Προς το περιεχόμενο

Υπερμαραθωνοδρομοι-Ανθρωποι που εμπνεουν


NinjaMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τρεξιμο και γενικοτερα η αθληση, εχει κατα κανονα μονο να προσφερει στον ανθρωπο

και φυσικα δεν μιλω μονο σε επιπεδο σωματικο και υγειας

αλλα πολυ περισσοτερο σε επιπεδο ψυχικο και πνευματικο

οι ανθρωποι που αθλουνται χρονια συνειδητοποιούν αυτη την τρομερη αξια, να αφιερωνεις χρονο για τον εαυτο σου , να μπορεις να συνομιλεις με αυτον

οταν στους περισσοτερους οι υποχρεωσεις της δουλειάς και της οικογένειας τους πνιγουν χωρις να το καταλαβαινουν ...

 

για αυτους που δεν μπορουν να το καταλαβουν ( ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν) η μονη δικαιολογια ειναι απλα οτι ποτε δεν ετυχε να το κανουν.

τωρα απο εκει και περα τα κινητρα του καθενος δεν μπορεις να τα γνωριζεις

και πολυ περισσοτερο δεν μπορεις να τα κρινεις, στην τελικη δεν σου κανει και κανενα κακο.

καποιος αν θελει τρεχει

αν δεν θελει δεν τρεχει

η ζωη ειναι απλη :)

αν θελει τωρα ο αλλος να τρεχει 10 λεπτα στο διαδρομο στο γυμναστηριο και ο αλλος στην ερημο σαχαρα δεν νομιζω οτι χρωστα σε κανεναν μας να δωσει λογαριασμο

και τελος ακομα και για τα σημεια των καιρων με την επιδειξη, που οντως αρκετες φορες ειναι υπερβολικη, παρτε το στην πλακα και τον χαβαλε

προσωπικα καλυτερα να βλεπω και κανεναν/καμια να το παιζει οτι γυμναζεται και λιγο παρα να βλεπω ποζαρισματα διπλα σε στοιβες αποτσιγαρα σε καφε και μπουζουκια...

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

το τρεξιμο και γενικοτερα η αθληση, εχει κατα κανονα μονο να προσφερει στον ανθρωπο

και φυσικα δεν μιλω μονο σε επιπεδο σωματικο και υγειας

αλλα πολυ περισσοτερο σε επιπεδο ψυχικο και πνευματικο

οι ανθρωποι που αθλουνται χρονια συνειδητοποιούν αυτη την τρομερη αξια, να αφιερωνεις χρονο για τον εαυτο σου , να μπορεις να συνομιλεις με αυτον

οταν στους περισσοτερους οι υποχρεωσεις της δουλειάς και της οικογένειας τους πνιγουν χωρις να το καταλαβαινουν ...

για αυτους που δεν μπορουν να το καταλαβουν ( ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν) η μονη δικαιολογια ειναι απλα οτι ποτε δεν ετυχε να το κανουν.

τωρα απο εκει και περα τα κινητρα του καθενος δεν μπορεις να τα γνωριζεις

και πολυ περισσοτερο δεν μπορεις να τα κρινεις, στην τελικη δεν σου κανει και κανενα κακο.

καποιος αν θελει τρεχει

αν δεν θελει δεν τρεχει

η ζωη ειναι απλη :)

αν θελει τωρα ο αλλος να τρεχει 10 λεπτα στο διαδρομο στο γυμναστηριο και ο αλλος στην ερημο σαχαρα δεν νομιζω οτι χρωστα σε κανεναν μας να δωσει λογαριασμο

και τελος ακομα και για τα σημεια των καιρων με την επιδειξη, που οντως αρκετες φορες ειναι υπερβολικη, παρτε το στην πλακα και τον χαβαλε

προσωπικα καλυτερα να βλεπω και κανεναν/καμια να το παιζει οτι γυμναζεται και λιγο παρα να βλεπω ποζαρισματα διπλα σε στοιβες αποτσιγαρα σε καφε και μπουζουκια...

