Προς το περιεχόμενο

Κia xceed 1,4 αξιζει η αγορα του;


stationwa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάποιος ψάχνει για καινούργιο αυτοκίνητο, ο οποίος έχει να διαθέσει αρκετά λεφτά και μπορεί να βρει κάποιο που τον καλύπτει, και κάποιοι προτείνουν το κουβουκλιο που μπαίνει από πάνω δεν ξέρω πραγματικά τι να σκέφτω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με λιγοτερο απο 26.000 πάντως, αν και τα αγαπάω τα ΚΙΑ αγοράζεις υβριδικο C-HR (δεν ειδα αν προτάθηκε σε προηγούμενες σελίδες) και εχεις και ψηλό αυτοκινητο και καταναλώσεις που ομοιες τους δεν θα βρεις πουθενά αλλού.

Επισης, αν θέλεις μεγάλο SUV, πάλι στα ιδια περίπου λεφτά παίζει το Compass και μάλιστα σε diesel

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stationwa είπε

Θεωρω είναι πολυ νωρίς για ηλεκτρικο και μαλιστα στα 26000 δεν έχει κατι καλο οικογενειακο 

Ναι αλλά για τα χρόνια που θες να το κρατήσεις και για τα χιλιόμετρα που γράφεις δεν έχει νόημα το πετρέλαιο. Γιατί όχι βενζίνη ή υβριδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Όταν κάποιος ψάχνει για καινούργιο αυτοκίνητο, ο οποίος έχει να διαθέσει αρκετά λεφτά και μπορεί να βρει κάποιο που τον καλύπτει, και κάποιοι προτείνουν το κουβουκλιο που μπαίνει από πάνω δεν ξέρω πραγματικά τι να σκέφτω... 

Σε ποιο αναφερεσαι; γενικα για τα suv; 

20 ώρες πριν, zanskou είπε

με λιγοτερο απο 26.000 πάντως, αν και τα αγαπάω τα ΚΙΑ αγοράζεις υβριδικο C-HR (δεν ειδα αν προτάθηκε σε προηγούμενες σελίδες) και εχεις και ψηλό αυτοκινητο και καταναλώσεις που ομοιες τους δεν θα βρεις πουθενά αλλού.

Επισης, αν θέλεις μεγάλο SUV, πάλι στα ιδια περίπου λεφτά παίζει το Compass και μάλιστα σε diesel

Το chr το είδα και απο κοντα. Για μενα ειναι πολυ μικρο και ειδικα πισω που ειναι σαν φυλακη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, zanskou είπε

με λιγοτερο απο 26.000 πάντως, αν και τα αγαπάω τα ΚΙΑ αγοράζεις υβριδικο C-HR (δεν ειδα αν προτάθηκε σε προηγούμενες σελίδες) και εχεις και ψηλό αυτοκινητο και καταναλώσεις που ομοιες τους δεν θα βρεις πουθενά αλλού.

Επισης, αν θέλεις μεγάλο SUV, πάλι στα ιδια περίπου λεφτά παίζει το Compass και μάλιστα σε diesel

Ψηλό μπορεί να είναι απ' όξω.

Μέσα έχει στην κυριολεξία το χειρότερο πίσω κάθισμα που έχω μπει, είναι σαν μπουντρούμι. 

Εάν έχεις παιδιά ή κοντούς/ες θα πίσω δεν θα περάσουν όμορφα.

Πέραν του αισθητικού, που προσωπικά το θεωρώ από τα ασχημότερα της κατηγορίας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Ψηλό μπορεί να είναι απ' όξω.

Μέσα έχει στην κυριολεξία το χειρότερο πίσω κάθισμα που έχω μπει, είναι σαν μπουντρούμι. 

Εάν έχεις παιδιά ή κοντούς/ες θα πίσω δεν θα περάσουν όμορφα.

Πέραν του αισθητικού, που προσωπικά το θεωρώ από τα ασχημότερα της κατηγορίας.

Συμφωνω οτι χειρότερο εχω δει απο αυτοκινητα μπηκα πισω και βγηκα τρεχοντας μη σου πω απο αυτο που ενιωσα κακασχημο. Το corolla hatchback κι αυτο μαυρο χαλι ο χώρος αποσκευών ειναι πιο μικρος και απο yaris. Η κριτικη μου ειναι σαν χωρους οχι σαν αξιοπιστία μην παρεξηγηθω γιατι εδω αμα πεις κακη κουβέντα για yaris και τουοτα θα πεσουν να σε φανε λες και παιρνουν ποσοστό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα κατευθείαν σε Honda Civic sedan στα 22κ με τον 1.5 182hp η στο Civic hatch με τον 1000αρη στα 129hp και 21κ. Έχουν χώρους, κρατήματα και κινητήρες διαμάντια.Εχω και εγώ δύο τερατακια δίδυμα ,δεν είμαι πλέον γκαζοφονιας. Βέβαια τα ανταλλακτικά είναι φωτιά στις τιμές.Πραγματικά τα βλέπω και τα ζηλεύω αλλά δεν θα φτάσω ποτέ τη τιμή τους. Αν θες οπωσδήποτε suv μια χαρά είναι το kia , προσωπικά δεν μου αρέσουν τα suv.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stationwa είπε

ο χώρος αποσκευών ειναι πιο μικρος και απο yaris.

ειχα ξεκινήσει ναδιαβαζω σοβαρά αυτό που γράφεις αλλά μετά το παραπάνω σταμάτησα.

