Προς το περιεχόμενο

Μπορει να δει ο εργοδοτης αν εχω παει στρατο;


sensai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πάει σε δουλειά για συνέντευξη που να μην ρωτήσουν μέσα στα πρώτα 5 λεπτά αν έχω πάει στρατό ή όχι. Πάντα ζητάνε αντίγραφο από το απολυτήριο. 

Αν όμως μπορούν να ελέγξουν για ποινικό μητρώο τα HR και τα λοιπά, φαντάζομαι θα μπορούν να μάθουν αν έχεις πάει ή όχι, χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες προφανώς. 

Κανείς δεν γλίτωσε από αυτό εύκολα, δεν νομίζω ούτε εσύ να γλιτώσεις να σου πω την αλήθεια. 

Μην πεις ψέματα, κυρίως για την ψυχική σου υγεία γιατί ήδη φαίνεται να σε τρώει αυτό.

 

Edit: Τώρα είδα τα σχόλια του @gthe πάνω στο background check. Μπορεί να μην το κοιτάνε ή να μην μπορούν να το κοιτάξουν, εγώ δεν θα ρίσκαρα ψέμα πάντως. 

Επεξ/σία από valkon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Δεν έχω πάει σε δουλειά για συνέντευξη που να μην ρωτήσουν μέσα στα πρώτα 5 λεπτά αν έχω πάει στρατό ή όχι. Πάντα ζητάνε αντίγραφο από το απολυτήριο. 

Αν όμως μπορούν να ελέγξουν για ποινικό μητρώο τα HR και τα λοιπά, φαντάζομαι θα μπορούν να μάθουν αν έχεις πάει ή όχι, χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες προφανώς. 

Κανείς δεν γλίτωσε από αυτό εύκολα, δεν νομίζω ούτε εσύ να γλιτώσεις να σου πω την αλήθεια. 

Μην πεις ψέματα, κυρίως για την ψυχική σου υγεία γιατί ήδη φαίνεται να σε τρώει αυτό.

Edit: Τώρα είδα τα σχόλια του @gthe πάνω στο background check. Μπορεί να μην το κοιτάνε ή να μην μπορούν να το κοιτάξουν, εγώ δεν θα ρίσκαρα ψέμα πάντως. 

Απαγορευεται να δωσεις αντιγραφο του απολυτηριου στρατου...

Πιστοποιητικο τυπου Α δινεις απο τα ΚΕΠ ή την στρατολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από προσωπική εμπειρία... δούλευα σε μεγάλη εταιρεία, το γνώριζαν ότι δεν είχα πάει στρατο από την πρόσληψη μου, αν κι αυτοί περιμένανε σε 1-2 χρόνια να τελείωναν τα πρότζεκτ που είχα και να μη με χρειαζόντουσαν άλλο.

Ο καιρός πέρασε (συγκεκριμένα 7 χρόνια) κι αφού είχα πάρει και το διδακτορικό μου και τελείωνε η αναβολή μου, τους λέω θα σας βρω αντικαταστάτη για να πάω στρατο. Έτσι κι έγινε, με βάλανε σε αναστολή συμβασης και μόλις γύρισα, τελείωσε η σύμβαση του ατόμου που με αντικαθιστούσε και ξανά είχα την θέση μου για αλλά 4 χρόνια που αποφάσισα να παραιτηθώ.

Πιστευω ότι είναι θέμα εργοδότη...

 Γιατί αν θυμάμαι καλά ο νόμος λέει ότι είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σε κρατήσει 1 χρόνο μετά το τέλος της θητείας σου. Πράγμα που κάνει πολλους εργοδότες να αποφεύγουν να παίρνουν άτομα με μη νόμιμη απαλλαγή από τη στρατιωτική τους θητεια.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μπορεί ο Εργοδότης να σε ψάξει αν έχεις κάνει τα εμβόλια ή να σε ρωτήσει ποια σειρά ή σώμα ήσουν ή να σε βάλει να του παρουσιαστείς. Ε, αν δεν ξέρεις θα σου πει πέσε και μέτρα (τα λεφτά της απολύσεως).

