Προς το περιεχόμενο

Στην Ελλάδα ο πρώτος επίγειος σταθμός της ESA για το «ευρυζωνικό δίκτυο του Διαστήματος»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην γίνει τίποτα. Τέτοια πράγματα είναι του αντίχριστου και τρομάζουν τους κορμοράνους και τις ...καρακάξες καθώς και ένα σπάνιο είδος σκουληκιού που ζει 2 χιλιόμετρα κάτω από την επιφάνεια της γης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giannakis1983 είπε

Μπορούν τα συστήματα λέιζερ ,που θα αντικαταστήσουν τις ραδιοσυχνότητες , να περάσουν "μέσα" από σύννεφα ??? !!!

Με ένα γρήγορο γουγλάρισμα βρήκα σε γνωστό επιστημονικό site οτι κατασκευάστηκε λέιζερ που είναι τόσο δυνατό που "καίει" τα σύννεφα και δημιουργεί μια οπή μεταφοράς δεδομένων..... 

Παίρνω ποπκορν και περιμένω σχόλια.

 

13 ώρες πριν, giorgosZMG είπε

Λες να χρησιμοποιούν το ίδιο lazer που έχω και εγώ και σπάω τα μπαλόνια στους γάμους και βαπτίσια? 

Δεν το έχω δοκιμάσει στα σύννεφα :D :D :D 

Μισό λεπτό ρε φίλε μου δλδ άμα περάσει κανένα πουλί ή αεροπλάνο ή ακόμα και ο superman από εκείνο το σημείο θα τους κλαίμε?  :D :D :D 

 

13 ώρες πριν, giannakis1983 είπε

Ακριβός αυτήν την απάντηση περίμενα! Υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβαίνει κατι τέτοιο. Σαν τεχνολογία ειναι σίγουρο οτι υπάρχει. Ποιός ξέρει και τι αλλες εφαρμογές έχει. "Αμυντικό" σύστημα ?

 

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ειλικρινής απόρία: Τι εννοούμε "καίει τα σύννεφα"; Οι υδρατμοί είναι ήδη αέριο. Ακόμα και υπέρθερμο ατμό να τα έκανε (σχεδόν αδύνατο μιας και θα απαιτεί τεράστια ενέργεια δέσμης και έχει απώλειες στην υπόλοιπη ατμόσφαιρα), πάλι θα έχεις σκέδαση. Αν πας σε υψηλές εντάσεις, με μικρά μήκη κύματος, πας σε σκέδαση από τα μόρια της ατμόσφαιρας μετά, που είναι ΠΟΛΥ περισσότερα (σκέδαση Rayleigh), επομένως έχεις άλλες απώλειες εκεί. 
Διευκρινίζω ότι δε μιλάω για τα συστήματα lazer μεταφοράς δεδομένων, αλλά το "κάνουμε τρύπα στα σύννεφα με λέιζερ".

 

 

Παραθέτω και το άρθρο το ίδιο και έχω την εύλογη απορία.

Τι διαφορά έχει αυτή η τεχνολογία με το κλασικό δορυφορικό ίντερνετ που έχουμε εδώ και μια 20ετία με εξαίρεση ότι τώρα απλά διευρύνεται κομβικά για να μην χρειάζεται καν να έχει δορυφορικό εξοπλισμό ο πελάτης. 

Τι fiber in the sky και laser που καινε τον ουρανό.

Παιδιά έχω την εντύπωση δίχως να το έχω ψάξει καθόλου εννοείται ότι ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ να ισχύει κάτι τέτοιο... 

Είναι μεταφορική η έννοια fiber in the sky και ίσως εννοεί ξεκάθαρα ότι ενισχύει το σήμα το δορυφορικό σε μια πολύ λεπτή στοχευμένη πορεία και έτσι λειτουργεί σαν λέιζερ αλλά ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ λειζερ... 

