Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρήματων από κουμπαρά σε τράπεζα


thomas2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Bitbit είπε

όπως είναι το φορολογικό σύστημα, μη περιμένεις να βγει άκρη.

Τα άσπρα σου τα βαφτίζουν μαύρα χωρίς να το καταλάβεις.

Δεν υπάρχει λογική από τη στιγμή που σε φορολογούν επι φανταστικών εισοδημάτων. Αυτό τα λέει όλα, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

ΕΣΥ, φορολογείσαι επί φανταστικών εισοδήματων η μιλάς για άλλους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Ξέρεις πολλούς που το κάνουν αυτό η μόνο εσύ το κάνεις ?

Μόνο εγώ. Κανένας άλλος δεν βάζει λεφτά σε κουμπαρά. Είναι αποκλειστικά δικό μου προνόμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Μόνο εγώ. Κανένας άλλος δεν βάζει λεφτά σε κουμπαρά. Είναι αποκλειστικά δικό μου προνόμιο

Οι άλλοι έχουν κουμπαρά την τράπεζα και δεν κινδυνεύουν και από κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΣΥ, φορολογείσαι επί φανταστικών εισοδήματων η μιλάς για άλλους ?

γενικά μιλάω αλλά αν θες και προσωπικά, ναι.

Τα τεκμήρια μου είναι πάνω από το εισόδημα.

Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

γενικά μιλάω αλλά αν θες και προσωπικά, ναι.

Τα τεκμήρια μου είναι πάνω από το εισόδημα.

Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος

Και πληρώνεις παραπάνω η όχι ?

Η κανείς πχ ανάλωση κεφαλαίου οπότε δεν πληρώνεις τελικά παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ασχολείται με λιγότερο από 10k καταθέσεις. Οπότε με τράπεζα δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα αν σου αρχίσουν τα περίεργα πες σε κάποιον με σταθερό εισόδημα να κάνει την κατάθεση. 
Με τον έμπορο, δεν έχω ιδέα τι παίζει όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις ολων σας. Αν πω ότι έβγαλα άκρη θα είναι ψεμα ..δουλεύω εδώ και 4 χρόνια σχεδόν σταθερά και μάζεψα κάποια χρήματα τα ποια είχα την απορια πως μπορώ να χρησιμοποιήσω για την αγορά. Γενικά δεν ειμαι φαν της κάρτας προτιμώ να βγάζω λεφτά στο πορτοφόλι όποτε κάπως ετσι μαζεύτηκαν χρήματα και σε συνδιασμο με χαρτζιλίκι από συγγενείς κλπ. διστυχως δεν μπορώ να μαζεψω από μισθοδοσία στον λογαριασμό μου τόσα λεφτά αυτό θα μου πάρει άλλο ένα χρόνο το λιγότερο. Το αυτοκίνητο δεν θα μπει στο όνομα του πατέρα μου. Απλώς δεν ξέρουμε ακόμα και αν ο ίδιος είσοδημα που να δικαιλογει τέτοια αφορά. Επίσης όσων αφορά την κατάθεση από ΑΤΜ νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει ανωνυμα ακόμα και αν παω στον γκισέ να βάλω λεφτά θέλει ταυτότητα όποτε φαίνεται ποιος τα έβαλε. Η αγορά θα γίνει από αντιπροσωπεία κατά πάσα πιθανότητα. Εάν δέχονται να τους δώσω μέτρημα στο χέρι και να κάνουν αυτοί καταθέσεις κλπ δεν το γνωρίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις ολων σας. Αν πω ότι έβγαλα άκρη θα είναι ψεμα ..δουλεύω εδώ και 4 χρόνια σχεδόν σταθερά και μάζεψα κάποια χρήματα τα ποια είχα την απορια πως μπορώ να χρησιμοποιήσω για την αγορά. Γενικά δεν ειμαι φαν της κάρτας προτιμώ να βγάζω λεφτά στο πορτοφόλι όποτε κάπως ετσι μαζεύτηκαν χρήματα και σε συνδιασμο με χαρτζιλίκι από συγγενείς κλπ. διστυχως δεν μπορώ να μαζεψω από μισθοδοσία στον λογαριασμό μου τόσα λεφτά αυτό θα μου πάρει άλλο ένα χρόνο το λιγότερο. Το αυτοκίνητο δεν θα μπει στο όνομα του πατέρα μου. Απλώς δεν ξέρουμε ακόμα και αν ο ίδιος είσοδημα που να δικαιλογει τέτοια αφορά. Επίσης όσων αφορά την κατάθεση από ΑΤΜ νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει ανωνυμα ακόμα και αν παω στον γκισέ να βάλω λεφτά θέλει ταυτότητα όποτε φαίνεται ποιος τα έβαλε. Η αγορά θα γίνει από αντιπροσωπεία κατά πάσα πιθανότητα. Εάν δέχονται να τους δώσω μέτρημα στο χέρι και να κάνουν αυτοί καταθέσεις κλπ δεν το γνωρίζω 

