Προς το περιεχόμενο

Αποζημιωσεις ΔΕΗ για βλάβες σε συκευές.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπέρταση μπορεί να εμφανιστεί και σε γραμμές τηλεπικοινωνιών γιαυτό υπάρχουν και οι αντίστοιχοι απαγωγοί.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έφαγα εγώ κανέναν κεραυνό, δεν έπεσαι κεραυνός σίγουρα για τουλάχιστον μερικά χιλιόμετρα γύρο απο το συνεργείο (και όχι το σπίτι μου, σε συνεργείο ήμουν) κάτι άλλο έγινε αφού και το ρούτερ χάλασε που είχε ups και χάλασε μόνο στο σημείο που συνδέεται με το DSL  που υποτίθεται δεν έχει ρεύμα αυτό το καλώδιο πια...  όλα τα άλλα (πχ να μπώ στο πανελ, lan θυρες, θυρες τηλεφώνου USBθύρες) δουλεύουν κανονικά.

Το δίκτυο εδώ που είμαι είναι εφάμιλλο του Αφγανιστάν τους τελευταίους 5 μήνες είχαμε τουλάχιστον 5 διακοπές και οι περισσότερες πάνω απο μια δύο ώρες.... 

Τέλος νομίζω είμαι πολύ καλύτερα μια αγορά online (VFI ) UPS  

Εφαγε η γραμμη του τηλεφωνου σου ,για αυτο κάηκε το ρουτερ και η μητρικη και οχι το ψυγειο η τα υπολειπα.Ακομα και ετσι να ειναι αφου την έφαγες απο το DSL και ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα δουλεύουν η ΔΕΗ τι σχεση εχει?????????????????

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εφαγε η γραμμη του τηλεφωνου σου ,για αυτο κάηκε το ρουτερ και η μητρικη και οχι το ψυγειο η τα υπολειπα.Ακομα και ετσι να ειναι αφου την έφαγες απο το DSL και ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα δουλεύουν η ΔΕΗ τι σχεση εχει?????????????????

Στο αρχικό ποστ γράφει ότι έχει πρόβλημα και ο υπολογιστής του και μάλλον του κάηκε η μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι γιατι την εφαγε απο την θηρα του εθερνετ απο το ρουτερ.Αλλοι ειναι τυχεροι και την γλυτώνει η μητρικη και βαζουν απλώς μια πρόσθετη καρτα δυκτιου.Αν ηταν απο την δεη επρεπε να εχουν καει και αλλα πραγματα και πρωτα απο ολα το UPS.Υποθέτω οτι η οθονη περιέργως θα δουλευει ακομα.Ψαξε για αντικεραυνική προστασια τηλ γραμμής και θα καταλαβεις............

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087773-Προστασία-από-κεραυνούς-στο-τηλεφωνικό-καλώδιο

19 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο αρχικό ποστ γράφει ότι έχει πρόβλημα και ο υπολογιστής του και μάλλον του κάηκε η μητρική. 

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ναι γιατι την εφαγε απο την θηρα του εθερνετ απο το ρουτερ.Αλλοι ειναι τυχεροι και την γλυτώνει η μητρικη και βαζουν απλώς μια πρόσθετη καρτα δυκτιου.Αν ηταν απο την δεη επρεπε να εχουν καει και αλλα πραγματα και πρωτα απο ολα το UPS.Ψαξε για αντικεραυνική προστασια τηλ γραμμής και θα καταλαβεις............

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087773-Προστασία-από-κεραυνούς-στο-τηλεφωνικό-καλώδιο

Κατάλαβα. 

Ενα σωρο προστασίες πρέπει να πάρουμε για να μην την πάθουμε από ηλεκτρικά και τηλεφωνικά καλώδια η και τίποτα κεραίες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το apc πολύπριζο που αναφέρω πιο πάνω τελικά αποδεικνύεται τρομερά σταθερό.

Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά το apc πολύπριζο που αναφέρω πιο πάνω τελικά αποδεικνύεται τρομερά σταθερό.

Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Πως το καταλαβαίνεις αυτό; 

Εγώ έχω βάλει ένα μεμονωμένο πριζακι APC για την τηλεόραση και για τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

Εάν ο υπολογιστής είναι συνδεμένος με LAN, την υπέρταση την έφαγε απο το καλώδιο του ΟΤΕ, όσο στοίχημα θέλετε όλοι, τα βάζω.

Προς το παρόν πήρα αυτό https://geizhals.eu/bluewalker-powerwalker-vfi-2000-at-10122181-a2248187.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

και αυτό https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html

 

Η μητρική σίγουρα τα έπαιξε.... ο συναγερμός δουλεύει αλλά χάλασε το κομμάτι που κάνει κλίσεις σε περίπτωση συναγερμού ....

 

Το τηλέφωνο χάλασε το ρούτερ χάλασε και ανάλογα τώρα θα δούμε αν χάλασε και τιποτα άλλο όλα αυτά σε μια απλή βροχή με μέτρια και αραιά μπουμπουνητά... τι να πω πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό... βέβαια πρώτη φορά μου συμβαίνει μέσα σε 5 μήνες να υπάρχουν πάνω απο 5 διακοπές ρεύματος ίσως και κοντά στις 10.... από τότε που ήρθα στο χωριό είδα πολλά περίεργα κουλά που μου θυμίζουν ταλιμπάν και μουτζαχεντίν παρά ΕΕ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κάνουμε, 100% προστασία δεν υπάρχει. Επιτηρητή τάσης δεν έχω, αλλά έχω αντικεραυνική προστασία πριν τον πίνακα, όπως έρχεται το καλώδιο του ρεύματος πριν μπει στο σπίτι. Ο ιστός της κεραίας γειωμένος, και 3όροφο δίπλα στην δική μου μονοκατοικία. Όλες οι συσκευές σε πολύπριζα ασφαλείας (APC, MGE), και όλα τα των υπολογιστών σε UPS (MGE, APC, και μια νέα, τ καθένα 300+ ευρώ).

