Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσίασε την πρώτη της OLED τηλεόραση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Άρα τα χρειάζονται θα έλεγε κάποιος. Ολόκληρο λογισμικό τρέχουν που γίνεται όλο και πιο περίπλοκο, αpps, παιχνίδια κτλ. Γιατί να λαγκάρουν σαν μουλάρια δηλαδη;

Το WebOS της LG πάντως πηγαίνει σφαίρα (τουλάχιστον με την C9). Κανένα lag. Μάλλον το πρόβλημα είναι με το android που χρησιμοποιούν οι άλλοι κατασκευαστές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Hetfield είπε

Δεν θα εμπιστευομουν την Xiaomi στο κομματι του (software) support.

Δεν αντιλεγω οτι το πανελ ειναι παρα πολυ καλο, ομως

1. Τι γινεται με το Android TV

2. Τι εγγυηση εχεις

3. Και τι γινεται η Xiaomi αν το πανελ βγει προβληματικο;

Σε Samsung και LG εχω πολυ θετικες εντυπωσεις σε ολα τα παραπανω, και για αυτο συνεχιζω με τα δικα τους προϊοντα.

Στη δε Samsung μπορεις να παρεις ακρως οικονομικα πανελς που τρεχουν το Tizen αρκετα καλα.

Καλως η κακως οι Κορεατες εχουν τα ηνια στις τηλεορασεις (για μενα καλως) και δεν μπορω να διαννοηθω για την ωρα οτι οι Κινεζοι μπορουν να τους χτυπησουν με καποιον τροπο.

Να έρθει με το καλό Ελλάδα από την αντιπροσωπεία και θα έχει και εγγύηση και ανταλλακτικά (αν και η infoquest δε φημίζεται για τις διαθεσιμότητες). Όσον αφορά το Android TV, με το tvbox της που πήρα πριν από δύο χρόνια, μια χαρά υποστήριξη και αναβαθμίσεις έχει. Δε νομίζω να τα χαλάσει στις τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

μολις σημερα μου ηρθε η 55" c9. Περιττο να σου πω οτι δεν περναει με τιποτα η ωρα να παω σπιτι να ασχοληθω μαζι της! 1599 € η τιμη της.

Επρεπε να το ψαξεις λιγο φιλος, ακριβα την πηρες.

Εγω την δικια μου την πηρα 1250.. απο e-shop. Βεβαια την κυνηγουσα μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Επρεπε να το ψαξεις λιγο φιλος, ακριβα την πηρες.

Εγω την δικια μου την πηρα 1250.. απο e-shop. Βεβαια την κυνηγουσα μηνες.

Απλά έκανε μια αγορά σε bad timing, τηλεόραση ιδανικά αγοράζεις είτε στην black friday ή τα Χριστούγεννα ή τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο - Μαϊο που έρχονται τα νέα μοντέλα και πέφτουν οι τιμές στα περσινά.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nekys said:

Να έρθει με το καλό Ελλάδα από την αντιπροσωπεία και θα έχει και εγγύηση και ανταλλακτικά (αν και η infoquest δε φημίζεται για τις διαθεσιμότητες). Όσον αφορά το Android TV, με το tvbox της που πήρα πριν από δύο χρόνια, μια χαρά υποστήριξη και αναβαθμίσεις έχει. Δε νομίζω να τα χαλάσει στις τηλεοράσεις.

Εμ δεν εχει.

Το update που φοραει τωρα το Xiaomi Mi Box S, ειχε περασει απο μυρια κυμματα.

Οταν το πρωτοειχαν βγαλει ηταν γεματο bugs, μετα το αποσυρανε, και μετα απο καποιους μηνες το δωσανε ξανα.

Δεν το εχει η Xiaomi με τα updates γενικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Επρεπε να το ψαξεις λιγο φιλος, ακριβα την πηρες.

Εγω την δικια μου την πηρα 1250.. απο e-shop. Βεβαια την κυνηγουσα μηνες.

