Προς το περιεχόμενο

ASRock DeskMini A300 με AMD Athlon 3000G Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω φτιάξει και εγώ ένα με Asrock με 2400g 16gb, ssd γιατί το κύριο pc έγινε κατάληψη από τον μεγάλο..Θερμοκρασίες δε σηκώνει ,γιατί διάβασα για 100αρια..Μάλιστα το έχω με την ψυκτρα που είχε μεσα το deskmini γιατί ήθελα να δω πως θα πήγαινε με αυτήν και δεν ξανασχοληθηκα αφού δεν έχει θέμα.Απλα αν κάποιος θέλει να βάλει τσιπακι wifi να ξέρει ότι δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις τις κεραίες του συγκεκριμένου.Εγω έβαλα ένα 7265 και χρειάστηκε να πάρω από amazon καποιο σετ από antenna για να δουλέψει καλά το wifi.Ειναι πάντως πολύ όμορφο και πιάνει ελάχιστο χώρο.Ειναι λίγο πιο ψηλό από ένα boxaki.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Χρηση?

Σερφαρισμα φανταζομαι και τπτ αλλο.

Μια χαρά.

Χωρις καμια πλάκα οποιος μπει στο σαιτ του κωτσοβολου θα δει να πουλανε "Gaming PC" με τον athlon 3000G και τα ενσωματωμένα γραφικα και να ζητάνε 600+ ευρω.

 

Καμία σχέση. 

Στο FireStrike με 3200g (Γενικά κόστος 400€)

Graphics Score 3290

Physics Score 8403

1 ώρα πριν, nhzt είπε


Αν και μ ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος στο pc, πότε μέχρι τώρα δεν αγόρασα έτοιμο pc. Πάντα τα έφτιαχνα μόνος μου.

Πάντως το εν λόγω, δεν βλέπω να περνά την μετριότητα.

 

Δεν είναι έτοιμο. Μόνο μητρική έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KinkyxX είπε

Δεν είναι έτοιμο. Μόνο μητρική έχει

Που βρίσκεσαι; διάβασες το review;

 "Όπως μπορείτε να δείτε, ο μικρός υπολογιστής DeskMini A300 με την βοήθεια του Athlon 3000G της AMD τα καταφέρνει αρκετά καλά στο σύνολο των benchmarks και των εφαρμογών. Αν και η σύγκριση με τους επεξεργαστές Ryzen που έχουν τον διπλάσιο αριθμό πυρήνων (που συνδυάζονταν μάλιστα με GeForce RTX 2070 Super) είναι άδικη, τουλάχιστον μας δίνουν μία εικόνα για το «επίπεδο ισχύος» του συγκεκριμένου συστήματος, και για να πούμε την αλήθεια, λαμβάνοντας υπόψη που απευθύνεται ο συγκεκριμένος υπολογιστής και για ποιες εργασίες προορίζεται, μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.   

   Motherboard: ASRock A300M-STX     Μνήμη: 2 x 4GB DDR4-2400 SODIMM Crucial CT4G4SFSB24A C5FF     Επεξεργαστής: AMD Athlon 3000G     Κάρτα γραφικών: Radeon Vega 3 Graphics     SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 500GB     Λογισμικό: Windows 10 Pro 64-bit "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω 5 μήνες περίπου με 3400G μνήμες στα 3200 32GB και 1TB NVME ΑΨΟΓΟ !!!!!!

Με μόνιμα 2 vm ανοιχτά και χρήση PC για workstation κυρίως. Φυσικά το αγαπημένο μου Forza Horizon παίζει άνετα στα High στα 40-42 FPS με περίσια αξιοπρεπεια !!

μερικά screenshot απο firestrike με τις μνήμες η πρώτη στα 3333 και η άλλη στα 3200

Αν και στεναχωρήθηκα όταν εμαθα ότι δεν θα πάρε τους νέους APU από την άλλη όταν είδα τις τόσο μικρές διαφορές σταμάτησα να αγχώνομαι . Στην πέμτπη γενιά θα το αλλάξω.

 

3dmark3333.jpg

3dmark3200.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο (χωρίς δίσκο) το αγόρασα πριν ένα χρόνο στα 356,00€ με ΦΠΑ με Ryzen 5 2400G.image.png.5e499ef4153de41f85d656ff9e11525b.png

Του έβαλα έναν δικό μου 256GB NVMe Toshiba και έναν SSD 500GB Samsung + 16GB RAM και το Φεβρουάριο του έβαλα και το "ASRock DeskMini WiFi Kit" (το αγόρασα από Amazon.de γιατί δεν το έβρισκα Ελλάδα). Του εγκατέστησα Ubuntu 19.10 (τώρα θα το πάω σε 20.04) και πάει "σφαίρα" ... του έχω βάλει Virtual Box και τρέχω άνετα Windows Servers και άλλα Linux ταυτόχρονα (το έχω με 32GB RAM!)

