Προς το περιεχόμενο

Μπορει να δει ο εργοδοτης αν εχω παει στρατο;


sensai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Εμένα μου φαίνεται σωστό να έχουν ίδια αντιμετώπιση 2 με τα ίδια προσόντα με βάση το αντικείμενο που θα δουλέψουν. Αν το αντικείμενο είναι μη μάχημο, δεν υπάρχει λόγος καν συζήτησης.
Όπως μου φαίνεται ίδιο σωστό να έχουν ίδια αντιμετώπιση στην πρόσληψη ένας άντρας και μια γυναίκα που στο μέλλον μπορεί να μείνει έγκυος και να γεννήσει.
Όπως μου φαίνεται ίδια σωστό να κοπώ εγώ πανηγυρικά σε μια θέση που χρειάζεται να χειριστείς όπλο και ας έχω πάει φαντάρος.
Όπως μου φαίνεται ίδια σωστό να κοπώ σε μια θέση που χρειάζεται κάποιον με 2 μέτρα ύψος γιατί δεν είμαι 2 μέτρα.

Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

Σου εξηγούμε τόση ώρα το πρόβλημα από τη μεριά του εργοδότη και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις .

Δεν είναι θέμα προσόντων και ισότητας. Είναι σαν να προσλαμβάνεις κάποιον με ημερομηνία λήξης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

Σου εξηγούμε τόση ώρα το πρόβλημα από τη μεριά του εργοδότη και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις .

Δεν είναι θέμα προσόντων και ισότητας. Είναι σαν να προσλαμβάνεις κάποιον με ημερομηνία λήξης.

και στρατο να ειχα παει ποιος με υποχρεωνει να μεινω στην ιδια δουλεια για 20 χρονια. ολοι εχουν ημερομηνια ληξης, απλα η δικη μου ειναι ηδη κατοχυρωμενη.

Επεξ/σία από sensai
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sensai είπε

μηχανολογος σπουδαζω και εψαχνα για δουλεια κυριως σε εργοστασια. απο χαρτια μου ζητησανε αφμ, αμκα κλπ. οποτε μαλλον τη γλυτωσα.

Το ξέρεις (γενικά) οτι η αναβολή είναι επειδή σπουδάζεις και όχι επειδή βαριέσαι να πας στρατό έτσι;

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Όχι "ψευδης δήλωση" με την έννοια την ψευδούς υπέυθυνης δήλωσης

αλλα

όλες οι σοβαρές εταιρείες (λίγες στην Ελλάδα), τουλάχιστον για θέσεις που δεν είναι "κουβάλα αυτό το κουτί από εδώ εκεί" σαφώς και περιλαμβάνουν τέτοιους όρους, ότι τα στοιχεία και οι πληροφορίες που έχεις δώσει είναι πραγματικά, λευκό ποινικό μητρώο (για θέσεις που έχει σημασία), non-disclosure όρους κ.α.

Το offer της δουλειάς που σου δίνεται είναι "conditional" ότι τα στοιχεία που έχεις δώσει είναι αλήθεια. Αν δεν ισχύει αυτός ο όρος, τεχνικά δεν υπάρχει καν offer. Δε ξέρω τι ισχύει νομικά στην Ελλάδα αλλά σαφώς και θα ήταν λόγος να σε απολύσει κάποιος χωρίς αποζημείωση καθώς έχεις μπει στη συμφωνία σας "με κακή πίστη".

.

Σε συγκεκριμένες θέσεις (πχ οικονομικοί διαχειριστές) "παραλείψεις" και "λαθάκια" που έχουν να κάνουν με κάποια πράγματα είναι αδιαπραγματευτα. 

.

Φυσικά και εσύ μπορείς να λες ότι θες στο CV σου, αλλά - εκτός αν μπορείς να δείξεις αμέλεια στον άλλο - μπορεί αυτός να σου ζητήσει και "ζημιά" που μπορεί να προκλήθηκε από την απάτη την οποία κάνεις.  

Στην Ελλάδα οτι δηλώσεις είσαι!

