Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix B500 Φωτογραφική Compact + Θήκη 129,90€ με παζάρι στον Κωτσόβολο


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geostratis είπε

Πολύ σωστή αυτή η παρατήρηση!  Αλλά στο συμπέρασμα θα διαφωνήσω λίγο, βασει της δικής μου εμπειριας με αντίστοιχους φακούς f5.6 σε mirrorless.  Aν δηλαδή η μηχανή εχει οπτική σταθεροποίηση (εδώ ειδικά δεν το γνωριζω, αλλά στις περισσότερες μηχανές ισχύει) τότε εύκολα τραβάς στο χέρι και σε πολύ χαμηλό φωτισμό  μέσα  στο σπίτι π.χ. με 1/4sec ταχύτητα σε iso 800.  Για τους σημερινούς σένσορες αυτό δεν βγάζει θόρυβο.  Αντίθετα, τα κινητά σε ίδιο φωτισμό γενικά πάσχουν, παρά τους θεωρητικά φωτεινούς φακούς τους, και αν δεν ήταν το αυτόματο διόρθωμα με software επι τόπου, τότε δεν θα βλέπονταν.  Εξ άλλου  οι διαστάσεις των αισθητήρων στα κινητά είναι τραγικά μικρές, και βγάζουν ευκολα θόρυβο.  Πάλι εδώ αναλαμβάνει η google, apple, sony, ... να βγάλει είδωλο μέσα από την "λάσπη".  Aκόμη, το θόλωμα του background είναι οπτικά αδυνατο στα κινητά, οπότε πάλι καλεις το software να μιμηθεί την φωτογραφική...

1/4 στο χερι!!!! Και μαλιστα ευκολα. Good luck!

Ευκολο δεν ειναι και δεν θα το πετυχεις τις περισσοτερες φορες. Σε στημενη φωτογραφια και να ακουμπας και καπου και να μην εχεις παρει ανασα και να εισαι και τυχερος.

Εισαι σιγουρος για το παραπανω? Χωρις να φαινεται κουνημενη? Εαν ΝΑΙ τοτε εχεις εξαιρετικο χερι κατι που εχουν πολυ πολυ πολυ λιγοι.

Ακομη και εαν το δεχτουμε (δεν μπορεις να πεις ομως οτι θα αντιπροσωπευει τις ικανοτητες της μηχανης αλλα τις δικες σου) μιλαμε για μια φωτογραφια ακινητου πορτρετου και οχι μια αποτυπωση στιγμης.

Το προβλημα ειναι οτι σε auto καταστασεις δεν εχεις κανενα απολυτως ελεγχο των παραπανω (θυμιζω οτι δεν εχει manual modes).

Στο λεω εκ πειρας με την συγκεκριμενη. Για μεσα στο σπιτι ειναι κλασεις χειροτερη απο κινητο.

Απο εκει και μετα οπως ειπαμε, εαν καποιος θελει μια φθηνη μηχανη με μεγαλο zoom για φωτο ημερας τοτε ειναι μια χαρα.

Το ιδιο μια χαρα ειναι και για να φωτογραφιζεις το φεγγαρι. Προσωπικα δεν εχω βγαλει πανω απο 4-5 τετοιες φωτο με την δικη μου bridge βεβαια. Βαριεσαι κι ολας.

Το point εδω ειναι απλα να ξερει ο καθενας τι περιμενει απο μια τετοια μηχανη. Δεν ειναι οτι η συγκεκριμενη μονο δεν ειναι καλη. Ολες αυτες οι φθηνες bridge τις ιδιες φωτο βγαζουν. Εχει και καλές bridge σε αλλη κατηγορια τιμης.

Προσωπικα θεωρω οτι το μεγαλο προβλημα της συγκεκριμενης σε κλειστο χωρο με artificial lights ειναι το πολυ κακο White Balance που επιλεγεται καθε φορα. Και σε καθε κλικ δεν ειναι και σταθερα το ιδιο...!

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

1/4 στο χερι!!!! Και μαλιστα ευκολα. Good luck!

