Προς το περιεχόμενο

Naughty Dog εναντίον όσων έστειλαν απειλητικά μηνύματα στους συντελεστές του The Last of Us Part II


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω videogames 30 χρόνια +. Είναι το μόνο videogame που έχει καταφέρει να διχάσει τόσο πολύ κόσμο και βλέπεις τέτοιες αντιδράσεις. Και από τις 2 πλευρές. Οι μεν φανατικοί πολέμιοι το έχουν πάρει πολύ προσωπικά/πατριωτικά και κάνουν φόνο επειδή και καλά θίχτηκαν με τα τεκταινόμενα του game και φτιάχνουν θεωρίες συνωμοσίας με ατζέντες κλπ. Οι άλλοι zealots της άλλης πλευράς χρησιμοποιούν αυτά τα ανθρωπάρια και τις απειλές τους σαν gamergate v2 και με την λογική του κοινωνικού αυτοματισμού προσπαθούν να πολώσουν το κλίμα και να συσπειρώσουν ουδέτερο κόσμο (ή είσαι με μας ή με τους άλλους). Η είσαι bigot/hater/homophobic κλπ ή σου άρεσε το game. Τέλος. Δεν υπάρχει middle ground. Πραγματικά αηδία όλο το community.

Οποιαδήποτε ένσταση εκφράσεις για το story/pacing του masterpiece σε περνάν από κόσκινο να δουν αν είσαι τίποτα white supremacist / trump supporter κλπ. Και εντάξει στο murica είναι τεταμένο το κλίμα για πολλούς λόγος αυτή την περίοδο. Εδώ? Γιατί συμβαίνει το ίδιο? Δε γίνεται κάτι τρέχει για να μη σου άρεσε. Μήπως σου ακούμπησε το ποδαράκι λίγο ο Γεωργάκης στο νηπιαγωγείο και σου χει μείνει ακόμα κόμπλεξ από τότε? Μήπως πήγαινες γυμναστήριο και σε κάναν bullying φουσκωτοί και τώρα βλέπεις #hardbodies και τρέχεις? Είναι τόσο δύσκολο να μη καταλαβαίνει ο άλλος ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα? Εκεί που βλέπω εγώ σεναριακά κενά, φτηνά plot devices, shockers απλά για αλατοπίπερο σε μια κουρασμένη b grade revenge story, ο άλλος βλέπει καινοτομία, σύνθετους μη παραδοσιακούς χαρακτήρες κλπ.

TLDR, προσπαθήστε να είστε ανεκτικοί σαν άνθρωποι. Και για μένα δύσκολο είναι ώρες ώρες.😁

  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Σχόλια τύπου "εύχομαι να πεθάνεις" κτλ δέχονται (κακώς μεν, γίνεται δε) συντελεστές κάθε project που δεν αποδείχτηκε άξιο των προσδοκιών, η διαφορά είναι ότι δεν το χρησιμοποιούν σαν PR κίνηση ή για να φανούν τα θύματα της ιστορίας. Και η BioWare με το τελευταίο Mass Effect έφαγε τόνους σκατού, αλλά δεν τήρησε αυτή την passive-aggressive στάση λες και είναι 15χρονο και προσπάθησε (όσο μπορούσε) να διορθώσει το χάλι της.

Με τη βασικη διαφορα οτι το Andromeda ηταν ενα κοινως αποδεκτο μετριο παιχνιδι ενω το Last of Us 2 θεωρειται απο τη μαζικη πλειοψηφια κριτικων ενα generational masterpiece. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alphay είπε

Δεν μιλάμε για κράξιμο  εδώ, αλλά για απειλές! Είτε είναι κακό το παιχνίδι, είτε προωθεί συγκεκριμένη αντζέτα αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να περάσει στο άλλο άκρο και να αρχίσει τα απειλητικά μηνύματα . 

Η καλλιέργεια των αξιών αφορά τις συμπεριφορές και όχι το παιχνίδι προφανώς. 

Oπως εστρωσε, ετσι να κοιμηθει. Καμια λυπηση για τον "αμοιρο εκατομμυριουχο" Ντρακμαν. 

Θες καλλιεργημενες αξιες κ προωθηση σωστων συμπεριφορων???  https://www.youtube.com/watch?v=dDsoeCC9B3M   Αυτην την ιδεολογια πρεσβευει κ αυτην την ανταποκριση παιρνει. Εσυ δεν θες δημοκρατια? Γιατι τωρα σου κακοφαινεται η γνωμη του κοσμου? (η περιμενες οτι ολοι θα συμφωνουσαν?)

