Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix B500 Φωτογραφική Compact + Θήκη 129,90€ με παζάρι στον Κωτσόβολο


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

To 40x τί νόημα έχει με αισθητήρα 2/3''?

Εαν ηταν σοβαρη μηχανη οπως μια Lumix ZX200/ZX300 θα ειχε σοβαρο νοημα.

2 ώρες πριν, theo93 είπε

τόσο κακή, ούτε για κανένα ταξιδάκι δεν είναι;

Για φωτο ημερας σε auto χωρις πολλες απαιτησεις και μονο εαν σε ενδιαφερει το zoom τοτε ΟΚ. Αλλιως τα μεσα κινητα βγαζουν καλυτερες φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έχεις ένα decent κινητο δεν χρειαζεται η καμερα αυτη.

Μόνο αν είσαι ρομαντικός και θες να βγάζεις το φεγγάρι η να παίρνεις μάτι την απέναντι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Αν έχεις ένα decent κινητο δεν χρειαζεται η καμερα αυτη.

Μόνο αν είσαι ρομαντικός και θες να βγάζεις το φεγγάρι η να παίρνεις μάτι την απέναντι.

Ουσιαστικά το ζοομ θέλεις..... μια κάμερα για εκδρομές, ταξίδια, διακοπές.... όχι τόσο για daily use....

Εδώ τα κινητά με Χ2 ζοομ κοστίζουν σχεδόν 50% πάνω από το αντίστοιχο μη ζοομ μοντέλο....

Προτιμώ το κινητό μου και την Β500 στο αυτοκίνητο για τα ταξιδάκια, εκδρομούλες της οικογένειας.... ή στιγμές που θες το ζοομ όπως

σε αγώνες, στάδια, συναυλίες, αποφοιτήσεις κτλ. κλτ.

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα  review έχετε δει και λέτε ότι σαν αποτέλεσμα είναι σαν mid range κινητό?

https://www.ephotozine.com/article/nikon-coolpix-b500-review-29897

https://www.amazon.com/review/reviews-lightbox//ref=cm_cr_dp_mb_img?ie=UTF8&asin=B01C3LEBW6

Επεξ/σία από Tasosp22
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasosp22 είπε

Κανένα  review έχετε δει και λέτε ότι σαν αποτέλεσμα είναι σαν mid range κινητό?

https://www.ephotozine.com/article/nikon-coolpix-b500-review-29897

Δες review του 20 και όχι του 16. Έλεος όμως.

 

6 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Ουσιαστικά το ζοομ θέλεις..... μια κάμερα για εκδρομές, ταξίδια, διακοπές.... όχι τόσο για daily use....

Εδώ τα κινητά με Χ2 ζοομ κοστίζουν σχεδόν 50% πάνω από το αντίστοιχο μη ζοομ μοντέλο....

Προτιμώ το κινητό μου και την Β500 στο αυτοκίνητο για τα ταξιδάκια, εκδρομούλες της οικογένειας.... ή στιγμές που θες το ζοομ όπως

σε αγώνες, στάδια, συναυλίες, αποφοιτήσεις κτλ. κλτ.

και δεν αξίζει. 
Με xiaomi και gscam τραβάς καλύτερα και φωτογραφία και βίντεο. 
μονο για το ζουμ. Ούτε manual mode δεν έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Δες review του 20 και όχι του 16. Έλεος όμως.

και δεν αξίζει. 
Με xiaomi και gscam τραβάς καλύτερα και φωτογραφία και βίντεο. 
μονο για το ζουμ. Ούτε manual mode δεν έχει. 

Από την στιγμή που είναι 3-4 χρόνων μοντέλο ποια η διαφορά των review του 16 η του 17.

Αν προσπαθείς να την συγκρίνεις με φωτογραφικές dslr κάπου το χάνεις . 130 ευρώ μηχανή είναι υπάρχουν αρκετά βίντεο YouTube που δείχνουν το αποτέλεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tasosp22 είπε

Από την στιγμή που είναι 3-4 χρόνων μοντέλο ποια η διαφορά των review του 16 η του 17.

Αν προσπαθείς να την συγκρίνεις με φωτογραφικές dslr κάπου το χάνεις . 130 ευρώ μηχανή είναι υπάρχουν αρκετά βίντεο YouTube που δείχνουν το αποτέλεσμα.

Το συγκρίνω με κινητά και άλλες τεχνολογίες του 20.

επισης να δεις review του 2020 σου λέει ότι αν την θες για το ζουμ τότε πάρε την. 
και για ερασιτεχνική φωτογραφία δεν κάνει θεωρώ χωρίς manual χειρισμούς. 
 

