Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσίασε την πρώτη της OLED τηλεόραση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, music_lover είπε

Το HDR10+ προς το παρόν είναι πεθαμένο, λόγω Dolby Vision, οπότε η ύπαρξη του είναι "meh"

 

6 ώρες πριν, music_lover είπε

Ναι αλλά τεχνικά και απο αποψή ποιότητας εικόνας υστερεί έναντι του DV, επίσης δεν έχει αρκετούς συμμάχους για να επικρατήσει.

Μωρέ ναι, μαζί σου, απλά είσαι πιο future proof. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί αύριο μεθαύριο να έρθει κανένα συνδρομητικό που έχει hdr10+ αντί για dv. Άσε που δεν ξέρω αν το ps5 θα έχει dv support ή HDR10+. Το xbox one x πάντως υποστηρίζει dv, οπότε και xsx θα υποστηρίζει σίγουρα...

6 ώρες πριν, whoever81 είπε

Άρα τα χρειάζονται θα έλεγε κάποιος. Ολόκληρο λογισμικό τρέχουν που γίνεται όλο και πιο περίπλοκο, αpps, παιχνίδια κτλ. Γιατί να λαγκάρουν σαν μουλάρια δηλαδη;

Ε πόσο πια θα ανέβαζαν το κόστος...Μήπως είναι θέμα συμφωνιών και licensing; Και τέλος πάντων γιατί να μην υπάρχει η επιλογή για αυτούς που θέλουν να πλερώσουν παραπάνω;

Ναι χρειάζεται, αλλά όχι στην πλειοψηφία που απλά θα δει netflix και youtube

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το WebOS της LG πάντως πηγαίνει σφαίρα (τουλάχιστον με την C9). Κανένα lag. Μάλλον το πρόβλημα είναι με το android που χρησιμοποιούν οι άλλοι κατασκευαστές.

Στην b7 που έχω εγώ, ο web browser και το browsing σε network storage σέρνεται (για τα δικά μου δεδομένα). Στην c9 ο web browser και το network storage πάνε γρήγορα;

3 ώρες πριν, Agony είπε

LG panel εν ολίγοις

Δεν εχει νοημα το HDR 10+ εφοσον υπαρχει Dolby Vision

Οταν βγαλουν Ultrawide τηλεοράσεις ας με ξυπνήσουν. 

Αν θέλω να βλέπω καναλια στην TV και μια ips va ειναι μια χαρα.

Το ολο θεμα ειναι οι ταινιες που το 90% βλεπουμε μπάρες πανω κατω, δεν εχει κανενα νόημα.

Εγώ κάνω ελαφρύ zoom ίσα να κόψω τις μπάρες και να είναι η εικόνα πιο χορταστική. Χάνω λίγο δεξιά και αριστερά, αλλά συνήθως δεν υπάρχει σημαντικό content εκεί (το φροντίζουν και οι σκηνοθέτες ώστε να είναι πιο εύκολη η μεταφορά στο 16:9 αργότερα). Από την άλλη και έτσι να το αφήσω είναι τελείως μαυρο. Οπότε τι διαφορά έχει από μία πραγματική 21:9;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Superuser είπε

Ο ένας λέει ότι το oled panel έχει reflections (το ακούσαμε και αυτό)

Ο άλλος λέει ότι πρέπει να κοιτάξουμε πως δουλεύει η αγορά

Ο τρίτος λέει ότι η σονυ χρησιμοποιεί παλιά oled panels

Ω θεοί

Επειδή βαριέμαι να γράφω γιατί δεν έχουν πέσει τα oled πάνελ, και ούτε πρόκειται, τα εξηγεί ο φίλος μας αναλυτικά παρακάτω

Το ίδιο το panel δεν έχει reflection αλλά συνήθως βάζουν αντανακλαστικό γυαλί και όχι ματ, μπροστά από το πανελ γιατί επιτρέπει να περνάει περισσότερο φως. Και αυτό σημαίνει πολλά για τις oled. Και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (γιατί αυτός που βλέπει δεν θα χρειάζεται να βάζει πολύ μεγάλη φωτεινότητα) και αντισταθμίζει κάπως τον περιορισμό της τεχνολογίας που είναι μέχρι 700 κάτι nits. Αυτό εννοούσε και ο άλλος. 

Μόλις τώρα, PanPlus είπε

Εγω παντως πηγα  να παρω την TV απο γνωστό μαγαζί και  δεν ειχε Ελληνικό μενού.Ενω ειχε η TCL.

