Προς το περιεχόμενο

[Τηλεοραση] Samsung QE55Q70R 699 ευρω @Germanos


sexymwro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον έχει απόσταση από 3 m και άνω, να περιμένετε και να βρείτε μία καλή 65 ''αρα.

Για 2 μέτρα μία χαρά είναι, ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός βέβαια.

Διαβάστε και reviews, κυκλοφορούν άπειρα.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70-q70r-qled

https://www.avforums.com/reviews/samsung-q70r-qe55q70r-qled-review.16191

Ένα σκαλί κάτω από oled. 

Εγώ προσωπικά έχω την sony fx9005 65''.

Προφανώς και μιλάμε για χρήση σε ταινίες 4K, FULL HD και gaming.

Όποιος τη χρησιμοποιεί για απλή τηλεόραση, μην πετάξει τα λεφτά του..

Επεξ/σία από johnythedirector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnythedirector είπε

Ένα σκαλί κάτω από oled. 

Εγώ προσωπικά έχω την sony fx9005 65''.

Προφανώς και μιλάμε για χρήση σε ταινίες 4K, FULL HD και gaming.

Όποιος τη χρησιμοποιεί για απλή τηλεόραση, μην πετάξει τα λεφτά του..

Ε ναι ρε μαν, οποιος θελει τηλεοραση απλα να βλεπει την Τατιανα, δε θα δωσει 700 ευρω...Με περιπου 300 ευρω παιρνει μια απλη. Η τηλεοραση του τιτλου απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο. Προσωπικα επεσα πανω της, επειδη εψαχνα για "gaming" τηλεοραση.

Αναφορικα με το oled vs qled, ειναι αναλογα τις αναγκες και τα γουστα (αν παιζεις πχ gta v και εχεις τις μπαρες και το mini map για ωρες, εν τελει θα κανει burn in). Οπως επισης και οι ιντσες. Δε μπορεις να πεις οτι η 65αρα ειναι καλυτερη της 55αρας, σε καποιον που εχει μικρο σαλονι ή δε θελει να αγορασει καινουριο επιπλο τηλεορασης (παραπανω εξοδα) επειδη αυτο που εχει δεν την χωραει ή που εχει μπατζετ μεχρι 700 ευρω πχ. Πιστευω ειναι μια καλη επιλογη, αν σου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mcgerger είπε

Ποιά έχεις πες μου και θα σου πω...

Αν έχεις σαν αυτή που είχα και εγώ, KDL-55W809C, τότε θα σου πρότεινα να μην την αλλάξεις, εκτός αν κάθεσαι κάτω από τα 3 μέτρα και θέλεις οποσδήποτε 4Κ για κάποιον λόγο. Αν είσαι στα 3 μέτρα και πάνω τότε η μόνη διαφορά που θα δεις θα είναι απλώς η μεγαλύτερη οθόνη. Κατά τα άλλα η KDL-55W809C ήταν εξαιρετική!

Την KDL-50W805B έχω. Στα 2 μέτρα είμαι και δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει το μέγεθος Άλλα για πάνω από 55¨δεν με παίρνει λόγω χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Την KDL-50W805B έχω. Στα 2 μέτρα είμαι και δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει το μέγεθος Άλλα για πάνω από 55¨δεν με παίρνει λόγω χώρου.

Προσωπική μου άποψη, μια χαρά είναι αυτή που έχεις, εκτός αν θέλεις να βλέπεις αρκετό 4K content. Με την 55άρα 4Κ κάτι θα χάσεις, κάτι θα κερδίσεις, δεν θα είναι win-win.

Συνοπτικά, το αν αξίζουν τα υπερ της Samsung, όπως Full Array local dimming, HDR, freesync κλπ, είναι στην αξιολόγηση του καθενός, προσωπικά δεν τα θεωρώ πολύ σημαντικά. Αν πας σε 4Κ 55", πέρα από τα χρήματά σου, θα χάσεις σε ευκρίνεια όταν δεν βλέπεις 4Κ, διότι η Sony δείχνει καλύτερα το Full HD content και είναι και λίγο μικρότερη. Επίσης, θα χάσεις και το 3D, εμένα πάντως μου λείπει. Τέλος, την ημέρα (αλλά και τη νύχτα αν έχεις φως πίσω σου) θα χάσεις σε contrast διότι η Sony είναι mat ενώ η Samsung είναι πιο glossy και καθρεφτίζει περισσότερο. Εγώ την πάτησα με την XF9005, δεν το περίμενα, αλλά υπάρχει πρόβλημα με το σημερινό trend των (semi)glossy panels.

Επεξ/σία από mcgerger
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...