Προς το περιεχόμενο

Αρώματα τύπου ή Κανονικά?


Prasino Mantarinh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα αρώματα τύπου ή χύμα 

Εν έτη 2020 είναι ασφαλής και οικονομική επιλογή αντι για "Κανονικά" αρώματα?

Ή απλα να σταματήσω να είμαι τσιγκούνης και να πάρω ένα κανονικό άρωμα?


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα αρώματα τύπου ή χύμα 

Εν έτη 2020 είναι ασφαλής και οικονομική επιλογή αντι για "Κανονικά" αρώματα?

Ή απλα να σταματήσω να είμαι τσιγκούνης και να πάρω ένα κανονικό άρωμα?


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Εγώ χύμα παίρνω και νομίζω ότι οι περισσότεροι αυτό κάνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο διαδεδομένη άποψη είναι ότι είναι σχετικά safe αλλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι η διάρκεια. Δηλαδή για να σε βγάλει η μέρα πρέπει να ψεκαστείς ξανά και ξανά.

 

Πάντα υπάρχουν και ιστορίες με άτομα που έπαθαν κάποια αλλεργική αντίδραση από φθηνό άρωμα αλλά δεν νομίζω ότι εκφράζει την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Η πιο διαδεδομένη άποψη είναι ότι είναι σχετικά safe αλλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι η διάρκεια. Δηλαδή για να σε βγάλει η μέρα πρέπει να ψεκαστείς ξανά και ξανά.

Πάντα υπάρχουν και ιστορίες με άτομα που έπαθαν κάποια αλλεργική αντίδραση από φθηνό άρωμα αλλά δεν νομίζω ότι εκφράζει την μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών.

ειχα παρει εδω και αρκετο καιρο σχεδον 4 χρονια απομιμα το hugo boss απο τα lidl και ηταν μια χαρα και σε αρωμα και σε διαρκεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα αρώματα τύπου ή χύμα 

Εν έτη 2020 είναι ασφαλής και οικονομική επιλογή αντι για "Κανονικά" αρώματα?

Ή απλα να σταματήσω να είμαι τσιγκούνης και να πάρω ένα κανονικό άρωμα?


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Υπάρχουν δεκάδες γνήσια αρώματα σε προσφορά, από αξιόπιστα καταστήματα, με κόστος κάτω από 20 (ακόμα και κάτω από 15) ευρώ, σε μεγέθη 75ml και μεγαλύτερα.

Δεν είναι τίποτα ξεθυμασμένα, απλά λανσάρονται συνεχώς καινούργια και οι παλιές κυκλοφορίες που δεν πολυτσουλάνε πλέον διατίθενται σε τιμές χωμα.

Για μένα δεν αξίζει τον κόπο να χρησιμοποιείς μαϊμούδες (που στην τελική μοιάζουν μεν στο πρωτότυπο αλλά σίγουρα δεν θα είναι ποτέ 100% ίδια η μυρωδιά) όταν μιλάμε για τέτοιες τιμές.

Στην τελική 1, το πολύ 2 αρώματα θα πάρεις και θα βγάλεις όλη τη χρονιά (εκτός και αν λούζεσαι με τις κολώνιες).

Κάνε έρευνα αγοράς σε skroutz/bestprice και σίγουρα θα βρεις κάτι επώνυμο, ποιοτικό και ασφαλές που να σου αρέσει χωρίς να ξοδευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ihavetheanswers είπε

Η πιο διαδεδομένη άποψη είναι ότι είναι σχετικά safe αλλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι η διάρκεια

Γι' αυτό εάν θέλεις σου βάζουν ενισχυτικά τα οποία κοστίζουν μόλις 1€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Giorgos9004 είπε

Γι' αυτό εάν θέλεις σου βάζουν ενισχυτικά τα οποία κοστίζουν μόλις 1€

και αντι για 2 ωρες κρατανε 2μιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι τα μουφα για την δουλεια ισως αλλα σαν τα αυθεντικα δεν εχει,επισης τα μουφα που υποστηριζουν οτι μυριζουν σαν καποιο επωνυμο συνηθως δεν εχουν καμια σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα αρώματα τύπου ή χύμα 

Εν έτη 2020 είναι ασφαλής και οικονομική επιλογή αντι για "Κανονικά" αρώματα?

Ή απλα να σταματήσω να είμαι τσιγκούνης και να πάρω ένα κανονικό άρωμα?