Έχεις δίκιο, είναι απλά αδύνατο. Εδώ με Panasonic με 5-axis IBIS και μπορείς με χέρι ανετα έως 1/25,όχι πιο πάνω.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

πολυ κακο White Balance

Και το καλύτερο αυτόματο να έχει, πάντα manual αν θες να τραβήξεις σοβαρό αποτέλεσμα (σε βίντεο. Σε φώτο με raw είναι οκ,αλλά και πάλι)

15 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ θα κρατούσα τα χρήματα, θα μάζευα τα διπλά και θα έπαιρνα κάποια τίμια που να μπορώ να βγάλω manual.

Σίγουρα. Panasonic GX80, με 5αξονικο σταθεροποιητή και viewfinder μεταχειρισμένο παίζει γύρω στα 300 (το δικό μου το είχα βρει στα 200 μέσω eBay). Επίσης και Ricoh μπορείς να βρεις σε αυτή την τιμή που τα σπάει άγρια για compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geostratis είπε

Πολύ σωστή αυτή η παρατήρηση!  Αλλά στο συμπέρασμα θα διαφωνήσω λίγο, βασει της δικής μου εμπειριας με αντίστοιχους φακούς f5.6 σε mirrorless.  Aν δηλαδή η μηχανή εχει οπτική σταθεροποίηση (εδώ ειδικά δεν το γνωριζω, αλλά στις περισσότερες μηχανές ισχύει) τότε εύκολα τραβάς στο χέρι και σε πολύ χαμηλό φωτισμό  μέσα  στο σπίτι π.χ. με 1/4sec ταχύτητα σε iso 800.  Για τους σημερινούς σένσορες αυτό δεν βγάζει θόρυβο.  Αντίθετα, τα κινητά σε ίδιο φωτισμό γενικά πάσχουν, παρά τους θεωρητικά φωτεινούς φακούς τους, και αν δεν ήταν το αυτόματο διόρθωμα με software επι τόπου, τότε δεν θα βλέπονταν.  Εξ άλλου  οι διαστάσεις των αισθητήρων στα κινητά είναι τραγικά μικρές, και βγάζουν ευκολα θόρυβο.  Πάλι εδώ αναλαμβάνει η google, apple, sony, ... να βγάλει είδωλο μέσα από την "λάσπη".  Aκόμη, το θόλωμα του background είναι οπτικά αδυνατο στα κινητά, οπότε πάλι καλεις το software να μιμηθεί την φωτογραφική...

Να διορθώσω ένα λάθος μου από πριν. Καταρχήν στο wide της η μηχανή έχει διάφραγμα f3.0 και όχι 3.6 που είπα πριν. Είναι λίγο πιο φωτεινό όμως και πάλι δεν είναι φωτεινό σε σχέση με τους φακούς των κινητών. Η συγκεκριμένη δεν έχει ibis (in body image stabilization) οπότε 1/4 shutter speed στο χέρι αποκλείεται όχι μόνο στο telephoto άκρο της αλλά ούτε και στο wide. Ακόμη όμως και να είχε θα ήταν απλά κατάλληλη για λήψεις ακινήτου αντικειμένου, όχι για παιδιά που παίζουν, ούτε μάλλον για παιδιά που στήνονται για φωτογραφία ακόμη (μιλάμε μέσα σε σπίτι ε). Γι αυτό είπα ότι είναι μόνο για τοπίο. Για τον θόρυβο του σενσορα που είπα δεν εννοούσα απλά 1/4 ταχύτητα, γιατί το βράδυ δεν είναι αρκετό για τοπίο πάντα... Σκεφτόμουν πιο πολύ πάνω από 1 δευτερόλεπτο... Για να μείνει σχετικά χαμηλά και το iso... Επίσης μην συγκρίνεις φακούς στα 5.6 από mirrorless με apsc ή 4/3 σενσορα... Άλλη κατηγορία σε σχέση με όλα αυτά που αναφέρουμε εδώ. Τα 5.6 σε apsc σενσορα καμιά σχέση με τα 5.6 σε 2/3 σενσορα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λίγη προσπάθεια, βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Οι παρακάτω είναι με μια Sony WX350

Οι φωτογραφίες του Μαραβέγια είναι τραβηγμένες από το βάθος του μαγαζιού, φυσικά handheld.