εδω θα διαφωνησω λιγο, αλλο το να ασκησε αλλο να τρεχεις μαραθωνιους. το ενα κανει μονο καλο το αλλο ειναι υπερβολη και μπορει να οδηγησει σε τραυματισμους και αλλες καταστασεις που μονο υγιεις δεν τις θεωρω. οποιος θελει το κανει γιατι το γουσταρει, αλλα δεν ειναι σκοπος ζωης ο μαραθωνιος για ολους μας. ο υπολοιπος κοσμος που εχει αλλα χομπι και δε θελει να τρεχει με τις ωρες ας βγει καθε μερα να τρεξει 5 χιλιομετρα ή 3 ή 1, οσο μπορει ο καθενας ωστε να μεινει υγιης και χωρις τραυματισμους. αν καποιος δε μπορει να τρεξει ας παει για περπατημα εστω μιση ωριτσα την ημερα, να παρει και μερικα βαρη για το σπιτι να κανει 10 ασφαλεις ασκησεις, ας προσεχει και λιγο τη διατροφη και θα ειναι σενιος

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, giorgos pliakos είπε

 

Το σπαρταθλο ειναι αγωνας με κακαλα,,,,, δεν πανε οποιοι και οποοι εχει αυστηρα κριτηρια και αν τα πιασεις μπαινεις σε κληρωση, Αν κληρωθείς πρεπει να φτανεις σε ενδιαμεσους σταθμους μεσα σε χρονικα ορια.,.πχ ας πουμε να εχεις   δωσει το παρον σε  μαλακασα μεσα σε 2 ωρες ..λεω ενα χρονικο οριο τωρα.. αν δεν τα καταφερεις δεν συνεχιζεις,,

Το ξέρω ότι ήθελες να δώσεις απλα ένα παράδειγμα, αλλά αν ξεκινήσεις σπαρταθλο (Αθήνα - Σπάρτη) και σε 2 ώρες είσαι Μαλακάσα, το έχεις πάρει λίγο λάθος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαραθώνιοι δεν προσφέρουν υγεία, αλλά μεγάλη καταπόνηση. Ομοίως οποιαδήποτε μορφή έντονης γυμναστικής.  Τα ποσοστά θανάτου και τα καρδιακά προβλήματα αυξάνονται κατά πολύ με την έντονη άθληση.

Αξιοθαύμαστοι αυτοί που τρέχουν τεράστιες αποστάσεις, αλλά όσον αφορά την υγεία, χρειάζεται λιγότερο έντονη άσκηση (περπάτημα, ελαφρύ τρέξιμο κλπ).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

ακολουθεί σεντονάκι :) 

να πω κι εγώ την άποψή μου, ως μέσα στον κόσμο των (υπερ)μαραθώνιων?
Όχι τόσο στο τρέξιμο (αν και έχω κάνει μαραθώνιο), όσο στην κολύμβηση(open water).

Οι περισσότεροι μιλάτε για τραυματισμούς, υπερκόπωση, καταπόνηση. Ναι γενικά ισχύουν αυτά, αλλά για τους (ημί)επαγγελματίες. Αυτούς που πάνε για τον χρόνο ή για να βγουν πρώτοι.
Η δικιά μου εικόνα είναι ότι ο περισσότερος κόσμος που κάνει (υπέρ)μαραθώνιους, τους κάνει για το κέφι του, για να δει τα όριά του, να (ξανά)γνωρίσει το σώμα του.
Αυτοί οι αθλητές όταν νιώσουν κάτι περίεργο θα σταματήσουν, θα περπατήσουν και στην ανάγκη θα εγκαταλείψουν και θα ξαναδοκιμάσουν την επόμενη φορά.

Δεν το κάνουν για την νίκη, το χρόνο ή τη δόξα. Το κάνουν για τον εαυτό τους!

Οι (πολύ)μεγάλες αποστάσεις δεν είναι μόνο θέμα σωματικής προετοιμασίας.
Γι αυτό και στους αγώνες μεγάλων αποστάσεων (είτε τρέξιμο είτε κολύμβηση είτε ποδήλατο) δεν βλέπεις τόσο μικρές ηλικίες!
Οι νέοι/έφηβοι γενικά δεν έχουν την πνευματική προετοιμασία να αντέξουν τις ώρες του αγώνα.
Ένας μαραθώνιος θέλει πρώτα απ' όλα πνευματική προετοιμασία (Δεν εννοώ εκκλησία, θεό κλπ, για να προλάβω τα troll!)
Πρέπει να το βάλεις στο μυαλό σου ότι την ημέρα του αγώνα θα τρέξεις/κολυμπήσεις για Χ ώρες. 
Τις ώρες που τρέχεις/κολυμπάς είσαι εσύ και ο εαυτός σου! Ξαναγνωρίζεστε!

