Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix B500 Φωτογραφική Compact + Θήκη 129,90€ με παζάρι στον Κωτσόβολο


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, σε αυτή την ηλικία μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθει κάποιους "κανόνες" για την φωτογραφία (π.χ. να προσέχει το φόντο, κλπ), παρά να μάθει το κομμάτι το τεχνικό. Όλα βέβαια εξαρτώνται από την διάθεση του παιδιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα πρέπει να μην χάνεται η χαρά του παιχνιδιού! Γιατί πρακτικά αυτό είναι η φωτογραφία και για τους μικρούς, αλλά και για τους μεγάλους! :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βοηθεια παρακαλω,
Πηρε την μηχανη του θεματος φιλαρακι και δεν του αρεσει τελικα, βαριεται να μπλεκει με επιστροφες και μου την δινει 80 ευρω συμβολικα.

Να την παρω?!

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fagoura said:

Βοηθεια παρακαλω,
Πηρε την μηχανη του θεματος φιλαρακι και δεν του αρεσει τελικα, βαριεται να μπλεκει με επιστροφες και μου την δινει 80 ευρω συμβολικα.

Να την παρω?!

Ενοειται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fagoura είπε

Βοηθεια παρακαλω,
Πηρε την μηχανη του θεματος φιλαρακι και δεν του αρεσει τελικα, βαριεται να μπλεκει με επιστροφες και μου την δινει 80 ευρω συμβολικα.

Να την παρω?!

Σου είπε τον λόγο που δεν του άρεσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fagoura είπε

Βοηθεια παρακαλω,
Πηρε την μηχανη του θεματος φιλαρακι και δεν του αρεσει τελικα, βαριεται να μπλεκει με επιστροφες και μου την δινει 80 ευρω συμβολικα.

Να την παρω?!

Κάνε του παζάρια!!! 😂... Εγώ θα έλεγα να την πάρεις στα 80... Είπαμε είναι μέτρια αλλά για 80 εύκολα καταπίνεται.

Και φυσικά να συμπληρώσω εδώ ότι για όποιον δεν τον ενδιαφέρει το ζουμ η παρακάτω είναι κλάσεις καλύτερη από όλες όσες αναφέρθηκαν εδώ ως τώρα.

https://www.skroutz.gr/s/2113759/Sony-RX100.html

Μεγαλύτερος σενσορας, manual, πολύ μαζεμένη, πολύ πιο φωτεινός φακός, στα διπλά λεφτά από αυτή του θέματος. Αλλά ακόμη και σήμερα είναι παραπάνω από αξιοπρεπής (ούτως ή άλλως την τελευταία 7-8 ετία οι βελτιώσεις στους σενσορες είναι μικρές, οι μεγαλύτερες βελτιώσεις έχουν να κάνουν με το autofocus, το ibis, wifi, bluetooth κλπ.)

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, fagoura said:

Την βρηκε βαρια και ογκωδη για ταξιδια.
Εχει λεφτα, θα παρει αλλη.

Αν του περισσευουν φραγκα κακως την πηρε εξ΄αρχης. 
Για μικρο μεγεθος συνιστω κατι του στυλ: Sony RX100

Sensor-Sizes.png

Για reference το παραπανω, μιας και δειχνει το μεγεθος του σενσορα 1/2,3'' που φοραει η Nikon B500. 
Για 80 ευρω ομως ειναι μια χαρα αυτη του θεματος, αν την χρειαζεσαι

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fagoura είπε

Βοηθεια παρακαλω,
Πηρε την μηχανη του θεματος φιλαρακι και δεν του αρεσει τελικα, βαριεται να μπλεκει με επιστροφες και μου την δινει 80 ευρω συμβολικα.

Να την παρω?!

Τα δεδομενα για το τι να περιμενεις απο αυτη την μηχανη τα διαβασες παραπανω. Εαν νομιζεις οτι θα σε εξυπηρετησει αγορασε την. Αλλιως μην πεταξεις χρηματα απλα γιατι κατι ειναι φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 1:07 ΠΜ, lionheart75 είπε

Και εγώ έχω μια Nikon D3400 αλλά την πήρα.

Πολυ πιθανον, με τον kit φακο 18-55 που μαλλον εχεις, με crop να εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με αυτην την καμερα και το οποιο zoom χρησιμοποιησεις.

Επισης, με 200 ευρω πηγαινες σε 70-300

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, axel12p είπε

Με λίγη προσπάθεια, βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Οι παρακάτω είναι με μια Sony WX350

Οι φωτογραφίες του Μαραβέγια είναι τραβηγμένες από το βάθος του μαγαζιού, φυσικά handheld

Υποκλίνομαι!  Φοβερές φωτογραφιες.  Δείχνουν τι μπορεί να κάνει κανείς με 100e μηχανή, αν εχει μεράκι και θέληση και μάτι.  Αν μου επιτρέπεις, θα τις δείχνω σε οποιον μου ξαναμιλήσει για το αν τα κινητά των 1000+ euro βγάζουν καλύτερες από τις μηχανές των 100e.  H, ίσως πρέπει να μπεί ενα μόνιμο link στο insomnia, όταν κάποιος μιλάει για αυτά, να του τις πετάει αυτόματα ...