34600553455_b46eb29fdc_c.jpgDSC02782 by Alex, on Flickr

27463134605_a691a4c40f_c.jpgDSC01969web by Alex, on Flickr

21906681376_0e4dfb74e8_c.jpgDSC01665 by Alex, on Flickr

21745960289_444bd80488_c.jpgDSC01656-2 by Alex, on Flickr

21932845535_6c10cd6cd1_c.jpgDSC01618 by Alex, on Flickr

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Να διορθώσω ένα λάθος μου από πριν. Καταρχήν στο wide της η μηχανή έχει διάφραγμα f3.0 και όχι 3.6 που είπα πριν. Είναι λίγο πιο φωτεινό όμως και πάλι δεν είναι φωτεινό σε σχέση με τους φακούς των κινητών. Η συγκεκριμένη δεν έχει ibis (in body image stabilization) οπότε 1/4 shutter speed στο χέρι αποκλείεται όχι μόνο στο telephoto άκρο της αλλά ούτε και στο wide. Ακόμη όμως και να είχε θα ήταν απλά κατάλληλη για λήψεις ακινήτου αντικειμένου, όχι για παιδιά που παίζουν, ούτε μάλλον για παιδιά που στήνονται για φωτογραφία ακόμη (μιλάμε μέσα σε σπίτι ε). Γι αυτό είπα ότι είναι μόνο για τοπίο. Για τον θόρυβο του σενσορα που είπα δεν εννοούσα απλά 1/4 ταχύτητα, γιατί το βράδυ δεν είναι αρκετό για τοπίο πάντα... Σκεφτόμουν πιο πολύ πάνω από 1 δευτερόλεπτο... Για να μείνει σχετικά χαμηλά και το iso... Επίσης μην συγκρίνεις φακούς στα 5.6 από mirrorless με apsc ή 4/3 σενσορα... Άλλη κατηγορία σε σχέση με όλα αυτά που αναφέρουμε εδώ. Τα 5.6 σε apsc σενσορα καμιά σχέση με τα 5.6 σε 2/3 σενσορα.

Στα χαρακτηριστικά της, βλέπω να λέει: Lens-shift VR (still images), Lens shift and electronic VR (movies)

 

Επεξ/σία από axel12p
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, axel12p είπε

Με λίγη προσπάθεια, βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Οι παρακάτω είναι με μια Sony WX350

Οι φωτογραφίες του Μαραβέγια είναι τραβηγμένες από το βάθος του μαγαζιού, φυσικά handheld.

34600553455_b46eb29fdc_c.jpgDSC02782 by Alex, on Flickr

27463134605_a691a4c40f_c.jpgDSC01969web by Alex, on Flickr

21906681376_0e4dfb74e8_c.jpgDSC01665 by Alex, on Flickr

21745960289_444bd80488_c.jpgDSC01656-2 by Alex, on Flickr

21932845535_6c10cd6cd1_c.jpgDSC01618 by Alex, on Flickr

Άσχετο με την φωτογραφική μηχανή που τις έβγαλες πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Θα μπορούσες να μας δώσεις και settings της κάθε φωτογραφίας; Επίσης να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη sony έχει ibis... Μπράβο αν τις έβγαλες με την wx350...εγώ με μια πιο παλιά βέβαια sony w290 ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω σκοτάδι τέτοιες, ούτε καν πλησίασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άσχετο με την φωτογραφική μηχανή που τις έβγαλες πολύ αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Θα μπορούσες να μας δώσεις και settings της κάθε φωτογραφίας; Επίσης να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη sony έχει ibis... Μπράβο αν τις έβγαλες με την wx350...εγώ με μια πιο παλιά βέβαια sony w290 ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω σκοτάδι τέτοιες, ούτε καν πλησίασα!

Άμα κλικάρεις τη φωτό.... σε πάει στο flickr όπου φαίνονται τα settings... σωστά????

χμμ... μόνο στη φωτό με το αεροπλάνο φαίνονται... όχι στις άλλες δυστυχώς...

