Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για πρωινό


Geocheats2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, alphay είπε

Το πρωινό μου είναι 50 γρ. δημητριακά σικάλεως + 1 ποτήρι γάλα 0% . Το οποίο συνοδεύεται πάντα από δεκατιανό, 1 φρούτο + 1 τοστ με γαλοπούλα και κολοκύθι . 

Θα σου πρότεινα να μην καταναλώνεις για πρωινό μαγιονέζες , τηγανιτά, μπέικον και γενικά τρόφιμα βαριά επεξεργασμένα. 

Επίσης (αν και άσχετο με το θέμα) θα σου πρότεινα να μην καταναλώνεις άκρως επεξεργασμένα γαλακτοκομικά 0% και τέτοιες βλακείες. Αν δεν έχεις πρόβλημα με χοληστερίνη/τριγλυκερίδια κλπ, να παίρνεις πάντα τα φυσικά προϊόντα και να τα καταναλώνεις σε μικρότερη ποσότητα (αν το κάνεις για λόγους μείωσης θερμίδων). Τα επεξεργασμένα "diet" προϊόντα είναι ίσως από τα χειρότερα κόλπα της βιομηχανίας..

12 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Το καλύτερο πρωινό είναι σουβλάκια και πίτσα που περίσσεψαν από χθες το βράδυ

Έχω φάει πρωινό σπληνάντερο με μπύρα (camping για ψάρεμα σε παραλία που μετατράπηκε κλασσικά σε BBQ party). Δεν υπήρχε τπτ άλλο σε ακτίνα 5χλμ.

Μια χαρά ήταν!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Έχω φάει πρωινό σπληνάντερο με μπύρα (camping για ψάρεμα σε παραλία που μετατράπηκε κλασσικά σε BBQ party). Δεν υπήρχε τπτ άλλο σε ακτίνα 5χλμ.

Μια χαρά ήταν!

Θεός 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Froskeas είπε

Καταρχάς ΚΟΒΕΙΣ* το αλμυρό πρωινό.

Ξεκινάς θριαμβευτικά τη μέρα σου με γιαουρτάρα 2% αφού έχεις προβεί εις προσθήκην μιας πλουσιοπάροχης κουταλιάς (ή και κουτάλας) μελιού, ιδανικά κρητικού.

Κατόπιν, χτυπάς και τη μπανανάρα σου και γίνεσαι φάκιν πιστ που λέει κι ένας θαμώνας εδώ μέσα

Στη διάρκεια βρώσης των ανωτέρω (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) ότι έχεις συνοδεία καφέ ελληνοτούρκικου, αζαχάρωτου και τριπλοκουπάτου. Πλας ένα ποτήρι παγωμένο ύδωρ.

*δεν το κόβεις απλά, το πετσοκόβεις (αν χρειαστεί σου δίδω τον καζμά μου)

Απο οσο εχω ακουσει απο διατροφολογους και απο το internet, απο τα προιοντα που απαγορευονται να τρως πρωινο με το καλημερα σας ειναι το γιαουρτι και η μπανανα. Εχουν καποιες πολυ αρνητικες επιδρασεις στο στομαχι και στον οργανισμο οταν καταναλωνονται με αδειο στομαχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

Τα τελευταία σχεδόν 2 χρονιά έφτιαχνα 2 τοστακια γαλοπουρα με ντομάτα μαρούλι και λίγο μαγιονέζα που με κράταγε μέχρι το σχόλασμα, πράγμα που μου έπαιρνε 30 λεπτά (35 άμα έκαιγα τον καφέ). Αλλά τα βαρέθηκα πόσα τοστ να φάει κανείς και είμαι σε αναζήτηση άλλου σχετικά γρήγορου και το βασικότερο αλμυρού πρωινού.

Για ρίξτε κάνα πρόταση γτ με τις μαλακιες που τρώω τον τελευταίο και μήνα έχω αρχίσει και παίρνω κιλά.

Μου προτείνατε αυγά, αλλά δεν με ενθουσιάζουν άσε που έχουν και πολύ καθάρισμα μετά, αμα τα αφήσεις για το μεσημέρι θα βρομάει αυγουληλας το σπίτι.