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gthe είπε

Δεν είμαι δικηγόρος του TS, και δεν κρίνω ή χαρακτηρίζω κανέναν.  Έγραψε ότι δεν είναι απόφοιτος, αλλά φοιτητής μηχανολόγος. Έγραψε ότι συμπλήρωσε "ναι εκπληρωμένες υποχρεώσεις" και τον συμβούλεψα ότι καλό θα ήταν να μην γράψει τίποτα (ούτε ναι ούτε όχι) αν μπορεί. Τον συμβούλεψα επίσης, αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς να παραιτηθεί για "προσωπικούς λόγους" και να κλείσει εκεί το θέμα του. Ποτέ δεν θα συμβούλευα άνθρωπο να πει στον εργοδότη του "είπα ψέμματα" και ποτέ δεν θα συμβούλευα εργοδότη να ψάξει επίμονα αν κάποιος έχει πάει στρατό ή αν ψεύδεται για να τον απολύσει εκτός αν η θέση χρειάζεται στρατιωτική εκπαίδευση. 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο εργοδότης έχει αξία να ψάξει μόνο το εξής .... "είναι αυτος ο φοιτητής μηχανολόγος έξυπνος, ικανός, καταρτισμένος, συνεπής να κάνει την δουλειά που χρειάζομαι στο εργοτάξιο μου;" Αν ναι, υπάρχει κάποια επιπλέον αξία για την εταιρεία μου το αν αυτος ο υπάλληλος έχει βαρέσει σκοπέτα, καθαρίσει τουαλέτες ή κάνει θαλαμοφυλίκι όταν ήταν φαντάρος;

Εγω σαν εργοδότης θα τον ειχα σουταρει χωρις δεύτερη σκέψη οσο αστερι και να ηταν...........εφόσον σκέφτηκε με λαμογια να αποφυγει τον νομο, πως θα τον εμπιστευτω μετα;;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Και ομως μπορει να σε κυνηγησει.. 

Επειδη δεν μπορει να σε απολυσει λογο στρατευσης και ειναι υποχρεωμενος να σε ξαναπαρει στην δουλεια και να σε κρατησει 1 τουλαχιστον χρονο μετα...

Οποτε θα σε κυνηγησει .......

Αυτό ακριβώς. Επειδή ο TS μπορεί να πάει μια ωραία μέσα και να του πει "σε 3 μήνες πάω φαντάρος" ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να μην τον απολύσει, αλλά να θέσει σε αναστολή την συμβαση και να τον επαναπροσλάβει μόλις απολυθεί και να τον κρατήσει (το πόσο χρόνο, δεν το γνωρίζω). 

Επίσης η ανβολή δίνεται και ισχύει για τον λόγο που ζητήθηκε. Αν δεν υφίστατε αυτός ο λόγος πλέον (πχ ολοκλήρωση σπουδών) δεν ισχύει κια η αναβολή. Το ότι η στρατολογία δίνει 4 χρόνια πχ και εσύ τελειώνεις στα 2, δεν σημαίνει ότι έχεις 2 ακόμα χρόνια δακοπές. Αν θέλει, ο εργοδότης αλλά και ο κάθε ένας που έχει ένομο συμφέρων, πάει και σε "δίνει" στην στρατολογία...

Επίσης ρε φίλε TS, μηχανολόγος λες οτι είσαι... με ποιά λογική νομίζεις ότι 2 χρόνια είναι αρκετός χρόνος παραμονής σε κάποια δουλειά της ειδικότητάς σου... Αν ο εργοδότης σου έχει πάρει prjects που είναι 4-5-6 χρόνια, τι θα κάνει αν του φύγεις σε 2? Ασεπου αν είναι και μεγάλα, θα έχει και penalties επειδή δεν θα έχει το απαιτούμενο αριθμό προσωπικού με την απαιτούμενη εμπειρια κτλ κτλ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, valkon είπε

Edit: Τώρα είδα τα σχόλια του @gthe πάνω στο background check. Μπορεί να μην το κοιτάνε ή να μην μπορούν να το κοιτάξουν, εγώ δεν θα ρίσκαρα ψέμα πάντως. 

