Προς το περιεχόμενο

Μπορει να δει ο εργοδοτης αν εχω παει στρατο;


sensai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαστικά δεν παίζει να το τραβήξει κανένας εργοδότης προφανώς. Απλά αντί για απόλυση θα σε βάλει να υπογράψεις παραίτηση. 

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Σιγά μην κυνηγάει ο εργοδότης τον εργαζόμενο για ψευδή δήλωση για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Έστω ότι τον κυνηγάει δικαστικά, για ποιον λόγο; Ποια είναι η ζημιά που υπέστη; 

Ανάλογα τη δουλειά μπορεί να χρειαστεί εκπαίδευση είτε μια βδομάδα είτε ένα χρόνο πχ αν η θέση είναι θέση στελέχους. Αυτή η εκπαίδευση είναι κόστος για τον εργοδότη. Όταν εκπαιδεύει έναν εργαζόμενο για μια θέση 3-4 μήνες και μετά του λέει ότι πρέπει να πάει φαντάρος και ο εργοδότης πρέπει να βρει άλλον και άντε πάλι από την αρχή εκπαίδευση, ε όσο να πεις είναι ζημιογόνο και οικονομικά και από άποψη χρόνου όλο αυτό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Σιγά μην κυνηγάει ο εργοδότης τον εργαζόμενο για ψευδή δήλωση για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Έστω ότι τον κυνηγάει δικαστικά, για ποιον λόγο; Ποια είναι η ζημιά που υπέστη; 

Υπαρχει οικονομικη ζημια την οποια και θα εξηγησω παρακατω.

Εστω οτι εγω σαν εργοδοτης προσλαμβανω εναν αποφοιτο πανεπιστημιου οπως ειναι ο TS. Προφανως ξερω οτι το πρωτο τριμηνο πιο πολυ θα εκπαιδευται παρα θα δουλευει. φυσικα θα παιρνει το μισθο του κανονικα. επισης, για να εκπαιδευθει, θα δαπανηθουν ωρες καποιου αλλου εργαζομενου που σαν πιο εμπειρος θα τον εκπαιδευσει.

Αν λοιπον αυτος μετα απο 3 μηνες μου πει οτι "ειπα ψεματα, πρεπει να παω στρατο τωρα" τοτε εγω θα εχω επενδυσει 3 μηνες μισθοδοσιας για να εκπαιδευει αυτος + τις εργατοωρες του εμπειρου που εκατσε διπλα του + τις εργατοωρες του hr για να βρεθει ο αντικαταστατης ( ο οποιος ξεκιναει ξανα εκπαιδευση και παμε σε νεο κυκλο).

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gthe είπε

"έχω νόμιμη αναβολή μέχρι τα 31 μου, αν θες φέρε μου να σου υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα πάω πριν το τέλος της σύμβασης μου"

Η αναβολή όμως δεν ισχύει αποκλειστικά για το λόγο για τον οποίο δόθηκε;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

Η αναβολή όμως δεν ισχύει αποκλειστικά για το λόγο για τον οποίο δόθηκε;

ετσι ειναι, προφανως και ο @gthe επαιξε με την φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όχι "ψευδης δήλωση" με την έννοια την ψευδούς υπέυθυνης δήλωσης

αλλα

όλες οι σοβαρές εταιρείες (λίγες στην Ελλάδα), τουλάχιστον για θέσεις που δεν είναι "κουβάλα αυτό το κουτί από εδώ εκεί" σαφώς και περιλαμβάνουν τέτοιους όρους, ότι τα στοιχεία και οι πληροφορίες που έχεις δώσει είναι πραγματικά, λευκό ποινικό μητρώο (για θέσεις που έχει σημασία), non-disclosure όρους κ.α.

Δε ξέρω τι ισχύει νομικά στην Ελλάδα αλλά σαφώς και θα ήταν λόγος να σε απολύσει κάποιος χωρίς αποημείωση καθώς έχει μπει στη συμφωνία σας "με κακή πίστη".

.

Σε συγκεκριμένες θέσεις (πχ οικονομικοί διαχειριστές) "παραλείψεις" και "λαθάκια" που έχουν να κάνουν με κάποια πράγματα είναι αδιαπραγματευτα. 

