρονιά έφτιαχνα 2 τοστακια γαλοπουρα με ντομάτα μαρούλι και λίγο μαγιονέζα που με κράταγε μέχρι το σχόλασμα, πράγμα που μου έπαιρνε 30 λεπτά (35 άμα έκαιγα τον καφέ). Αλλά τα βαρέθηκα πόσα τοστ να φάει κανείς και είμαι σε αναζήτηση άλλου σχετικά γρήγορου και το βασικότερο αλμυρού πρωινού.

Για ρίξτε κάνα πρόταση γτ με τις μαλακιες που τρώω τον τελευταίο και μήνα έχω αρχίσει και παίρνω κιλά.

Μου προτείνατε αυγά, αλλά δεν με ενθουσιάζουν άσε που έχουν και πολύ καθάρισμα μετά, αμα τα αφήσεις για το μεσημέρι θα βρομάει αυγουληλας το σπίτι.

Τι τρωτέ για πρωινό???

Για μια στιγμή νόμιζα πως έκανε ο aizensama το ποστ και ενθουσιαστηκα.

Εγώ το πηγαίνω εναλλάξ, μεταξύ τοστ, ντελίβερυ σαντουιτσάκι, δημητριακά με γάλα, φρόυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oatmeal, nuts and fruits.

Λιγδώνει το στομάχι και δεν καταλαβαίνεις τπτ μετά. Επίσης ενδιαφέρον το γάλα με 2x: ψωμί - φυστικοβούτυρο - μαρμελάδα/μέλι.

Για αλμυρά, θα πας σε ομελέτα 2 αυγών με γαλοπούλα και τυρί. Δεν βρωμάει τπτ. Γενικά μιλώντας, το αυγό(α) είναι πάντα must για κάπου μέσα στην μέρα (δεδομένου φυσικά πως δεν έχεις κάποια συγκεκριμένα προβλήματα υγείας). Και το πρωινό είναι σχεδόν πάντα η καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Τα τελευταία σχεδόν 2 χρονιά έφτιαχνα 2 τοστακια γαλοπουρα με ντομάτα μαρούλι και λίγο μαγιονέζα που με κράταγε μέχρι το σχόλασμα, πράγμα που μου έπαιρνε 30 λεπτά (35 άμα έκαιγα τον καφέ). Αλλά τα βαρέθηκα πόσα τοστ να φάει κανείς και είμαι σε αναζήτηση άλλου σχετικά γρήγορου και το βασικότερο αλμυρού πρωινού.

Για ρίξτε κάνα πρόταση γτ με τις μαλακιες που τρώω τον τελευταίο και μήνα έχω αρχίσει και παίρνω κιλά.

Μου προτείνατε αυγά, αλλά δεν με ενθουσιάζουν άσε που έχουν και πολύ καθάρισμα μετά, αμα τα αφήσεις για το μεσημέρι θα βρομάει αυγουληλας το σπίτι.

Τι τρωτέ για πρωινό???

Καταρχάς ΚΟΒΕΙΣ* το αλμυρό πρωινό.

Ξεκινάς θριαμβευτικά τη μέρα σου με γιαουρτάρα 2% αφού έχεις προβεί εις προσθήκην μιας πλουσιοπάροχης κουταλιάς (ή και κουτάλας) μελιού, ιδανικά κρητικού.

Κατόπιν, χτυπάς και τη μπανανάρα σου και γίνεσαι φάκιν πιστ που λέει κι ένας θαμώνας εδώ μέσα

Στη διάρκεια βρώσης των ανωτέρω (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ότι έχεις συνοδεία καφέ ελληνοτούρκικου, αζαχάρωτου και τριπλοκουπάτου. Πλας ένα ποτήρι παγωμένο ύδωρ.

