Προς το περιεχόμενο

Εσοδα - Έξοδα


επισκέπτη Ggiorgos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται τιποτε τετοιο πλέον.

Οτι λενε οι καρτες σου στην αναλυτική και οτι μετρητα κανείς αναληψη.

Μια πρόσθεση δηλαδη καθε μηνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αρχή είχα ξεκινήσει με Excel μέχρι που βρήκα την εφαρμογή Cash and the City για pc(έχει και για κινητό) η οποία με βόλεψε καλύτερα

Επεξ/σία από john_shadow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Excel,  μπαίνουν τα έσοδα,  τα έξοδα και βλέπεις τι μένει για φαΐ.

Το έχω για όλο το χρόνο και έτσι ξέρω πότε πρέπει να πληρώσω ΔΕΗ ,νερό ,ασφάλειες κτλ. Δεν είσαι απροετοίμαστος και γλυτώνεις το να κλείσεις διακοπές όταν έχεις 10 λογαριασμούς να πληρώσεις. 

Έχει  βάλει και την αποταμίευση αλλά δεν το πετυχαίνω ποτέ μιας που τα έξοδα είναι πάντα περισσότερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ptwma είπε

Excel,  μπαίνουν τα έσοδα,  τα έξοδα και βλέπεις τι μένει για φαΐ.

Το έχω για όλο το χρόνο και έτσι ξέρω πότε πρέπει να πληρώσω ΔΕΗ ,νερό ,ασφάλειες κτλ. Δεν είσαι απροετοίμαστος και γλυτώνεις το να κλείσεις διακοπές όταν έχεις 10 λογαριασμούς να πληρώσεις. 

Έχει  βάλει και την αποταμίευση αλλά δεν το πετυχαίνω ποτέ μιας που τα έξοδα είναι πάντα περισσότερα.

Ίσως μια ιδεα είναι να καταγράφονται (και να τηρούνται) πρώτα τα πάγια (και αναπόφευκτα) και ύστερα η αποταμίευση-στόχος.... Καφέδες, τυρόπιτες, κλπ μετά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία εφαρμογή που να συνδέει όλες τις τράπεζες; Είχα κατεβάσει το waiz αλλά επί 3 μήνες που έλεγε ότι δεν είναι ενεργή η διασύνδεση λόγω αναβάθμισης.

Το excel το βαριέμαι. Πολύ δουλειά και χάσιμο χρόνου το να καταγράφεις κάθε μέρα όλες τις πληρωμές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Random User είπε

Με αυτή εδώ την εφαρμογή, με έχει βολέψει καιρό τώρα.

Και γω αυτη εχω εδω και πολυ καιρο. Βολευει γιατι μπορεις να το δεις και απο pc μεσω browser.

50 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει καμία εφαρμογή που να συνδέει όλες τις τράπεζες; Είχα κατεβάσει το waiz αλλά επί 3 μήνες που έλεγε ότι δεν είναι ενεργή η διασύνδεση λόγω αναβάθμισης.

Το excel το βαριέμαι. Πολύ δουλειά και χάσιμο χρόνου το να καταγράφεις κάθε μέρα όλες τις πληρωμές σου.

Εχω την εντυπωση οτι το waiz πλεον λειτουργει κανονικα. Ολοκληρωθηκε η αναβαθμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάνω κάτω έχω μάθει πόσα θα χρειαστούν αυτό το μήνα και τα χωρίζω ανάλογα από την μέρα που μπαίνει ο μισθός. Δεν υπάρχει χώρος για σπατάλες και άλλα περίεργα δηλαδή, μου το απαγορεύω από την πρώτη μέρα, όχι ότι δεν με εμπιστεύομαι αλλά είναι αλλιώς όταν τα βλέπεις διαθέσιμα και λες "έλα μωρέεε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εφαρμογή να σκανάρει τις αποδείξεις λιανικής και να τις καταχωρεί αυτόματα υπάρχει;

Ακόμη καλλίτερα να τις καταχωρεί ανά κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις gmail βολεύει επίσης το Google Sheets που έχει Monthly budget template που μπορείς να προσαρμόσεις στις ανάγκες σου πολύ εύκολα. Επίσης και εμείς (αν είστε παντρεμένοι-ζευγάρι καλό είναι να το κάνετε μαζί με τον/την συντροφό σας) για περίπου 8 μήνες παρακολουθούσαμε αναλυτικά έξοδα-έσοδα. 'Ετσι όταν είδαμε επιτέλους που φεύγουν τα περισσότερα λεφτά (supermarket) τότε προσαρμοστήκαμε σαν οικογένεια (π.χ. κόπηκε OTE_TV, πολυτέλειες-βλακείες, ψώνια χωρίς να ελέγχουμε πραγματικές τιμές από Supermarket, αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε Pigogo και Pockee  αλλά και να ψωνίζουμε κάποια πράγματα σε bulk όταν βρίσκουμε καλές προσφορές (απορρυπαντικά, μαλακτικά κλπ). 