Για Nikon B500... δείτε εδώ...

https://www.flickr.com/search/?text=Nikon B500

πάντως οι φωτό είναι φοβερές... πως τα καταφέρνουν??????

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συμπληρώσω οποίος θέλει μεγάλο ζουμ τότε για μένα από Ελλάδα minimum πάει εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/4513258/Sony-HX60.html

Για τον πολύ σημαντικό λόγο ότι έχει manual mode, shutter priority, aperture priority. Με τα διπλά σχεδόν χρήματα αλλά τουλάχιστον θα κάνει ότι θέλει αυτός την κάμερα και όχι η κάμερα αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Settings δύσκολο να βρω, μιας και όταν τις ετοιμάζω για το Flickr τις κάνω εξαγωγή Save for Web στο Photoshop και δεν μου κρατάει metadata. Θα πρέπει επομένως να κάτσω να βρω τις original...

Τα settings βέβαια δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί και η WX350 δεν έχει manual ρυθμίσεις και πρακτικά αποφασίζει μόνη της τις ρυθμίσεις.

Ωραία η HX60, αλλά να σκεφτούμε ότι υπάρχει άπειρος κόσμος που δεν καθίσει ΠΟΤΕ να βγάλει φωτογραφίες σε Shutter Priority, Aperture Priority ή Manual. Κατά την άποψη μου, είναι εντελώς περιττό να συζητάμε για τέτοιες ρυθμίσεις στο topic μιας μηχανής που κοστίζει 129€!!! Ας μην είμαστε και πλεονέκτες! :-)

Επεξ/σία από axel12p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Άμα κλικάρεις τη φωτό.... σε πάει στο flickr όπου φαίνονται τα settings... σωστά????

χμμ... μόνο στη φωτό με το αεροπλάνο φαίνονται... όχι στις άλλες δυστυχώς...

Για Nikon B500... δείτε εδώ...

https://www.flickr.com/search/?text=Nikon B500

πάντως οι φωτό είναι φοβερές... πως τα καταφέρνουν??????

Για παρατήρησε τις φωτογραφίες της b500... Τα θέματα ακίνητα σχεδόν όλα, με καλό φωτισμό ή τρίποδο (ο καλός φωτισμός φαίνεται από το iso που είναι πολύ χαμηλό). Φοβερές δεν είναι, αξιοπρεπείς είναι κάποιες. Τώρα τα λουλούδια ε εμένα δεν μου κάνουν σορυ...

1 λεπτό πριν, axel12p είπε

Settings δύσκολο να βρω, μιας και όταν τις ετοιμάζω για το Flickr τις κάνω εξαγωγή Save for Web στο Photoshop και δεν μου κρατάει metadata. Θα πρέπει επομένως να κάτσω να βρω τις original...

Τα settings βέβαια δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί και η WX350 δεν έχει manual ρυθμίσεις και πρακτικά αποφασίζει μόνη της τις ρυθμίσεις.

Έχεις καθόλου από την κάμερα κατευθείαν φωτογραφίες; Πως τις κρίνεις εκείνες; Ρωτάω γιατί ψάχνω μια για την κόρη μου που άρχισε να της αρέσει η φωτογραφία στα 7 της φέτος και η xe-2 μου δεν είναι για τα χέρια της ακόμη... Βέβαια μαθαίνουμε και f stop, ταχύτητα κλπ. Οπότε μάλλον θα ήθελα μια και με manual ρυθμίσεις. Ξέρεις μήπως την πιο φθηνή με manual; Καινούργια πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση.... μεταξύ Nikon Β500 και Sony WX350... που παίζουν στα ίδια €€... τι θα παίρνατε ?????

Ας ξεχάσουμε τον όγκο που εκεί η Sony νικά κατά κράτος... και το zoom που νικά η Nikon...

Από θέμα ποιότητας φωτογραφίας μιλάω.... ή είναι το ίδιο????