Μόνο αν ζητήσουν αποδεικτικά για αυτά που δηλώνεις (εδώ γελάμε) είναι κατοχυρωμένοι!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Εγώ έναν παρόμοιο εξυπνουλη που ειχε δηλωσει εκπληρωμενες υποχρεώσεις, μόλις μου ψελισε ότι χρωστάει 3 μήνες στρατό και κάποια στιγμή θα πρέπει να τόυς κάνει τον έστειλα σπίτι του με παραιτηση  πάντως. Αν δεν δεχόταν την παραιτηση τότε θα γέλαγαμε με αυτά που έγραφε στο cv.

 

15 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

Σου εξηγούμε τόση ώρα το πρόβλημα από τη μεριά του εργοδότη και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις .

Δεν είναι θέμα προσόντων και ισότητας. Είναι σαν να προσλαμβάνεις κάποιον με ημερομηνία λήξης.

Θα ήθελα να μου πεις αν θες σχετικά με το επιχείρημα της "Είναι σαν να προσλαμβάνεις κάποιον με ημερομηνία λήξης", ποιος είναι χοντρικά ο μέσος όρος σε μήνες ή έτη που οι εργαζόμενοι σου μένουν στην εταιρία/επιχείρηση σου. Ειδικά αν μιλάμε για ενεργούς φοιτητές. Αν έχουν όντως προφιλ που μένουν μπόλικα χρόνια κατά μέσο όρο, καταλαβαίνω την λογική σου. 

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Το ξέρεις οτι η αναβολή είναι γιατί σπουδάζεις και όχι γιατί βαριέσαι να πας στρατό έτσι;

 

εχω ακομα 3 μαθηματα και διπλωματικη, αλλα σε ευχαριστω πολυ που μου το διευκρινησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, k_w_t said:

Πρασινο ?  Απο ροζ σε γαλοαζιο και μετα λευκο ειχα παει...

Τωρα μονο εαν γινει πολεμος........

Ροζ πλέον μόνο όταν κερδίζεις αγώνα μπασκετ. 😛

Πράσινο και λευκο εδώ κι αρκετά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

μα έτσι κι αλλιώς και να οταν δεν γινόταν αυτόματα σου ζητούσαν χαρτί από τη σχολή να φαίνεται ότι σπούδαζες, ότι έκανες ορθή χρήση της αναβολής σου, διαφορετικά ανέκαθεν (από το '70κατι που είχε πάει ο πατέρας μου φαντάρος και μου χει πει σίγουρα) έχεις τις συνέπειες του στρατοδικείου τουλάχιστον 

 

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Παλια εκαναν τα στραβα ματια αρκει να ειχες παρει πτυχιο ....

Τωρα μοιραζουν 30αρες για την ακριβεια 90€.....

Ξερεις ποσοι την εχουν πατησει...?

Οταν παρουσιαζονται τους λενε οτι θα υπηρετησουν 1 μηνα παραπανω για κακη χρηση αναβολης....

εγω παντως που τελικα δεν εβγαλα τη σχολη μου γιατι δεν μ αρεσε πλεον αλλα εβγαλα ιεκ ουτε ποινη εφαγα και στο τελος της αναβολης πηγα (μετα απο 8 χρονια νομιζω?) και δεν εφαγα καμια ποινη

τωρα προσφατα αυτο

36 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε...

Σου εξηγούμε τόση ώρα το πρόβλημα από τη μεριά του εργοδότη και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις .

Δεν είναι θέμα προσόντων και ισότητας. Είναι σαν να προσλαμβάνεις κάποιον με ημερομηνία λήξης.

