Προς το περιεχόμενο

Ubiquity Unifi set up


acmegr7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, Finn said:

Useless δε το λες! Του χρόνου θα παίξει τέτοιο upgrade γιατι το outdoor+  είναι μόνο 2.4 και μπουκώνει πλέον για πλάκα!  Πάντως τρομερό setup και σε συνδυασμό με VDSL50 δεν έχω κανένα παράπονο. Το έχω σεταρει σε τουριστική μονάδα και δεν είχα ποτέ παράπονο από πελάτη. 

Έχω κι εγώ 2x AP AC-LR, αλλά δεν αξίζει, θα περιμένω να βγάλει τα WiFi 6E Access Points που θα είναι "triple band", 2.4/5 και το νέο 6Ghz...

Κατα τα άλλα ναι, ακόμα και με το AC-LR δεν έχουμε θέμα μέχρι και με 500αρα γραμμή, εφόσον μιλάμε για οπτική επαφή χωρίς εμπόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Thresh είπε

Useless info of the day. Βγήκε στο early access store της Ubiquiti το UniFi 6 Long Range (WiFi 6), πάει το "οικονομικό", 199$. Έχει βέβαια 4x4 MU-MIMO στα 5Ghz και OFDMA με rate στα 2.4Gbps.

μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση για το πότε θα είναι διαθέσιμο για αγορά στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, acmegr7 said:

μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση για το πότε θα είναι διαθέσιμο για αγορά στην Ελλάδα;

Από ότι έχει πάρει το μάτι μου στο reddit δεν ειναι σίγουρο. Κάποιες φορες εμφανίζονται προϊόντα 6-7 μήνες στο early access store πριν βγουν στην αγορά. :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγγελία έπεσε! Τελικά πήρα το usg γιατί φοβήθηκα ότι το edgerouter μπορεί να είναι πάνω από τα κυβικά μου σχετικά με τη παραμετροποίηση.

Για το πως μπαίνει το controller σε Rpi θα ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό (που είναι και από Έλληνα). Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον άλλο οδηγό, καλό θα ήταν.

Στο Rpi σκέφτομαι να βάλω και pi-hole. Υπάρχει μήπως κάποιος λόγος που να μη μπορώ να το κάνω στο ίδιο;  Το λέω γιατί δε ξέρω αν θα έχει πρόβλημα ο controller που θα έχει ίδια ΙΡ με το dns. 

ποια υπηρεσία ddns χρησιμοποιείτε για τη VPN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, oneirobatis είπε

Μια χαρα δουλευουν κ τα δυο σε ενα rpi. Απλα θα ακουνε σε διαφορετικη πορτα.

Επίσης κάτι κουτό. έχει σημασία αν θα βάλω την desktop έκδοση ή την lite? Σκέφτομαι ότι θα μου είναι ίσως πιο εύκολο να έχω μια desktop καθώς δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με SSH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθησε αυτον τον οδηγο και θα εισαι οκ. Μετα εχεις προσβαση στη διαχειρηση και των δυο ειτε απο σσΗ ειτε απο το interface στον browser.

https://community.ui.com/questions/Step-By-Step-Tutorial-Guide-Raspberry-Pi-with-UniFi-Controller-and-Pi-hole-from-scratch-headless/e8a24143-bfb8-4a61-973d-0b55320101dc

Εχει και one-click installation o τυπος οποτε τελιωνεις στο αψε σβησε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, oneirobatis είπε

Ακολουθησε αυτον τον οδηγο και θα εισαι οκ. Μετα εχεις προσβαση στη διαχειρηση και των δυο ειτε απο σσΗ ειτε απο το interface στον browser.

https://community.ui.com/questions/Step-By-Step-Tutorial-Guide-Raspberry-Pi-with-UniFi-Controller-and-Pi-hole-from-scratch-headless/e8a24143-bfb8-4a61-973d-0b55320101dc

Εχει και one-click installation o τυπος οποτε τελιωνεις στο αψε σβησε.

Όντως έγινε πολύ εύκολα η εγκατάσταση! περισσότερη ώρα μου πήρε να βρω μια sd της προκοπής παρά να εγκαταστήσω αυτά τα 2...

Ελπίζω σήμερα να προλάβω να κουμπώσω και το hardware ώστε να στήσω σιγά σιγά το δίκτυο.

Τώρα σκέφτομαι/θέλω να κάνω τα εξής:

  1. Να βάλω το usg στην 192.168.1.250,  να έχω το speedport στην 192.168.1.1 κλπ..
  2. Να κάνω ένα subnet για τις ΙΟΤ συσκευές που να του κόψω το internet και αν θέλω να κάνω κάτι από τις μαμά εφαρμογές, να το ανοίγω. 
  3. Να φτιάξω τη VPN (αν δε κάνω λάθος είναι μονόδρομος να πάω σε paid ddns υπηρεσία)
  4. Να φτιάξω guest δικτυο που μάλλον θα είναι πάλι σε άλλο subnet και θα έχει περιορισμό ταχύτητας κλπ
  5. Να το βάλω στο Home Assistant
  6. και σίγουρα πολλά άλλα που δε θυμάμαι.

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν το θεωρείτε καλή ιδέα ή υπάρχει κάτι άλλο που θα προτείνατε, παρακαλώ για τα σχόλια σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να βλέπω και το speedport κανονικά; 

Έβαλα το usg στην 192.168.1.250, αλλαξα gateway και έχω ιντερνετ κανονικά. όταν όμως χτυπάω την 1.1 του speedport, δεν ανοίγει τίποτα. 

καμιά ιδέα @jkoukos ή άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το USG κάνει κλήση ΡΡΡ δικιά του, δεν έχει επικοινωνία με το δίκτυο του Speedport, άσχετα που έχουν ίδιο εύρος διευθύνσεων.

Μόνη περίπτωση να συνδέσεις και 2ο καλώδιο δικτύου το Speedport με το USG ή το switch, αλλά υποχρεωτικά θα κλείσεις τον DHCP του Speedport. Δεν θέλεις με τίποτα να τρέχουν 2 DHCP στο ίδιο υποδίκτυο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περίεργο είναι ότι τώρα με το mikrotik βλέπω κανονικά το speedport. 

Anyway, θα αρκεστώ στην εφαρμογή του ΟΤΕ για εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες αν χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να απενεργοποιήσω το AUTO-OPTIMIZE NETWORK αλλά αφού το γυρνάω στο off και κάνω apply changes, δε κάνει τίποτα. Κοινώς δεν απενεργοποιείται με τίποτα!

Έχει συμβεί σε κανέναν σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το μπορεί να φταίει. Στην 513.32.0 είμαι.

Κάποιες συσκευές φαίνονται απευθείας στο USG ενώ είναι ασύρματες.

Κάποιες άλλες δεν φαίνονται στο ΗΑ...

IMG_20200720_164948.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...