Θα δώσω ένα παράδειγμα από το open water που γνωρίζω καλύτερα. 
Ένας από τους πιο γνωστούς αγώνες μαραθώνιας κολύμβησης στην Ελλάδα, είναι ο Διάπλους του Τορωναίου κόλπου (για τους μη-γνωρίζοντες από το 1ο  στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής, ~26χλμ)
Σε αυτόν τον αγώνα, δε θα δείτε πολλούς "επαγγελματίες" κολυμβητές.
Από τα ~20 άτομα που παίρνουν μέρος κάθε χρόνο, 2 βαριά 3 είναι πολύ καλοί κολυμβητές.
Οι υπόλοιποι είναι ερασιτέχνες που θέλουν να δοκιμάσουν τα όριά τους. (άνθρωποι που κολυμπάνε 10+ ώρες σερί για να βγάλουν την απόσταση)
Ναι υπάρχουν περιπτώσεις τραυματισμών, υποθερμίας, στομαχικών διαταραχών, αλλά είναι σχετικά σπάνια φαινόμενα.
Όσο για  την απαραίτητη προετοιμασία για κάτι τέτοιο;
Ξέρω πολύ κόσμο που, χωρίς να έχει την παραμικρή επαφή με την κολύμβηση, μέσα σε 2 χρόνια έκανε με επιτυχία τα 26χλμ του Τορωναίου, κάνοντας 3-4 προπονήσεις την εβδομάδα (~1ώρα τη φορά). 
(καλός φίλος μάλιστα στα 50+ και καπνιστής, βγήκε μετά από 10+ ώρες και έκανε κατευθείαν τσιγάρο :P)

Τέλος, υπάρχει και οι κοινωνική διάσταση του θέματος: νέες παρέες, με κοινά ενδιαφέροντα και στόχους!
Φοβερές εκδρομές για τους αγώνες κ.α.!

Για μένα, όποιος θέλει ας το κάνει, αλλά να το κάνει για τον εαυτό του! Όχι για να λέει μετά "κάνω μαραθώνιο σε τόσο" ή "βγήκα 1ος στην ηλικία μου" ή άλλα διάφορα που ακούγονται...
Κάντε το για την υγεία σας, σωματική και πνευματική, χωρίς να πιέζετε τον εαυτό σας!
Είναι εξαιρετική αίσθηση να τερματίζεις έναν αγώνα μετά από 4-5-6 ώρες
Θα ξαναγνωρίσει και το σώμα του και το πνεύμα του!

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

εδω θα διαφωνησω λιγο, αλλο το να ασκησε αλλο να τρεχεις μαραθωνιους. το ενα κανει μονο καλο το αλλο ειναι υπερβολη και μπορει να οδηγησει σε τραυματισμους και αλλες καταστασεις που μονο υγιεις δεν τις θεωρω. οποιος θελει το κανει γιατι το γουσταρει, αλλα δεν ειναι σκοπος ζωης ο μαραθωνιος για ολους μας. ο υπολοιπος κοσμος που εχει αλλα χομπι και δε θελει να τρεχει με τις ωρες ας βγει καθε μερα να τρεξει 5 χιλιομετρα ή 3 ή 1, οσο μπορει ο καθενας ωστε να μεινει υγιης και χωρις τραυματισμους. αν καποιος δε μπορει να τρεξει ας παει για περπατημα εστω μιση ωριτσα την ημερα, να παρει και μερικα βαρη για το σπιτι να κανει 10 ασφαλεις ασκησεις, ας προσεχει και λιγο τη διατροφη και θα ειναι σενιος

αυτη η δαιμονοποιηση του τρεξιματος μεγαλων αποστασεων δεν ξερω απο που προκυπτει...

προπονηση = προσαρμογη,

κανενας δεν ξυπνα ενα  πρωι και τρεχει στο μαραθωνιο, υπαρχει μια διαδικασια που σε παει εκει, που φυσικα οσο πιο σωστα γινει εχεις και λιγοτερες αρνητικες επιπτωσεις...

αλλα αν ξεκινησεις να τρεχεις συστηματικα, εστω και με πολυ απλο και χαλαρο τζοκιγκ ειναι μια παρα πολυ φυσικη εξελιξη

να θες να τρεξεις και στον μαραθωνιο και να δοκιμασεις τις δυναμεις σου

καλα για σκοπο ζωης δεν μιλησε κανεις ...

μετα μπλεκεις τα χομπι και ξανα οτι δεν θελει κανεις να τρεχει με τις ωρες.... καπου τα εχεις μπλεξει ... δεν ειναι καποια υποχρεωση το τρεξιμο

τελος παλι λες για τραυματισμους ... σε πληροφορώ σαν υπερ-ερασιτεχνης δρομεας ( 3 μαραθωνιους) με παρα πολλους φιλους που τρεχουν οι τραυματισμοι ειναι εως μηδεν

και αν θες μπορουμε να το συγκρινουμε πχ με το μπασκετ ή τα 5χ5 που εχουν καταλαβει πτερυγα στο κατ