αν θες απλά να λες έχω κάμερα τότε ναι. Μαζί σου. 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το συγκρίνω με κινητά και άλλες τεχνολογίες του 20 

Χωρίς να γνωρίζω πολλά σχετικά με την φωτογραφία βάση αυτών που έχω δει δεν πιάνεις αυτό το αποτέλεσμα ούτε με gcam ουτε με mid range κινητά. Ας πει κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά  τι αξίζει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να αγοράσει κάποιος και 4 επαναφορτιζόμενες ΑΑ και έναν καλό φορτιστή αρά πόσο πάει σύνολο? Γιατί δε νομίζω ότι συμφέρει να αγοράζουμε και 3 και λίγο 4δες μπαταριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα παρει στο παρελθον μια μηχανη με φακο αντιστοιχο (ηταν μια fuji 17x απο οσο θυμαμαι) η εμπειρια χρησης ηταν μαλλον μετρια προς κακη. Για βραδινες φωτογραφιες το ζουμ ηταν πολυ αβολο, οι μηχανες αυτες εχουν πολυ μικρους αιθητηρες με αποτελεσμα το φως που περναει ειναι λιγο οποτε αναγκαζεσαι για να μην ανεβει το iso και οι φωτογραφιες να πιξελιασουν τραγικα να κρατας το διαφραγμα ανοιχτο πολυ ωρα οποτε ειτε θα χρειαζεσαι τριποδο ειτε θα βγαινουν οι φωτογραφιες κουνημενες. Αν μαλιστα η συγκεκριμενη δεν εχει μανουαλ ρυθμισεις τοτε οταν γυρισεις απο τις διακοπες και δεις τις φωτογραφιες σε μια οθονη υπολογιστη θα απογοητευτεις. Επισης, το μεγεθος των μηχανων αυτων ειναι σχετικα μεγαλο διχως στη πραγματικοτητα να σου προσφερει τιποτε αλλο απο τον τηλεφακο για να την κουβαλας μαζι σου. Οσο για το θεμα των μπαταριων ισως να ειναι το μεγαλο προτερημα τους διοτι ακομα και αν δε εχεις προσβαση σε ρευμα δε μενεις ποτε απο μπαταρια γιατι μπορεις παντα να κουβαλας μαζι σου εχτρα μπαταριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Δηλαδή πρέπει να αγοράσει κάποιος και 4 επαναφορτιζόμενες ΑΑ και έναν καλό φορτιστή αρά πόσο πάει σύνολο? Γιατί δε νομίζω ότι συμφέρει να αγοράζουμε και 3 και λίγο 4δες μπαταριών

Υπάρχουν αρκετά Κιτ φορτιστή και μπαταρίες μαζί . Εγώ έχω αυτό με τις 2 μπαταρίες και κάτι επαναφορτιζόμενες του Lidl 2400 mah και ειναι πένα . Ποιοτικές είναι και οι Panasonic eneloop.

https://www.germanos.gr/category/charger-and-battery-packs/cat3440162/?listView=grid

8 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Παιδια θεωρω οτι καποιος π εχει εστω βασικες γνωσεις φωτογραφιας τετοια καμερα δεν αγοραζει ακομα κ αν εχει 50 ευρω.....

Εντάξει αυτό που λες είναι αυτό που λένε οι γκουρού των εσπρέσσο μηχανών. Που αν δεν δώσεις 1000 ευρώ για σπιτική μηχανή δεν πίνεις εσπρέσσο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tasosp22 είπε

Υπάρχουν αρκετά Κιτ φορτιστή και μπαταρίες μαζί . Εγώ έχω αυτό με τις 2 μπαταρίες και κάτι επαναφορτιζόμενες του Lidl 2400 mah και ειναι πένα . Ποιοτικές είναι και οι Panasonic eneloop.

https://www.germanos.gr/category/charger-and-battery-packs/cat3440162/?listView=grid

Εντάξει αυτό που λες είναι αυτό που λένε οι γκουρού των εσπρέσσο μηχανών. Που αν δεν δώσεις 1000 ευρώ για σπιτική μηχανή δεν πίνεις εσπρέσσο 😂

Οχι....λεω απλα οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αδυνατει να καταλαβει οτι με τοσο μικρο αισθητηρα ενα τετοιο μηχανακι μπορει να παρει "καλες" φωτο σε συνθηκες ιδανικου φωτισμου. Λεω επισης οτι το μεγαλυτερο ποσοστο δεν αντιλαμβανεται οτι οσο μεγαλωνουν τα mm μειωνεται το διαφραγμα με οτι συνεπαγεται αυτο κ πολλα αλλα....

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάμερα για τα λεφτά της είναι ευκαιρία, τζάμπα είναι θα έλεγα

αυτό αφορά όλους εκτός αυτούς που έχουν ήδη dslr και έχουν πάει σε άλλα μονοπάτια 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...