Προς το περιεχόμενο

Μαγνητικούς δίσκους έως μέχρι και 400 TB “βλέπει” η FujiFilm


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

με χρήση κόκκων φερρίτη στροντίου * 

Ο φερρίτης είναι φάση του μετάλλου (πχ αν ήταν οξειδωμένο θα λέγαμε "κόκκων οξειδωμένου στροντίου") και στρόντιο είναι το μέταλλο, το στρόντιο, του στροντίου.

  

λολ δεν είχα παρατηρήσει ότι οι κεφαλές παίζανε πινκπονκ με την κασέτα χωρίς να κάνουν τίποτα το ουσιαστικό δηλαδή :P 

Επίσης αν θες να παίξει ένα βίντεο στο youtube που λινκάρεις κατευθείαν στο σημείο που θέλεις να δείξεις υπάρχουν 2 τρόποι.

1) σταματάς στο σημείο που θες μετά κάτω απο το βίντεο πατάς share και κάνεις click στο checkbox που λέει "start at"

04bd370bdc44f8ccf84ffde663dbb60d.png

2) Απλά δίπλα στο link προσθέτεις ?t=xxx

το ?t είναι ο συμβολισμός που θα δώσει στον youtube player να καταλάβει ότι θες να πας σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο βίντεο που καταλήγει το link σου και το =xxx είναι το χρονικό σημείο αυτό όπου "xxx" το χρονικό σημείο σε δευτερόλεπτα πχ για το 56 θα είναι =56 και το link θα είναι  https://youtu.be/Mdha_OV5saI?t=56

Αν θες να πας στο 2:35 δηλαδή 2ο λεπτό 35ο δευτερόλεπτο (εφόσον το βίντεο έχει τόσο μεγάλη διάρκεια) τότε γράφεις =155 και το link θα είναι https://youtu.be/Mdha_OV5saI?t=155

Γιατί ο χρόνος μπαίνει σε δευτερόλεπτα κάθε λεπτό έχει 60 άρα 2 λεπτά = 120 δευτερόλεπτα και + τα 35 δευτερόλεπτα = 155 αν θες να το πας στο 1:14:26 (1η ώρα 14 λεπτό 26ο δευτερόλεπτο) τότε με την ίδια λογική γράφεις =4466  (1 ώρα ειναι 3600 δευτερόλεπτα 14 λεπτά  είναι 840 και έχουμε 3600+840+26 = 4466)

Φερρίτης δεν είναι καμιά φάση μετάλλου! Είναι κεραμικό υλικό που προκύπτει από την ανάμειξη Οξειδίου του Σιδήρου (επι το πλείστον) μαζί με μικρές ποσότητες κάποιου άλλου στοιχείου. Στη περίπτωση του άρθρου Φερρίτης Στροντίου - Στρόντιο το δεύτερο υλικό.

Αν αναφέρεσαι στο άρθρο του Wiki που το αναφέρει σαν φάση, είναι λάθος. Τα κεραμικά υλικά δεν είναι φάσεις, αλλά προϊόντα υψηλής κατεργασίας (να τα πούμε στερεά μείγματα; όχι όμως κράματα).

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Φερρίτης δεν είναι καμιά φάση μετάλλου! Είναι κεραμικό υλικό που προκύπτει από την ανάμειξη Οξειδίου του Σιδήρου (επι το πλείστον) μαζί με μικρές ποσότητες κάποιου άλλου στοιχείου

 και τα δυο ισχύουν υπάρχει και η αλλοτροπική μορφή του σιδήρου και τα κεραμικά οξειδίων σιδήρου -μετάλλων με το ίδιο όνομα και διαφορετική φύση Το θέμα φυσικά αφορά το δεύτερο είδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smpt είπε

Α) Γιατί οι κασέτες θα κάνουν πππππππαρρρρα πολλλλυυυυ χρόνο να σου φέρουν ένα αρχείο. και δεν είναι read/write αλλά read/append. Για να πανωγραψεις μια κασέτα πρέπει να την "σβήσεις".

Β) τα data όντως αποθηκεύονται στις κασέτες για 30 χρόνια, αν οι συνθήκες είναι σωστές. Αν απλά την βάλεις σε ένα συρτάρι, δεν θα είναι 30 χρόνια.

Γ) εχω πιάσει 500 MB/sec write σε κασέτα (compressed - τα drive έχουν hardware compression). 