Τι νομιζεις θα γινεται οσο ποινικοποιηται η σκεψη κ η εκφραση? Μιλας κ κρινεις, ομως δεν βαζεις τον εαυτο σου στην θεση αυτων που απαγορευεται ακομα κ να που την λεξη "μαυρο" γιατι θα θεωρηθουν ρατσιστες κ θα βρεθουν με χειροπεδες (η/κ ξυλοφορτωμενοι)...... Εδω τις τελευταιες μερες κυκλοφορουν ενοπλες ομαδες SJWs στους δρομους της Αμερικης, κ σου φαινεται παραξενο που ο κοσμος αντιδρα με βρισιες σε ολη αυτη την παραφυσι κατασταση???? Πολυ μεμονωμενα κ ξεκαρφωτα τα βλεπεις. Βαλε το Last of Us 2 στο ευρυτερο αμερικανικο πλαισιο του 2020 (μετα-κορωνουιου κ μετα-Bolton) κ θα δεις οτι κ πολυ κυριλε ειναι τα αμερικανακια που ΜΟΝΟ βριζουν.

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ilos said:

Παίζω videogames 30 χρόνια +. Είναι το μόνο videogame που έχει καταφέρει να διχάσει τόσο πολύ κόσμο και βλέπεις τέτοιες αντιδράσεις. Και από τις 2 πλευρές. Οι μεν φανατικοί πολέμιοι το έχουν πάρει πολύ προσωπικά/πατριωτικά και κάνουν φόνο επειδή και καλά θίχτηκαν με τα τεκταινόμενα του game και φτιάχνουν θεωρίες συνωμοσίας με ατζέντες κλπ. Οι άλλοι zealots της άλλης πλευράς χρησιμοποιούν αυτά τα ανθρωπάρια και τις απειλές τους σαν gamergate v2 και με την λογική του κοινωνικού αυτοματισμού προσπαθούν να πολώσουν το κλίμα και να συσπειρώσουν ουδέτερο κόσμο (ή είσαι με μας ή με τους άλλους). Η είσαι bigot/hater/homophobic κλπ ή σου άρεσε το game. Τέλος. Δεν υπάρχει middle ground. Πραγματικά αηδία όλο το community.

Οποιαδήποτε ένσταση εκφράσεις για το story/pacing του masterpiece σε περνάν από κόσκινο να δουν αν είσαι τίποτα white supremacist / trump supporter κλπ. Και εντάξει στο murica είναι τεταμένο το κλίμα για πολλούς λόγος αυτή την περίοδο. Εδώ? Γιατί συμβαίνει το ίδιο? Δε γίνεται κάτι τρέχει για να μη σου άρεσε. Μήπως σου ακούμπησε το ποδαράκι λίγο ο Γεωργάκης στο νηπιαγωγείο και σου χει μείνει ακόμα κόμπλεξ από τότε? Μήπως πήγαινες γυμναστήριο και σε κάναν bullying φουσκωτοί και τώρα βλέπεις #hardbodies και τρέχεις? Είναι τόσο δύσκολο να μη καταλαβαίνει ο άλλος ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα? Εκεί που βλέπω εγώ σεναριακά κενά, φτηνά plot devices, shockers απλά για αλατοπίπερο σε μια κουρασμένη b grade revenge story, ο άλλος βλέπει καινοτομία, σύνθετους μη παραδοσιακούς χαρακτήρες κλπ.

TLDR, προσπαθήστε να είστε ανεκτικοί σαν άνθρωποι. Και για μένα δύσκολο είναι ώρες ώρες.😁

