Προς το περιεχόμενο

μόνωση


apple2009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους 

αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει...πριν τρεις εβδομάδες εφτιαξα μονωση στο σπιτι ,μετα επεσε και η τσιμεντοκονία..και τωρα θα πρεπει να περασω ενα στεγανωτικο υγρό απο πάνω δεν προλαβα ομως ουτε αυτο να κανω ουτε να περασω μαστιχη γυρω γυρω...και επιασε η σημερινη βροχη...αυτο τι μπορει να σημαινει τωρα οτι πηρε νερο η μονωση κατω απο την τσιμεντοκονια και εινα αχρηστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Όχι, απλά θα περιμένεις άλλες 2-3 βδομάδες να στεγνώσει. Ιδανικά θα πρέπει να μετρήσεις την υγρασία πλάκας-τσιμεντοκονίας.

βοφηθηκα πολυ για να ειμαι ειλικρινής...μα να μην προλαβω να περασω τη μαστιχη γυρω γυρω....

η μονωση ειναι ανεστραμμένη και φοβαμαι μην τυχον και ετρεξε πανω στο ασφαλτόπανο, δεδομένου οτι το μονωτικο ειναι απο πάνω απο το ασφαλτόπανο η υγρασία θα εγκλωβιστει εκει εαν εχει περασει. Ωστόσο το συνεργειο περασε με πολυουρεθάνη το κενο ανάμεσα στον τοιχο και την μονωση...

πως θα μετρησω την υγρασία πλάκας-τσιμεντοκονίας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντικειμενική μέτρηση γίνεται με τρύπημα και με ειδικό όργανο αλλά αυτά είναι για πολύ "άρρωστους".

Για την τελική επάλειψη βάλε κάτι διαπνέον ώστε σιγά σιγά να μπορεί να διαφύγει η όποια υγρασία έχει εγκλωβιστεί. Π.χ, τα ακρυλικά έχουν καλύτερη διαπνοή από τα πολυουρεθανικά αλλά αντέχουν λιγότερα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα η μόνωση είναι εξηλασμένη (XPS-μπλέ) δεν έχεις θέμα, αμα είναι διογκωμένη θα πάρει λίγο υγρασία αλλά πάλι θα στεγνώσει. Αν έγινε στην ταράτσα η δουλειά άφησε εξαερισμό τρύπες εξαερισμού ο τσιμεντοκονιας; Καλό είναι να περιμένεις να στεγνώσει η τσιμεντοκονία πριν βάλεις το επαλειφόμενο γιατί αν έχει υγρασία μπορεί να βγάλει φουσκάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, lary7 είπε

Άμα η μόνωση είναι εξηλασμένη (XPS-μπλέ) δεν έχεις θέμα, αμα είναι διογκωμένη θα πάρει λίγο υγρασία αλλά πάλι θα στεγνώσει. Αν έγινε στην ταράτσα η δουλειά άφησε εξαερισμό τρύπες εξαερισμού ο τσιμεντοκονιας; Καλό είναι να περιμένεις να στεγνώσει η τσιμεντοκονία πριν βάλεις το επαλειφόμενο γιατί αν έχει υγρασία μπορεί να βγάλει φουσκάλες.

καλημέρα..εχει βαλει εξαερισμό αλλα ο εξαερσιμός φτανει στην πλάκα οχι στο ασφαλτόπανο ή  στο μονωτικό..βλεπω οτι η τσιμεντοκονία ειναι ακομη νωπή  μονο στις υδροροές....πουθενα αλλου ωστοσο δεν ξερω ποσο μεσα εχει προχωρήσει...θυμαμαι πως ολοι μου ελεγαν οτι ετσι και παρει υγρασία η ανεστραμμένη θα σαπισει το ασφαλτοπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι φίλε μου. και μέσα να πέρασε με τις θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίρι και αν το τελικό υλικό είναι διαπνέων θα αποβάλλει την υγρασία προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, apple2009 είπε

καλημέρα..εχει βαλει εξαερισμό αλλα ο εξαερσιμός φτανει στην πλάκα οχι στο ασφαλτόπανο ή  στο μονωτικό..βλεπω οτι η τσιμεντοκονία ειναι ακομη νωπή  μονο στις υδροροές....πουθενα αλλου ωστοσο δεν ξερω ποσο μεσα εχει προχωρήσει...θυμαμαι πως ολοι μου ελεγαν οτι ετσι και παρει υγρασία η ανεστραμμένη θα σαπισει το ασφαλτοπανο.

Δεν εχει ανάγκη το ασφαλτόπανο, πίσα είναι δεν το επηρεάζει η υγρασία τοσο ευκολα. Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μην γίνει παγετός και ρηγματώσει την τσιμεντοκονία. Μη σε αγχώνει, αστο μερικές ημέρες ντάλα ήλιο να στεγνώσει καλά και μετά βάλε το πολυουρεθανικο. Πελάτης μου το άφησε όλο το χειμώνα όπως το δικό σου και δεν έβγαλε θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lary7 είπε

Δεν εχει ανάγκη το ασφαλτόπανο, πίσα είναι δεν το επηρεάζει η υγρασία τοσο ευκολα. Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μην γίνει παγετός και ρηγματώσει την τσιμεντοκονία. Μη σε αγχώνει, αστο μερικές ημέρες ντάλα ήλιο να στεγνώσει καλά και μετά βάλε το πολυουρεθανικο. Πελάτης μου το άφησε όλο το χειμώνα όπως το δικό σου και δεν έβγαλε θέμα.

απο πανω θα περασουμε τσιμεντοειδές στεγανωτικό

 

47 λεπτά πριν, lary7 είπε

Δεν εχει ανάγκη το ασφαλτόπανο, πίσα είναι δεν το επηρεάζει η υγρασία τοσο ευκολα. Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μην γίνει παγετός και ρηγματώσει την τσιμεντοκονία. Μη σε αγχώνει, αστο μερικές ημέρες ντάλα ήλιο να στεγνώσει καλά και μετά βάλε το πολυουρεθανικο. Πελάτης μου το άφησε όλο το χειμώνα όπως το δικό σου και δεν έβγαλε θέμα.

Θυμάμαι όμως όταν έπαιρνα προσφορές ότι όλοι με απέτρεπαν από την ανεστραμμένη γιατί αν πάρει υγρασία το ασφαλτοπανο θα σαπίσει και θα έχω προβλήματα, συγκεκριμένα μου είπαν θα μας φωνάξεις να τα δώσουμε όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

μην αγχώνεσαι φίλε μου. και μέσα να πέρασε με τις θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίρι και αν το τελικό υλικό είναι διαπνέων θα αποβάλλει την υγρασία προς τα πάνω.

Με έχει επηρεάσει το γεγονός ότι το ασφαλτοπανο είναι κάτω από το μονωτικό έχω ανεστραμμένη μονωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...