Φίλε μου το ψάχνω από περισυ. Όταν ήταν σε αυτά τα χρήματα δεν είχα μετακομίσει ακόμη και δεν είχα που να την βάλω. Εδώ και ένα μήνα όλοι την δίνουν 1700-1800. Είχα ξενερώσει και μόλις είδα ότι "έπεσε" στα 1600 σε καλό κατάστημα την παρήγγειλα αμέσως! Μόλις την πήρα μετά πάλι έχει 1700 η πιο φτηνή, δεν νομίζω να ξαναπέσει σε αυτές τις τιμές που βλέπαμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας λέει ότι το oled panel έχει reflections (το ακούσαμε και αυτό)

Ο άλλος λέει ότι πρέπει να κοιτάξουμε πως δουλεύει η αγορά

Ο τρίτος λέει ότι η σονυ χρησιμοποιεί παλιά oled panels

Ω θεοί

 

Επειδή βαριέμαι να γράφω γιατί δεν έχουν πέσει τα oled πάνελ, και ούτε πρόκειται, τα εξηγεί ο φίλος μας αναλυτικά παρακάτω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, music_lover είπε

Απλά έκανε μια αγορά σε bad timing, τηλεόραση ιδανικά αγοράζεις είτε στην black friday ή τα Χριστούγεννα ή τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο - Μαϊο που έρχονται τα νέα μοντέλα και πέφτουν οι τιμές στα περσινά.

Φέτος, λόγω και των συνθηκών ίσως, δεν έπεσαν με το που ήρθαν τα νέα μοντέλα, αντίθετα ανέβηκαν οι τιμές.
Επίσης, αγοράζεις και σε περιόδους που έχει μουντιάλ, Ολυμπιακούς, κοκ, γίνονται και τότε καλές προσφορές.
Σίγουρα, τώρα είναι από τις χειρότερες περιόδους για αγορά ακριβής τηλεόρασης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Φίλε μου το ψάχνω από περισυ. Όταν ήταν σε αυτά τα χρήματα δεν είχα μετακομίσει ακόμη και δεν είχα που να την βάλω. Εδώ και ένα μήνα όλοι την δίνουν 1700-1800. Είχα ξενερώσει και μόλις είδα ότι "έπεσε" στα 1600 σε καλό κατάστημα την παρήγγειλα αμέσως! Μόλις την πήρα μετά πάλι έχει 1700 η πιο φτηνή, δεν νομίζω να ξαναπέσει σε αυτές τις τιμές που βλέπαμε! 

Σε καταλαβαινω και εγω εψαχνα μηνες αλλα δεν ηθελα να παρω απο σκρουτζομαγαζα, αλλα που και που καποια μαγαζια βγαζουν deals. Εγω τσεκαρω τα crazy-sundays του e-shop και με το που την ειδα 1250 ηταν instabuy. Η τηλεοραση δεν υπαρχει απο ποιοτητα εικονας, και ειδα και τα specs της καινουριας σειρας του 2021(X), και οι διαφορες ειναι ελαχιστες. 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι το hdmi 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG panel εν ολίγοις

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Οι b9 έχουν παλιότερο επεξεργαστή και χειρότερο image processing από την σειρά c9. Επίσης όλες οι LG δεν έχουν υποστήριξη HDR10+ γιατί είναι της samsung. Οπότε μένει να δούμε πώς τα πάει η xiaomi από άποψη επεξεργαστή και επεξεργασία εικόνας, καθώς για το HDR10+ ξέρουμε ότι έχει. Τα  panel είναι LG και τα 2 οπότε όσον αφορά το hw του panel είναι ίδιο.

Δεν εχει νοημα το HDR 10+ εφοσον υπαρχει Dolby Vision

Οταν βγαλουν Ultrawide τηλεοράσεις ας με ξυπνήσουν. 

Αν θέλω να βλέπω καναλια στην TV και μια ips va ειναι μια χαρα.

Το ολο θεμα ειναι οι ταινιες που το 90% βλεπουμε μπάρες πανω κατω, δεν εχει κανενα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Agony είπε

LG panel εν ολίγοις

Δεν εχει νοημα το HDR 10+ εφοσον υπαρχει Dolby Vision

Οταν βγαλουν Ultrawide τηλεοράσεις ας με ξυπνήσουν. 

Αν θέλω να βλέπω καναλια στην TV και μια ips va ειναι μια χαρα.

Το ολο θεμα ειναι οι ταινιες που το 90% βλεπουμε μπάρες πανω κατω, δεν εχει κανενα νόημα.

Με τις oled παντως δεν τις καταλαβαινεις τις μπαρες ;) .

Βλεπω στο σκοταδι και γιαυτο εχω αρρωστια με τις oled, απο τοτε που ειχα παρει την b7 δεν μπορω να δω σε αλλη τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tsibosp είπε

μολις σημερα μου ηρθε η 55" c9. Περιττο να σου πω οτι δεν περναει με τιποτα η ωρα να παω σπιτι να ασχοληθω μαζι της! 1599 € η τιμη της.