Αυτό δεν εμπόδισε σε τίποτα να μου καεί σε καταιγίδα η ethernet θύρα του QNAP και του ρούτερ στην άλλη πλευρά.

Ναι συνέβη αυτό το ανεξήγητο, να καούν 2 θύρες στα άκρα ενός καλωδίου ethernet, το οποίο δεν ήταν και ιδιαίτερα μακρύ. Δεν ξέρω τι έγινε. Υποθέτω ότι επειδή το καλώδιο ήταν λεπτό και εύκαμπτο (είχε έρθει με συσκευή), δεν ήταν επαρκώς θωρακισμένο, και από τότε μόνο σωστά καλώδια (χωρίς να ξέρω αν έφταιξε αυτό).

Επίσης τα πολύριζα προστασίας είναι απάτη. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν πεπερασμένη (και μικρή) δυνατότητα απορρόφησης χωρίς καμία ένδειξη αν αυτή έχει αναλωθεί. Οπότε όσο μπορώ (ανά 3-4 χρόνια) τα ανανεώνω (δεν είναι και φθηνά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 5:30 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που αποζημιωνει ο ΔΕΔΔΕΗ και το γραφει το συμβολαιο που εχεις υπογραψει σε ΔΕΔΔΗΕ ή πιο παλια σε ΔΕΗ .

Εως 600 ευρω οπως εγραψες και συνηθως απο "καμενο ουδετερο" μετα απο επαναφορα λογω διακοπης .

Ο καταναλωτης ειναι υποχρεωμενος να προστατευει τις οικιακες του συσκευες.

Υπαρχει συσκευη που μπαινει στον πινακα και το κανει .

Ρώτησα τόν ηλεκτρολόγο . Όντως υπάρχει , πέρα από Αντικεραυνικά ράγας (ξεκινάνε απο 70€) , υπάρχει και ο επιτηρητής τάσης - φάσεων ένας ποιοτικός ξεκινάει από 50+€ 

Μπορεί να είναι είναι σημαντικό το κόστος στήν αρχή αλλά σε βάθος χρόνου θα κάνεις απόσβεση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, petasis είπε

Επίσης τα πολύριζα προστασίας είναι απάτη. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν πεπερασμένη (και μικρή) δυνατότητα απορρόφησης χωρίς καμία ένδειξη αν αυτή έχει αναλωθεί. Οπότε όσο μπορώ (ανά 3-4 χρόνια) τα ανανεώνω (δεν είναι και φθηνά)...

Ορθως λες οτι ειναι απατη,αλλα ταυτοχρονα λες οτι τα αγοραζεις συχνα !

Η αληθεια ειναι στο πρωτο σκελος,δεν κανουν σχεδον τιποτα,αντιθετως στοιχιζουν οσο ενα αντικεραυνικο ραγας που καποια προστασια την δινει σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Προς το παρόν πήρα αυτό https://geizhals.eu/bluewalker-powerwalker-vfi-2000-at-10122181-a2248187.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

και αυτό https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html

Η μητρική σίγουρα τα έπαιξε.... ο συναγερμός δουλεύει αλλά χάλασε το κομμάτι που κάνει κλίσεις σε περίπτωση συναγερμού ....

Το τηλέφωνο χάλασε το ρούτερ χάλασε και ανάλογα τώρα θα δούμε αν χάλασε και τιποτα άλλο όλα αυτά σε μια απλή βροχή με μέτρια και αραιά μπουμπουνητά... τι να πω πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό... βέβαια πρώτη φορά μου συμβαίνει μέσα σε 5 μήνες να υπάρχουν πάνω απο 5 διακοπές ρεύματος ίσως και κοντά στις 10.... από τότε που ήρθα στο χωριό είδα πολλά περίεργα κουλά που μου θυμίζουν ταλιμπάν και μουτζαχεντίν παρά ΕΕ :P 

λέω μήπως κάτι έγινε με την καμπίνα όπου συνδέεσαι ή το κέντρο και για αυτό όλα τα προβλήματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ikorolis είπε

λέω μήπως κάτι έγινε με την καμπίνα όπου συνδέεσαι ή το κέντρο και για αυτό όλα τα προβλήματα...

Επειδή έχω εφεδρικό ρούτερ με το που το έβαλα συγχρονίστηκε και δούλευε κανονικά οπότε αν είχε πάθει κάτι η καμπίνα λίγο δύσκολο να δούλευε κατευθείαν τουλάχιστον έτσι πιστεύω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετικα φτηνη λυση για αντικεραυνικο τριφασικο  https://www.protonpower.gr/antikerayniko-iprd20-3p-n-340v-20ka-schneider?skr_prm=WyJjMDEwNjQ3YS0wNzE0LTRkZDUtYTQ5MS1mMjczZmEzMGM1Y2MiLDE1OTQxOTMwMjMwNzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Προφανως οχι του επιπεδου της raycap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...