Προς το περιεχόμενο

UGO UBS-1589 SOUNDCUBE 10W BLUETOOTH WIRELESS SPEAKER 14.90 Ευρω - e-shop.gr


makhs5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Craven είπε

Δηλαδή το κουμπί EQ θα έπρεπε να δουλεύει και δεν είναι "διακοσμητικό"; αν ναι τότε ούτε σε εμένα δουλεύει....

Σε εμένα το EQ λειτουργεί όταν παίζει μουσική από στικάκι (usb). Λογικά θα πρέπει να δουλεύει και με sd cards. Πιθανότατα αυτή είναι η λειτουργία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρέλαβα και εγώ. Από ηχο & ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά του είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Ναι το τηλεκοντρόλ δεν έχει αυξομείωση της έντασης του ήχου αλλά αυτό είναι κάτι που το γνώριζα. Αυτό που δεν γνώριζα και με χάλασε πάρα πολύ είναι ότι δεν υπάρχει επιλογή για Shuffle από την SD card ή το USB stick. Υπάρχει μόνο επιλογή για repeat.

Δυστυχώς εμένα με ενδιέφερε κυρίως για MP3 player χωρίς να χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα την δυνατότητα bluetooth. Σε μία SD 32GB+ είναι από δύσκολο έως αδύνατο να κάνεις παιχνίδι όταν παίζει τα κομμάτια από το 1 μέχρι το XXXX με την ίδια σειρά κάθε φορά.

Ξαναλέω ότι αν και αυτό με απογοήτευσε παραμένει μία τιμια αγορά στα 19 ευρω. Αλλά 27 ευρώ χωρίς αυτή τη δυνατότητα δεν θα τα έδινα.

 

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρέλαβα σήμερα το βράδυ. Ολα κομπλέ (εργοστασιακά σφραγισμένο, ζελατίνα στην οθόνη, παρελκόμενα όλα μέσα). Παρόλο που είμαι από ταξείδι το δοκιμάζω τώρα, πρώτη εντύπωση: Tέλειο σε όλα για τα...κυβικά του! Και το ραδιόφωνο είναι πολύ καλό (αν και FM Mono και όχι FM Stereo), ή λήψη του βελτιώνεται πολύ αν βάλεις το καλώδιο ήχου 3.5cm στην υποδοχή Line In.

Thanks TS!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και 3-4 μέρες. Ήρθε κομπλέ με όλα του τα παρελκόμενα και σφραγισμένο.

Μπήκα στο πειρασμό και του άλλαξα μπαταρία με μια panasonic 3400mah μιας και η δικιά του δεν με ικανοποίησε σε διάρκεια.

Φυσικά βγήκα από την εγγύηση. Να αναφέρω οτι η μαμά μπαταρία, με μια μέτρηση που της έκανα με τον φορτιστή έδωσε 1840mah.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xristossl2000 είπε

Το έχω εδώ και 3-4 μέρες. Ήρθε κομπλέ με όλα του τα παρελκόμενα και σφραγισμένο.

Μπήκα στο πειρασμό και του άλλαξα μπαταρία με μια panasonic 3400mah μιας και η δικιά του δεν με ικανοποίησε σε διάρκεια.

Φυσικά βγήκα από την εγγύηση. Να αναφέρω οτι η μαμά μπαταρία, με μια μέτρηση που της έκανα με τον φορτιστή έδωσε 1840mah.

Να σε ρωτησω μιας και του αλλαξες μπαταρια, θελει κολληση για συνδεση με το καλωδιακι που ενωνει την μπαταρια εσωτερικα? Γιατι απο βιντεο που ειδα, δειχνει ενα καλωδιο που μπαινει εσωτερικα στην μπαταρια, σαν κολημενο φαινεται να το εχουν κανει με ενωση στην μπαταρια. 

Πες σε παρακαλω πως το εκανες αν μπορεις

Σε ευχαριστω

Μπαταρια λογικα εβαλες αυτη ? https://www.skroutz.gr/s/4707480/Panasonic-18650-3400mAh-1τμχ.html

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή έβαλα.

Εσωτερικά έχει μια κλασική 18650 protected κολλημένη αρκετά καλά πάνω στο πλαστικό με θερμόκολλα.

Αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι, να την ξεκολλήσεις. Τα κατάφερα με το θερμοπίστολο και το κολλητήρι πολύ προσεκτικά μήπως και υπερθερμάνω το κύκλωμα ή την μπαταρία.

Από κει και πέρα είναι εύκολο.  Βγάζεις το μπλε θερμοσυστελλόμενο που καλύπτει εξωτερικά την μπαταρία, κόβεις τα καλωδιάκια που είναι κολλημένα πάνω στην μπαταρία, κόκκινο για το + μαύρο για το -  και τα κολλάς πάνω στην καινούργια. Προσοχή όμως, οι κινήσεις με το κολλητήρι πάνω στους πόλους την μπαταρίας πρέπει να είναι γρήγορες γιατί οι λιθίου δεν αγαπάνε τις υψηλές θερμοκρασίες. Γενικά χρειάζεται μια εξοικείωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, xristossl2000 είπε

Ναι αυτή έβαλα.

Εσωτερικά έχει μια κλασική 18650 protected κολλημένη αρκετά καλά πάνω στο πλαστικό με θερμόκολλα.

Αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι, να την ξεκολλήσεις. Τα κατάφερα με το θερμοπίστολο και το κολλητήρι πολύ προσεκτικά μήπως και υπερθερμάνω το κύκλωμα ή την μπαταρία.

Από κει και πέρα είναι εύκολο.  Βγάζεις το μπλε θερμοσυστελλόμενο που καλύπτει εξωτερικά την μπαταρία, κόβεις τα καλωδιάκια που είναι κολλημένα πάνω στην μπαταρία, κόκκινο για το + μαύρο για το -  και τα κολλάς πάνω στην καινούργια. Προσοχή όμως, οι κινήσεις με το κολλητήρι πάνω στους πόλους την μπαταρίας πρέπει να είναι γρήγορες γιατί οι λιθίου δεν αγαπάνε τις υψηλές θερμοκρασίες. Γενικά χρειάζεται μια εξοικείωση.

Να πω κατι που μπορει να φανει κουτο, αν εκοβα οκ το καλωδιακι, και κολλαγα το καλωδιακι με μονωτικη ταινια στους πολους της μπαταριας,πολυ καλα παντα εννοειτε, δεν θα γινοταν ετσι?

Και ειναι και πιο ασφαλες μη κανει κανενα μπαμ αν καποιος δεν το κανει σωστα

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να επεμβαινεις όσο το λιγότερο σε αυτά αν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις.

Ούτως ή άλλως αν θες να επεκτείνεις το χρόνο λειτουργίας με μπαταρία υπάρχουν και τα power bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vste είπε

Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να επεμβαινεις όσο το λιγότερο σε αυτά αν δεν γνωρίζεις ακριβώς τι κάνεις.

Ούτως ή άλλως αν θες να επεκτείνεις το χρόνο λειτουργίας με μπαταρία υπάρχουν και τα power bank.

Απλα οταν τα παιξει τελειως η μπαταρια και δεν εχει ρευμα σε πολλα τετοια δεν λειτουργει καθολου ουτε με power bank ουτε και στο ρευμα να ειναι συνδεδεμενο, ειναι τελειως νεκρο. Και συνηθως οι μπαταριες αυτες οι κινεζικες που βαζουν ειναι οι πιο φθηνιαρικες και δεν εχουν πολυ χρονο ζωης, γρηγορα τα παιζουν

Γι αυτο ρωταω εναλλακτικες

xristossl2000 Ετσι δεν ειναι και στο δικο μας ?

Στιγμιότυπο.png

Δειχνει και μια βιδα βασικα που ξεβιδωνει το κουμπωμα για να βγει η μπαταρια, δε δειχνει κολλημενη καπου

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε μπαταρίες με λαμακια και ας ειναι λιγο ποιο ακριβές. Μην κολλατε κατευθείαν στην μπαταρία, αν δεν ξέρετε. 

Επίσης μην αλλάξετε protected μπαταρία με non protected. Αν έχει μέσα protected μπαταρία  σημαίνει ότι δεν έχει προστασία στο κύκλωμα.

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι στο δικό μας η μπαταρία είναι κολλημένη με θερμόκολλα. Και πολύ καλά μάλιστα. Τόσο που δυσκολεύεσαι να τη ξεκολλήσεις.