δεν υπαρχει ημερομηνια ληξης, ισα ισα που ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να τον κρατησει και μετα την επιστροφη, οπως ακριβως και σε μια εγκυμοσυνη. δε θα μπορουσε να βαλει καλυτερο παραδειγμα, πραγματικα 😅

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπικα ειναι απατη (το να δηλωσεις ψευδως οτι εχεις ολοκληρωσει τις στρατιωτικες υπχρεωσεις σου) γιατι εγω ως εργοδοτης ειμαι υποχρεωμενος αν γνωριζω οτι δεν εχεις παει στρατο να σε βαλω σε αναστολη συμβασης οσο εισαι στρατο, και να σε επαναπροσλαβω οταν τελειωσεις. Αν μου χεις πει παραμυθια φυσικα θα σε κυνηγησω, γιατι θα πρεπει να προσλαβω/εκπαιδευσω αλλον για 9 μηνες, και μετα με το ζορι να σε ξαναπαρω. Πρακτικα αυτο λυνεται με παραιτηση του εργαζομενου, τυπικα ομως μπορω να σε κυνηγισω για να καλυφθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Εμένα μου φαίνεται σωστό να έχουν ίδια αντιμετώπιση 2 με τα ίδια προσόντα με βάση το αντικείμενο που θα δουλέψουν. Αν το αντικείμενο είναι μη μάχημο, δεν υπάρχει λόγος καν συζήτησης.
Όπως μου φαίνεται ίδιο σωστό να έχουν ίδια αντιμετώπιση στην πρόσληψη ένας άντρας και μια γυναίκα που στο μέλλον μπορεί να μείνει έγκυος και να γεννήσει.
Όπως μου φαίνεται ίδια σωστό να κοπώ εγώ πανηγυρικά σε μια θέση που χρειάζεται να χειριστείς όπλο και ας έχω πάει φαντάρος.
Όπως μου φαίνεται ίδια σωστό να κοπώ σε μια θέση που χρειάζεται κάποιον με 2 μέτρα ύψος γιατί δεν είμαι 2 μέτρα.

Δεν αποφασίζεις όμως εσύ αλλά αυτός που εχει την εταιρία. 

Την ιδια αντιμετώπιση έχουν απλά ο ένας έχασε 1 χρονο από τη ζωη του να παει στρατό ενώ ό αλλος το παίζει μάγκας και λεει ψέμματα πριν καν τον προσλάβουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ που έβαλες ότι τελείωσες στρατό ενώ δεν πήγες θα εκτελεστείς για παραδειγματισμό.
Ρε τι διαβάζουμε εδώ πέρα. Θα σας πω εγώ τι θα του κάνει ο εργοδότης επειδή ήθελε να δουλέψει και όχι να πάει στο στρατό.
Θα του αερίσει τα φρύδια.

Θα πάνε δηλαδή στο δικαστήριο ένας φοιτητής και ένας εργοδότης και θα τους πει ο εργοδότης έχασα λεφτά από αυτόν τον απατεώνα.
Και ο φοιτητής θα πει έχει δίκιο, δεν πειράζει που δεν μου πλήρωσε ούτε μια ώρα υπερωρία, που δεν μπορούσα να πάρω άδεια όταν ήθελα και ότι άλλο μπορεί να βρει ο άλλος αν θέλει σε περίπτωση που τον πάνε στο δικαστήριο.
Ρε πάτε καλά, ειδικά εσείς οι "επιχειρηματίες"; Διαβάσαμε ότι αν εκπαιδεύεται κάποιος δεν κάνει δουλειά για τον εργοδότη και ταυτόχρονα τον ζημιώνει.
Μάλλον έχουμε περάσει στα αφεντικά που προσλαμβάνουν επειδή είναι χουβαρντάδες και οι νέοι εργαζόμενοι είναι βάρος μέχρι να εκπαιδευτούν.

Στις 7/7/2020 στις 1:25 ΜΜ, sensai είπε

απελπιστηκα και εβαλα στο βιογραφικο οτι εχω εκπληρωμενες τις στρατιωτικες υπηρεσιες και οπως φανταζομουν βρηκα σχεδον αμεσα δουλεια.

το θεμα ειναι τωρα στην προσληψη υπαρχει περιπτωση να δουν καπως οτι αυτο δεν ισχυει;

οσοι αρχισουν το κραξιμο για το ηθικο κομματι αυτου που εκανα, δεν εχω σκοπο να παω στρατο τα επομενα δυο χρονια τουλαχιστον, οποτε δεν θα τους αφησω ξεκρεμαστους σε 2-3 μηνες.

