Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία χωρίς κινούμενα μέρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταστείτε μια φωτογραφική που το μόνο που έχεις να ρυθμίσεις είναι ο χρόνος έκθεσης.

Δεν έχει κανένα κινούμενο μέρος, ίριδα, κλείστρο ή κάποιο τμήμα του φακού να κινείται για την εστίαση.

Ο φακός είναι προεστιασμένος και μικρός σε μέγεθος ώστε να δίνει ικανό βάθος πεδίου για τις περισσότερες αποστάσεις θέματος

Ό,τι πιο απλό, λιτό και εύκολο στη χρήση.

Οι περισσότεροι έχουμε τέτοιους φακούς. Όσοι έχουν Iphone το έχουν στην εμπρόσθια κάμερα για παράδειγμα.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε πως προχωράει αυτό το τμήμα της φωτογραφίας που νομίζω λόγω των οπτικών περιορισμών του είναι το ιδανικό για να φανούν οι πρόοδοι στους υπόλοιπους τομείς (τεχνολογία αισθητήρων και post processing).

Ποστάρετε φώτο ελεύθερα, είτε από κινητά είτε από ...medium format φιλμ, αρκεί να είναι με fixed focus φακό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς κατι σαν και αυτο;

9CEB2FA1-D4BF-4E26-95CF-CFADD3CFA502.jpeg.0ba0532ec837f880f64fb8e018697154.jpeg

Γιατι μονο κατι τετοιες μηχανες δεν ειχαν κινουμενα μερη!

Ο χρονος εκθεσης ηταν χειροκινητος μετρωντας δευτερολεπτα και η πλακα ηταν μιας στασης!

Θα μας τρελανεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε και ο/η SeNNinhA, θα μπορούσες να πεις ότι τέτοιες μηχανές ήταν αυτό που λέει ο OP. Η έκθεση γίνεται καλύπτοντας manually τον φακό με το καπάκι του.

Εμένα μου έρχεται το μυαλό περισσότερο η pinhole camera. Πραγματικά καθόλου έλεγχος στην εστίαση και πάλι η έκθεση γίνεται καλύπτοντας χειροκίνητα την οπή. Βέβαια όσο ευαίσθητο αισθητήρα και να έχεις πάντα θα έχεις ένα μέγιστο δυνατό σημείο οπτικής ποιότητας λόγω περιορισμών της οπτικής που φυσικά είναι αρκετά χαμηλότερο από κάθε φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τώρα μια διαστροφή που ειχαν οι φωτογράφοι απο παλιά......

Ηθελαν οι ατιμοι να έχουν ρυθμίσεις στις φωτογραφικές τους μηχανες!!! Και είχαν....!!!!!

Πως τους ήρθε τωρα αυτη η ιδεα να κανουν την ζωή τους δύσκολη και να πρεπει να σκεφτουν και να σετάρουν ρυθμίσεις καθε φορα. Τι σαρακι τους ετρωγε δεν μπορω να καταλαβω!

Δεν τους καθοταν το απλο, λιτο και ευκολο στην χρηση do nothing!

Διαστροφές. Τι να πεις. Αβυσος η ψυχη του ανθρωπου. Ανικανοποίητη ρε παιδί μου!

Conley_Model_C_folding_camera_(circa_190

 

Και ρυμίσεις για το διαφραγμα ομως! Οφου μπελας στην κεφαλή τους

rCvNcHzRPGy0lSIcaEiJ9Gxp3lb7tKEIZX0Onn_3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι οι οθόνες δεν ήταν ... περιστρεφόμενες ; Που το πας ; Χωρίς flip screen ; Πως θα ζήσει ο flip flop φωτογράφος ;;

Άσε που δεν ήταν και  touch screen !

Flip flop φωτογράφος, χωρίς flip screen & touch screen !!!!!!!!

Ήταν ακατάλληλες και για vlogging .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό για το smartphone μου, όπου το 95% των φωτογραφιών που βγάζω είναι snapshots. Για κανονική φωτογραφία θέλω έλεγχο, όχι προεστιασμένο φακό και άπειρο βάθος πεδίου, οπότε no, thanks. Αλλά κάτσε... το smartphone μου ήδη δεν έχει κινούμενα μέρη στη φωτογραφική του. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν γνωρίζω για σας , για μένα όμως οι τοποθετήσεις του νηματοθετη αποτελούν πλέον " Must " .......... και λέτε ότι θέλετε ......... δώσε πόνο 😂😂😂 ......... τσάκισε τους ....... μια νότα δροσιάς στον καύσωνα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 7:47 ΜΜ, nickolas είπε

Αν έχει focus, έχει κινούμενα μέρη..

Να ξεκινουσες να βαλεις καμια δικη σου για αρχη;

Ας ειναι και με κινουμενα μερη. Δικη σου απλα να ειναι. Ειναι πολυ να ζητησω να ειναι και καπως ενδιαφερουσα; Ή θα δουμε παλι κανενα air condition?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Στο βίντεο αναφέρουν ότι το Iphone είναι πιο ομαλό κατά την αλλαγή του σημείου εστίασης. Προφανώς δεν έχουν καταλάβει ότι δεν έχει καν σύστημα εστίασης και είναι τόσο απλό και μικρό που απλά είναι προεστιασμένο. Παρά ταύτα, το βγάζουν καλύτερο από την "κανονική κάμερα" που αλλάζει φακούς κλπ. Αν μάλιστα είχαν Iphone 11 (που δεν είναι πιο ακριβό από τις κάμερες του συγκριτικού) πιθανώς να το έβγαζαν και πρώτο μιας και φτιάχνει πολύ τους τόνους του δέρματος και έχει έναν σαφώς πιο ευρυγώνιο φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαοτική η διαφορα ποιότητας , οταν εβαλε βιντεο με το iphone ηταν λες και κατεβασα την αναλυση του video σε 480p στο youtube!

Το μονο καλό του iphone ο φακος που ειναι πιο wide :D αλλα ενταξει ποιος σοβαρος youtuber vlogger θα δουλεψει με το iphone... ολοι Mirrorless  / dslr περνουν

Επεξ/σία από bc00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bc00l είπε

χαοτική η διαφορα ποιότητας , οταν εβαλε βιντεο με το iphone ηταν λες και κατεβασα την αναλυση του video σε 480p στο youtube!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/748957-720p-είναι-μήπως-ακόμα-αρκετό/?do=findComment&comment=58123938

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...