και φυσικα μιλω σαν παιδι της γενιας του γκαλη που ξημεροβραδιαζομασταν στα γηπεδακια, σιγα μην σταματουσαμε με το πρωτο διαστρεμα (μπορει να εχω και διψηφιο αριθμο)

ή σιγα μην κοψουμε την μια φορα την εβδομαδα που παιζουμε με την παρεα το 7χ7 επειδη παθαμε ρηξη χιαστου :)

μιλας για υπερβολες και ορια αλλα δεν καταλαβαινω ποιος τα οριζει ή ποιος μπορει να τα ορισει

καταλαβαινω για καποιον που δεν εχει κουνηθει ποτε στην ζωη του (δεν απευθυνομαι σε σενα) οτι μπορει να  του φαινεται παρανοια οτι καποιος μπορει να παει σε ενα γηπεδο και να τρεξει 10 γυρους, αλλα εως εκει σταματα η κατανοηση.

μιλάς λες και ολη η υπολοιπη μας η ζωη ειναι τελεια αρμονικη και σε τελεια επαφη με μας και το περιβαλλον μας

ειναι υπερβολη δηλαδη να θελει ο αλλος να τρεχει στο μαραθωνιο

και δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να λιωνεις σε ενα καναπε

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να χανεις μια ωρα τουλαχιστον την ημερα στο μποτιλιαρισμα

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να δουλευεις 12+ ωρες για τον βασικο (ψυχικο αντίκτυπο)

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να περιμενεις το σκ για να συμπληρωσεις λιγο υπνο

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να κανεις μαραθωνιους απο ταινιες, σειρες, gaming

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να εισαι ολη μερα σε μια καρεκλα και μια οθονη + το κολλημα μας με τα κινητα

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να περιμενεις χριστουγεννα πασχα διακοπες για να φας και να πιεις μεχρι θανατου

..... και παει λεγοντας η λιστα δεν τελειωνει πουθενα

κλεινω με μια απλη προτροπη, οποιος θελει φορα τα παπουτσακια του,

και βγαινει να κινηθει, θελει τρεξιμο, ποδηλατο, μπαλα, μπασκετ, γυμναστηριο και οτι αλλο αρεσει στον καθεναν

αρκει να πιεστει λιγο και να μπει στο mode της βελτιωσης λιγο λιγο, καλο το περπατημα αλλα δεν ειναι προπονηση ειναι συντηρηση (μερικες φορες ουτε αυτο)

στο τελος μονο κερδισμενος θα ειναι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παπα Θόδωρας του 1ου πόστ, ειναι με λιγα λογια ΤΟΥΜΠΑΝΟ!

Τον εχω γνωρίσει, φωτογραφίσει σε αγώνα trail. Αέρα πατέρα πηγαίνει. Γερός ναναι, όπως και όλοι οι αθλητές και μη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

αυτη η δαιμονοποιηση του τρεξιματος μεγαλων αποστασεων δεν ξερω απο που προκυπτει...

προπονηση = προσαρμογη,

κανενας δεν ξυπνα ενα  πρωι και τρεχει στο μαραθωνιο, υπαρχει μια διαδικασια που σε παει εκει, που φυσικα οσο πιο σωστα γινει εχεις και λιγοτερες αρνητικες επιπτωσεις...

αλλα αν ξεκινησεις να τρεχεις συστηματικα, εστω και με πολυ απλο και χαλαρο τζοκιγκ ειναι μια παρα πολυ φυσικη εξελιξη

να θες να τρεξεις και στον μαραθωνιο και να δοκιμασεις τις δυναμεις σου

καλα για σκοπο ζωης δεν μιλησε κανεις ...

μετα μπλεκεις τα χομπι και ξανα οτι δεν θελει κανεις να τρεχει με τις ωρες.... καπου τα εχεις μπλεξει ... δεν ειναι καποια υποχρεωση το τρεξιμο

τελος παλι λες για τραυματισμους ... σε πληροφορώ σαν υπερ-ερασιτεχνης δρομεας ( 3 μαραθωνιους) με παρα πολλους φιλους που τρεχουν οι τραυματισμοι ειναι εως μηδεν

και αν θες μπορουμε να το συγκρινουμε πχ με το μπασκετ ή τα 5χ5 που εχουν καταλαβει πτερυγα στο κατ

και φυσικα μιλω σαν παιδι της γενιας του γκαλη που ξημεροβραδιαζομασταν στα γηπεδακια, σιγα μην σταματουσαμε με το πρωτο διαστρεμα (μπορει να εχω και διψηφιο αριθμο)

ή σιγα μην κοψουμε την μια φορα την εβδομαδα που παιζουμε με την παρεα το 7χ7 επειδη παθαμε ρηξη χιαστου :)

μιλας για υπερβολες και ορια αλλα δεν καταλαβαινω ποιος τα οριζει ή ποιος μπορει να τα ορισει

καταλαβαινω για καποιον που δεν εχει κουνηθει ποτε στην ζωη του (δεν απευθυνομαι σε σενα) οτι μπορει να  του φαινεται παρανοια οτι καποιος μπορει να παει σε ενα γηπεδο και να τρεξει 10 γυρους, αλλα εως εκει σταματα η κατανοηση.

