Προς το περιεχόμενο

ΔΑΝΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ


ftsftm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχει κάποιος το δικαίωμα να μου "δανείσει" και να πληρώσει μια μελλοντική οφειλή μου ,χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς την συγκατάθεση μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ftsftm είπε

Καλησπέρα. Εχει κάποιος το δικαίωμα να μου "δανείσει" και να πληρώσει μια μελλοντική οφειλή μου ,χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς την συγκατάθεση μου? 

Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο;

Εν συντομία ,κάποια σαΐνια έδωσαν τα κοινόχρηστα σε μια εταιρεία και έφαγε όλα τα λεφτά και τώρα θέλουν πάλι να τα δώσουν σε άλλη εταιρεία και επειδή κάποιοι έχουμε αντίρρηση και μάλλον η εταιρεία δεν θα τα αναλάμβανε ,μάθαμε ότι τρία άτομα πλήρωσαν το αποθεματικό των υπολοίπων χωρίς να ρωτήσουν και τώρα χρωστάμε σε αυτούς !

25 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Το 45αρι πρέπει να το καθαρίζουμε πάντα μετά από κάθε χρήση του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ftsftm είπε

Εν συντομία ,κάποια σαΐνια έδωσαν τα κοινόχρηστα σε μια εταιρεία και έφαγε όλα τα λεφτά και τώρα θέλουν πάλι να τα δώσουν σε άλλη εταιρεία και επειδή κάποιοι έχουμε αντίρρηση και μάλλον η εταιρεία δεν θα τα αναλάμβανε ,μάθαμε ότι τρία άτομα πλήρωσαν το αποθεματικό των υπολοίπων χωρίς να ρωτήσουν και τώρα χρωστάμε σε αυτούς !

Γιατί χρωστάς σε αυτούς? αφού τα πλήρωσες την πρώτη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ftsftm είπε

Εν συντομία ,κάποια σαΐνια έδωσαν τα κοινόχρηστα σε μια εταιρεία και έφαγε όλα τα λεφτά και τώρα θέλουν πάλι να τα δώσουν σε άλλη εταιρεία και επειδή κάποιοι έχουμε αντίρρηση και μάλλον η εταιρεία δεν θα τα αναλάμβανε ,μάθαμε ότι τρία άτομα πλήρωσαν το αποθεματικό των υπολοίπων χωρίς να ρωτήσουν και τώρα χρωστάμε σε αυτούς !

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το που χρωστάς αλλά και το γεγονός ότι προχώρησαν τη διαδικασία (συνεργασία με νέο γραφείο) παρά την σαφή αντίθεσή σας. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ομοφωνία (ή συγκεκριμένη πλειοψηφία που ορίζει το καταστατικό) δεν προχωράει τίποτα.

Εννοείται βέβαια ότι και οι "αντιρρησίες" πρέπει να δώσουν κάποια εναλλακτική του στυλ "δεν κάνουμε αυτό αλλά το άλλο". Σε κάθε όμως περίπτωση η όποια διαφοροποίηση πρέπει να έχει την αποδοχή όλων (ή τόσων όσων αναφέρει το καταστατικό).

Τώρα αν αυτοί που θέλουν το νέο γραφείο είναι ικανό ποσοστό με βάση το καταστατικό, τότε μπορείτε να πάτε σε νέο γραφείο. Χωρίς να είμαι νομικός, η λογική μου λέει ότι εσύ τα χρήματα θα τα χρωστάς σε αυτόν που αποφασίστηκε να κάνει αυτή τη δουλειά (πχ γραφείο) και όχι στο "Μήτσο" που σκέφτηκε "γραφείο πάρε αυτά από μένα και το Γιώργο και θα τα χρωστάει σε μένα".

10 ώρες πριν, supermanbee είπε

Γιατί χρωστάς σε αυτούς? αφού τα πλήρωσες την πρώτη φορά. 

