Προς το περιεχόμενο

Εσοδα - Έξοδα


επισκέπτη Ggiorgos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα.Κρατάτε και εσείς αρχείο των εξόδων σας μηνιαίως κι αν ναι με ποιόν τρόπο;

Αν όχι πως ελέγχετε το σύνολο των εξόδων σας άνα μήνα;

Περισσότερο σαν δημοσκόπηση  και οχι thread για να ξεφύγουμε σε άλλου είδους θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

ελα ρε φιλε ,οχι τρολλ.Είμαι περίεργος για το πως κρατάνε αρχείο οι φίλοι του φόρουμ.Οποιος θέλει προφανώς ...κουβέντα κάνουμε.

Εγω τηρω excel.

Κι εγώ excel από τότε που κυκλοφόρησε. Πριν είχα ατζέντα όπου ήταν σημειωμένα πότε πληρώνομαι, πότε πρέπει να πληρώσω τί και σε ποιον και τί ξόδεψα κάθε μέρα!

Αλλά με το excel είναι πολύ πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω κατεβασει ενα template απο το excel και το συντηρω. Τι εσοδα εχω και τι εξοδα, ανα κατηγορια. Budget για τον μηνα ειναι. Τι προβλεπεις και τι πραγματικα κανεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα ξεκινήσει κάποτε σε excel αλλά ποτέ δεν το τηρούσα, όσες προσπάθειες έκανα τις σταμάταγα μετά από 2-3 μέρες..

Προτιμώ πλέον spending tracker apps στο κινητό οπότε με το που κάνω τα έξοδα τα περνάω εκεί κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά σε excel, πλέον σε spending tracker apps όπως ο @Speculoos

Ή όταν έχω κέφια δεν καταγράφω τίποτα και περιμένω να μου στείλουν γράμμα/text οι τράπεζες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι μετρητά βγαίνει από τσέπη με app στο κινητό ( ακόμα και την τυρόπιτα). Στο τέλος το μήνα μπαίνει συγκεντρωτικό σε excel μαζί με τις κινήσεις κάρτας κ ebanking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω φτιάξει ένα excel με κατηγορίες κλπ και το τηρώ καθημερινώς (1 λεπτό δουλειά είναι). Βοηθάει αρκετά για να μην χάνεις τον μπούσουλα. 

Έχω βάλει έσοδα, έξοδα, υποσύνολα ανά κατηγορίες εξόδων, αναλήψεις, καταθέσεις, πληρωμές πιστωτικών, στατιστικά, συγκέντρωση έτους, κλπ κλπ. Το καλό είναι πως μια φορά έκατσα να βάλω τους τύπους, τα hyperlinks στα κελιά, τις συσχετίσεις φύλλων κλπ..τώρα απλά προσθέτω τις εγγραφές εξόδων και όλα τα υπόλοιπα βγαίνουν αυτόματα.

Λεφτά δεν έχουμε αλλά από οργάνωση...σκίζουμε!!

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ααα ειμαστε αρκετοι ,μια χαρα.Δυο συνομηλικους μου που έχω ρωτησει μου ειπαν : εισαι με τα καλα σου;

Εγω αποφευγω τις εφαρμογές ,προτιμώ τον παραδοσιακό τρόπο.Με ενα copy paste έχεις φτιάξει νέο μήνα και καταχωρείς απευθείας.Ενα λεπτο οντως αρκεί να ενημερώνεις on time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

ααα ειμαστε αρκετοι ,μια χαρα.Δυο συνομηλικους μου που έχω ρωτησει μου ειπαν : εισαι με τα καλα σου;

Εγω αποφευγω τις εφαρμογές ,προτιμώ τον παραδοσιακό τρόπο.Με ενα copy paste έχεις φτιάξει νέο μήνα και καταχωρείς απευθείας.Ενα λεπτο οντως αρκεί να ενημερώνεις on time

Σε ένα φύλλο όλοι οι μήνες και με ένα copy paste στο τέλος του χρόνου δημιουργώ το φύλλο για την επόμενη χρονιά.
Αφαιρώ ό,τι έκτακτα έξοδα έγιναν και μένουν μόνο τα "μόνιμα", μισθός, νοίκι, δεκο, καρτες, φόροι, ασφάλειες κ.λπ.
Υπάρχει βέβαια σε κάθε μήνα και ένα κελί "διάφορα έξοδα" το οποίο το άτιμο είναι πάντα "φουσκωμένο" παρόλο που σχεδόν παντού χρησιμοποιώ κάρτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Excel με ημερομηνία | κατηγορία εξοδων (εδω ειναι με tags) | ποσο

πχ 22/06/2020 | #logariasmoi,#kinito | 15

Στα παραπάνω εχω συγκριτικούς πίνακες pivot και για στιγμές που πραγματικά δεν εχω τι να κανω Import σε custom app.

Για τα εσοδα απλα γελαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγους μήνες άρχισα να ψάχνω τρόπο να δω που σκατά τρώω τα λεφτά μου και δεν μένει φράγκο κάθε μήνα και έπειτα να δω τι μπορώ να κάνω για να χαλάω λιγότερα.