Πλέον έχοντας καταναλωτική συνείδηση έχουμε ένα excel με 2-3 sheets στο οποίο παίζει ετήσιος οικογενειακός προϋπολογισμός. Ξέρουμε τι έχουμε να περιμένουμε από έσοδα, αλλά προυπολογίζουμε χοντρικά και τα έξοδα συνυπολογίζοντας και αποταμίευση, διακοπές, δραστηριότητες κλπ.

Για παράδειγμα εμείς έχουμε στεγαστικό με 30 έτη σταθερό επιτόκιο και προσπαθούμε με ετήσεις επιπλέον καταβολές να το εξοφλήσουμε Χ χρόνια πριν την κανονική του λήξη ώστε να γλυτώσουμε και όσους τόκους γίνεται. Για να το επιτύχουμε με το που θα πληρωθούμε μεταφέρονται αυτόματα κάθε μήνα ένα ποσό σε αποταμιευτικούς λογαριασμούς ακριβώς και μόνο για αυτό το λόγο. Έτσι εγγυημένα στο τέλος του έτους θα έχουμε το ποσό που έχουμε στοχεύσει για μπει στο δάνειο σαν extra.  

Επίσης αν έχετε web banking, όλες οι τράπεζες (λόγω PSD2 και open banking) πλέον δίνουν την δυνατότητα να βλέπεις συγκεντρωτικά όλους τους λογαριασμούς και τις κάρτες (υπόλοιπα) οπότε έχεις και μια γρήγορη εικόνα για το που βρίσκεσαι σε cash balance. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς χρησιμοποιήσουμε το money τις microsoft από το 2004. Παλιό πρόγραμμα  αλλά δουλεύει μια χαρά

Μας πήρε λίγο χρόνο αλλά μας βοήθησε  να καταλάβουμε που πάνε τα χρήματα μας και που υπάρχουν αδικαιολόγητες σπάταλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gamanos είπε

Το καλύτερο θα ήταν ο καθένας να προσφέρει στην κοινότητα το (καθαρό) excel του, για να το πάρουν όσοι θέλουν και να κάνει ο καθένας συμπληρώματα-προσθήκες που του άρεσαν.

Θα ξεκινούσα, αλλά δεν έχω...😀

Επισυνάπτω ένα απλό πρότυπο του τι χρησιμοποιώ. Έχω αφαιρέσει στατιστικά και μερικές κατηγορίες στην συγκέντρωση...απλά μπορεί να βοηθήσει κάποιον ως πρότυπο για να το μεταλλάξει ο ίδιος.

Εσοδα - Εξοδα.xlsx

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluecoins και Thriv (εμπορικά και τα 2)

Το πρώτο είναι για να καταλάβουν οι περισσότεροι πόσα λεφτά σπαταλάνε σε άχρηστα έξοδα που θα μπορούσαν να τα γλυτώσουν.

Το δεύτερο (που αν το τηρείς κατά γράμμα δε χρειάζεται να χρησιμοποιεις το πρώτο και δε θα κανεις ποτέ τσαπατσουλιές στις υποχρεωσεις σου), είναι για να υπολογιζεις πόσα λεφτά πρέπει να βάζεις κάθε μέρα στην άκρη ώστε να έχεις μετά το τέλος του μήνα / διμηνου / τριμηνου τα λεφτα για το ενοικιο / φως / νερο και για τους υπολοιπους λογαριασμους σου αντι να ξοδευεις ολο το τελευταιο μηνιατικο για να δωσεις το πληρες ποσο. Επισης χρησιμευει και για μακρινους στοχους (πχ ταξιδια, αγορά σπιτιου κτλ) ενω μπορείς να καταχωρείς ότι ποσό θες και μετά να σου βγάζει νεο μεσο ορο για τις υπολοιπες μερες / εβδομαδες / μηνες. (πχ αντι να βαλω σημερα 10 ευρω στην ακρη, θα βαλω 100).

 

Σε υπολογιστη για διαχειριση οικονομικων το Quicken δεν εχει ανταγωνισμο αλλα η τιμή του είναι μερικά σκαλιά πιο πάνω.

Καθε αλλη software υλοποιηση σε υπολογιστη (open source, δωρεαν ή εμπορική) ειναι αρκετα πισω απο το Bluecoins που ειναι αποκλειστικά σε Android.

 

Το Excel το χρησιμοποιω αποκλειστικά για καταχώρηση επενδυσεων μιας και δεν υπάρχει καμια software λύση που να ειναι καλή σε όλα (πχ και μετοχές και κρυπτονομίσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να βλέπεις τα έξοδα του νοικοκυριού σου νομίζω πως ειναι too much να καταφύγεις σε πρόγραμμα με συνδρομή.

Αν έχεις μαγαζί και θες να τηρείς και αρχείο εξωλογιστικά ,τότε ναι.Και νομίζω πως επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...