Όσο εσύ μπορείς να δεις ότι θα δουλεύεις 40 ώρες την βδομάδα, θα πληρώνεσαι τις υπερωρίες, ότι θα πληρώνεσαι στην ώρα σου, ότι θα σου κολλάνε ένσημα και ότι δεν θα κλείσει η εταιρία, άλλο τόσο θα δουν και αυτοί αν έχεις πάει στρατό ή αν θα χωρίσεις με κανένα γκομενάκι και θες να φύγεις να παρτάρεις σε κανένα νησί.
Όταν είναι να πας, αν σε έχουν ανάγκη τους λες βρες μου κάνα βύσμα να είμαι Αθήνα και ίσως δουλεύω κάποιες μέρες ή έρχομαι πάλι σε 9 μήνες.
Αν δεν θες να τον αναγκάσεις να σε πάρει πίσω μετά, του λες αν δεν με θέλετε, παραιτούμαι και πας στρατό. 
Τώρα αν έχεις βρει δουλειά με 2-3 χιλιάρικα και είναι και καλές συνθήκες τότε μαλάκια έκανες. Αν παίρνεις λίγα, χέστηκες και αυτοί θα βρουν άλλον άμεσα που θα "έχει πάει" στρατό.
 

 

 

Επεξ/σία από 777andreas777
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τυπικα ειναι απατη (το να δηλωσεις ψευδως οτι εχεις ολοκληρωσει τις στρατιωτικες υπχρεωσεις σου) γιατι εγω ως εργοδοτης ειμαι υποχρεωμενος αν γνωριζω οτι δεν εχεις παει στρατο να σε βαλω σε αναστολη συμβασης οσο εισαι στρατο, και να σε επαναπροσλαβω οταν τελειωσεις. Αν μου χεις πει παραμυθια φυσικα θα σε κυνηγησω, γιατι θα πρεπει να προσλαβω/εκπαιδευσω αλλον για 9 μηνες, και μετα με το ζορι να σε ξαναπαρω. Πρακτικα αυτο λυνεται με παραιτηση του εργαζομενου, τυπικα ομως μπορω να σε κυνηγισω για να καλυφθω

καλη τυχη να αποδειξεις πως σου ΕΙΠΕ οτι εχει τελειωσει στρατο. τιποτα δε μπορεις να του κανεις.

αλλα εστω και ειναι χαζος και σου το εδωσε γραπτα, εισαι σιγουρος οτι αμα τον κυνηγησεις θα καλυφθεις και δε θα φας τα μουτρα σου? δηλαδη τι εκπαιδευση κανετε που σου κοστιζει τοσα λεφτα ωστε να προτιμησεις να μπλεκεις με δικηγορους και να τρεχεις σε δικαστηρια? και εστω σου κοστισε τοσα λεφτα, νομιζεις θα παρεις δεκαρα πισω αμα πατε σε δικη? ειδικα αν εχει δουλεψει και καποια χρονια (πχ απ τα 8 χρονια της αναβολης σπουδασε τα 5-6 και δουλεψε σε εσενα τα 2) τι ακριβως να διεκδικησεις? που εκπαιδευσες καποιον με ενα Χ κοστος και αυτος επειτα απο 2 χρονια επρεπε να αποχωρησει? στη καλυτερη εξωδικαστικα να τον αναγκασεις σε παραιτηση και αυτο επειδη δεν θελει να μπλεκει με δικαστηρια

αν δε θες να "τρεμεις" μηπως χασεις τα λεφτα της εκπαιδευσης τοτε μπορεις να κανετε ενα 5ετες συμβολαιο πχ, για να εισαστε σιγουροι πως θα γινει αποσβεση. αλλα για καποιο λογο δε το θετε αυτο 😉