Τι τρωτέ για πρωινό???

Ασε τις ψωμαρες τις μαγιονεζες, τις γαλοπούλες κλπ.

Μόνο φρούτα εποχης, τίποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geocheats2 είπε

 

Η σωστή δουλεία αργεί να γίνει

https://imgur.com/a/5szQS4e

Aυτά είναι άψητα,30 λεπτά τι κάνεις;Κυνηγάς την γαλοπούλα; 

 

Πλάκα κάνω,καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιαούρτι με μέλι, ξηρούς καρπούς, φρούτα εποχής και βρώμη.

2. 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης ή σίκαλης (κατά προτίμηση) με μέλι και ταχίνι ή μέλι φυστικοβούτυρο.

3. Smoothie μπανάνας με λίγο κακάο.

4. Δημητριακά ολικής χωρίς επιπλέον σάκχαρα και άπαχο γάλα.

5. Αυγά βραστά.

Εγώ αυτά τρώω. Τώρα αν σε πειράζουν τα γαλακτοκομικά όπως λες, τα αυγά σε "χαλάνε", και δεν σου αρέχουν τα γλυκά, οι επιλογές σου για πρωινό είναι περιορισμένες σε αλμυρά, σφολιάτες και σάντουιτς που δεν είναι και ό,τι καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 scrambled eggs, 3 φέτες ψητή γαλοπούλα, 2 μικρές πιπεριές (κόκκινη κ κίτρινη βάζω συνήθως), μερικά ντοματινια, λίγη φέτα, κ κάμποσες φέτες σολωμό. Με κρατάει πάνω από 4 ώρες γεμάτη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1. 3 κ.σ. κουάκερ/νιφαδες ολικής με μια κ.σ. κρανμπερι/σταφιδα με ξινόγαλα/κεφιρ/γιαουρτι & μια τορτιγια με μια κ.σ. φυστικοβουτυρο προαιρετικα & ενα βερυκοκο

2. δυο βραστα αυγα με δυο παξιμαδια 1 κ.σ. ελαιολαδο,ντοματα,ριγανη ή ,μια ομελετα με μανιταρια,μαιντανο

3.στραγγιστο γιαουρτι με φρούτα 

4.μπουγατσα με ζαχαρη ή σοκο με εναν καφέ - εσπρέσσο.

5.Σπιτικά πάνκεικς ή άλλο γλυκό σπιτικό.

6.Νηστικός αν έχω πρωινή προπόνηση το σουκου.Τσιμπάω ένα ελαφρύ δεκατιανό.

Τρώω πάντα πρωινό ... ατασθαλίες μόνο το σουκου αν και εφοσον.Μες την βδομάδα απέχω😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

3 scrambled eggs, 3 φέτες ψητή γαλοπούλα, 2 μικρές πιπεριές (κόκκινη κ κίτρινη βάζω συνήθως), μερικά ντοματινια, λίγη φέτα, κ κάμποσες φέτες σολωμό. Με κρατάει πάνω από 4 ώρες γεμάτη 

Ενδιαφέρον θα κάνω από εβδομάδα μια δοκιμή σε αυγά να δούμε πως παει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γλιτώσεις από τη μυρωδία/καθάρισμα στα αυγά που λες, φαντάζομαι αντιπαθείς τον κρόκο, και εγώ μαζι :P.

Σκληρό πρωινό για δίαιτα μιας και λες οτι πήρες και κάτι κιλάκια. Αγόρασε ασπράδι αυγού παστεριωμένα σε κουτί απο σουπερμάρκετ, και φτιάξε ομελετούλα με ποσότητα 6-7 ασπράδια σε αλάδωτο αντικολλητικό τηγάνι μαζί με 40-50γρ κουάκερ. Εγω το τρώω σκέτο αλλά μπορείς να βάλεις ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ μέλι/φυστικοβούτυρο από πάνω.

Υπολόγισε περίπου χοντρικά 300 θερμίδες μαξ με 28γρ πρωτεινή το οποιό θα σε καλύψει καλύτερα από επερξεργασμένες τροφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...