Οι Spending apps στο κινητό καλές αλλά σου λένε απλά τι χάλασες. Τώρα που τα χάλασα τι να το κάνω; :P Δεν με βοήθησαν να οργανώσω τα οικονομικά σου.

Τα excelακια πολύ καλύτερα μιας και τα φτιάχνεις όπως γουστάρεις, οργανώνεις τις μελλοντικές σου πληρωμές, βλέπεις τι σου μένει στην τσέπη και προσαρμόζεις τον μήνα σου, το κακό είναι πως έχει αρκετή χειροκίνητη εργασία η διαδικασία αυτή.

Έχω το YNAB τώρα ένα μήνα και εμένα προσωπικά με καταβόλεψε. Ουσιαστικά είναι ένα πολύ καλό excel στο cloud στο οποίο δημιουργείς κατηγορίες εξόδων και κάθε που πληρώνεσαι λες που θέλεις να παν τα λεφτά. πχ 50 - ΔΕΗ, 20 - κινητό κλπ, 30 αποταμίευση κλπ και μετά μέσω της εφαρμογής περνάς τα έξοδα που κάνεις καθημερινά και ανά πάσα στιγμή βλέπεις πόσα χρήματα έχεις διαθέσιμα για ξόδεμα σε κάθε κατηγορία εξόδων. Είναι τσουχτερή η τιμή του αλλά προτείνω να φτιάξετε έναν trial λογαριασμό για 40 μέρες δωρεάν (Δεν θέλει κάρτα), να το δοκιμάσετε, να ρίξετε μια ματιά και στην 'φιλοσοφία' του και αν δείτε πως σας αρέσει αλλά το βρίσκεται ακριβό φτιάχνεται το δικό σας excel αν πιάνει το χέρι σας ή πάτε σε κάποια οικονομικότερη ή και δωρεάν αντιγραφή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάνεις σχεδον ολες τις αγορές με καρτα βολευει και το app της τραπεζας που δειχνει και ποσα εχεις ξοδεψει ανα κατηγορια. Φυσικα παρακολουθείς και τα ποσα που μπαινουν στον λογαριασμό σου. Προσωπικα αυτο κανω, excel κραταγα πιο παλιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

 

Έχω το YNAB τώρα ένα μήνα και εμένα προσωπικά με καταβόλεψε. Ουσιαστικά είναι ένα πολύ καλό excel στο cloud στο οποίο δημιουργείς κατηγορίες εξόδων και κάθε που πληρώνεσαι λες που θέλεις να παν τα λεφτά. πχ 50 - ΔΕΗ, 20 - κινητό κλπ, 30 αποταμίευση κλπ και μετά μέσω της εφαρμογής περνάς τα έξοδα που κάνεις καθημερινά και ανά πάσα στιγμή βλέπεις πόσα χρήματα έχεις διαθέσιμα για ξόδεμα σε κάθε κατηγορία εξόδων. Είναι τσουχτερή η τιμή του αλλά προτείνω να φτιάξετε έναν trial λογαριασμό για 40 μέρες δωρεάν (Δεν θέλει κάρτα), να το δοκιμάσετε, να ρίξετε μια ματιά και στην 'φιλοσοφία' του και αν δείτε πως σας αρέσει αλλά το βρίσκεται ακριβό φτιάχνεται το δικό σας excel αν πιάνει το χέρι σας ή πάτε σε κάποια οικονομικότερη ή και δωρεάν αντιγραφή του.

Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό..αλλά νομίζω πως μπορείς να κάνεις το ίδιο αν θέλεις προσθέτοντας δύο στήλες στον πίνακα αποτελεσμάτων μηνός του excel σου. Μια για προϋπολογισμό εξόδων μηνός ανά κατηγορία, και μια για το τελικό αποτέλεσμα (προϋπολογισμός - κινήσεις στην κατηγορία). Μετά μπορείς να στείλεις τις σούμες σου σε άλλο φύλλο για στατιστικά, πίνακες κλπ. 

Ισχύει ακριβώς αυτό που γράφεις όμως, το βασικό είναι τι θα βολέψει εσένα. Ας πούμε, στην περίπτωσή μου και γνωρίζοντας περίπου που κυμαίνονται τα έξοδά μου (ποσοτικά και ποιοτικά κάθε μήνα) δεν χρειάζεται να προϋπολογίσω ένα συγκεκριμένο ποσό για κάτι. Για καταναλωτικές αγορές, με τον μισθό του επόμενου μηνός βγάζω σούμα ΕΣ-ΕΞ, και επιλέγω τι πόσο από το περίσσευμα θα ξοδέψω ή θα αποταμιεύσω (εχμ...εε....αν υπάρχει).  

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν ο καθένας να προσφέρει στην κοινότητα το (καθαρό) excel του, για να το πάρουν όσοι θέλουν και να κάνει ο καθένας συμπληρώματα-προσθήκες που του άρεσαν.

Θα ξεκινούσα, αλλά δεν έχω...😀

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...