Το Ubuntu αναγνώρισε τα πάντα στην συσκευή, μπουτάρει από τον NVMe, το WiFi Kit έχει Bluetooth και συνδέεται το mouse μου (Logitech MX Master 3) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στην αρχή το είχα dual boot με Windows αλλά σε κάθε update του Ubuntu είχα προβλήματα με το linux grub bootloader (ίσως δεν είχα κάνει κάτι εγώ σωστά) και το έκανα format και του έβαλα μόνο Ubuntu.

Πιάνει πολλή λίγο χώρο στο γραφείο (μικρότερο και από το ηχείο μου). Για όποιος θέλει να πειραματιστεί με Linux το συστήνω ανεπιφύλακτα.

image.png.036d14b5cb99cf9d9c1ddb08f0b4fc99.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nhzt είπε

Που βρίσκεσαι; διάβασες το review;

 "Όπως μπορείτε να δείτε, ο μικρός υπολογιστής DeskMini A300 με την βοήθεια του Athlon 3000G της AMD τα καταφέρνει αρκετά καλά στο σύνολο των benchmarks και των εφαρμογών. Αν και η σύγκριση με τους επεξεργαστές Ryzen που έχουν τον διπλάσιο αριθμό πυρήνων (που συνδυάζονταν μάλιστα με GeForce RTX 2070 Super) είναι άδικη, τουλάχιστον μας δίνουν μία εικόνα για το «επίπεδο ισχύος» του συγκεκριμένου συστήματος, και για να πούμε την αλήθεια, λαμβάνοντας υπόψη που απευθύνεται ο συγκεκριμένος υπολογιστής και για ποιες εργασίες προορίζεται, μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.   

   Motherboard: ASRock A300M-STX     Μνήμη: 2 x 4GB DDR4-2400 SODIMM Crucial CT4G4SFSB24A C5FF     Επεξεργαστής: AMD Athlon 3000G     Κάρτα γραφικών: Radeon Vega 3 Graphics     SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 500GB     Λογισμικό: Windows 10 Pro 64-bit "

Το ASRock DeskMini A300 είναι ένα barebone, που μπορεί να αποτελέσει τη βάση για έναν αρκετά ισχυρό υπολογιστή γραφείου/ γενικής χρήσης. Μπορεί να υποστηρίξει επεξεργαστές έως και τον Ryzen 3400G ή 3400GE, μνήμη έως και 32GB τύπου DDR4-2933 καθώς και έως τέσσερις σκληρούς δίσκους (με παραχωρήσεις), δύο τύπου M.2 και δύο SATA 6Gbps. Επίσης υποστηρίζει μέχρι και τρεις οθόνες.

Εγώ εδώ. Εσύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, στο κομμάτι όμως Power/Temp περίμενα να δω και θόρυβο. Γιατί αν κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου πρέπει να υπολογίσουμε και ειδικό σύστημα ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, TasMan είπε

Καλά όλα αυτά, στο κομμάτι όμως Power/Temp περίμενα να δω και θόρυβο. Γιατί αν κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου πρέπει να υπολογίσουμε και ειδικό σύστημα ψύξης.

Με τη δικιά του ψυκτρα ακούς ένα θόρυβο αλλά σε καμμία περίπτωση ενοχλητικό.Με ψυκτρα του 2400g δε δοκίμασα γιατί πρέπει να αφαιρέσεις το πάνω κάλυμμα της ψυκτρας για να χωρέσει και βαρέθηκα και δε βρίσκω λόγω αφού δεν ανεβάζει θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θελήσει να βάλει επάνω του τις καινούργιες apus τότε αγοράζει και μια noctua την πολύ χαμηλή (δεν θυμάμαι όνομα τώρα, με ένα search στο google το βρίσκετε) και καθάρισε με pc για πολύ πολύ καιρό, ειδικά αν βάλει 8πύρηνο επάνω. Λύσεις υπάρχουν για όλα και για το θόρυβο και για τις θερμοκρασίες και για χοντρά πορτοφόλια και για τους πιο συγκρατημένους. Το βασικό είναι ότι το συγκεκριμένο barebone είναι μια πολύ καλή βάση για να στήσει κάποιος υπολογιστή που να ανταποκρίνεται αξιοπρεπέστατα σε πάρα πολλές ανάγκες. Εγώ αυτό στο οποίο έχω ένσταση είναι η εταιρεία. Από ιδία εμπειρία το support τους είναι επιεικώς απαράδεκτο. Τα προιόντα τους είναι μια χαρά αλλά θες και σοβαρό support κατά την γνώμη μου, οπότε εγώ ξανά Asrock δεν παίρνω (τώρα έχω και στα δυο pc μου asrock μητρική). Μακάρι βέβαια να πουλήσει καλά για να βγάλουν αντιστοιχο προιόν και οι υπόλοιπες του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν είχε 5 χιλιοστά μεγαλύτερο χώρο για τους 2.5" HDD, εκτός από HTPC, θα ήταν και ιδανικό κατεβαστήρι, καθώς θα μπορούσαμε να βάλουμε πολλά TB σκληρούς... Δυστυχώς όμως όχι.