μιλάς λες και ολη η υπολοιπη μας η ζωη ειναι τελεια αρμονικη και σε τελεια επαφη με μας και το περιβαλλον μας

ειναι υπερβολη δηλαδη να θελει ο αλλος να τρεχει στο μαραθωνιο

και δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να λιωνεις σε ενα καναπε

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να χανεις μια ωρα τουλαχιστον την ημερα στο μποτιλιαρισμα

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να δουλευεις 12+ ωρες για τον βασικο (ψυχικο αντίκτυπο)

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να περιμενεις το σκ για να συμπληρωσεις λιγο υπνο

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να κανεις μαραθωνιους απο ταινιες, σειρες, gaming

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να εισαι ολη μερα σε μια καρεκλα και μια οθονη + το κολλημα μας με τα κινητα

δεν ειναι υπερβολικο και ανθυγιεινό να περιμενεις χριστουγεννα πασχα διακοπες για να φας και να πιεις μεχρι θανατου

..... και παει λεγοντας η λιστα δεν τελειωνει πουθενα

κλεινω με μια απλη προτροπη, οποιος θελει φορα τα παπουτσακια του,

και βγαινει να κινηθει, θελει τρεξιμο, ποδηλατο, μπαλα, μπασκετ, γυμναστηριο και οτι αλλο αρεσει στον καθεναν

αρκει να πιεστει λιγο και να μπει στο mode της βελτιωσης λιγο λιγο, καλο το περπατημα αλλα δεν ειναι προπονηση ειναι συντηρηση (μερικες φορες ουτε αυτο)

στο τελος μονο κερδισμενος θα ειναι.

Δεν ειναι φυσικη εξελιξη καποιος που θελει να διατηρηθει σε φορμα να τρεχει μαραθωνιους, οπως δεν ειναι φυσικη εξελιξη να πας για μηχανικος αμα αλλαξεις μονος σου τα λαδια του αμαξιου.

Συμφωνω οτι η υπολοιπη ζωη μας ειναι γεματη υπερβολες που μας καταστρεφουν την υγεια, δε θα τη βελτιωσεις προσθετοντας μια ακομα υπερβολη, θα τη βελτιωσεις αμα αποκτησεις πιο υγιεινες συνηθειες

Στα μπασκετακια που θα πας σαν ενηλικος πλεον να παιξεις για χαβαλε δε παθαινεις τιποτα γιατι κανενας δε θελει να σπασει τα ποδαρια του και να μη μπορει να εργαστει. Εσυ μιλας για ομαδες ή πιτσιρικια που παιζουν σα ταυροι, ναι οκ συμφωνω ειναι πιο πιθανοι οι τραυματισμοι, αλλα προφανως εγω απευθυνομουν σ ενηλικες

Και ναι το ξερω οτι πας σιγα σιγα προς τα εκει και θελει προετοιμασια κλπ, και ξαναλεω ο μεσος ανθρωπος που χει αλλες ασχολιες και χομπι δεν εχει το χρονο για κατι τετοιο. Μπορει να μην εχει καν το χωρο και χρονο για μπασκετ κλπ. Εγω εδωσα καποιες απλες λυσεις ωστε σιγα σιγα να βελτιωσει καποιος τη φυσικη του κατασταση, ενω εσυ μιλας για προπονησεις. oσοι κουνανε το πισινο τους απ το καναπε δεν πανε ολοι για αθλητες και δεν υπαρχει κανενας λογος ουτε να τους υποτιμας τι ειδους ασκηση προτιμουν ουτε ποσο θα κουνηθουν. καποιος που δε το χει με τη γυμναστικη μπορει να πιεστει και με το περπατημα ή το ποδηλατο, δε χρειαζονται υπερβολλες για να εισαι υγιης

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Επιμενεις και δεν ειναι καλο..

Δεν ειναι φυσικη εξελιξη καποιος που θελει να διατηρηθει σε φορμα να τρεχει μαραθωνιους, ισοι κουνανε το πισινο τους απ το καναπε δεν πανε ολοι για αθλητες

Συμφωνω οτι η υπολοιπη ζωη μας ειναι γεματη υπερβολες που μας καταστρεφουν την υγεια, δε θα τη βελτιωσεις προσθετοντας μια ακομα υπερβολη.