Προφανώς αφού τα λεφτά φαγώθηκαν, προσπαθούν να δημιουργήσουν νέο αποθεματικό με τη συμβολή όλων (λογικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ftsftm είπε

Εν συντομία ,κάποια σαΐνια έδωσαν τα κοινόχρηστα σε μια εταιρεία και έφαγε όλα τα λεφτά και τώρα θέλουν πάλι να τα δώσουν σε άλλη εταιρεία και επειδή κάποιοι έχουμε αντίρρηση και μάλλον η εταιρεία δεν θα τα αναλάμβανε ,μάθαμε ότι τρία άτομα πλήρωσαν το αποθεματικό των υπολοίπων χωρίς να ρωτήσουν και τώρα χρωστάμε σε αυτούς !

μηπως το νεο γραφειο ειναι τυχαια φιλοι τους ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ftsftm είπε

Καλησπέρα. Εχει κάποιος το δικαίωμα να μου "δανείσει" και να πληρώσει μια μελλοντική οφειλή μου ,χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς την συγκατάθεση μου? 

Το θέμα σου είναι οτι δεν δέχεσαι την οφειλή ή οτι πλήρωσαν αντί για εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ftsftm είπε

Εν συντομία ,κάποια σαΐνια έδωσαν τα κοινόχρηστα σε μια εταιρεία και έφαγε όλα τα λεφτά και τώρα θέλουν πάλι να τα δώσουν σε άλλη εταιρεία και επειδή κάποιοι έχουμε αντίρρηση και μάλλον η εταιρεία δεν θα τα αναλάμβανε ,μάθαμε ότι τρία άτομα πλήρωσαν το αποθεματικό των υπολοίπων χωρίς να ρωτήσουν και τώρα χρωστάμε σε αυτούς !

Αυτο που λες αποφασιζεται μονο απο την γενικη συνελλευση και εφοσον το αποθεματικο ειναι κατι που εχει πληρωθει δεν εχεις υποχρεωση να το ξανακαταβαλεις.Το οτι αυτοι κατεθεσαν λεφτα διχως την συμφωνη γνωμη των υπολοιπων ειναι αυθαιρετο και μη νομιμο.δεν εχεις καμια υποχρεωση απεναντι τους.Επισης ετσι οπως το περιγραφεις πιο πολυ για λαμογια μου ακουγεται.Δεν χρωστας σε κανεναν ας πανε δικαστικα να φανε τα μουτρα τους

edit αν τυχον πηγαν σε εταιρεια κοινοχρηστων χωρις την συμφωνη γνωμη σας ειναι σαν να εχασαν αυτοι τα λεφτα και οποτε υποχρεουνται να τα βαλουν απο την τσεπη τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το ερωτημα σου υπαγεται γενικα στη νομοθεσια σχετικα με την αγορα-μεταβιβαση ιδιωτικου χρεους. 

Εχω την εντυπωση οτι δε μπορει να γινει χωρις τη συναίνεση του οφειλετη (στις τραπεζες γινεται επειδη εχει υπογραφει σχετικος ορος στη δανειακη συμβαση)

Η περιπτωση σας ομως ειναι πιο μπερδεμενη, επειδη εμπλεκεστε περισσοτερα ατομα και σε αυτην την περιπτωση για να προχωρησει η δουλεια πρεπει να ληφθει μια αποφαση και να τακτοποιηθουν εκκρεμοτητες που πρεπει, αμεσα παροτι καποιοι διαφωνουν.

Γενικα τα θεματα πολυκατοικιας οπου εμπλεκονται 20+νοματαιοι για να ληφθει μια αποφαση, ειναι το απολυτο χαος 

Θεωρητικα λοιπον, ισως να μη γινεται, πρακτικα ομως, οταν πρεπει να γινει κατι αμεσα, μπορει να γινει και οι δικαστες τα κοιτανε αυτα, μη νομιζετε οτι αποφασιζουν στα τυφλα. 

Αν πχ πλημμυρισει η πολυκατοικια και πρεπει να συμβαλλετε ολοι απο 100 ευρω για να γινουν εργασιες, αν ησουν εσυ διαχειριστης και ολοι οι οροφοι πλην του υπογειου δεν ηθελαν να πληρωσουν αλλα αν δε γινουν οι εργασιες εντος της ημερας οι ενοικοι του υπογειου θα κοιμηθουν στο δρομο μαζι με τα μωρα τους, εσυ τι θα αποφασιζες; 

Ειναι μπερδεμενο γενικα και δεν υπαρχει καθαρη απαντηση με ενα απλο ΝΑΙ η ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Νομιζω οτι το ερωτημα σου υπαγεται γενικα στη νομοθεσια σχετικα με την αγορα-μεταβιβαση ιδιωτικου χρεους. 