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Υπαρχουν χυμα αρωματα πολυ πετυχημενα και με μεγαλη διαρκεια! Το θεμα ειναι να σου προτεινει καποιος που ειναι ευχαριστημενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω λίγο την συζήτηση και να λύσω μερικές απορίες ή/και ιδεοληψίες.
Για ένα φεγγάρι τα είχα με μία κοπέλα που είχε στήσει κατάστημα με χύμα αρώματα, οπότε μου έκανε σεμινάριο. (ανάμεσα σε άλλα... 😛 )

Τα «αρώματα» όλα συνήθως φτιάχνονται σε λίγα εργοστάσια και σαν πρώτη ύλη είναι ένα πηκτό ζελατώδες υγρό που ονομάζεται απόσταγμα.
Αυτό το απόσταγμα διακινείται στο εμπόριο μέσα σε μεταλλικά δοχεία που μοιάζουν με θερμός και οι «έμποροι», είτε αυτές κανονικές εταιρίες είτε μικρομάγαζα, αυτό είναι που αγοράζουν.

Από εκεί και πέρα το απόσταγμα διαχωρίζεται σε μικροποσότητες και αραιώνεται συνήθως με οινόνευμα ή οινόπνευμα και νερό μαζί.
Ανάλογα λοιπόν με την αναλογία αποστάγματος / διαλυτών έχουμε τους διάφορους τύπους αρωμάτων.
Βλέπε παρακάτω:
- Eau de Parfum : Είναι πολύ δυνατή εκδοχή και με αρκετά μεγάλη διάρκεια αλλά χωρίς τόσο καθαρό απόσταγμα καθώς περιέχει μέχρι και 20% έλαια και συνήθως διαρκεί περισσότερο.
- Eau de Toilette : Έχει μικρή περιεκτικότητα σε αιθέρια έλαια συνήθως μέχρι 15%. Ξεχωρίζουν ιδιαίτερα οι νότες κορυφής και όχι τόσο οι βασικές νότες του. Είναι αρκετά πιο ελαφρύ.
- Pure Parfum : Είναι το πιο δυνατό απόσταγμα των συστατικών από τα οποία αποτελείται ένα άρωμα και η πιο ακριβή του εκδοχή. Έχει υψηλότερη περιεκτικότητα σε αιθέρια έλαια έως και 40%.
- Eau de Cologne : Είναι από τις πιο ελαφριές εκδοχές με ελάχιστη ποσότητα σε αιθέρια έλαια γι'αυτό δεν έχει καθόλου μεγάλη διάρκεια λόγω της μεγάλης του αραίωσης σε νερό ή/και οινόπνευμα.
- Body Mist : Είναι μια πιο μοντέρνα εκδοχή των Eau de Cologne με τη χαμηλότερη περιεκτικότητα σε αιθέρια έλαια από 1% εώς 3%.

 

Από εδώ και κάτω ξεκινάει το εμπόριο ή η «κοροϊδία» ας πούμε του τελικού καταναλωτή.

Οι μεγάλες εταιρείες συνήθως πληρώνουν κάτι σαν δικαιώματα για το άρωμα, έχουν συσκευασίες / μπουκάλια που πολλές φορές μοιάζουν με έργα τέχνης, συσκευασίες κουτιά για να μην σπάνε με τίποτα κατά την μεταφορά, γραμμές παραγωγής, έξοδα διακίνησης σε όλο τον κόσμο, υπαλλήλους, μάρκετινγκ, διαφημίσεις, κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.
Για αυτό λοιπόν και οι τρελές τιμές συνήθως για ελάχιστα ml αραιομένου αποστάγματος.

.

Τα καταστήματα χύμα, σε αντίθεση με τα παραπάνω, δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά.
Για αυτό το λόγο αγοράζεις με το κιλό σε τιμές που θα έπερνες τα λίγα ml της μαμάς εταιρείας.

Το πρόβλημα εδώ όμως είναι η αραίωση και οι αναλογίες.
Αν το κατάστημα έχει καλής ποιότητας 100% καθαρό οινόπνευμα χωρίς προσμίξεις με τίποτα περίεργες αλκοόλες και αν η αραίωση της πρώτης ύλης γίνει σε σωστές αναλογίες τότε το αποτέλεσμα ΔΕΝ θα έχει καμμία διαφορά με το original.

Αν λοιπόν βρείτε ένα τέτοιο κατάστημα, ή αν τα φτιάξετε με υπάλληλο που δουλεύει εκεί τότε είστε τυχεροί. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μακριά από τα χύμα γιατί κάποιος που φοράει το αυθεντικό καταλαβαίνει αμέσως ότι φοράς πατσουλί. Είναι σαν τα ρούχα μαϊμούδες από ακριβές μάρκες . Εγώ που φοράω το Sauvage χρόνια πήρα για πλάκα το χύμα και έκανε μπαμ από μακριά ότι δεν έχει καμία σχέση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...