Προς το περιεχόμενο

OnePlus Nord επίσημο στις 21 Ιουλίου μέσω AR παρουσίασης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, giotis7 είπε

Έχω πολλά χρόνια να δω την OnePlus να χρησιμοποιεί τον όρο "Flagship Killer". Ξεκίνησε έτσι, μάζεψε λεφτά, ανέβασε ποιότητα υλικών κλπ, λογικό και επόμενο να ανέβει η τιμή.

Αυτά που παράθεσα δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής;

Απλά έχουν καλύτερο πακέτο και κάποια έχουν και service στη χώρα μας. Η Oneplus έπαψε να είναι ανταγωνιστική. Αυτό είναι το πρόβλημα και αν συνεχίσει δεν τη βλέπω να προκόβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dazed είπε

Το πηρα πολυ προσφατα απο banggood (με κουπονι) στην εκδοση 8GB/256GB με 440€ περιπου (EU Priority για να αποφυγεις το τελωνειο) και εχει πεσει κι'αλλο η τιμη του. Δεν μπορεις να βρεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα. Το κινητο πεταει και η οθονη ειναι ονειρο.

 

13 λεπτά πριν, tsarouc είπε

500 λέμε το Nord 500 και το 7Τ. Και προτιμάμε το 7Τ. 

Που μπερδεύτηκες?

Χωρίς φπα με φπα ΙΔΙΑ τιμή έχουν περίπου. Και δεν είναι ΜΟΝΟ το 7Τ αλλά και πολλές άλλες συσκευές σε αυτά τα χρήματα που κάνουν το Nord να είναι για τον... .... ....

Τι περιμένουμε να δούμε. Δεν περιμένουμε τίποτε. Η κατηφόρα όταν τη δεις μπροστά σου είναι ξεκάθαρο αν δεν έχεις φρένα που θα καταλήξεις.

Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το 1+ 7Τ από το banggood έχει ένα χρόνο εγγύηση και είναι CN version. Ναι φλασάρετε για πλάκα. Και έχεις έναν φορτιστή VOOC που θέλει αντάπτορα (μικρό το κακό). Ισχύει ότι για 400 είναι VFM μαζί με το ρίσκο του. Και στα 529 στο επίσημο site, VFM είναι με 2 χρόνια εγγύηση και service για πλάκα αν πάθει κάτι. Αλλά δεν υπάρχει stock, αν υπήρχε θα ήταν η καλύτερη προταση αυτή τη στιγμή. Επίσης  το 7t θα έχει 1 χρόνο λιγότερο updates σε σχέση με το ολοκαίνουργιο Nord. Συγκεκριμένα θα έχει τα update rolls του 7 (οι t εκδόσεις δεν θεωρούνται νέα γενιά). Και αυτό σταθμίζεται στα υπερ/κατά.

Το Nord αν βγει 500, θα το ρισκάρουν. Αν βγει παρακάτω θα σαρώσει. Πρέπει να δείξει εντυπωσιακά αποτελέσματα για να πουλήσει πολύ στα 500. Έχει πολλά κινητά εκεί γύρω.

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gthe είπε

Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το 1+ 7Τ από το banggood έχει ένα χρόνο εγγύηση και είναι CN version. Ναι φλασάρετε για πλάκα. Και έχεις έναν φορτιστή VOOC που θέλει αντάπτορα (μικρό το κακό). Ισχύει ότι για 400 είναι VFM μαζί με το ρίσκο του. Και στα 529 στο επίσημο site, VFM είναι με 2 χρόνια εγγύηση και service για πλάκα αν πάθει κάτι. Αλλά δεν υπάρχει stock, αν υπήρχε θα ήταν η καλύτερη προταση αυτή τη στιγμή. Επίσης  το 7t θα έχει 1 χρόνο λιγότερο updates σε σχέση με το ολοκαίνουργιο Nord. Συγκεκριμένα θα έχει τα update rolls του 7 (οι t εκδόσεις δεν θεωρούνται νέα γενιά). Και αυτό σταθμίζεται στα υπερ/κατά.

Το Nord αν βγει 500, θα το ρισκάρουν. Αν βγει παρακάτω θα σαρώσει. Πρέπει να δείξει εντυπωσιακά αποτελέσματα για να πουλήσει πολύ στα 500. Έχει πολλά κινητά εκεί γύρω.

Δεν ειναι CN version απο banggood, και οπως σου ειπα μιλαω για το 8GB/256GB που δεν εχει 529€ σε καμια περιπτωση. 

Για τα updates, αρκει να σου πω πως το OnePlus 3T που ειχα εφτασε σε android 10 (απο 7 που φοραγε αρχικα) οποτε μαλλον θα εχv αλλαξει συσκευη πριν σταματησουν τα updates και αυτο ειναι ενα απο τα καλα της OP. Τελος, το Oxygen OS δεν το αλλαζω για κανενα λογο.

EDIT: Διαβαζω πως η OnePlus καλυπτει πλεον και τα κινητα που εχουν αγοραστει απο gearbest & banggood (για ενα χρονο)

Επεξ/σία από dazed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Απλά έχουν καλύτερο πακέτο και κάποια έχουν και service στη χώρα μας. Η Oneplus έπαψε να είναι ανταγωνιστική. Αυτό είναι το πρόβλημα και αν συνεχίσει δεν τη βλέπω να προκόβει...