Εχω την εντυπωση οτι δε μπορει να γινει χωρις τη συναίνεση του οφειλετη (στις τραπεζες γινεται επειδη εχει υπογραφει σχετικος ορος στη δανειακη συμβαση)

Η περιπτωση σας ομως ειναι πιο μπερδεμενη, επειδη εμπλεκεστε περισσοτερα ατομα και σε αυτην την περιπτωση για να προχωρησει η δουλεια πρεπει να ληφθει μια αποφαση και να τακτοποιηθουν εκκρεμοτητες που πρεπει, αμεσα παροτι καποιοι διαφωνουν.

Γενικα τα θεματα πολυκατοικιας οπου εμπλεκονται 20+νοματαιοι για να ληφθει μια αποφαση, ειναι το απολυτο χαος 

Θεωρητικα λοιπον, ισως να μη γινεται, πρακτικα ομως, οταν πρεπει να γινει κατι αμεσα, μπορει να γινει και οι δικαστες τα κοιτανε αυτα, μη νομιζετε οτι αποφασιζουν στα τυφλα. 

Αν πχ πλημμυρισει η πολυκατοικια και πρεπει να συμβαλλετε ολοι απο 100 ευρω για να γινουν εργασιες, αν ησουν εσυ διαχειριστης και ολοι οι οροφοι πλην του υπογειου δεν ηθελαν να πληρωσουν αλλα αν δε γινουν οι εργασιες εντος της ημερας οι ενοικοι του υπογειου θα κοιμηθουν στο δρομο μαζι με τα μωρα τους, εσυ τι θα αποφασιζες; 

Ειναι μπερδεμενο γενικα και δεν υπαρχει καθαρη απαντηση με ενα απλο ΝΑΙ η ΟΧΙ

Αν δεν χρειαζεται πληρη συγκαταθεση χρειαζεται πλειοψηφια σιγουρα.Επισης αλλο η ζημια αλλο να αλλαξεις εταιρεια που διαχειριζεται τα κοινοχρηστα.Απο και κλειεται να ειναι νομιμο να σηκωθεις επειδη σου την καβλωσε απο μονος σου να δωσεις τα κοινοχρηστα ειναι σαν να λειτουργεις με την λογικη οτι κανεις οτι γουσταρεις.Δεν χρωσταει τιποτα ξεκαθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, δεν μπορω να καταλαβω απο που κ ως που χρωστας εσυ κάπου.

 

Ησασταν σε μια εταιρεια κ σας εφαγαν το αποθεματικό. "καλα" ως εδω. αποφασιζουν να πατε  σε μια αλλη εταιρεια, που ζηταει κ αυτή αποθεματικό και εσείς δεν συμφωνειτε γιατι προφανως φοβαστε οτι θα γινει παλι το ιδιο. Με την πράξη τους να το πληρωσουν οι αλλοι το αποθεματικο, απο την στιγμη που δεν υπαρχει μεταξυ σας χαρτί, δεν βεβαιωνει οφειλη δικη σου, στο προσωπο τους.

Για μενα ειναι σαν να προμηθοποιηθηκαν να καλυψουν αυτοι το αποθεματικο-ασφαλεια για να προχωρησει η συμφωνια με το γραφειο. Πουθενα δεν βλεπω δικη σου/σας υποχρεωση να δωσετε τα λεφτα σε εκεινους. Απλα αυτη η "εγγυηση"(αποθεματικο) που δινετε στην εταιρεια κοινοχρηστων, θα την παρουν πισω οι "εξυπνοι" που ετρεξαν να τα βαλουν, σε περιπτωση που θελησετε να αλλαξετε εταιρεια και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

Προσωπικα, δεν μπορω να καταλαβω απο που κ ως που χρωστας εσυ κάπου.