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την ηλικία θεωρώ πως είναι περιττό να μάθει από τώρα ταχύτητες, f stop κλπ. Για εμένα πιο σημαντικό είναι να μάθει να καδράρει. Γνωρίζω άτομο που βγάζει πάντα full auto (έχει μια Α6000) και παρόλα αυτά οι φωτογραφίες του ξεχωρίζουν ακόμη και αν βγάλει με ένα ταπεινό κινητό. Έχει μάθει όμως να βγάζει φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ, τότε που τα κλικ ήταν μετρημένα και η κάθε φωτογραφία είχε αξία. Τώρα πλέον τραβάμε αβέρτα και λέμε ανάμεσα στις τόσες θα βγάλω και καμιά καλή. Και στο τέλος μένουμε να γεμίζουμε τους σκληρούς με άπειρες μέτριες φωτογραφίες.

Για αυτό λέω, καλύτερα τώρα να μάθει να καδράρει και αργότερα της αγοράζεις μια μεταχειρισμένη οικονομική mirrorless ή dslr, ώστε να μάθει και τις επιπλέον δυνατότητες που της δίνουν οι ρυθμίσεις.

Άσε που όσο περισσότερη πληροφορία της δίνεις τώρα, τόσο πιο δύσκολη κάνεις την διαδικασία και τόσο πιο πιθανό είναι να χάσει την χαρά του παιχνιδιού και να εγκαταλείψει πρόωρα το νέο της hobby!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, axel12p είπε

Με λίγη προσπάθεια, βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Οι παρακάτω είναι με μια Sony WX350

Οι φωτογραφίες του Μαραβέγια είναι τραβηγμένες από το βάθος του μαγαζιού, φυσικά handheld.

34600553455_b46eb29fdc_c.jpgDSC02782 by Alex, on Flickr

27463134605_a691a4c40f_c.jpgDSC01969web by Alex, on Flickr

21906681376_0e4dfb74e8_c.jpgDSC01665 by Alex, on Flickr

21745960289_444bd80488_c.jpgDSC01656-2 by Alex, on Flickr

21932845535_6c10cd6cd1_c.jpgDSC01618 by Alex, on Flickr

Στα χαρακτηριστικά της, βλέπω να λέει: Lens-shift VR (still images), Lens shift and electronic VR (movies)

Εχω προτεινει παραπανω αρκετες φορες την Sony WX350.

Ειναι στην ιδια σχεδον τιμη (~150) και ναι δεν εχει manual αλλα τουλαχιστον το auto white balance της ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες και αξιοπιστο τις περισσοτερες φορες. Γενικα η Sony εχει καλες ρουτινες υπολογισμου του white balance. Επισης εχει Χ20 zoom που ειναι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων επαρκες (εκτος απο φεγγαρι) και ειναι εξαιρετικα πιο φορητη.

Για εμενα ειναι σαφεστατα προτιμοτερη επιλογη απο την Β500

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Εχω προτεινει παραπανω αρκετες φορες την Sony WX350.

Ειναι στην ιδια σχεδον τιμη (~150) και ναι δεν εχει manual αλλα τουλαχιστον το auto white balance της ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες και αξιοπιστο τις περισσοτερες φορες. Γενικα η Sony εχει καλες ρουτινες υπολογισμου του white balance. Επισης εχει Χ20 zoom που ειναι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων επαρκες (εκτος απο φεγγαρι) και ειναι εξαιρετικα πιο φορητη.

Για εμενα ειναι σαφεστατα προτιμοτερη επιλογη απο την Β500

Και εγώ αυτό πιστεύω με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα.... ήθελα μία compact zoom και έχω κάνει κράτηση για μία B500.... αλλά το μόνο

που με τρόμαζε ήταν ο όγκος της.... Προτιμώ να θυσιάσω το zoom που πιστεύω ότι είναι περιττό για κάποιον χωρίς τρίποδα και να πάω στην 

πιο compact  Sony WX350.... στα plus ότι πρέπει να βγάζει καλύτερες φωτό από την Β500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Ερώτηση.... μεταξύ Nikon Β500 και Sony WX350... που παίζουν στα ίδια €€... τι θα παίρνατε ?????