Το πρόβλημα είναι να βρεις drive να διαβάσεις μια κασέτα μετά από 10 χρόνια, όχι 30... Τα συστήματα αυτά έχουν backwards compatibility "2 version" 

thx

3 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Ω ρε και να σου μασησει την κασέτα κλάμα...Εμείς που τις ζήσαμε τις κασέτες...θυμόμαστε...

Kαι μακρυά απο πηγές θερμότητας,και μακρυά απο πηγές μαγνητικών πεδίων γιατί χαλάνε...και νά σου κάθε τρεις και λίγο καθαρισμός με την μπατονέτα στις κεφαλές.... Έλεγα ξεμπερδέψαμε με αυτό το διάλο....αλλά όχι...εκεί...θα μας κάνουν να υποφέρουμε....

K μαλιστα διαβαζω οτι τωρα επιστρεφουν στη μοδα γιατι οι χακεραδες εχουν τρελανει τις διαφορες πολυεθνικες στα κλειδωματα κ ρανσομ, οποτε τις θεωρουν την καινουργια μορφη συστηματος ασφαλειας οφφλαιν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλέον αυτό δεν αφορά τον οικιακό χρήστη αφού όλα αποθηκεύονται στο σύννεφο, παρά μόνο όντως έχει αξία για σέρβερ υψηλής αξίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spectaculator είπε

Φερρίτης δεν είναι καμιά φάση μετάλλου!

https://el.wikipedia.org/wiki/Φερρίτης_(μεταλλουργία)

 

Πρώτη γραμμή του κειμένου. 

 

6 ώρες πριν, freegr είπε

Νομίζω ότι πλέον αυτό δεν αφορά τον οικιακό χρήστη αφού όλα αποθηκεύονται στο σύννεφο, παρά μόνο όντως έχει αξία για σέρβερ υψηλής αξίας..

Τον οικιακό/απλό χρήστη όχι αλλά poweruser μικρή επιχείρηση ναι και το κόστος ειναι μικρότερο απότι cloud και ασφαλέστερο (μιας και μπορείς να έχεις 2 φυσικά αντίτυπα σε διαφορετικά σημεία + δεν χρειάζεσαι γρήγορο internet) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, KilliK είπε

ποσο  ανθεκτικες ειναι αυτες οι μαγνητικες ταινιες; δεν φθειρονται;

Αυτό μπορούμε να το μάθουμε πολύ εύκολα με έναν μικρο μαγνήτη .... 

img (4).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Xtheodor είπε

Αυτό μπορούμε να το μάθουμε πολύ εύκολα με έναν μικρο μαγνήτη .... 

img (4).png

αχ τι μου θυμισες.

ηθελε η μανα μου να της περασω κατι mp3 στο κινητο της. που δεν ηταν η πρωτη φορα. και της ειχα πει απο παλια ποτε  να μην αφηνει το κινητο πανω στο γραφειο μου, να το βαζει σε ενα  κομοδινο διπλα στο τραπεζι. ενωμεταξυ πανω  στο γραφειο ειχα συνδεσει τον φορητο hdd μου διπλα στο PC μεσω usb  για  να γραψω κατι δικα μου αρχεια.  και περναει λιγη ωρα   και αρχιζε να χτυπαει το κινητο  της μπροστα στο γραφειο. και λεω γιατι βαραει το κινητο της εδω πανω,  που το αφησε; και κοιταω αριστερα δεξια στο γραφειο. και μα το θεο, ειχε αφησει το  κινητο της ακριβως πανω στον συνδεμενο hdd και κουδουνιζε ενω καποιος  την επαιρνε τηλεφωνο. περιττο  να  πω οτι με ακουσε ολη η πολυκατοικια  εκεινη την ημερα. ευτυχως ο σκληρος δεν επαθε τιποτα. και της περασα και τα mp3 στο τελος.

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SilverMachine είπε

thx

K μαλιστα διαβαζω οτι τωρα επιστρεφουν στη μοδα γιατι οι χακεραδες εχουν τρελανει τις διαφορες πολυεθνικες στα κλειδωματα κ ρανσομ, οποτε τις θεωρουν την καινουργια μορφη συστηματος ασφαλειας οφφλαιν.... 

Ποτέ δεν έφυγε η κασέτα από τη μόδα, γιατί τίποτα δεν ξεπερνάει την ασφάλεια που προσφέρει σαν μέσο, και φυσικά τη χωρητικότητα. Ακόμα και στο cloud που αναφέρθηκε, κασέτες χρησιμοποιούνται για τα "αργά" δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Ω ρε και να σου μασησει την κασέτα κλάμα...Εμείς που τις ζήσαμε τις κασέτες...θυμόμαστε...