Η προηγούμενη είχε σύστημα προστασίας όπως και αυτή που έβαλα. Τα καλώδια χρειάζονται κόλληση, με σκέτη μονωτική δεν θα γίνει δουλειά. Μια  καλή λύση είναι όντως οι μπαταρίες που έχουν έτοιμα λαμάκια  π.χ. https://www.skroutz.gr/s/23738672/Panasonic-18650-3400mAh-U-Λαμακια-1τμχ.html

αν και η συγκεκριμένη δεν έχει σύστημα προστασίας.

Εγώ τα κόλλησα απευθείας στους πόλους γιατί ξέρω τι κάνω. Μην το επιχειρήσετε αν δεν έχετε μια εξοικείωση γιατί όντως οι 18650 είναι ιδιότροπες!

Να μια φωτό rsz_img_20200725_095217.jpg.86a334e28d983d6118b717bae618a9a2.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, xristossl2000 είπε

Όχι στο δικό μας η μπαταρία είναι κολλημένη με θερμόκολλα. Και πολύ καλά μάλιστα. Τόσο που δυσκολεύεσαι να τη ξεκολλήσεις.

Η προηγούμενη είχε σύστημα προστασίας όπως και αυτή που έβαλα. Τα καλώδια χρειάζονται κόλληση, με σκέτη μονωτική δεν θα γίνει δουλειά. Μια  καλή λύση είναι όντως οι μπαταρίες που έχουν έτοιμα λαμάκια  π.χ. https://www.skroutz.gr/s/23738672/Panasonic-18650-3400mAh-U-Λαμακια-1τμχ.html

αν και η συγκεκριμένη δεν έχει σύστημα προστασίας.

Εγώ τα κόλλησα απευθείας στους πόλους γιατί ξέρω τι κάνω. Μην το επιχειρήσετε αν δεν έχετε μια εξοικείωση γιατί όντως οι 18650 είναι ιδιότροπες!

Να μια φωτό rsz_img_20200725_095217.jpg.86a334e28d983d6118b717bae618a9a2.jpg

Σε ευχαριστω που ανεβασες και την φωτο και για ολη την περιγραφη σου, οποτε το δικο μας το κανανε οσο πιο μπελαλιδικο μπορουσαν. Η φωτο που ανεβασα λιγο πριν, ηταν απο το Toproad A100 που πιστευα οτι ειναι ακριβως τα ιδια και το ειχα γραψει και στην αρχικη περιγραφη, γιατι εξωτερικα τα κουτια τους ειναι απολυτα τα ιδια, οποτε με τη φωτο που ανεβασες σημαινει οτι ειναι αλλο εργοστασιο που τα κατασκευαζει, κι οχι το ιδιο που νομιζα αρχικα που κανει και το Toproad A100

Η εκτος αν εσκεμμενα το κανανε διαφορετικο εσωτερικα για να μην ειναι τα ιδια σε ολες τις εταιριες που τα πουλανε, παντως σημασια εχει οτι το δικο μας ειναι πολυ πιο φασαριοζικο στο να αλλαξουμε μπαταρια κι αυτο εχει σημασια.

Χωρις θερμοπιστολο αλλος τροπος να ξεκολλησει υπαρχει ?

Μην αγοραζω τωρα θερμοπιστολο μονο γι αυτο

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ τον πιο ασφαλή και εύκολο τρόπο για την αλλαγή μπαταρίας. Μπαταριοθήκη (πχ https://grobotronics.com/battery-holder-1x18650-with-wiresoem.html) Αν κάποιος ψάξει μπορεί να βρει και με το ίδιο φις της πλακέτας αλλιώς απλά ενώνει τα καλωδιάκια. Δεν ζεσταίνουμε καθόλου την μπαταρία και έχουμε εύκολη αλλαγή στο μέλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Jason15 είπε

Ας πω και εγώ τον πιο ασφαλή και εύκολο τρόπο για την αλλαγή μπαταρίας. Μπαταριοθήκη (πχ https://grobotronics.com/battery-holder-1x18650-with-wiresoem.html) Αν κάποιος ψάξει μπορεί να βρει και με το ίδιο φις της πλακέτας αλλιώς απλά ενώνει τα καλωδιάκια. Δεν ζεσταίνουμε καθόλου την μπαταρία και έχουμε εύκολη αλλαγή στο μέλλον. 

Δεν είναι σίγουρο πως χωράει μπαταρία protected, εκτός αν το έχεις δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...