Ποια απ' όλες;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Στην b7 που έχω εγώ, ο web browser και το browsing σε network storage σέρνεται (για τα δικά μου δεδομένα). Στην c9 ο web browser και το network storage πάνε γρήγορα;

Να σου πω δεν κάνω web browsing από την TV οπότε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό συγκεκριμένα. Εγώ αναφερόμουν σε εναλλαγές από το ένα app στο άλλο και σε γενική απόκριση των μενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Το ίδιο το panel δεν έχει reflection αλλά συνήθως βάζουν αντανακλαστικό γυαλί και όχι ματ, μπροστά από το πανελ γιατί επιτρέπει να περνάει περισσότερο φως. Και αυτό σημαίνει πολλά για τις oled. Και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (γιατί αυτός που βλέπει δεν θα χρειάζεται να βάζει πολύ μεγάλη φωτεινότητα) και αντισταθμίζει κάπως τον περιορισμό της τεχνολογίας που είναι μέχρι 700 κάτι nits. Αυτό εννοούσε και ο άλλος. 

Ποια απ' όλες;

Αυτη που κυκλοφορεί τώρα στην χώρα μας.Δεν θυμάμαι μοντέλο.Ειναι ευκολο να το δεις και σε φυλλάδια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Να σου πω δεν κάνω web browsing από την TV οπότε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό συγκεκριμένα. Εγώ αναφερόμουν σε εναλλαγές από το ένα app στο άλλο και σε γενική απόκριση των μενού. 

Καλά αυτά τα έχουν ψωμοτύρι. Αλλά όταν πας να βάλεις internet ή να δω φωτογραφίες από το nas βλαστημάω... Κάνε μία δοκιμή κάποια στιγμή, αν δεν σου κάνει κόπο. Από περιέργεια θέλω να δω αν διορθώθηκε η κατάσταση... Σε 2-3 χρόνια σκέφτομαι να την βάλω στην κρεββατοκάμαρα και να πάρω 65 ή 75 για το σαλόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μωρέ ναι, μαζί σου, απλά είσαι πιο future proof. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί αύριο μεθαύριο να έρθει κανένα συνδρομητικό που έχει hdr10+ αντί για dv. Άσε που δεν ξέρω αν το ps5 θα έχει dv support ή HDR10+. Το xbox one x πάντως υποστηρίζει dv, οπότε και xsx θα υποστηρίζει σίγουρα...

Ναι χρειάζεται, αλλά όχι στην πλειοψηφία που απλά θα δει netflix και youtube

Στην b7 που έχω εγώ, ο web browser και το browsing σε network storage σέρνεται (για τα δικά μου δεδομένα). Στην c9 ο web browser και το network storage πάνε γρήγορα;

Εγώ κάνω ελαφρύ zoom ίσα να κόψω τις μπάρες και να είναι η εικόνα πιο χορταστική. Χάνω λίγο δεξιά και αριστερά, αλλά συνήθως δεν υπάρχει σημαντικό content εκεί (το φροντίζουν και οι σκηνοθέτες ώστε να είναι πιο εύκολη η μεταφορά στο 16:9 αργότερα). Από την άλλη και έτσι να το αφήσω είναι τελείως μαυρο. Οπότε τι διαφορά έχει από μία πραγματική 21:9;

Συμφωνώ απλά δεν δίνουν και πολύ ζωή στο hdr10+ και έχουν τα δίκαια τους αν σκεφτείς τα παρακάτω:

Το 2017 η 21 century fox ενώνεται με την Samsung και την Panasonic και δημιουργούν το hdr10+ ως το αντίπαλο δέος στο Dolby Vision. Στην νέα αυτή συμμαχία δεν έρχεται κανείς άλλος. Το 2018 η Panasonic αποφασίζει να κυκλοφορήσει Blu-ray player που υποστηρίζει και τα δύο format και το 2019 τις πρώτες τηλεοράσεις της που κάνουν το ίδιο. Την ίδια χρονιά το 2019 δλδ, η Disney, μέγας υποστηρικτής του Dolby Vision και Dolby Atmos, αγοράζει την 21 century fox, την μετονομάζει σε 21 Century studios και την μεταφέρει σταδιακά απο το format hdr10+ στο Dolby Vision.

Και κάπως έτσι, εν έτη 2020, μόλις 3 χρόνια μετά τη εμφάνιση του hdr10+ η Samsung έμεινε η μόνη που το υποστηρίζει..