Επειδή, είμαστε στα όρια της παρατυπίας, η λύση είναι να συμβουλευτείς τον λογιστή σου που θα πάρει και την ευθύνη και θα σε καθοδηγήσει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thomas2006 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις ολων σας. Αν πω ότι έβγαλα άκρη θα είναι ψεμα ..δουλεύω εδώ και 4 χρόνια σχεδόν σταθερά και μάζεψα κάποια χρήματα τα ποια είχα την απορια πως μπορώ να χρησιμοποιήσω για την αγορά. Γενικά δεν ειμαι φαν της κάρτας προτιμώ να βγάζω λεφτά στο πορτοφόλι όποτε κάπως ετσι μαζεύτηκαν χρήματα και σε συνδιασμο με χαρτζιλίκι από συγγενείς κλπ. διστυχως δεν μπορώ να μαζεψω από μισθοδοσία στον λογαριασμό μου τόσα λεφτά αυτό θα μου πάρει άλλο ένα χρόνο το λιγότερο. Το αυτοκίνητο δεν θα μπει στο όνομα του πατέρα μου. Απλώς δεν ξέρουμε ακόμα και αν ο ίδιος είσοδημα που να δικαιλογει τέτοια αφορά. Επίσης όσων αφορά την κατάθεση από ΑΤΜ νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει ανωνυμα ακόμα και αν παω στον γκισέ να βάλω λεφτά θέλει ταυτότητα όποτε φαίνεται ποιος τα έβαλε. Η αγορά θα γίνει από αντιπροσωπεία κατά πάσα πιθανότητα. Εάν δέχονται να τους δώσω μέτρημα στο χέρι και να κάνουν αυτοί καταθέσεις κλπ δεν το γνωρίζω 

Φίλε από την αρχή σου λέμε πως το πρόβλημα σου δεν είναι αυτό που νομίζεις, δλδ το πως θα τα κάνεις κατάθεση στην τράπεζα, το πρόβλημα σου είναι στο πως θα δικαιολογήσεις την αγορά στην εφορία, γιατί δεν θες να το καταλάβεις? Είτε πας εσύ στο γκισέ και τα καταθέσεις απευθείας στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, είτε τα καταθέσεις από ΑΤΜ ή ΚΑΣ σε δικό σου λογαριασμό και μετά στην αντιπροσωπεία, είτε μετρητά τα δώσεις στην αντιπροσωπεία και κάνουν αυτοί την κατάθεση για λογαριασμό σου, δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα πρέπει να είσαι σε θέση να τα δικαιολογήσεις αλλιώς θα πληρώσεις φόρο εισοδήματος για αυτά.

