Προς το περιεχόμενο

Μαγνητικούς δίσκους έως μέχρι και 400 TB “βλέπει” η FujiFilm


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

https://el.wikipedia.org/wiki/Φερρίτης_(μεταλλουργία)

Πρώτη γραμμή του κειμένου. 

...

Διάβασε καλύτερα αυτό:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_(magnet)

ή καλύτερα επειδή το wikipedia είναι άκρως αναξιόπιστο (το δικό σου μάλιστα έχει κι επισήμανση σχετικά με την αξιοπιστία του, δες εδώ:

https://www.britannica.com/science/ferrite-iron-oxide-compound

Ο Φερρίτης δεν είναι φάση. Είναι κεραμικό υλικό. Δεν είναι κανένα είδος φάσης ο φερρίτης. Μάλιστα στη μεταλλουργία οι φάσεις του χάλυβα και του χυτοσιδήρου είναι κάτι τελείως διαφορετικό (ευτηκτοειδής, ευτηκτική, περιτηκτική, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν θέλουν να απλωθεί η αγορά στις μαγνητικές ταινίες και πέρα των server και των μεγάλων εταιριών δεν μπορώ να το καταλάβω. Κρατάνε τις τιμές σε αυτά τα συστήματα σχεδον απαγορευτικές για κάποια μεσαία ή μικρή επιχείρηση με μεσαίες ή σχετικά μικρές ανάγκες σε storage.

Το έχω ψάξει τόσες φορές και καταλήγω κάθε φορά ότι δεν αξίζει πχ για εμένα που έχω ανάγκες της τάξης των 5-10ΤΒ το χρόνο και σαν εμένα φαντάζομαι είναι χιλιάδες άλλες επιχειρήσεις, επαγγελματίες κτλ. Κρατάω διπλό backup σε σκληρούς λοιπόν σε διαφορετικές τοποθεσίες. Αν ήταν λίγο πιο φθηνά τα drives και προσανατολισμένα για πιο απλή χρήση (πχ εξωτερικές μονάδες με σύνδεση USB/USB-C και αναγνώριση ως εξωτερική μονάδα αποθήκευσης χωρίς πολλά πολλά) θα είχα το ένα backup σε σκληρούς δίσκους για άμεση πρόσβασή (NAS πχ, όπως το έχω τώρα) και δεύτερο backup ή και τρίτο σε LTO κασέτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spectaculator είπε

Διάβασε καλύτερα αυτό:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_(magnet)

ή καλύτερα επειδή το wikipedia είναι άκρως αναξιόπιστο (το δικό σου μάλιστα έχει κι επισήμανση σχετικά με την αξιοπιστία του, δες εδώ:

https://www.britannica.com/science/ferrite-iron-oxide-compound

Ο Φερρίτης δεν είναι φάση. Είναι κεραμικό υλικό. Δεν είναι κανένα είδος φάσης ο φερρίτης. Μάλιστα στη μεταλλουργία οι φάσεις του χάλυβα και του χυτοσιδήρου είναι κάτι τελείως διαφορετικό (ευτηκτοειδής, ευτηκτική, περιτηκτική, κλπ).

ενημέρωσε και τους μεταλλουργούς στο πολυτεχνείο γιατί διδάσκουν ότι ο α-Fe ονομάζεται φερρϊτης, κρίμα είναι τα παιδιά να τα μαθαίνουν λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η εκδίκηση των floppies ! 

Φαντάσου δισκέτες των 5ΤΒ, φαντάσου να βλέπεις ταινία UHD και να ακούς το floppy drive να γουργουρίζει ... 

Φαντασου και τα νέα CD που θα βγούνε μετά, τι θα χωράνε ...