 

*δεν το κόβεις απλά, το πετσοκόβεις (αν χρειαστεί σου δίδω τον καζμά μου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Τα τελευταία σχεδόν 2 χρονιά έφτιαχνα 2 τοστακια γαλοπουρα με ντομάτα μαρούλι και λίγο μαγιονέζα που με κράταγε μέχρι το σχόλασμα, πράγμα που μου έπαιρνε 30 λεπτά (35 άμα έκαιγα τον καφέ). Αλλά τα βαρέθηκα πόσα τοστ να φάει κανείς και είμαι σε αναζήτηση άλλου σχετικά γρήγορου και το βασικότερο αλμυρού πρωινού.

Για ρίξτε κάνα πρόταση γτ με τις μαλακιες που τρώω τον τελευταίο και μήνα έχω αρχίσει και παίρνω κιλά.

Μου προτείνατε αυγά, αλλά δεν με ενθουσιάζουν άσε που έχουν και πολύ καθάρισμα μετά, αμα τα αφήσεις για το μεσημέρι θα βρομάει αυγουληλας το σπίτι.

Τι τρωτέ για πρωινό???

* δημητριακά με βρώμη και ξηρούς καρπούς. Προσθέτεις γαλα, γιαούρτι ή το αγαπημένο μου - γαλα κεφιρ

* ομελέτα με ο.τι αλμυρό υλικό τραβάει η όρεξή σου

* πίτα αραβική με Τα περιεχόμενα του Αλμυρού τοστ

* ψωμί με μέλι και ταχίνι (Και ξηρούς καρπους)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Για μια στιγμή νόμιζα πως έκανε ο aizensama το ποστ και ενθουσιαστηκα.

Εγώ το πηγαίνω εναλλάξ, μεταξύ τοστ, ντελίβερυ σαντουιτσάκι, δημητριακά με γάλα, φρόυτο.

Και εγω τον τελευταίο καιρό είμαι στο σαντουιτσακι από τον φούρνο ή κάνα τυροψωμο

7 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Oatmeal, nuts and fruits.

Λιγδώνει το στομάχι και δεν καταλαβαίνεις τπτ μετά. Επίσης ενδιαφέρον το γάλα με 2x: ψωμί - φυστικοβούτυρο - μαρμελάδα/μέλι.

Για αλμυρά, θα πας σε ομελέτα 2 αυγών με γαλοπούλα και τυρί. Δεν βρωμάει τπτ. Γενικά μιλώντας, το αυγό(α) είναι πάντα must για κάπου μέσα στην μέρα (δεδομένου φυσικά πως δεν έχεις κάποια συγκεκριμένα προβλήματα υγείας). Και το πρωινό είναι σχεδόν πάντα η καλύτερη επιλογή.

μελέτα 2 αυγών με γαλοπούλα και τυρί

Θα το κανω ενα beta test να δούμε τι λέει φαίνεται ενδιαφέρον.

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

30 λεπτα κανεις να φτιαξεις 2 τοστ?

Η σωστή δουλεία αργεί να γίνει

https://imgur.com/a/5szQS4e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

 

μελέτα 2 αυγών με γαλοπούλα και τυρί

Θα το κανω ενα beta test να δούμε τι λέει φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Αν θες να το παίξεις μάστορας, φρυγάνισε πριν την ομελέτα στο τηγάνι μια φέτα ψωμί χοντρή αλατισμένη (μερικοί αλείβουν και σκόρδο για να πάει καλά και κοινωνικά η μέρα), και μόλις γίνει η ομελέτα πέτα την από πάνω. Ρίξε λίγη sour cream αν θες.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Froskeas είπε

Καταρχάς ΚΟΒΕΙΣ* το αλμυρό πρωινό.

Ξεκινάς θριαμβευτικά τη μέρα σου με γιαουρτάρα 2% αφού έχεις προβεί εις προσθήκην μιας πλουσιοπάροχης κουταλιάς (ή και κουτάλας) μελιού, ιδανικά κρητικού.

Κατόπιν, χτυπάς και τη μπανανάρα σου και γίνεσαι φάκιν πιστ που λέει κι ένας θαμώνας εδώ μέσα

Στη διάρκεια βρώσης των ανωτέρω (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ότι έχεις συνοδεία καφέ ελληνοτούρκικου, αζαχάρωτου και τριπλοκουπάτου. Πλας ένα ποτήρι παγωμένο ύδωρ.