Οχι σε σχεση με τα τελευταια μοντελα, δεν εχουν. Το καταλαβαινεις απο τα παντα, ποιοτητα οθονης, υλικων κατασκευης, ανθεκτικοτητας κλπ. Επισης fyi, εχει ηδη προκοψει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε που φτασαμε 500 ευρω για mid range soc. 

Εδω ταιριαζει το παρακατω

 

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Δεν μας πείθουν με τίποτε. 

Κρίμα.. ξεκίνησε δυνατά η oneplus αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να συνεχίσει..

Εννοεί δίχως ΦΠΑ ο φίλος λογικά. Όσοι μπορούν να εκμεταλλευτούν το ΦΠΑ έρχεται όντως στα 412 ευρώ... 

https://www.skroutz.gr/s/23155579/OnePlus-7T-128GB-Frosted-Silver.html

511 μείον το ΦΠΑ 412 περίπου.. 

Καλη τιμη με τιμολογιο αλλα τα 128GB χωρις SD ειναι απαγορευτικα για το 2020. Τραγικο να σε περιοριζει τοσο πολυ ενα κινητο. Το ιδιο και το poco F2 με τα 128GB χωρις καρτα SD. Κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι πολυ καλα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giotis7 είπε

Οχι σε σχεση με τα τελευταια μοντελα, δεν εχουν. Το καταλαβαινεις απο τα παντα, ποιοτητα οθονης, υλικων κατασκευης, ανθεκτικοτητας κλπ. Επισης fyi, εχει ηδη προκοψει :P 

πχ το Oneplus 7T είναι χειρότερο ποιοτικά από αυτό; Ή το Huawei P30 pro; Ή το Samsung S10 lite; Ή το honor 20 pro;...

Επιπλέον τί εννοείς "ανθεκτικότητα"; Το Gorilla Glass της 1+ είναι διαφορετικό από αυτό των άλλων κατασκευαστών και δεν σπάει τόσο εύκολα; Όλοι πλέον glass sandwiched σύστημα εφαρμόζουν με μεταλλικό πλαίσιο σε αυτή την κατηγορία τιμής. Τί το διαφορετικό κάνει η 1+;

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπερδεύεστε κύριοι. Το Nord δεν έρχεται για να ανταγωνιστεί τα σαπάκια της Redmi και της Xiaomi. Αυτές τις μικρότητες, τις κάνει η Xiaomi μόνο. Έρχεται για να κοιτάξει κατάματα τις αντίστοιχες προτάσεις της Apple (SE) και της Google (Pixel 4A, Pixel 5) σε αυτά τα χρήματα. Και αν μιλάμε για τον 765, δεν μιλάμε για mid range αλλά για upper mid range. Ειδικά εάν έχει καλή Amoled οθόνη, NFC, OIS στις κάμερες του κλπ.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουραδα υλικα εχει βελτιωσει η OP... Ολα τα κινητα απο 200 ευρω και πανω ιδια υλικα εχουν...

Απλα προσπαθει να μας βαλει χερι και αυτη οπως ολοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Επειδή δεν έχεις δοκιμάσει το αντίστοιχο με snspdragon τα λες αυτά.

Χωρίς να είμαι fanboy ή να θέλω να ειρωνευτώ, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι διαφορά έχεις παρατηρήσει με τον SD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ier506 είπε

Χωρίς να είμαι fanboy ή να θέλω να ειρωνευτώ, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι διαφορά έχεις παρατηρήσει με τον SD?

Εσύ θα μας πεις όταν συγκρίνεις το ίδιο μοντέλο με snapdragon. Ότι και να πω εγώ, εσύ θα συνεχίσεις να υποστηρίζεις το παραμύθι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Εσύ θα μας πεις όταν συγκρίνεις το ίδιο μοντέλο με snapdragon. Ότι και να πω εγώ, εσύ θα συνεχίσεις να υποστηρίζεις το παραμύθι σου.

Εγώ δεν υποστήριξα κάποιο παραμύθι. Εγώ ρώτησα κάποιον που έχει άποψη - εσένα - να μου εξηγήσει τι διαφορά στην επίδοση έχει ο SD με τον Exynos. Για να το λες φαντάζομαι τον έχεις δοκιμάσει και έχεις εντοπίσει διαφορές.  Ή μήπως όχι από ότι φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ier506 είπε

Εγώ δεν υποστήριξα κάποιο παραμύθι. Εγώ ρώτησα κάποιον που έχει άποψη - εσένα - να μου εξηγήσει τι διαφορά στην επίδοση έχει ο SD με τον Exynos. Για να το λες φαντάζομαι τον έχεις δοκιμάσει και έχεις εντοπίσει διαφορές.  Ή μήπως όχι από ότι φαίνεται;

Υπάρχουν τεράστιες διαφορές ανάμεσα στα δύο. Μόνο η αυτονομία στο snapdragon μοντέλο, είναι σε άλλο επίπεδο. Τα tasks και το άνοιγμα των εφαρμογών πιο άμεσο, throttling ούτε για πλάκα και πολλά άλλα στη συμπεριφορά της συσκευής, που δείχνουν την ανωτερότητα του snapdragon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/7/2020 στις 12:45 ΜΜ, gthe είπε

Που το βρίσκεις 400, να πάρουμε και εμεις

Φίλε μου το δικό μου το πήρα 414€ κ έχω το 8/128 κ στα ίδια λεφτά είχε φτάσει το 8/256! 

Screenshot_20200728-173556.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...