Και μετά, γύρω στο 2060, θα βγουν τα νεα στικάκια USB !  Εκεί να δείς χωρητικότητα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nvel είπε

ενημέρωσε και τους μεταλλουργούς στο πολυτεχνείο γιατί διδάσκουν ότι ο α-Fe ονομάζεται φερρϊτης, κρίμα είναι τα παιδιά να τα μαθαίνουν λάθος

Αντί να τσαμπουνάς βλακείες διάβασε καλύτερα με προσοχή αυτά που παραθέτεις (αν είσαι μεταλλουργός, τότε είσαι μάλλον για κλάματα). Στο διάγραμμα φάσεων που παρουσιάζεται, στην ευτηκτοειδή φάση υπάρχει μόνο α+Fe3C. To α είναι Φερρίτης και το Fe3C Σεμεντίτης. Και τα δυο είναι συστατικά της συγκεκριμένης φάσης και όχι φάσεις του σιδήρου.

Διάβασε καλύτερα το τι διδάσκεται επίσημα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν σου κάνει το δικό μου διάγραμμα από το εμπ που φυσικά έχει και περιοχή α-Fe, στο δικό σου διάγραμμα που είναι "επίσημο" από του βόλο στην σελίδα 2 ο φερρίτης που είναι στην ίδια θέση και με το δικό μου διάγραμμα, τι υλικό είναι; Κεραμικό που δημιουργείται από μίξη οξειδίων σιδήρου και άλλου μετάλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nvel είπε

αφού δεν σου κάνει το δικό μου διάγραμμα από το εμπ που φυσικά έχει και περιοχή α-Fe, στο δικό σου διάγραμμα που είναι "επίσημο" από του βόλο στην σελίδα 2 ο φερρίτης που είναι στην ίδια θέση και με το δικό μου διάγραμμα, τι υλικό είναι; Κεραμικό που δημιουργείται από μίξη οξειδίων σιδήρου και άλλου μετάλλου;

Να διαβάζεις και να κατανοείς σωστά τα διαγράμματα αυτά ! Το διάγραμμα αυτό λέει πως στην ευτηκτοειδή φάση (η φάση του κράματος δηλαδή, όχι του σιδήρου) σε εκείνες τις συνθήκες έχει σαν σύσταση το α+Fe3C (και όχι το α-Fe που έριξες παραπάνω). Το α+Fe3C είναι α = Φερρίτης (συστατικό 1 και όχι φάση) και Fe3C = Σεμεντίτης (συστατικό 2, επίσης όχι φάση).

Σου παρέθεσα αυτό από το Βόλο γιατί αναλύει το διάγραμμα καλύτερα. Δες το καλύτερα.

Btw, στο εν λόγω άρθρο ο Φερρίτης είναι SrO-6(Fe2O3). Άλλοι Φερρίτες είναι οι MnZn Φερρίτες, οι ΝiZn Φερρίτες κλπ.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι αγράμματος και δεν μπορώ να διαβάσω σωστά, εσύ που είσαι εγγράμματος μπορείς να μου απαντήσεις τι υλικό είναι ο φερρίτης στο διάγραμμα στην σελίδα 2; δεν με ενδιαφέρουν οι άλλοι φερρίτες.

1.jpg

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvel είπε

είμαι αγράμματος και δεν μπορώ να διαβάσω σωστά, εσύ που είσαι εγγράμματος μπορείς να μου απαντήσεις τι υλικό είναι ο φερρίτης στο διάγραμμα στην σελίδα 2; δεν με ενδιαφέρουν οι άλλοι φερρίτες.

1.jpg

Εξαρτάται από το κράμα που θες να φτιάξεις. Επίσης αυτό το διάγραμμα και το δικό σου είναι γενικό για χάλυβα και χυτοσίδηρο. Δεν έχει καμιά σχέση με το κεραμικό Φερρίτη Στροντίου του άρθρου! Στο άρθρο ο Φερρίτης είναι στροντίου, άλλου φερρίτες με άλλα (Mn, Ni, και άλλα με σπάνιες γαιες κλπ). Εσύ που υποστηρίζεις πως είναι ο Φερρίτης είναι φάση του Σιδήρου, για πες μου τις άλλες φάσεις του Σιδήρου. Υπόψη πως το L υποδηλώνει ρευστό και όχι στερεό. π.χ. στην περιοχή γ+L σημαίνει πως έχεις κρυστάλλους ωστενίτη και ρευστό. Ο Ωστενίτης είναι αλλοτροπική μορφή του σιδήρου (βλέπε κρυσταλλικό πλέγμα και όχι φάση).