Η πιο καλή λύση είναι ο πατέρας σου να σου κάνει πριν την αγορά δήλωση δωρεάς για το ποσό που δεν μπορείς να καλύψεις, έτσι θα πληρώσετε μόνο 10% φόρο δωρεάς για αυτό το ποσό, σε κάθε άλλη περίπτωση ο φόρος θα είναι μεγαλύτερος.

Τώρα αν ο πατέρας σου μπορεί να σε καλύψει με δωρεά, μάλλον θα πρέπει να φορολογηθείς βάση των τεκμηρίων σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ο φίλος παραπάνω έγραψε συγκεκριμένα "Οποιος εχει μαυρο χρημα, τα κανει μασουρακια", και όχι το αντίθετο που κατάλαβες εσύ, δλδ πως όποιος τα κάνει μασουράκι σίγουρα είναι μαύρα.

Επίσης δεν νομίζω να είναι άσχετο με το θέμα του ts, ο οποίος έχει μαύρα (αδήλωτα/μη φορολογημένα) χρήματα σε μασουράκια :)

Απο που προκύπτει ότι ο OP έχει μαύρα χρήματα σε μασουράκια ? Οι συγγενείς κτλπ δεν τα είχαν δηλωμένα πριν του τα δωρίσουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thomas2006 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντησεις ολων σας. Αν πω ότι έβγαλα άκρη θα είναι ψεμα ..δουλεύω εδώ και 4 χρόνια σχεδόν σταθερά και μάζεψα κάποια χρήματα τα ποια είχα την απορια πως μπορώ να χρησιμοποιήσω για την αγορά. Γενικά δεν ειμαι φαν της κάρτας προτιμώ να βγάζω λεφτά στο πορτοφόλι όποτε κάπως ετσι μαζεύτηκαν χρήματα και σε συνδιασμο με χαρτζιλίκι από συγγενείς κλπ. διστυχως δεν μπορώ να μαζεψω από μισθοδοσία στον λογαριασμό μου τόσα λεφτά αυτό θα μου πάρει άλλο ένα χρόνο το λιγότερο. Το αυτοκίνητο δεν θα μπει στο όνομα του πατέρα μου. Απλώς δεν ξέρουμε ακόμα και αν ο ίδιος είσοδημα που να δικαιλογει τέτοια αφορά. Επίσης όσων αφορά την κατάθεση από ΑΤΜ νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει ανωνυμα ακόμα και αν παω στον γκισέ να βάλω λεφτά θέλει ταυτότητα όποτε φαίνεται ποιος τα έβαλε. Η αγορά θα γίνει από αντιπροσωπεία κατά πάσα πιθανότητα. Εάν δέχονται να τους δώσω μέτρημα στο χέρι και να κάνουν αυτοί καταθέσεις κλπ δεν το γνωρίζω 

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο ... δουλεύεις 4 χρόνια, άρα έχεις 3 φορολογικές δηλώσεις συν μία ακόμα που θα έχεις για το 2020 από τις 31/12/2020 και μετά που θα κλείσει το έτος. Τότε θα χρειαστεί να δηλώσεις και την αγορά του αυτοκινήτου σου αν το πάρεις μέσα στο 2020.

Κάνεις λοιπόν τον εξής υπολογισμό εφόσον είσαι εργένης και δεν έχεις σπίτι: Κάθε χρόνο η εφορία θεωρεί πως ξοδεύεις 3000 για τον εαυτό σου (επειδή ζεις, αναπνέυεις, τρως κτλ). Αυτό λέγεται τεκμήριο διαβίώσης. Κάθεσαι λοιπόν και λες .... σε 4 χρόνια (μαζί με το 2020), τα εισοδήματα μου πόσα είναι? Αφαιρείς 3000 x 4 = 12.000 και βγαίνουν οι "οικονομίες" που νόμιμα μπορείς να έχεις στη τετραετία σύμφωνα με την εφορία.