5 ώρες πριν, axel12p είπε

Σε αυτή την ηλικία θεωρώ πως είναι περιττό να μάθει από τώρα ταχύτητες, f stop κλπ. Για εμένα πιο σημαντικό είναι να μάθει να καδράρει. Γνωρίζω άτομο που βγάζει πάντα full auto (έχει μια Α6000) και παρόλα αυτά οι φωτογραφίες του ξεχωρίζουν ακόμη και αν βγάλει με ένα ταπεινό κινητό. Έχει μάθει όμως να βγάζει φωτογραφίες από την εποχή του φιλμ, τότε που τα κλικ ήταν μετρημένα και η κάθε φωτογραφία είχε αξία. Τώρα πλέον τραβάμε αβέρτα και λέμε ανάμεσα στις τόσες θα βγάλω και καμιά καλή. Και στο τέλος μένουμε να γεμίζουμε τους σκληρούς με άπειρες μέτριες φωτογραφίες.

Για αυτό λέω, καλύτερα τώρα να μάθει να καδράρει και αργότερα της αγοράζεις μια μεταχειρισμένη οικονομική mirrorless ή dslr, ώστε να μάθει και τις επιπλέον δυνατότητες που της δίνουν οι ρυθμίσεις.

Άσε που όσο περισσότερη πληροφορία της δίνεις τώρα, τόσο πιο δύσκολη κάνεις την διαδικασία και τόσο πιο πιθανό είναι να χάσει την χαρά του παιχνιδιού και να εγκαταλείψει πρόωρα το νέο της hobby!

Μπράβο, σωστα το είπες!   Οταν ξεφύγουμε για λίγο απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα μενού και τις gadget-ιές, αυτή είναι η ουσια της φωτογραφίας.  Κι όσοι βγάζουν σωστά με το κινητό, το κάδρο στο χώρο και την στιγμή στο χρόνο πιάνουν. 

Και βασικά, εκεί ειναι που πασχει το κινητό, στην αδυναμία του να πάρει ακριβώς τη στιγμή που θες και στην αδυναμία του να καδράρει πάντα σωστά (δεν αλλάζει φακους, δεν ζουμάρει οπτικά, κλπ) - ασε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ότι κρατιέται και οριζόντια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, geostratis είπε

Υποκλίνομαι!  Φοβερές φωτογραφιες.  Δείχνουν τι μπορεί να κάνει κανείς με 100e μηχανή, αν εχει μεράκι και θέληση και μάτι.  Αν μου επιτρέπεις, θα τις δείχνω σε οποιον μου ξαναμιλήσει για το αν τα κινητά των 1000+ euro βγάζουν καλύτερες από τις μηχανές των 100e.  H, ίσως πρέπει να μπεί ενα μόνιμο link στο insomnia, όταν κάποιος μιλάει για αυτά, να του τις πετάει αυτόματα ...

Μπράβο, σωστα το είπες!   Οταν ξεφύγουμε για λίγο απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα μενού και τις gadget-ιές, αυτή είναι η ουσια της φωτογραφίας.  Κι όσοι βγάζουν σωστά με το κινητό, το κάδρο στο χώρο και την στιγμή στο χρόνο πιάνουν. 

Και βασικά, εκεί ειναι που πασχει το κινητό, στην αδυναμία του να πάρει ακριβώς τη στιγμή που θες και στην αδυναμία του να καδράρει πάντα σωστά (δεν αλλάζει φακους, δεν ζουμάρει οπτικά, κλπ) - ασε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν ότι κρατιέται και οριζόντια!

Προσοχη μην σε ακούσει ο. petit Nicolas!!! Εχει την ακριβως αντιθετη αποψη σε ολα οσα ειπες.

:) :) :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ,μολις παρελαβα την μηχανη και μολις πηγα μαζι με την μικρη να την ανοιξουμε δεν εχει μεσα την μηχανη εχει ολα τα αλλα αλλα οχι μηχανη.Ειναι κανεις που παρελαβε και αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα;Πρωτη φορα μου συμβανει αυτο και κανω αγορες απο το 2005 με ebay και να παραλαβω αδειο κουτι πρωτη φορα μου τυχαίνει.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε αμεσως την εξυπηρετηση του κωτσου και πες ακριβως πως παρελαβες και τι εγινε

μου ετυχε με jbl ηχειο το οποιο το ανοιξα ηταν αδειο το κουτι και σαλταρα

ετρεξα λιγο και μετα απο 2-3 τηλεφωνα πηγα στο κοντινοτερο καταστημα γυρισα την αδεια κουτα και μου εδωσαν πισω τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, special είπε

Παιδια καλησπερα ,μολις παρελαβα την μηχανη και μολις πηγα μαζι με την μικρη να την ανοιξουμε δεν εχει μεσα την μηχανη εχει ολα τα αλλα αλλα οχι μηχανη.Ειναι κανεις που παρελαβε και αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα;Πρωτη φορα μου συμβανει αυτο και κανω αγορες απο το 2005 με ebay και να παραλαβω αδειο κουτι πρωτη φορα μου τυχαίνει.

Απλα πηγαινε πισω. Απο περιεργεια δες και το βαρος πανω στην αποδειξη κουριερ και ζυγισε το κουτι. Μου εχει τυχει και εμενα απο αμαζον και τους εστειλα την αποδειξη που ελεγε 0.30 (βαρος του χαρτονιου που μετρησα στα ελτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...