Στα μπασκετακια που θα πας σαν ενηλικος πλεον να παιξεις για χαβαλε δε παθαινεις τιποτα γιατι κανενας δε θελει να σπασει τα ποδαρια του και να μη μπορει να εργαστει. Εσυ μιλας για ομαδες ή πιτσιρικια που παιζουν σα ταυροι, ναι οκ συμφωνω ειναι πιο πιθανοι οι τραυματισμοι, αλλα προφανως εγω απευθυνομουν σ ενηλικες

Και ναι το ξερω οτι πας σιγα σιγα προς τα εκει και θελει προετοιμασια κλπ, και ξαναλεω ο μεσος ανθρωπος που χει αλλες ασχολιες και χομπι δεν εχει το χρονο για κατι τετοιο. Μπορει να μην εχει καν το χωρο και χρονο για μπασκετ κλπ. Εγω εδωσα καποιες απλες λυσεις ωστε σιγα σιγα να βελτιωση καποιος τη φυσικη του κατασταση και εσυ μου μιλας για προπονησεις. Ξεκολα λιγο και καταλαβε πως δε θελουν ολοι να γινουν αθλητες.

το θέμα είναι τι σου δίνει η κάθε υπερβολή για αυτά που της δίνεις εσύ

αυτοί που τρέχουν νιώθουν υπέροχα, οπότε κάτι θα θυσιάσουν  για αυτό 

εγώ δεν το καταλαβαίνω, εσύ δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτό , για να το κάνουν κάτι σημαίνει για αυτούς 

 

εγώ μετράω 5-6 σπασμένα κόκαλα από πολεμικές τέχνες, πολλοί με θεωρούν τελείως ηλίθιο (ή ατσούμπαλο, οι συνασκούμενοι μου..), η κοπέλα μου κάθε φορά που γυρνάω από προπόνηση έχει το άγχος αν γύρισα ολόκληρος, εγώ παρότι ακόμα μετά από χρόνια ταλαιπωρούμαι με κάποια από αυτά και κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός και αρχίζουν όλα μαζί κλαίω από τον πόνο, νιώθω υπέροχα μέσα μου 

κάποια στιγμή που είχα  καταλήξει πάλι στο ορθοπαιδικό της βούλας, και μετά από νοσηλεία και παρολίγο χειρουργείο, είχα πιάσει κουβέντα με έναν τραυματιοφορέα που με πήγε σπίτι και με έβλεπε ότι ήμουν προβληματισμένος και ήθελα να τα παρατήσω ,αλλά αυτός ήταν ενθουσιασμένος που έπαθα κάτι κάνοντας αυτό που μου αρέσει και με έβαλε σε σκέψεις

μου δείχνει μάλιστα και ένα κομμένο του δάχτυλο που το έπαθε κάνοντας αυτό που εκείνου του αρέσει (το οποίο ήταν μότοκρος, τρέχα γύρευε τι σαβούρα έφαγε για να χάσει δάχτυλο), εκεί κατάλαβα ότι τζάμπα κλαίγομαι  και εφόσον σου αρέσει κάτι αρκετά ίσως δεν μείνεις και τελείως άθικτος 

όπως έλεγαν και στο fight club "even the mona lisa is falling apart" 

φυσικά και πρέπει να προσέχεις και να μην είσαι απερίσκεπτος, φυσικά και πρέπει να έχεις επίγνωση των κινδύνων, φυσικά πρέπει να μη νομίζεις ότι κάτι που καταπονεί το σώμα σου είναι μόνο υγεια , φυσικά φυσικά.. αλλά εφόσον σηκωθείς από τον καναπέ κάτι μπορεί να πάθεις και στον καναπέ να μείνεις πάλι κάτι θα πάθεις στα σίγουρα. 

άρα εφόσον τελικά θα πεθάνεις που θα πεθάνεις, ας κάνεις αυτό που γουστάρεις όσο ζεις 

εδώ άλλοι πάνε και κάνουν παρκούρ πάνω σε ουρανοξύστες, ή πηδάνε από αεροπλάνα.. μου φαίνονται τελείως τρελοί 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το θέμα είναι τι σου δίνει η κάθε υπερβολή για αυτά που της δίνεις εσύ

αυτοί που τρέχουν νιώθουν υπέροχα, οπότε κάτι θα θυσιάσουν  για αυτό 

εγώ δεν το καταλαβαίνω, εσύ δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτό , για να το κάνουν κάτι σημαίνει για αυτούς 

