Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρήματων από κουμπαρά σε τράπεζα


thomas2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Πλησιάζει η ώρα να πάρω αυτοκίνητο και θέλω να μεταφέρω ένα ποσό στην τράπεζα καθώς ετσι θα πληρωθεί η αξία του. Το ποσό ανέρχεται στα 3χιλ περίπου τα οποία είναι οικονομίες δώρα από συγγενείς κλπ. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εφορία για να τα καταθέσω στον τραπεζικό λογαριασμό μου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πιθανότατα όχι, σίγουρα όμως όταν θα κάνεις δήλωση θα επιβαρυνθείς με το τεκμήριο αγοράς (τα 3k) συν το τεκμήριο διαβίωσης του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Γεια σας. Πλησιάζει η ώρα να πάρω αυτοκίνητο και θέλω να μεταφέρω ένα ποσό στην τράπεζα καθώς ετσι θα πληρωθεί η αξία του. Το ποσό ανέρχεται στα 3χιλ περίπου τα οποία είναι οικονομίες δώρα από συγγενείς κλπ. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εφορία για να τα καταθέσω στον τραπεζικό λογαριασμό μου ; 

Σίγουρα εχεις πρόβλημα.

Οχι με την κατάθεση αλλα με την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε τι μπορώ να κάνω ; 

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πιθανότατα όχι, σίγουρα όμως όταν θα κάνεις δήλωση θα επιβαρυνθείς με το τεκμήριο αγοράς (τα 3k) συν το τεκμήριο διαβίωσης του αυτοκινήτου.

Μπορείς να με κατατοπισεις ή να με παραπεμψεις κάπου ώστε να διαβάσω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εισόδημα το έτος 2019 περίπου 5χιλ δεν βγήκε ακόμα η φορολογική. Ακίνητα δεν έχω πάνω μου. Απλώς κατά καιρούς έβγαζα χρήματα για αγορές κλπ  όποτε δεν έχουν μείνει όσα χρήματα χρειάζομαι στον λογαριασμό μισθοδοσίας μου

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Στον μπαμπα θα το γραψει ωρε παιδες, εκτος αν πχ παρει χιλιαρακι.

Το πρόβλημα κυρίως είναι πως να δικαιολογήσω αυτά τα χρήματα. Άκουσα πως αν βάλεις σε τράπεζα τόσα λεφτά ίσως έχεις θέμα με την εφορία. Αν το πάρω στο όνομα του πατέρα μου θα πρέπει να μπορεί να το πληρώσει αυτός με χρήματα που πρέπει να έχει στον λογαριασμό του λογικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Το αυτοκίνητο πόσο κανει;

8 χιλιάδες κοστίζει. Μισα μισα σχεδόν με τον πατέρα μου θα τα βαλλουμε. Αλλά δεν ξέρω πως γίνονται τα της τράπεζας .. από ρευστο σε κατάθεση. Το να το πάρει στο όνομα του δεν αποτελεί πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κανενα θεμα δεν θα εχεις γι αυτο το ποσο ,μεχρι 10κ δεν ασχολειται κανεις μα κανεις....3κ εχει ο μεσος ελληνας σπιτι του σε μετρητα για ωρα αναγκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και τα υπόλοιπα 3 χιλιαρικα;

Μπαμπάς μεταφορά τράπεζα σε τράπεζα λογικα. 

7 λεπτά πριν, tzoyris7 είπε

κανενα θεμα δεν θα εχεις γι αυτο το ποσο ,μεχρι 10κ δεν ασχολειται κανεις μα κανεις....3κ εχει ο μεσος ελληνας σπιτι του σε μετρητα για ωρα αναγκης

Έχω αγχωθεί λίγο .. όταν λένε πως πληρώνεις μέσω τράπεζας μπορώ πχ να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό με μετρητά στον έμπορο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...