Επίσης με χαλάει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην υποστηρίξει τα επόμενα APU, που (στο CPU κομμάτι τους τουλάχιστον), θα είναι πολύ δυνατότερα. Κοινώς, αν είχαμε 2018 ή 2019 θα το πρότεινα με 1000. Τώρα που ξέρουμε περίπου τι να περιμένουμε από τα επόμενα, μόνο με διαβεβαίωση υποστήριξης αξίζει ή για αρκετά βασική χρήση και μόνο.

Ιδανικά θα ήθελα να μπορείς να κάνεις έστω fine tuning τις τάσεις για χαμηλότερες θερμοκρασίες και θόρυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

 

Επίσης με χαλάει ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην υποστηρίξει τα επόμενα APU, που (στο CPU κομμάτι τους τουλάχιστον), θα είναι πολύ δυνατότερα. Κοινώς, αν είχαμε 2018 ή 2019 θα το πρότεινα με 1000. Τώρα που ξέρουμε περίπου τι να περιμένουμε από τα επόμενα, μόνο με διαβεβαίωση υποστήριξης αξίζει

(Διχως να μπορω να το αποκλεισω εντελως), αν υποθεσουμε οτι φροντιζε να τους υποστηριξει:
θα πυροβολουσε ετσι ομως (παρα) πολυ, τις προσδοκωμενες πωλησεις του δικου τους x300..😜
Οποτε σιγουρα θα προσπαθησει καταρχην να μη το κανει, και θα <κοψει> αντιδρασεις αγοραστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα τους υποστηρίξει είναι επίσημο μέχρι 3400G

ετοιμάζουν ηδη καινούργιο Deskmini για τους 4000 APU

https://wccftech.com/amd-ryzen-4000-renoir-8-core-apu-x300-motherboard-asrock-deskmini-2-barebone-pc/

Το έχω συνδυάσει με την Noctua NH-L9a-AM4 και ακόμα και στο στανταρ προφιλ ακους που δουλεύει μονο το βράδυ με απόλυτη ησυχία στο δωμάτιο. Εγώ την έχω βάλει στο silent προφιλ και ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ !  Επίσης μου περίσσευε ένα Noctua fan και τον έχω βάλει από πάνω να στελνει αέρα επιπλέον για καλύτερες θερμοκρασίες και αυτός στο silent προφιλ μιας και έχει 2 4πιν φαν η μητρική.  Ανεβάζω μερικές φωτος για να δείτε όπως και ένα benchmark του Forza Horizon 4 και ένα bench του δίσκου που πραγματικά ΡΑΒΕΙ !!! τι κατεβαστήρι ρε σεις το υποβαθμίζετε !!! και γαμώ τα workstation σας λέω σε διαστάσεις απίστευτες !!

 

απλά θα πάρω τον ιδιο ανεμιστήρα σε μαύρο που βγαίνει για να ταιριάζει πιο σωστά στα χρώματα

53 βαθμους η CPU καλοκαιριάτικα και 44 ο δίσκος , στο δίσκο βοηθάει τρελά η ψύκτρα που έχουν βάλει στον WD που έχω.  Χωρίς τον ανεμιστήρα τον εξτρα είναι περίπου +3 βαθμούς σε νορμάλ χρηση με διάφορα πράγματα να τρέχουν στο παρασκήνιο αλλά η μεγάλη διαφορά είναι στα games που χωρίς τον εξτρα ανεμιστήρα πάει στα 80 ενώ με τον ανεμιστήρα δεν τον αφήνει να πάει παραπάνω από 70.

 

 

viber_image_2020-05-03_22-36-40.jpg

viber_image_2020-05-03_22-48-59.jpg

viber_image_2020-05-03_23-17-30.jpg

viber_image_2020-05-03_23-22-16.jpg

viber_image_2020-05-03_23-23-24.jpg

viber_image_2020-05-03_23-27-03.jpg

viber_image_2020-06-17_12-14-17.jpg

viber_image_2020-06-17_12-27-11.jpg

 

 

Επεξ/σία από dimtsef
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...