εγώ μετράω 5-6 σπασμένα κόκαλα από πολεμικές τέχνες, πολλοί με θεωρούν τελείως ηλίθιο (ή ατσούμπαλο, οι συνασκούμενοι μου..), εγώ παρότι ακόμα μετά από χρόνια ταλαιπωρούμαι με κάποια από αυτά και κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός και αρχίζουν όλα μαζί κλαίω από τον πόνο, νιώθω υπέροχα μέσα μου

κάποια στιγμή που είχα  καταλήξει πάλι στο ορθοπαιδικό της βούλας και μετά από νοσηλεία είχα πιάσει κουβέντα με έναν τραυματιοφορέα που με πήγε σπίτι και με έβλεπε ότι ήμουν προβληματισμένος και ήθελα να τα παρατήσω ,αλλά αυτός ήταν ενθουσιασμένος που έπαθα κάτι κάνοντας αυτό που μου αρέσει και με προβλημάτισε 

μου δείχνει μάλιστα και ένα κομμένο του δάχτυλο που το έπαθε κάνοντας αυτό που εκείνου του αρέσει (το οποίο ήταν μότοκρος, τρέχα γύρευε τι σαβούρα έφαγε για να χάσει δάχτυλο), εκεί κατάλαβα ότι τζάμπα κλαίγομαι  και εφόσον σου αρέσει κάτι αρκετά ίσως δεν μείνεις και τελείως άθικτος 

όπως έλεγαν και στο fight club "even the mona lisa is falling apart" 

φυσικά και πρέπει να προσέχεις και να μην είσαι απερίσκεπτος, φυσικά και πρέπει να έχεις επίγνωση των κινδύνων, φυσικά πρέπει να μη νομίζεις ότι κάτι που καταπονεί το σώμα σου είναι μόνο υγεια , φυσικά φυσικά.. αλλά εφόσον σηκωθείς από τον καναπέ κάτι μπορεί να πάθεις και στον καναπέ να μείνεις πάλι κάτι θα πάθεις στα σίγουρα. 

άρα εφόσον τελικά θα πεθάνεις που θα πεθάνεις, ας κάνεις αυτό που γουστάρεις όσο ζεις 

μα εγω στο πρωτο μου ποστ ειπα να το κανει οποιος γουσταρει, δεν απαγορευσα σε κανεναν. αλλου ειναι το προβλημα, οταν γραφουμε για φυσικες εξελιξεις και αγνοουμε τα οφελη του περπατηματος κλπ. τετοιες αποψεις μονο κακο κανουν διοτι δε θα πεισεις κανεναν που ηταν 40 χρονια στο καναπε να σηκωθει να περπατησει αμα του λες "αυτο δεν ειναι ασκηση, δεν ειναι ουτε συντηρηση"

και για να μη μπερδευομαστε, γιατι οκ και γω πολλες τα γραφω οπως να ναι, αυτο που λεω ειναι πως χρειαζονται "σωστες" συνηθειες για να εχει καποιος μια πιο καλη φυσικη κατασταση και υγεια. αμα μετα καποιος γουσταρε και θελει να χει και σα χομπι καποιο αθλημα οπως μαραθωνιο, μπασκετ, κολυμπι, κλπ μια χαρα, αλλα μη τρελαθουμε οτι ειναι και φυσικη εξελιξη ή προαπαιτουμενο για την υγεια, ουτε και πως δεν υπαρχουν τραυματισμοι

Αναφορά σε κείμενο

εδώ άλλοι πάνε και κάνουν παρκούρ πάνω σε ουρανοξύστες, ή πηδάνε από αεροπλάνα.. μου φαίνονται τελείως τρελοί 

ε αυτοι ΕΙΝΑΙ τελειος τρελοι, δε νομιζω να το αμφισβητουν ουτε οι ιδιοι :P

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Lezantas26 said:

 

ε αυτοι ΕΙΝΑΙ τελειος τρελοι, δε νομιζω να το αμφισβητουν ουτε οι ιδιοι :P

 

39 minutes ago, logistoulis said:

το 

εδώ άλλοι πάνε και κάνουν παρκούρ πάνω σε ουρανοξύστες, ή πηδάνε από αεροπλάνα.. μου φαίνονται τελείως τρελοί 

με λενε αλεξανδρο και ειμαι μια χαρα. μια ζωη την εχουμε.οποιος θελει καθεται σπιτι αρκει να μην κουραζει τους υπολοιπους με τις αποψεις του οτι το ενα και το αλλο και δεν πρεπει να τα κανει ο κοσμος και δεν ξερω τι. ο καθενας κανει οτι θελει για οποιο λογο θελει

ηθικο διδαγμα. οσες φορες εχω χτυπησει ηταν σε σημεια που πιστευα οτι δεν θα παθω τπτ. 