Kαι μακρυά απο πηγές θερμότητας,και μακρυά απο πηγές μαγνητικών πεδίων γιατί χαλάνε...και νά σου κάθε τρεις και λίγο καθαρισμός με την μπατονέτα στις κεφαλές.... Έλεγα ξεμπερδέψαμε με αυτό το διάλο....αλλά όχι...εκεί...θα μας κάνουν να υποφέρουμε....

Δυστυχώς όλες οι εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες cold backup με χρήση κασέτας (πχ η Amazon μέσω της υπηρεσίας AWS Glacier) ή έχουν επενδύσει σε συστήματα κασέτας για ενδοεταιρική χρήση δεν ρώτησαν τον TsoliasGR για τη βιωσιμότητα του όλου εγχειρήματος και στο τέλος θα το πληρώσουν ακριβά.

ΥΓ: Δε μιλάμε για την κασετούλα του Commodore 64, αλλά για purpose-built συστήματα που κάνουν αξιόπιστα αυτή τη δουλειά για δεκαετίες.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KilliK είπε

αχ τι μου θυμισες.

ηθελε η μανα μου να της περασω κατι mp3 στο κινητο της. που δεν ηταν η πρωτη φορα. και της ειχα πει απο παλια ποτε  να μην αφηνει το κινητο πανω στο γραφειο μου, να το βαζει σε ενα  κομοδινο διπλα στο τραπεζι. ενωμεταξυ πανω  στο γραφειο ειχα συνδεσει τον φορητο hdd μου διπλα στο PC μεσω usb  για  να γραψω κατι δικα μου αρχεια.  και περναει λιγη ωρα   και αρχιζε να χτυπαει το κινητο  της μπροστα στο γραφειο. και λεω γιατι βαραει το κινητο της εδω πανω,  που το αφησε; και κοιταω αριστερα δεξια στο γραφειο. και μα το θεο, ειχε αφησει το  κινητο της ακριβως πανω στον συνδεμενο hdd και κουδουνιζε ενω καποιος  την επαιρνε τηλεφωνο. περιττο  να  πω οτι με ακουσε ολη η πολυκατοικια  εκεινη την ημερα. ευτυχως ο σκληρος δεν επαθε τιποτα. και της περασα και τα mp3 στο τελος.

Τζάμπα της φώναξες της καημένης της μανούλας σου γιατί δεν θα πάθαινε τίποτα ακόμη και αν είχε αφήσει έναν τεράστιο μαγνήτη νεοδυμίου πάνω του... Αν πάθαινε κάτι θα ήταν το κινητό σε περίπτωση που ήταν τίποτα 10k rpm ο σκληρός και ανέβαζε θερμοκρασίες τότε θα έσβηνε απλά το κινητό για λόγους ασφαλείας(αν ήταν smartphone) . 

 

 

 

Τέσπα αυτό που είπες με την σειρά του μου θύμισε την δικιά μου μάνα που άκουγε ένα CD που έπαιζα στο στέρεο που είχα και της άρεσε πολύ όταν τελείωσε το CD μου ζήτησε να το γυρίσω απο την άλλη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Δυστυχώς όλες οι εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες cold backup με χρήση κασέτας (πχ η Amazon μέσω της υπηρεσίας AWS Glacier) ή έχουν επενδύσει σε συστήματα κασέτας για ενδοεταιρική χρήση δεν ρώτησαν τον TsoliasGR για τη βιωσιμότητα του όλου εγχειρήματος και στο τέλος θα το πληρώσουν ακριβά.

ΥΓ: Δε μιλάμε για την κασετούλα του Commodore 64, αλλά για purpose-built συστήματα που κάνουν αξιόπιστα αυτή τη δουλειά για δεκαετίες.

Πραγματικά εσύ νομίζεις οτι μιλάω για κάτι τέτοιο?Μιλάω για καθημερινή χρήση.Εκεί στην αμαζον μπορεί να έχουν και ένα τεχνικό για κάθε μηχανάκι να καθαρίζει κεφαλές η δενξέρω εγώ τι.Στην καθημερινότητα όμως;Αμα σου μασήσει την κασέτα και χάσεις τα αρχεία σου θα κλαίς η όχι;Και καλά αν είναι κάποια προγράμματα που οκ τα ξανακατεβάζεις!Αμα είναι backup εικόνες και βίντεο απο τα παιδιά σου πχ...η τον γάμο σου...ΔΕΝ ξαναβρίσκονται αν δεν τα έχεις αλλου.

Άιντε γίνατε μερικοί εξυπνάκηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...