Θα κάνεις τώρα αγορά ενός αυτοκινήτου 8.000 ... είναι αυτή η αγορά κάτω από τις νόμικες οικονομίες σου? Αν ναι, δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν αν ο πατέρας σου θα σε βοηθήσει ή όχι στην αγορά! Αν όχι κοιτάς πόσο παραπάνω είναι .... δεν γίνεται να έχεις νόμιμες οικονομίες 1000 και να αγοράζεις 8000 ... το ρισκάρεις. Εκεί πρέπει να γίνει δωρέα/γονική παροχή το ποσό που σου λείπει, στην οποία θα πληρωθεί φόρος 10%. Αν μπορείς να δικαιολογήσεις κάτι κοντά στην αγορά του αυτοκινήτο απλά κατά ένα ποσό μικρότερο, δεν θα ασχοληθεί κανένας.

Αν δεν σου φτάνουν ... είτε το αγοράζεις 1/1/2021 για να πάει στην επόμενη δήλωση και να έχεις παραπάνω χρήματα δηλωμένα, είτε μειώνεται τεχνητά η τιμή πώλησης αν μιλάμε για συναλλαγές 2 ιδιωτών σε μεταχειρισμένο (και συμφωνεί ο άλλος ιδιοκτήτης)

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos032 είπε

Απο που προκύπτει ότι ο OP έχει μαύρα χρήματα σε μασουράκια ? Οι συγγενείς κτλπ δεν τα είχαν δηλωμένα πριν του τα δωρίσουν ?

Το ότι είναι μαύρα προκύπτει από το ότι συγγενείς + OP όταν του τα δώρισαν δεν έκαναν δήλωση δωρεάς ως όφειλαν, και στο ότι ο OP δεν πλήρωσε φόρο δωρεάς ως όφειλε.

Το ότι είναι σε μασουράκια (τα "μασουράκια" είναι τρόπος του λέγειν, μπορεί να τα έχει σε δεσμίδες ή σε κορνίζες) προκύπτει από το ότι τα κρατάει και δεν τα βάζει στην τράπεζα.

Το τι έκαναν οι συγγενείς του OP πριν του τα δωρίσουν όχι μόνο δεν το γνωρίζω, αλλά είναι και παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε.

Άλλη απορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ότι είναι μαύρα προκύπτει από το ότι συγγενείς + OP όταν του τα δώρισαν δεν έκαναν δήλωση δωρεάς ως όφειλαν, και στο ότι ο OP δεν πλήρωσε φόρο δωρεάς ως όφειλε.

Το ότι είναι σε μασουράκια (τα "μασουράκια" είναι τρόπος του λέγειν, μπορεί να τα έχει σε δεσμίδες ή σε κορνίζες) προκύπτει από το ότι τα κρατάει και δεν τα βάζει στην τράπεζα.

Το τι έκαναν οι συγγενείς του OP πριν του τα δωρίσουν όχι μόνο δεν το γνωρίζω, αλλά είναι και παντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε.

Άλλη απορία?

Δεν ήταν απορία, διευκρίνησα το λάθος σου. Ρητορικό ήταν το ερώτημα. Το ότι δεν έκαναν δήλωση δωρεάς ως όφειλαν δεν προκύπτει ότι τα χρήματα αυτά είναι μαύρα. Έχεις μπερδέψει τον ορισμό του μαύρου χρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τώρα αν ο πατέρας σου μπορεί να σε καλύψει με δωρεά, μάλλον θα πρέπει να φορολογηθείς βάση των τεκμηρίων σου.

Μην τον μπλέκεις με το τεκμαρτό του οικονομικού έτους 2021 ... με μεγάλη πιθανότητα και το τεκμαρτό του θα κάτσει κάτω από 9.000, άρα αφορολόγητο. Εκτός αν αγοράσει κάνα 2λιτρο :)

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπε τι αμάξι θα αγοράσει.  Είναι σημαντικό για τον υπολογισμό του εισοδήματος που πρέπει να δηλώνει  για να μην πληρώνει παραπάνω φόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...