Μην ξενερώσεις με το flickering οταν υπάρχει ταυτοχρονα κατι σκοτεινο και φωτεινό ταυτοχρονα , δεν το κανει συνέχεια αυτο και το εχουν όλες οι Oled . Εχει να κανει με την φωτεινότητα μέσο pwm . Δεν λύνεται το θεμα ρωτα την LG UK και Κορεας αυτοι.ξερουν. Μπορεις να αλλάξεις λιγο το gamma 1.9 2.2 και να πας 51 brightness και ετσι θα πρεπει να πας πολυ κοντα να το δεις και πάλη δυσκολα.

Μην ασχοληθείς με Ελλαδα η LG και το σερβις τους ειναι άσχετοι .

7 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με τις oled παντως δεν τις καταλαβαινεις τις μπαρες ;) .

Βλεπω στο σκοταδι και γιαυτο εχω αρρωστια με τις oled, απο τοτε που ειχα παρει την b7 δεν μπορω να δω σε αλλη τηλεοραση.

Ισχυει εχω μια C8 C9 και ουσιαστικα ειναι σχεδόν τελειες . Το βασικο που ηθελα εγω δλδ το μαυρο και γβνια θεασης ειναι αψογα. Ομως εχουν αρκετα θεματα ακομα και δεν μιλαω για.burn in . Που ποτε δεν ειχα θεμα. Μιλαω για το οτι δεν υπαρχει διαβάθμιση στα πατερν γκρι δλδ δεν χαμηλωνει ο φωτισμος προοδευτικα οπως τα κλασικα πανελ και αναγκαστικα οταν πας σε καποια χρωματα γκρι μπλε υπαρχει εντονo flicker εμένα και φίλων μου που δοκιμασα ολες το ειχαν απλα δεν το κανει παντα.

 

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Agony είπε

Μην ξενερώσεις με το flickering οταν υπάρχει ταυτοχρονα κατι σκοτεινο και φωτεινό ταυτοχρονα , δεν το κανει συνέχεια αυτο και το εχουν όλες οι Oled . Εχει να κανει με την φωτεινότητα μέσο pwm . Δεν λύνεται το θεμα ρωτα την LG UK και Κορεας αυτοι.ξερουν. Μπορεις να αλλάξεις λιγο το gamma 1.9 2.2 και να πας 51 brightness και ετσι θα πρεπει να πας πολυ κοντα να το δεις και πάλη δυσκολα.

Μην ασχοληθείς με Ελλαδα η LG και το σερβις τους ειναι άσχετοι .

Ισχυει εχω μια C8 C9 και ουσιαστικα ειναι σχεδόν τελειες . Το βασικο που ηθελα εγω δλδ το μαυρο και γβνια θεασης ειναι αψογα. Ομως εχουν αρκετα θεματα ακομα και δεν μιλαω για.burn in . Που ποτε δεν ειχα θεμα. Μιλαω για το οτι δεν υπαρχει διαβάθμιση στα πατερν γκρι δλδ δεν χαμηλωνει ο φωτισμος προοδευτικα οπως τα κλασικα πανελ και αναγκαστικα οταν πας σε καποια χρωματα γκρι μπλε υπαρχει εντονo flicker εμένα και φίλων μου που δοκιμασα ολες το ειχαν απλα δεν το κανει παντα.

Εγω φιλε μου παντως αυτο που περιγραφεις και δειχνεις δεν το εχω δει ποτε και εχω γραψει πολλες ωρες σε oled. Το πιο μεγάλο "προβλημα" για μενα ειναι το banding σε 5% γκρι και μερικα dark spots. οταν ηρθε η C9 ειχε και απο τα δυο καμποσο, ομως ως πρωην κατοχος της b7 ηξερα οτι οι Oled αλλαζουν με το χρονο και ειδικα στις πρωτες 100 ωρες, οποτε την αφησα και τωρα ειναι τελεια κατα 99% (οσο καλη μπορει να γινει μια oled).

Επισης sidenote θα προτεινα σε ολους τους κατοχους Oled που βλεπουν βραδυ με κλειστα φωτα κτλ gamma 2.4 η καλυτερα BT.1886

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δινεις παιρνεις που λενε... Σιγα μη δωσω 1600 για να παρω Xiaomi TV ειναι με τα καλα τους; Οι ιντσες ειναι σχετικες, παρε μια C9 η περιμενες λιγους μηνες που θα πεσει η CX και παρε εκεινη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...