Ας μας διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ που γνωρίζει ιδιαίτερα στο κομμάτι της διαφοράς δορυφορικού ίντερνετ παλαιότερα με τώρα.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos/2014/11/EDRS#.XwWqTq9T1jc.link

Αυτό τα εξηγεί όλα... Δεν υπάρχει κανένα λειζερ να χτυπάει την Γη... λειζερ τεχνολογία ενώνει τους δορυφόρους μεταξύ τους και ένας από αυτούς εκπέμπει δορυφορικό στοχευμένο σήμα σε σταθμούς κάτω στην Γη. 

Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Δείτε όλο το βίντεο που το εξηγεί.

Τρομερή τεχνολογία και απόλυτα λογική συνέχεια της εξέλιξης τεχνολογίας/επικοινωνίας. Αυτό που δεν κατάλαβα που λέει είναι τα 1.7gbps συνεχόμενης ροής δεδομένων θα είναι η ροή δεδομένων στον κόμβο κάτω στην Γη η σε κάθε χρήστη ξεχωριστά που θα συνδέεται σε αυτό τον κόμβο? Λογικά θα είναι σε κάθε κόμβο. Αν αυτοί οι κόμβοι είναι πολλοί σε αριθμό τότε μιλάμε για καλό αποτέλεσμα και καλό κόστος προς απόδοση υπηρεσία. Αν όμως είναι λίγοι? Για παράδειγμα στην Ελλάδα ξεκινάμε μόνο με 2. 2 επί 1.7gbps ταυτόχρονα πόσοι χρήστες μπορούν να εκμεταλλευτούν τα 3.4Gbps δεδομένων? Λίγα μου φαίνονται...

Μήπως εξυπηρετεί κυρίως δύσβατες περιοχές που δεν έχουν επίγεια πρόσβαση οπτικής ίνας? Τι κόστος θα έχουν άραγε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω σχόλια του τύπου "το 5g μας σκοτώνει, ο Bill Gates θέλει να μας εμβολιάσει όλους για τσιπάκια, αυτό είναι το χάραγμα του Θηρίου, και οι Elochim θέλουν να παρακολουθούν την Κατίνα από τα Φάρσαλα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 9:33 ΜΜ, maarinos είπε

Το starlink της Ευρώπης, για να δούμε σε τη τιμές θα κυμαίνεται.

 

Στις 7/7/2020 στις 9:33 ΜΜ, maarinos είπε

Το starlink της Ευρώπης, για να δούμε σε τη τιμές θα κυμαίνεται.

 

Τυφλα να 'χει ο Ελον! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 8/7/2020 στις 4:05 ΠΜ, DanielRGr είπε

Οι νέες τεχνολογίες επικοινωνίας μεταξύ δορυφόρων και επίγειων σταθμών αντικαθιστούν τα ραδιοκύματα με συστήματα λέιζερ και είναι ευρύτερα γνωστές ως «fibre in the sky». 

------

Αρχικα μαθετε να διαβαζετε μερικοι που το παιζετε και επιστημονες με ενα google search. 

Έγραψα κάτι αντίθετο από αυτό που έγραψες εσύ ? φιλικά πάντα.

Διάβασε λιγάκι αυτό το άρθρο. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181017111033.htm

 

Επεξ/σία από giannakis1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 10:03 ΜΜ, giannakis1983 είπε

Μπορούν τα συστήματα λέιζερ ,που θα αντικαταστήσουν τις ραδιοσυχνότητες , να περάσουν "μέσα" από σύννεφα ??? !!!

Με ένα γρήγορο γουγλάρισμα βρήκα σε γνωστό επιστημονικό site οτι κατασκευάστηκε λέιζερ που είναι τόσο δυνατό που "καίει" τα σύννεφα και δημιουργεί μια οπή μεταφοράς δεδομένων..... 

Παίρνω ποπκορν και περιμένω σχόλια.

Ρε φιλε δεν νομιζω οτι θα ειναι τετοια η ισχη, παρε παραδειγμα απο τα δορυφορικα καναλια. Δεν δημιουργει τοσο μεγαλα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...