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gthe είπε

Δεν είμαι δικηγόρος του TS, και δεν κρίνω ή χαρακτηρίζω κανέναν.  Έγραψε ότι δεν είναι απόφοιτος, αλλά φοιτητής μηχανολόγος. Έγραψε ότι συμπλήρωσε "ναι εκπληρωμένες υποχρεώσεις" και τον συμβούλεψα ότι καλό θα ήταν να μην γράψει τίποτα (ούτε ναι ούτε όχι) αν μπορεί. Τον συμβούλεψα επίσης, αν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς να παραιτηθεί για "προσωπικούς λόγους" και να κλείσει εκεί το θέμα του. Ποτέ δεν θα συμβούλευα άνθρωπο να πει στον εργοδότη του "είπα ψέμματα" και ποτέ δεν θα συμβούλευα εργοδότη να ψάξει επίμονα αν κάποιος έχει πάει στρατό ή αν ψεύδεται για να τον απολύσει εκτός αν η θέση χρειάζεται στρατιωτική εκπαίδευση. 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο εργοδότης έχει αξία να ψάξει μόνο το εξής .... "είναι αυτος ο φοιτητής μηχανολόγος έξυπνος, ικανός, καταρτισμένος, συνεπής να κάνει την δουλειά που χρειάζομαι στο εργοτάξιο μου;" Αν ναι, υπάρχει κάποια επιπλέον αξία για την εταιρεία μου το αν αυτος ο υπάλληλος έχει βαρέσει σκοπέτα, καθαρίσει τουαλέτες ή κάνει θαλαμοφυλίκι όταν ήταν φαντάρος;

Άσχετο αλλά σχετικό: Είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτά κάνουν στον στρατό; Επίσης σχετικά με προηγούμενο σχόλιο σου, θα πρέπει να ξέρεις ότι στρατό δεν πάνε και οι ψυχολογικά διαταραγμένοι. Εσύ θα ήθελες κάποιον «τρελό» στην επιχείρησή σου; Μην τα καταργούμε όλα. Αν δεν έχει πάει στρατό θα πρέπει να είναι ειλικρινής, να αναλάβει τις ευθύνες τις απόφασής του και να δηλώσει πως όντως δεν έχει πάει. Αυτα. :)

Επεξ/σία από vlassis-zap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Αν έχεις 2 υποψηφίους με ίδια προσόντα αλλά ο ένας πρέπει να πάει φαντάρος σε 2 χρονια ενώ ο άλλος είναι ελεύθερος προφανώς και θα επιλεγεί ο 2ος. Δεν είναι θέμα προσόντων, απλά καμία εταιρία δεν θέλει να αλλάζει τα στελέχη της συνεχώς.

Δεν περίμενε να τον καλέσουν τόσο σύντομα, γι αυτό και ομολόγησε 🙂

Οι εργαζόμενοι σε entry level θέσεις είναι αναλώσιμοι. Στον τομέα των μηχανικών και δη στον τομέα των μηχανικών υπολογιστών, στα πρώτα σου βήματα μπορεί να βρεθείς σε δύο διαφορετικές εταιρείες, τον πρώτο χρόνο.

Οπότε ας ηρεμήσουμε με το έγκλημα. Δεν πάει σε δύο μήνες φαντάρος, αλλά σε δύο χρόνια.

Πάντως ts είναι εντιμότερο να δηλώνεις ότι δεν έχεις εκπληρώσει τη θητεία σου. Εξηγείς την κατάσταση στον εργοδότη. Είναι επιλογή του αν θα σε προσλάβει ή όχι.

Στο λέω γιατί λόγω χρόνιας ρευματοπάθειας με έχουν σε 2 ετή αναβολή, όπως και ορίζει ο νόμος. Χωρίς να είναι επιλογή μου, αλλά επιλογή των στρατιωτικών γιατρών. Οπότε επειδή τυγχάνει να είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, θα σου πω ότι πολλές εταιρείες δε νοιάστηκαν καν.

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

καλη τυχη να αποδειξεις πως σου ΕΙΠΕ οτι εχει τελειωσει στρατο. τιποτα δε μπορεις να του κανεις.