Μπερδεύεστε με αυτό που έγραψε η wikipedia:

"Ο φερρίτης είναι στερεά φάση καθαρού σιδήρου ή στερεό διάλυμα..."

Το φάση αυτό αναφέρετε στο στερεή και όχι στον Φερρίτη. Μιλά δηλαδή για στερεή φάση του σιδήρου και όχι πως ο Φερρίτης είναι φάση του σιδήρου  (βλέπε αλλοτροπισμός). Όπως ο Άνθρακας, το διαμάντι και ο γραφίτης. Όλα είναι αλλοτροπικές μορφές του άνθρακα, κανένα όμως δεν είναι φάση του άνθρακα.

 

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ΑΚΡΙΒΩΣ εγώ έγραψα ότι ο φερρίτης είναι φάση του σιδήρου; Τελικά θα μου πεις αν ο φερριτης στο διάγραμμα "Είναι κεραμικό υλικό που προκύπτει από την ανάμειξη Οξειδίου του Σιδήρου (επι το πλείστον) μαζί με μικρές ποσότητες κάποιου άλλου στοιχείου."

Στις 6/7/2020 στις 10:32 ΠΜ, nvel είπε

 και τα δυο ισχύουν υπάρχει και η αλλοτροπική μορφή του σιδήρου και τα κεραμικά οξειδίων σιδήρου -μετάλλων με το ίδιο όνομα και διαφορετική φύση Το θέμα φυσικά αφορά το δεύτερο είδος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nvel είπε

που ΑΚΡΙΒΩΣ εγώ έγραψα ότι ο φερρίτης είναι φάση του σιδήρου; Τελικά θα μου πεις αν ο φερριτης στο διάγραμμα "Είναι κεραμικό υλικό που προκύπτει από την ανάμειξη Οξειδίου του Σιδήρου (επι το πλείστον) μαζί με μικρές ποσότητες κάποιου άλλου στοιχείου."

Πρώτον πετάχτηκες σε απάντηση που έδωσα σε άλλον που υποστήριζε πως είναι φάση σιδήρου.

Δεύτερον, έδειξες τα κράματα χυτοσιδήρου και χάλυβα όπου ο Φερρίτης του είναι σχεδόν 100% σίδηρος. Επίσης μίλησες για κράματα ενώ παραπάνω έγινε κουβέντα για κεραμικά.

Τρίτον, στο άρθρο αναφέρεται σε κεραμικό Φερρίτη Στροντίου. Ο Φερρίτης εκεί δεν είναι απλά Σίδηρος, αλλά στο πλέγμα του υπάρχει υποκατάσταση σιδήρου από στρόντιο και γι' αυτό καλείται Φερρίτης Στροντίου και αυτό είναι που τους προσδίδει τις ιδιαίτερες μαγνητικές ιδιότητες. Σαν Φερρίτες καλούνται τα κεραμικά υλικά πρόσμιξης οξειδίου του σιδήρου με κάποια άλλα υλικά (δες εδώ). Υπάρχει λόγος που η περιοχή του α στο διάγραμμά σου στενεύει καθώς πλησιάζει σε κανονικές συνθήκες.

Αναφορά σε κείμενο

Ferrites (non-conductive ceramics manufactured from the oxides of nickel, zinc, manganese, or other compounds)

Τέλος ο σκέτος σίδηρος δεν είναι Φερρίτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε ο α-Fe που ονομάζεται σε όλα τα διαγράμματα και στην βιβλιογραφία φερρίτης δεν είναι φερρίτης γιατί οι φερρίτες είναι μόνο κεραμικά υλικά , κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nvel είπε

οπότε ο α-Fe που ονομάζεται σε όλα τα διαγράμματα και στην βιβλιογραφία φερρίτης δεν είναι φερρίτης γιατί οι φερρίτες είναι μόνο κεραμικά υλικά , κατάλαβα...

Το λινκ που σου παρέθεσα είναι από βιβλία της Elsevier. Αν και αυτοί πιστεύεις πως γράφουν βλακείες τότε τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...