Ας ξεχάσουμε τον όγκο που εκεί η Sony νικά κατά κράτος... και το zoom που νικά η Nikon...

Από θέμα ποιότητας φωτογραφίας μιλάω.... ή είναι το ίδιο????

Χωρις δευτερη σκεψη WX350

Θα αξιζουν να κρατησεις πολυ περισσοτερες φωτο τραβηγμενες με αυτη απ οτι  με την Β500. Δεν το συζητω.

Χανεις λιγο zoom αλλα κερδιζεις σε ΟΛΑ τα αλλα.

 

1 λεπτό πριν, IcemanGr71 είπε

Και εγώ αυτό πιστεύω με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα.... ήθελα μία compact zoom και έχω κάνει κράτηση για μία B500.... αλλά το μόνο

που με τρόμαζε ήταν ο όγκος της.... Προτιμώ να θυσιάσω το zoom που πιστεύω ότι είναι περιττό για κάποιον χωρίς τρίποδα και να πάω στην 

πιο compact  Sony WX350.... στα plus ότι πρέπει να βγάζει καλύτερες φωτό από την Β500...

Το ξαναειπα. Εχει πιο αξιοπιστο white balance κατι που σε κλειστο χωρο με φωτα μετραει. Σε εξωτερικους χωρους τις ιδιες φωτο αναμενεις.

Ενοειται οτι παραμενει μια απλη compact. Θα ελεγα οτι το κινητο σου μπορει και να βγαλει σε αρκετες περιπτωσεις καλυτερες φωτο (ειδικα σε χαμηλο φωτισμο). Θα κερδισεις το zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, axel12p είπε

Σε αυτή την ηλικία θεωρώ πως είναι περιττό να μάθει από τώρα ταχύτητες, f stop κλπ. Για εμένα πιο σημαντικό είναι να μάθει να καδράρει. Γνωρίζω άτομο που βγάζει πάντα full auto (έχει μια Α6000) και παρόλα αυτά οι φωτογραφίες του ξεχωρίζουν ακόμη και αν βγάλει με ένα ταπεινό κινητό. Έχει μάθει όμως να βγάζει φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ, τότε που τα κλικ ήταν μετρημένα και η κάθε φωτογραφία είχε αξία. Τώρα πλέον τραβάμε αβέρτα και λέμε ανάμεσα στις τόσες θα βγάλω και καμιά καλή. Και στο τέλος μένουμε να γεμίζουμε τους σκληρούς με άπειρες μέτριες φωτογραφίες.

Για αυτό λέω, καλύτερα τώρα να μάθει να καδράρει και αργότερα της αγοράζεις μια μεταχειρισμένη οικονομική mirrorless ή dslr, ώστε να μάθει και τις επιπλέον δυνατότητες που της δίνουν οι ρυθμίσεις.

Άσε που όσο περισσότερη πληροφορία της δίνεις τώρα, τόσο πιο δύσκολη κάνεις την διαδικασία και τόσο πιο πιθανό είναι να χάσει την χαρά του παιχνιδιού και να εγκαταλείψει πρόωρα το νέο της hobby!

Δεν ξεκίνησα να της λέω για αυτά έτσι βρε συ. Έβγαζε με την παλιά w220 που είναι full auto και είδε μερικές δικές μου με την σιλουέτα της. Άρχισε να ρωτάει πως θα βγάλει και αυτή σιλουέτα...ε άρχισα να εξηγώ λίγα πράγματα και της άρεσε, άρχισε να ρωτάει παραπάνω κλπ... Καταλήξαμε να βγάζει εμένα σιλουέτα με την fuji μου (έτρεμε το φιλοκάρδι μου μην την ρίξει)... Έτσι ξεκίνησε...τώρα ρε συ καδράρισμα και σύνθεση από ένα παιδάκι σχεδόν 7 δύσκολο δεν είναι να ζητάμε; Εγώ έλεγα να της πάρω μια pocket και με manual γιατί την βλέπω όταν πιάνει την δική μου παίζει με τις ρυθμίσεις και βλέπει το αποτέλεσμα ας πούμε φωτογραφίζοντας τα παιχνίδια της στο σπίτι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...