μπορεί να γουστάρεις ή να μην γουστάρεις μια μάρκα και αυτό ειναι απόλυτα οκ. αλλά το να γράφεις ότι να ναι προκειμένου να την αποδομήσεις ειναι αστείο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

ειχα ξεκινήσει ναδιαβαζω σοβαρά αυτό που γράφεις αλλά μετά το παραπάνω σταμάτησα.

μπορεί να γουστάρεις ή να μην γουστάρεις μια μάρκα και αυτό ειναι απόλυτα οκ. αλλά το να γράφεις ότι να ναι προκειμένου να την αποδομήσεις ειναι αστείο.

Σου μιλαω ειλικρινα χωρίς υπερβολή κσι χωρις καμια εμπάθεια. Μηπως καταλαβες για το sedan; εγω ειπα για το hatchback οτι ο χωρος αποσκευών ειναι υπερβολικα μικρος ισως ηταν υπερβολη σαν του yaris αλλα εγω ετσι τον ειδα μεχρι κ ο πωλητης μου ανεφερε οτι απο χωρους ειναι λαθος να κοιταξεις το hatchback. Αν η διαφωνια σου είναι για το chr εκει πραγματικα ενιωσα πισω φουλ κλειστοφοβικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεύω στο χώρο του αυτοκινήτου και ξέρω πάρα μα πάρα πολύ καλά τι προσφέρει το κάθε αμάξι καθώς και τι μειονεκτήματα έχει.

Δεν ηταν απλά υπερβολή αυτό που έγραψες αλλά εντελώς λάθος δεδομένου ότι η Corolla εχει 90 ολόκληρα λίτρα περισσότερο χώρο από το yaris. Σε καμια περίπτωση δεν ειναι το μεγαλύτερο της αγοράς αλλά με τίποτα δεν μπορείς να το πεις και ανεπαρκές σε σχέση με υπόλοιπα hatchback.

 

Το C-HR ειναι ενα εξαιρετικά ιδιαίτερο αυτοκίνητο. Πολύς κόσμος το λατρεύει και το αγοράζει με κλειστά μάτια και άλλοι δεν θέλουν να το βλέπουν. Όντως πίσω δεν το λες και Qashqai αλλά αυτός ειναι ο χαρακτήρας του (μη ξεχνάς οτι επί της ουσίας ειναι coupe και όχι καθαρό SUV).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

δουλεύω στο χώρο του αυτοκινήτου και ξέρω πάρα μα πάρα πολύ καλά τι προσφέρει το κάθε αμάξι καθώς και τι μειονεκτήματα έχει.

Δεν ηταν απλά υπερβολή αυτό που έγραψες αλλά εντελώς λάθος δεδομένου ότι η Corolla εχει 90 ολόκληρα λίτρα περισσότερο χώρο από το yaris. Σε καμια περίπτωση δεν ειναι το μεγαλύτερο της αγοράς αλλά με τίποτα δεν μπορείς να το πεις και ανεπαρκές σε σχέση με υπόλοιπα hatchback.

Το C-HR ειναι ενα εξαιρετικά ιδιαίτερο αυτοκίνητο. Πολύς κόσμος το λατρεύει και το αγοράζει με κλειστά μάτια και άλλοι δεν θέλουν να το βλέπουν. Όντως πίσω δεν το λες και Qashqai αλλά αυτός ειναι ο χαρακτήρας του (μη ξεχνάς οτι επί της ουσίας ειναι coupe και όχι καθαρό SUV).

Φιλε μου τα ιδια λεμε συμφωνουμε 😉😉😉Για την κατηγορια που ψαχνω μιας και θελω περισσοτερο οικογενειακο ειναι σχετικα μικροτερο απο τον ανταγωνισμο. Το chr ιδιαιτερο... Μιας και δουλευεις στο χωρο του αυτοκινητου θεωρεις σωστη την κινηση μου να παω για το xceed 1,4; Η ειναι πολλα για το συγκεκριμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έγραψα και παραπάνω ωραίο το xceed αλλά σε αυτά τα λεφτά, αν θέλεις χώρους και άπλα πρέπει να δεις σοβαρά και το compass.

Αλλιως στα ίδια περίπου δεν βγαίνει και το 1.6 diesel 48V XCEED ; για περισσότερη οικονομια σε καύσιμο εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

όπως έγραψα και παραπάνω ωραίο το xceed αλλά σε αυτά τα λεφτά, αν θέλεις χώρους και άπλα πρέπει να δεις σοβαρά και το compass.

Αλλιως στα ίδια περίπου δεν βγαίνει και το 1.6 diesel 48V XCEED ; για περισσότερη οικονομια σε καύσιμο εννοώ.

Μισο να δω το compass τωρα. Καπου εκει βγαινει το diesel 48 volt αλλα χανεις αποσκευες αν δεν κανω λαθος. Δηλαδη αν εσυ ηθελες αμαξι με αυτα τα χρηματα θα επαιρνες το compass μου λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stationwa είπε

Μισο να δω το compass τωρα. Καπου εκει βγαινει το diesel 48 volt αλλα χανεις αποσκευες αν δεν κανω λαθος. Δηλαδη αν εσυ ηθελες αμαξι με αυτα τα χρηματα θα επαιρνες το compass μου λες; 

ναι, σε diesel προσωπικά λόγω άπειρων χλμ που κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

26000 για 1,4 λίτρα  βενζίνη , δεν αξίζει με τίποτα . Σκέψου αργότερα , αφού θα το κρατήσεις χρόνια , ότι θα καίει τα άντερά του . Όπως είπαν παραπάνω πάρτο σε πετρέλαιο- υβριδικό όταν βγει.

Επεξ/σία από konpat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...