αλλα εστω και ειναι χαζος και σου το εδωσε γραπτα, εισαι σιγουρος οτι αμα τον κυνηγησεις θα καλυφθεις και δε θα φας τα μουτρα σου? δηλαδη τι εκπαιδευση κανετε που σου κοστιζει τοσα λεφτα ωστε να προτιμησεις να μπλεκεις με δικηγορους και να τρεχεις σε δικαστηρια? και εστω σου κοστισε τοσα λεφτα, νομιζεις θα παρεις δεκαρα πισω αμα πατε σε δικη? ειδικα αν εχει δουλεψει και καποια χρονια (πχ απ τα 8 χρονια της αναβολης σπουδασε τα 5-6 και δουλεψε σε εσενα τα 2) τι ακριβως να διεκδικησεις? που εκπαιδευσες καποιον με ενα Χ κοστος και αυτος επειτα απο 2 χρονια επρεπε να αποχωρησει? στη καλυτερη εξωδικαστικα να τον αναγκασεις σε παραιτηση και αυτο επειδη δεν θελει να μπλεκει με δικαστηρια

αν δε θες να "τρεμεις" μηπως χασεις τα λεφτα της εκπαιδευσης τοτε μπορεις να κανετε ενα 5ετες συμβολαιο πχ, για να εισαστε σιγουροι πως θα γινει αποσβεση. αλλα για καποιο λογο δε το θετε αυτο 😉

φυσικα το εχω γραπτα, κανει αιτηση και την υπογραφει. Και δηλωνει οτι θα προσκομισει αντιγραφα, τιτλων σπουδων, στρατολογικη κατασταση, τα κυνηγαει το HR αυτα Τι δηλαδη, αμα ερθει ενας και λεει τελειωσα το ΜΙΤ και τελικα εχει παει ΤΕΙ Καρδιτσας θα του τη χαρισω και θα τον πληρωνω σαν αποφοιτο ΜΙΤ η θα του πληρωσω αποζημιωση για να τον διωξω?

Σου ειπα, τυπικα (αν δεν παραιτηθει μονος του) θα τον κυνηγησω για να καλυφθω, οχι για να βγαλω λεφτα.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, fredd0 είπε

φυσικα το εχω γραπτα, κανει αιτηση και την υπογραφει. Και δηλωνει οτι θα προσκομισει αντιγραφα, τιτλων σπουδων, στρατολογικη κατασταση, τα κυνηγαει το HR αυτα Τι δηλαδη, αμα ερθει ενας και λεει τελειωσα το ΜΙΤ και τελικα εχει παει ΤΕΙ Καρδιτσας θα του τη χαρισω και θα τον πληρωνω σαν αποφοιτο ΜΙΤ η θα του πληρωσω αποζημιωση για να τον διωξω?

Σου ειπα, τυπικα (αν δεν παραιτηθει μονος του) θα τον κυνηγησω για να καλυφθω, οχι για να βγαλω λεφτα.

Α συγνωμη, καταλαβα λαθος.

 

44 λεπτά πριν, vlassis-zap είπε

Άσχετο αλλά σχετικό: Είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτά κάνουν στον στρατό; Επίσης σχετικά με προηγούμενο σχόλιο σου, θα πρέπει να ξέρεις ότι στρατό δεν πάνε και οι ψυχολογικά διαταραγμένοι. Εσύ θα ήθελες κάποιον «τρελό» στην επιχείρησή σου; Μην τα καταργούμε όλα. Αν δεν έχει πάει στρατό θα πρέπει να είναι ειλικρινής, να αναλάβει τις ευθύνες τις απόφασής του και να δηλώσει πως όντως δεν έχει πάει. Αυτα. :)

Οι τρελοι παιρνουν απαλλαγη Ι5 και δε φαινεται πουθενα. Καλη τυχη αν περιμενεις απ το στρατο να σου δειξει ποιος ειναι τρελος. Βασικα λαθος, οποιος πηγε θητεια και νομιζει πως ειναι χρησιμη μονο τρελος μπορει να ναι 🤣

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...