20190604_184944.jpg.499f85bf2f60d2ac611412d08032735c.jpg

G0396743.JPG.6fdad0ae8e30ff926a9494b4c7201d88.JPG.e964e77d2a4625a6214a7347ddac6a1d.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, poulinos είπε

με λενε αλεξανδρο και ειμαι μια χαρα. 

ηθικο διδαγμα. οσες φορες εχω χτυπησει ηταν σε σημεια που πιστευα οτι δεν θα παθω τπτ. 

20190604_184944.jpg.499f85bf2f60d2ac611412d08032735c.jpg

G0396743.JPG.6fdad0ae8e30ff926a9494b4c7201d88.JPG.e964e77d2a4625a6214a7347ddac6a1d.jpeg

εισαι τρελος?? (ναι εισαι 🤪)

κατι τετοια δε τα μπορω, μουδιαζω με τα υψη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το θέμα είναι τι σου δίνει η κάθε υπερβολή για αυτά που της δίνεις εσύ

αυτοί που τρέχουν νιώθουν υπέροχα, οπότε κάτι θα θυσιάσουν  για αυτό 

εγώ δεν το καταλαβαίνω, εσύ δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτό , για να το κάνουν κάτι σημαίνει για αυτούς 

εγώ μετράω 5-6 σπασμένα κόκαλα από πολεμικές τέχνες, πολλοί με θεωρούν τελείως ηλίθιο (ή ατσούμπαλο, οι συνασκούμενοι μου..), η κοπέλα μου κάθε φορά που γυρνάω από προπόνηση έχει το άγχος αν γύρισα ολόκληρος, εγώ παρότι ακόμα μετά από χρόνια ταλαιπωρούμαι με κάποια από αυτά και κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός και αρχίζουν όλα μαζί κλαίω από τον πόνο, νιώθω υπέροχα μέσα μου 

κάποια στιγμή που είχα  καταλήξει πάλι στο ορθοπαιδικό της βούλας, και μετά από νοσηλεία και παρολίγο χειρουργείο, είχα πιάσει κουβέντα με έναν τραυματιοφορέα που με πήγε σπίτι και με έβλεπε ότι ήμουν προβληματισμένος και ήθελα να τα παρατήσω ,αλλά αυτός ήταν ενθουσιασμένος που έπαθα κάτι κάνοντας αυτό που μου αρέσει και με έβαλε σε σκέψεις

μου δείχνει μάλιστα και ένα κομμένο του δάχτυλο που το έπαθε κάνοντας αυτό που εκείνου του αρέσει (το οποίο ήταν μότοκρος, τρέχα γύρευε τι σαβούρα έφαγε για να χάσει δάχτυλο), εκεί κατάλαβα ότι τζάμπα κλαίγομαι  και εφόσον σου αρέσει κάτι αρκετά ίσως δεν μείνεις και τελείως άθικτος 

όπως έλεγαν και στο fight club "even the mona lisa is falling apart" 

φυσικά και πρέπει να προσέχεις και να μην είσαι απερίσκεπτος, φυσικά και πρέπει να έχεις επίγνωση των κινδύνων, φυσικά πρέπει να μη νομίζεις ότι κάτι που καταπονεί το σώμα σου είναι μόνο υγεια , φυσικά φυσικά.. αλλά εφόσον σηκωθείς από τον καναπέ κάτι μπορεί να πάθεις και στον καναπέ να μείνεις πάλι κάτι θα πάθεις στα σίγουρα. 

άρα εφόσον τελικά θα πεθάνεις που θα πεθάνεις, ας κάνεις αυτό που γουστάρεις όσο ζεις 

εδώ άλλοι πάνε και κάνουν παρκούρ πάνω σε ουρανοξύστες, ή πηδάνε από αεροπλάνα.. μου φαίνονται τελείως τρελοί 

Πες μου ότι οδηγάς και audi ενώ παλιά είχες citroen c2!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

με λενε αλεξανδρο και ειμαι μια χαρα. μια ζωη την εχουμε.οποιος θελει καθεται σπιτι αρκει να μην κουραζει τους υπολοιπους με τις αποψεις του οτι το ενα και το αλλο και δεν πρεπει να τα κανει ο κοσμος και δεν ξερω τι. ο καθενας κανει οτι θελει για οποιο λογο θελει

ηθικο διδαγμα. οσες φορες εχω χτυπησει ηταν σε σημεια που πιστευα οτι δεν θα παθω τπτ. 

 

βρε καλά κάνεις εσύ, εγώ πάνω από τον 2ο όροφο φοβάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...