*δεν το κόβεις απλά, το πετσοκόβεις (αν χρειαστεί σου δίδω τον καζμά μου)

Δεν μου αρέσουν τα γλυκά γενικά και τα συχαίνομαι για πρωινο, και είπαμε δεν είμαι κάνας φιττουλας απλά θέλω να τρώω κάτι ωραίο για πρωινό χωρίς αυτό να είναι σφολιάτα. Τον καφέ γλυκό θα τον πιω και το τσιγάρο μου θα κάνω.

Απο γαλακτοκομικά το γιαούρτι και το γάλα με ψιλοπειραζουν οπότε τα αποφευγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φραπέ ή Μιλκο + τυρόπιτα ή μπουγάτσα.

Όταν ειμαστε όμως διακοπες σε ξενοδοχειο, ε θα παρεις βρε παιδι μου λιγο απο οοοολον τον μπουφε (ετσι πάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *nenya* είπε

Φραπέ ή Μιλκο + τυρόπιτα ή μπουγάτσα.

Όταν ειμαστε όμως διακοπες σε ξενοδοχειο, ε θα παρεις βρε παιδι μου λιγο απο οοοολον τον μπουφε (ετσι πάει).

Αυτο το Μιλκο και τον λουκουμα τα εχω βάλει στο μάτι για τον αυγουστο που θα κλείσουμε γτ το φοβάμαι οτι θα χρειαστώ immodium και δεν είναι να παίζεις με τέτοια στην δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα τηγάνι καλό να κανείς pancakes me maple σιροπι και ενα χαρμανι απο αποχυμωτη φρουτων η λαχανικων (εσυ θα διαλεξεις τη γευση)

καταργείς το καφέ στο σπίτι και το πολύ πολύ ένα μιλκ shake......καφε μετα τις 10.00

πρέπει να σηκωνεσε μισή ώρα νωρίτερα,το καλοκαίρι είναι οκ αλλά το χειμώνα και 'γώ ζοριζόμουνα αλλά η δουλειά μου ήταν στα 5 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάφορα πρωινά που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς:

1) Ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι, φρούτα της εποχής. Άφθονα και νόστιμα

2) Αν έχεις ή θες να πάρεις ένα μπλέντερ, ρίχνεις τα φρούτα μέσα και τα τρως σε υγρή μορφή. Δουλεύει και τους χειμερινούς μήνες με κατεψυγμένα φρούτα που θα έχεις πάρει από τώρα ή έχουν έτοιμα κομμένα στα σουπερμαρκετ. Εναλλακτικά για όλο το χρόνο: μπανάνα, γάλα, φυστικοβούτυρο, σκόνη κακάο

3) Σάντουιτς μαρμελάδα-φυστικοβούτυρο, αν φρυγανίσεις λίγο το ψωμί γίνεται αρκετά πιο ωραίο. Εναλλακτικά αντί για φυστικοβούτυρο μπορείς να βάλεις ταχίνι και αντί για μαρμελάδα φέτες φρούτου

4) Κυρίως για χειμώνα: ομελέτα/αυγά, μπέικον/λουκάνικο. Μπορείς να κάνεις διάφορες παραλλαγές ανάλογα με τα γούστα σου αλλά είναι πολύ γρήγορο στη παρασκευή και λερώνεις μόνο ένα τηγάνι

5) Στραγγιστό γιαούρτι με μέλι. Από πάνω μπορείς να βάλεις και κανένα ξηρό καρπό αν θέλεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωινό μου είναι 50 γρ. δημητριακά σικάλεως + 1 ποτήρι γάλα 0% . Το οποίο συνοδεύεται πάντα από δεκατιανό, 1 φρούτο + 1 τοστ με γαλοπούλα και κολοκύθι . 

 

Θα σου πρότεινα να μην καταναλώνεις για πρωινό μαγιονέζες , τηγανιτά, μπέικον και γενικά τρόφιμα βαριά επεξεργασμένα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...