Οι σοβαρές εταιρίες κάνουν background check. Και πουθενά στο πλανήτη δεν ζητήθηκε στο background check αν έχεις πάει φαντάρος. Γιατί απλά σε κάποιες χώρες δεν πάνε καν και σε κάποιες πάνε. Μην μπερδεύουμε το ποινικό μητρώο με μια "κατά παράδοση" πλέον υποχρέωση που υπάρχει στην Ελλάδα για το στρατιωτικό.

Εξαίρεση φυσικά αποτελούν θέσεις σε σώματα ασφαλείας, εταιρίες security, εταιρίες φύλαξης προσωπων κτλ. Εκεί έχει σημασία αν έχεις κάποια στρατιωτική εκπαίδευση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gthe είπε

Οι σοβαρές εταιρίες κάνουν background check. Και πουθενά στο πλανήτη δεν ζητήθηκε στο background check αν έχεις πάει φαντάρος. Γιατί απλά σε κάποιες χώρες δεν πάνε καν και σε κάποιες πάνε. Μην μπερδεύουμε το ποινικό μητρώο με μια "κατά παράδοση" πλέον υποχρέωση που υπάρχει στην Ελλάδα για το στρατιωτικό.

Εξαίρεση φυσικά αποτελούν θέσεις σε σώματα ασφαλείας, εταιρίες security, εταιρίες φύλαξης προσωπων κτλ. Εκεί έχει σημασία αν έχεις κάποια στρατιωτική εκπαίδευση.

ΝΑι μπορούν να κάνουν background check αλλά δεν ελέγχονται όλα όσα γράφεις σε ένα CV, ούτε είναι υποχρεωμένη μια εταιρεία να ξέρει τα στρατολογικά όλου του κόσμου. Εκεί μπαίνει η "καλή πίστη".

το ερώτημα ήταν γενικό όχι απλά για το στρατό.

Επιμένω σε αυτό που λέω ... ξέρω τι σου λέω.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Η αναβολή όμως δεν ισχύει αποκλειστικά για το λόγο για τον οποίο δόθηκε;

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η αναβολή μου ήταν λόγω εκπόνησης διδακτορικού και όταν πήγα στρατό κατέθεσα το διδακτορικό μου και την δικαιολόγησα. Αυτό πως δλδ συνεπάγεται ότι εγώ απαγορεύοταν "δια νόμου" να εργαστώ κάπου παράλληλα όλα τα χρόνια που έκανα διδακτορικό;
 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αρχιζω και καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσοι στο Δημοσιο που εχουν δωσει πλαστα πιστοποιητικα (και στον ιδιωτικο καποιοι), εξαλλου ειμαστε οτι δηλωνουμε, τωρα αν δεν ισχυει αυτο ειναι αλλο θεμα. Οκ πιο σοβαρο το ψευτικο-πλαστο πιστοποιητικο αλλα ολα αρχιζουν απο καπου.

Κατι αλλο ομως, πειτε οτι ο ΤΣ παει καλα στην δουλεια του και δεν τον απολυουν μεχρι να παει στρατο, μετα τι γινεται; Δεν κρεμαει την επιχειρηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, sensai είπε

μηχανολογος σπουδαζω και εψαχνα για δουλεια κυριως σε εργοστασια. απο χαρτια μου ζητησανε αφμ, αμκα κλπ. οποτε μαλλον τη γλυτωσα.

https://www.stratologia.gr/el/anavoli 

https://www.stratologia.gr/el/katanomi

https://www.stratologia.gr/el/katataksi

https://www.stratologia.gr/el/enimerwsi_apografis

με τα στοιχεία που θα έχουν για εσένα ΑΝ θέλουν μπορούν να πάνε στις παραπάνω σελίδες και να δουν το ακριβές status. 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Εστω οτι εγω σαν εργοδοτης προσλαμβανω εναν αποφοιτο πανεπιστημιου οπως ειναι ο TS. 