Όσον αφορά το Xbox, ναι μεν το υποστηρίζει αλλά πρόκειται για software αποκωδικοποίηση των δεδομένων του και όχι hardware. Δλδ, η Dolby αρχικά απαιτούσε για την σωστή επεξεργασία του σήματος Dolby Vision ένα συγκεκριμένο hardware chip που υπάρχει στις ακριβές τηλεοράσεις. Επειδή όμως στην πορεία αναβάθμισε την έκδοση του Dolby Vision, με περισσότερα metadata δημιουργήθηκε πρόβλημα με το αδύναμο hardware κάποιων παλαιότερων μοντέλων τηλεοράσεων που δεν θα μπορούσαν πλέον να το επεξεργαστούν. Οπότε σκέφτηκε την λύση της αποκωδικοποίησης του σήματος με ειδικό software μέσω εξωτερικού hardware που ναι μεν ήταν αρκετά δυνατό να το επεξεργαστεί αλλά δεν ήταν κατασκευασμένο για αυτήν την δουλειά..και κάπως έτσι το Xbox πήρε υποστήριξη για (software) Dolby Vision ενώ πχ η τηλεόραση σου έχει hardware chip για αυτήν την δουλειά..το πρόβλημα είναι ότι οι δύο αυτές εκδόσεις δεν είναι συμβατές μεταξύ τους..πχ η LG B6 που έχω, δεν αναπαράγει σημα Dolby Vision μέσω του Xbox One! Πάλι καλά που το αναπαράγει από μόνη της μέσω του hardware chip που διαθέτει.. εδώ η Dolby τα έκανε μαντάρα και ευτυχώς για αυτήν (δυστυχώς για εμάς), η συμμαχία hdr10+ σχεδόν διαλύθηκε.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Apostol. είπε

Σε καταλαβαινω και εγω εψαχνα μηνες αλλα δεν ηθελα να παρω απο σκρουτζομαγαζα, αλλα που και που καποια μαγαζια βγαζουν deals. Εγω τσεκαρω τα crazy-sundays του e-shop και με το που την ειδα 1250 ηταν instabuy. Η τηλεοραση δεν υπαρχει απο ποιοτητα εικονας, και ειδα και τα specs της καινουριας σειρας του 2021(X), και οι διαφορες ειναι ελαχιστες. 

Αυτο που μενει να δουμε ειναι το hdmi 2.1

Αγορασα απο ενα καταστημα shopon. Οι τυποι ειχαν γυρω στις 1900+ κριτικες ολες θετικες και ηταν και επισημοι αντιπροσωποι LG. Αψογοι γενικα, παρηγγειλα Παρασκευη βραδυ, Δευτερα μεσημερι την ειχα στα χερια μου με ACS. Οι διαφορες ειναι πολυ μικρες με την CX και σε μερικα θεματα υπερτερει η C9. Φιλε μου και γω αυτο ηθελα να κανω να περιμενω δλδ για καποια προσφορα σε καποια καλη περιοδο αλλα δεν νομιζω οτι θα υπαρχει στοκ μεχρι τοτε. φαντασου οτι μολις την αγορασα σε αυτην την τσιμπημενη τιμη με βαση οσα εβλεπα αμεσως μετα ξανακοιταξα τιμες και η φτηνοτερη ειχε 1800€, 5 λεπτα μετα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε τη λές και άκρως δελεαστική τη τιμή της. Όταν θα έρθει Ελλάδα θα κοστίζει παραπάνω, οπότε θα βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο και με άλλες οικονομικές OLED. Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει πάντως καλό είναι να υπάρχει και μια άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Crash Bandicoot είπε

https://www.displayspecifications.com/en/model/3dbb207d 500 watt maximum κατανάλωση, lol?

Δες πόσα ηχεία και τον Subwoofer που εχει. Μιλάμε για peak consumption.

Επίσης ένα θετικό που είδα είναι ότι έχει dc dimming. Καθόλου flickering δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δεν τον βγάλαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε....περιμένετε να την δούμε (αν έρθει display σε κάποιο μαγαζί), επίσης να δούμε την τελική τιμή της και μετά αποφασίζουμε αν είναι καλή για την τιμή της...προσωπικά δεν θα αγόραζα τηλεόραση μόνο βάση χαρακτηριστικών -θα ήθελα να την δω Live- όπως δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο δίχως να το οδηγήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/7/2020 στις 3:14 ΜΜ, music_lover είπε

Ναι αλλά τεχνικά και απο αποψή ποιότητας εικόνας υστερεί έναντι του DV, επίσης δεν έχει αρκετούς συμμάχους για να επικρατήσει.

Εννοείται γιαυτό αν παρατηρήσεις μόνο οι πολύ ακριβές τηλεόρασεις τό έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...