Προς το περιεχόμενο

Πρακτική Άσκηση στο Εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Φοιτώ στους ΗΜΜΥ ΔΠΘ (μόλις τελείωσα το 6ο εξάμηνο) και σκεφτόμουν να κάνω του χρόνου το καλοκαίρι πρακτική στην Ευρώπη με την IAESTE. Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο; Γενικά θα το προτείνατε έναντι της πρακτικής μέσω ΕΣΠΑ των Ελληνικών Ιδρυμάτων; Η κατεύθυνση που θα ακολουθήσω είναι αυτή της Ηλεκτρονικής και Τεχνολογίας Συστημάτων Πληροφορικής, οπότε αν έχει κάποιος να προτείνει χώρα ή εταιρεία που να αξίζει ας το αναφέρει 😉. Σαν αντικείμενο μου αρέσει πολύ το hardware και ο σχεδιασμός συστημάτων (FPGA κλπ) αλλά ας μην το ειδικεύσουμε δεν είμαστε μόνο των θετικών επιστημών στο forum. Οποιοσδήποτε έχει να προτείνει κάτι είναι φυσικά καλοδεχούμενος!

Επεξ/σία από johnhatzip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει από την άποψη της εμπειρίας στο εξωτερικό, γνωριμία με άλλες κουλτούρες κι άλλους ανθρώπους και επαγγελματικές γνωριμίες που μπορούν να σου φανούν χρήσιμες στο μέλλον. Από εταιρίες δεν ξέρω ποιες παίρνουν, σίγουρα όμως παίρνει το CERN  και η  ESA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει ίσως να δω και το οικονομικό θέμα γιατί με τόσα χρήματα που δίνουν δύσκολα νοικιάζεις και σπίτι κλπ. Δεν νομίζω να είναι όλα όντως τόσο ρόδινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσα που φτάνουν να νοικιάζεις σπίτι -μαζί με άλλους ή μόνο δωμάτιο- οπότε πρέπει να έχεις μαζέψει καποια χρήματα τουλάχιστον για φαγητο μετακίνηση και βασικά έξοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αξιοποιήσεις μια πρακτική στην IASTE τώρα και του χρόνου να δοκιμάσεις και την πρακτική μέσω ΕΣΠΑ του Πανεπιστημίου.

 

Το νούμερο 1 στοιχείο για το οποίο μετανιώνουν οι απόφοιτοι στις ΗΠΑ αφού πάρουν το πτυχίο τους είναι ότι δεν πήραν αρκετό work experience κατά την διάρκεια των σπουδών τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...