Αν λοιπον αυτος μετα απο 3 μηνες μου πει οτι "ειπα ψεματα, πρεπει να παω στρατο τωρα" 

Αν έχεις προσλάβει τόσο βλάκα απόφοιτο πανεπιστημίου, συγνώμη αλλά αποτύχαμε τρανά όλοι σαν χώρα, σαν εργοδότες, σαν πανεπιστημιακή εκπαίδευση, σαν ακαδημαικοί δάσκαλοι (τυχαίνει να ήμουν) κτλ. Θα πει κάποιος στον εργοδότη του ... "ειπα ψεματα, πρεπει να παω στρατο τωρα"  ? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Σιγά μην κυνηγάει ο εργοδότης τον εργαζόμενο για ψευδή δήλωση για τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Έστω ότι τον κυνηγάει δικαστικά, για ποιον λόγο; Ποια είναι η ζημιά που υπέστη; 

Και ομως μπορει να σε κυνηγησει.. 

Επειδη δεν μπορει να σε απολυσει λογο στρατευσης και ειναι υποχρεωμενος να σε ξαναπαρει στην δουλεια και να σε κρατησει 1 τουλαχιστον χρονο μετα...

Οποτε θα σε κυνηγησει .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Κατι αλλο ομως, πειτε οτι ο ΤΣ παει καλα στην δουλεια του και δεν τον απολυουν μεχρι να παει στρατο, μετα τι γινεται; Δεν κρεμαει την επιχειρηση;

O TS αν τηρήσει το notice που υπάρχει στη σύμβαση του, τυπικά 1 μήνα, αλλά ανά εταιρία διαφέρει μπορεί και 2 και 3, θα ενημερώσει στην δουλειά του ότι θέλει να φύγει από τον επόμενο μήνα (2μηνο, 3μηνο κτλ) θα δηλώσει την παραίτηση του σαν κύριος και θα φύγει από την εργασία του. Κανείς δεν προσλαμβάνει υπαλλήλους ισόβια σε ιδιωτικές εταιρίες και κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να μείνει ισόβια (και να εξηγήσει και το λόγω που φεύγει).

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gthe είπε

Αν έχεις προσλάβει τόσο βλάκα απόφοιτο πανεπιστημίου, συγνώμη αλλά αποτύχαμε τρανά όλοι σαν χώρα, σαν εργοδότες, σαν πανεπιστημιακή εκπαίδευση, σαν ακαδημαικοί δάσκαλοι (τυχαίνει να ήμουν) κτλ. Θα πει κάποιος στον εργοδότη του ... "ειπα ψεματα, πρεπει να παω στρατο τωρα"  ? 

Όπως βλέπεις ο ts βρήκε δουλειά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Όπως βλέπεις ο ts βρήκε δουλειά....

Δεν είμαι δικηγόρος του TS, και δεν κρίνω ή χαρακτηρίζω κανέναν.  Έγραψε ότι δεν είναι απόφοιτος, αλλά φοιτητής μηχανολόγος. Έγραψε ότι συμπλήρωσε "ναι εκπληρωμένες υποχρεώσεις" και τον συμβούλεψα ότι καλό θα ήταν να μην γράψει τίποτα (ούτε ναι ούτε όχι) αν μπορεί. Τον συμβούλεψα επίσης, αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς να παραιτηθεί για "προσωπικούς λόγους" και να κλείσει εκεί το θέμα του. Ποτέ δεν θα συμβούλευα άνθρωπο να πει στον εργοδότη του "είπα ψέμματα" και ποτέ δεν θα συμβούλευα εργοδότη να ψάξει επίμονα αν κάποιος έχει πάει στρατό ή αν ψεύδεται για να τον απολύσει εκτός αν η θέση χρειάζεται στρατιωτική εκπαίδευση. 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο εργοδότης έχει αξία να ψάξει μόνο το εξής .... "είναι αυτος ο φοιτητής μηχανολόγος έξυπνος, ικανός, καταρτισμένος, συνεπής να κάνει την δουλειά που χρειάζομαι στο εργοτάξιο μου;" Αν ναι, υπάρχει κάποια επιπλέον αξία για την εταιρεία μου το αν αυτος ο υπάλληλος έχει βαρέσει σκοπέτα, καθαρίσει τουαλέτες ή κάνει θαλαμοφυλίκι όταν ήταν φαντάρος;

Επεξ/σία από gthe
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο εργοδοτης κοροιδεψει με καποιο τροπο τον ξεσκιζουμε και καλα κανουμε τωρα που ο υπαλληλος θελει να κοροιδεψει τον εργοδοτη καποιοι το βλεπουν πολυ λογικο.

 

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...