Ησασταν σε μια εταιρεια κ σας εφαγαν το αποθεματικό. "καλα" ως εδω. αποφασιζουν να πατε  σε μια αλλη εταιρεια, που ζηταει κ αυτή αποθεματικό και εσείς δεν συμφωνειτε γιατι προφανως φοβαστε οτι θα γινει παλι το ιδιο. Με την πράξη τους να το πληρωσουν οι αλλοι το αποθεματικο, απο την στιγμη που δεν υπαρχει μεταξυ σας χαρτί, δεν βεβαιωνει οφειλη δικη σου, στο προσωπο τους.

Για μενα ειναι σαν να προμηθοποιηθηκαν να καλυψουν αυτοι το αποθεματικο-ασφαλεια για να προχωρησει η συμφωνια με το γραφειο. Πουθενα δεν βλεπω δικη σου/σας υποχρεωση να δωσετε τα λεφτα σε εκεινους. Απλα αυτη η "εγγυηση"(αποθεματικο) που δινετε στην εταιρεια κοινοχρηστων, θα την παρουν πισω οι "εξυπνοι" που ετρεξαν να τα βαλουν, σε περιπτωση που θελησετε να αλλαξετε εταιρεια και τελος.

5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το θέμα σου είναι οτι δεν δέχεσαι την οφειλή ή οτι πλήρωσαν αντί για εσένα;

Το ότι πλήρωσαν για μένα κάτι, το οποίο δεν ήρθε καν σε εμένα ώστε να το πληρώσω εγώ! 

2 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Αν δεν χρειαζεται πληρη συγκαταθεση χρειαζεται πλειοψηφια σιγουρα.Επισης αλλο η ζημια αλλο να αλλαξεις εταιρεια που διαχειριζεται τα κοινοχρηστα.Απο και κλειεται να ειναι νομιμο να σηκωθεις επειδη σου την καβλωσε απο μονος σου να δωσεις τα κοινοχρηστα ειναι σαν να λειτουργεις με την λογικη οτι κανεις οτι γουσταρεις.Δεν χρωσταει τιποτα ξεκαθαρα

4 ώρες πριν, archer100 είπε

Νομιζω οτι το ερωτημα σου υπαγεται γενικα στη νομοθεσια σχετικα με την αγορα-μεταβιβαση ιδιωτικου χρεους. 

Εχω την εντυπωση οτι δε μπορει να γινει χωρις τη συναίνεση του οφειλετη (στις τραπεζες γινεται επειδη εχει υπογραφει σχετικος ορος στη δανειακη συμβαση)

Η περιπτωση σας ομως ειναι πιο μπερδεμενη, επειδη εμπλεκεστε περισσοτερα ατομα και σε αυτην την περιπτωση για να προχωρησει η δουλεια πρεπει να ληφθει μια αποφαση και να τακτοποιηθουν εκκρεμοτητες που πρεπει, αμεσα παροτι καποιοι διαφωνουν.

Γενικα τα θεματα πολυκατοικιας οπου εμπλεκονται 20+νοματαιοι για να ληφθει μια αποφαση, ειναι το απολυτο χαος 

Θεωρητικα λοιπον, ισως να μη γινεται, πρακτικα ομως, οταν πρεπει να γινει κατι αμεσα, μπορει να γινει και οι δικαστες τα κοιτανε αυτα, μη νομιζετε οτι αποφασιζουν στα τυφλα. 

Αν πχ πλημμυρισει η πολυκατοικια και πρεπει να συμβαλλετε ολοι απο 100 ευρω για να γινουν εργασιες, αν ησουν εσυ διαχειριστης και ολοι οι οροφοι πλην του υπογειου δεν ηθελαν να πληρωσουν αλλα αν δε γινουν οι εργασιες εντος της ημερας οι ενοικοι του υπογειου θα κοιμηθουν στο δρομο μαζι με τα μωρα τους, εσυ τι θα αποφασιζες; 

Ειναι μπερδεμενο γενικα και δεν υπαρχει καθαρη απαντηση με ενα απλο ΝΑΙ η ΟΧΙ

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Το θέμα είναι ότι ενώ πλήρωνα παντα τα κοινόχρηστα και δεν χρωστάω μια, έμαθα ότι άλλοι πλήρωσαν κάτι για λογαριασμό μου χωρίς το έχω πάρει πρώτα εγώ στα χέρια μου ή να το έχω αφήσει απλήρωτο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...