Δλδ μια πολυεθνική εταιρία αν έχει ένα τμήμα στην Ελλάδα πιστεύεις ότι θα κάνει background check ξεχωριστό για να δει την στρατολογική κατάσταση για Έλληνες, Άγγλους, Αμερικάνους, Ισλαηλινους, Κύπριους και Ινδους? Και τι θα βρουν ... 9 μήνες, για εμάς, 0 για US/UK, 3 χρόνια για το Ισραήλ κτλ? Αν ήταν έτσι δεν θα δούλευε κανένα Έλληνας σε εταιρίες εκτός Ελλάδας.

Υπάρχει η ελληνική πραγματικότητα και υπάρχει και η παγκόσμια επιχειρηματική πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν τέμνονται πάντα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τι μπορεί να κάτσει.

Ο Γράφων βρίσκει δουλειά.

Σαν ανυπόταχτο τον βρίσκει η αστυνομία (πανεύκολα αφού για να κάνεις κάποια σύμβαση εργασίας θα χρειαστείς ΑΦΜ, σουξου-μουξου, κλπ, ναι μπορεί να σε συλλάβει σαν ανυπότακτο)

Πάει φαντάρος με το ζόρι

Του κάνει μήνυση ο εργοδότης και πληρώνει τη νύφη με ότι προκύψει (θα χάσει ούτως ή άλλως λόγω ψευδούς δήλωσης περι εκπληρωμένων στρατιωτικών υποχρεώσεων)

Το αν αξίζει όλο αυτό, μόνο ο Γράφων το γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να τον ενημερώσει ότι έκανε λάθος και έβαλε ότι εκπλήρωσε τα στρατιωτικά καθήκοντα. Από εκεί και πέρα θα είναι εντάξει απέναντι στον εργοδότη και πλέον θα κρίνει αυτός άμα τον θέλει για δουλειά. Το να του το σκάσει μια στιγμή ότι φεύγω πάω φαντάρος δεν είναι ότι καλύτερο (ειδικά άμα είναι χρήσιμος και έχει αναλάβει και έργο της εταιρείας που πρέπει να φέρει εις πέρας μόνος του) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εαν δηλώσεις ψευδός ο εργοδότης μπορει καλιστα να σε κυνηγήσει ζητωντας αποζημιωση!!!!!!

Παιζει να σε μπουζουριασουν σαν λιποτακτης!!!!!

Μου αρεσει τον τροπο που αντιλαμβανονται μερικοι τον κοσμο μας. Ναι μπορει και να τον στειλει για τουφεκισμο σαν προδοτης της πατριδας.
Τι ανοησιες διαβαζω εδω μεσα;
ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εγω σαν εργοδότης θα τον ειχα σουταρει χωρις δεύτερη σκέψη οσο αστερι και να ηταν...........εφόσον σκέφτηκε με λαμογια να αποφυγει τον νομο, πως θα τον εμπιστευτω μετα;;;

Εσύ σαν εργοδότης έχεις δικαίωμα να τον σουτάρεις γιατί είναι 1.67 ύψος, 56κιλά και δεν έχει και πολλά μαλλιά όπως εγώ :P, αυτό δεν λέει κάτι. Και να γράψεις στην απόλυση του έναν απλό τυπικό λόγο. Και σαν εργοδότης μπορείς να απολύσεις και 50% του προσωπικού σου την ημέρα που η ΑΕΚαρα θα πάρει double (και καλά :D) γιατί τσατίστηκες. Δικαίωμα σου είναι να το κάνεις και απόλυτα σεβαστό. Κανένας υπάλληλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό. Ντετερμινιστικά όμως ένας αστεράτος υπάλληλος/συνεργάτης μπορεί να βγάλει πολύ και ποιοτική δουλειά με τα κατάλληλα κίνητρα της οποιά εσύ σαν εργοδότης μπορείς να καρπωθείς την υπεραξία της.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Σαν ανυπόταχτο τον βρίσκει η αστυνομία (πανεύκολα αφού για να κάνεις κάποια σύμβαση εργασίας θα χρειαστείς ΑΦΜ, σουξου-μουξου, κλπ, ναι μπορεί να σε συλλάβει σαν ανυπότακτο)

Πάει φαντάρος με το ζόρι

Ανυπότακτος αυτός που "φέρει" νόμιμη αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών; Ο TS/γραφών σπουδάζει ακόμα! Φέρτε όργανα να τον συλλάβουν άμεσα :)

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...