Θα σου πω τι έχω δει εγώ μέχρι τώρα εγώ στο topic του παιχνιδιού στο console section όσων αφορά αυτούς που δεν τους άρεσε το παιχνίδι. Υπάρχουν άτομα που είχαν παίξει το 1 και το 2 δεν τους άρεσε οπότε είπαν ότι το παιχνίδι ήταν χάλια και αποχώρησαν. Όλα μια χαρά. Κάποιοι από αυτούς περίμεναν πως και πως αυτό το παιχνίδι να γεμίσει τη ζωή τους με αποτέλεσμα επειδή τους ξίνισε να έχουν αφιερώσει τον τριπλάσιο χρόνο από όσο τους πήρε να το τερματίσουν  κράζοντας το με δεκάδες ποστ ύστερα από κάθε θετική κριτική  που γράφεται. Τέλος πέρα από τους sony haters (για τους δικούς τους λόγους και η μειοψηφία στο συγκεκριμένο τόπικ) υπάρχουν και κάτι κατεστραμμένοι που την έχουν δει anti-social justice warriors που άκουσαν ότι οι κεντρικοί χαρακτήρες είναι γυναίκες με άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις και μπήκαν να σπαμάρουν για να σκοτώσουν τον χρόνο τους. Τα συγκεκριμένα άτομα παίζει να μην έχουν καν κονσόλα και συνήθως όλα τα μηνύματα τους ακόμα και σε άλλα τόπικ έχουν να κάνουν με τέτοια θέματα. Το θέμα είναι όλοι αυτοί προκειμένου να θάψουν το παιχνίδι και να κάνουν θόρυβο για τους δικούς τους λόγους ενώνονται και βλέπεις για παράδειγμα σε ένα μήνυμα του να γράφει για παράδειγμα ο ilos "εμένα το παιχνίδι δεν μου άρεσε γιατί ξέρω γω δεν παίζω με τον αγαπημένο μου χαρακτήρα που ήταν στο 1ο και μην λέτε ότι είμαι hater/homophobic κτλ". Ύστερα κάτω από το μήνυμα βλέπεις like από τον anti-social justice warrior ή όπως στο καλό αποκαλούνται αυτοί και αφήνει ένα μήνυμα του τύπου "λογικό να δέχονται απειλές αφού εξυμνούν το μίσος και την εκδίκηση, δεν θα περάσει η ατζέντα τους, όλοι αυτοί κάνουν λεηλασίες σε φτωχογειτονιές στην Αμερική (ΝΑΙ μέχρι κι αυτό γράφτηκε αλλά το διέγραψε mod)  κτλ" και τσουπ τσιμπά το like από τον ilos αφού αρκεί που κράζει το παιχνίδι. Μετά από όλα αυτά μην γκρινιάζετε όταν σας βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gRim είπε

Θα σου πω τι έχω δει εγώ μέχρι τώρα εγώ στο topic του παιχνιδιού στο console section όσων αφορά αυτούς που δεν τους άρεσε το παιχνίδι. Υπάρχουν άτομα που είχαν παίξει το 1 και το 2 δεν τους άρεσε οπότε είπαν ότι το παιχνίδι ήταν χάλια και αποχώρησαν. Όλα μια χαρά. Κάποιοι από αυτούς περίμεναν πως και πως αυτό το παιχνίδι να γεμίσει τη ζωή τους με αποτέλεσμα επειδή τους ξίνισε να έχουν αφιερώσει τον τριπλάσιο χρόνο από όσο τους πήρε να το τερματίσουν  κράζοντας το με δεκάδες ποστ ύστερα από κάθε θετική κριτική  που γράφεται. Τέλος πέρα από τους sony haters (για τους δικούς τους λόγους και η μειοψηφία στο συγκεκριμένο τόπικ) υπάρχουν και κάτι κατεστραμμένοι που την έχουν δει anti-social justice warriors που άκουσαν ότι οι κεντρικοί χαρακτήρες είναι γυναίκες με άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις και μπήκαν να σπαμάρουν για να σκοτώσουν τον χρόνο τους. Τα συγκεκριμένα άτομα παίζει να μην έχουν καν κονσόλα και συνήθως όλα τα μηνύματα τους ακόμα και σε άλλα τόπικ έχουν να κάνουν με τέτοια θέματα. Το θέμα είναι όλοι αυτοί προκειμένου να θάψουν το παιχνίδι και να κάνουν θόρυβο για τους δικούς τους λόγους ενώνονται και βλέπεις για παράδειγμα σε ένα μήνυμα του να γράφει για παράδειγμα ο ilos "εμένα το παιχνίδι δεν μου άρεσε γιατί ξέρω γω δεν παίζω με τον αγαπημένο μου χαρακτήρα που ήταν στο 1ο και μην λέτε ότι είμαι hater/homophobic κτλ". Ύστερα κάτω από το μήνυμα βλέπεις like από τον anti-social justice warrior ή όπως στο καλό αποκαλούνται αυτοί και αφήνει ένα μήνυμα του τύπου "λογικό να δέχονται απειλές αφού εξυμνούν το μίσος και την εκδίκηση, δεν θα περάσει η ατζέντα τους, όλοι αυτοί κάνουν λεηλασίες σε φτωχογειτονιές στην Αμερική (ΝΑΙ μέχρι κι αυτό γράφτηκε αλλά το διέγραψε mod)  κτλ" και τσουπ τσιμπά το like από τον ilos αφού αρκεί που κράζει το παιχνίδι. Μετά από όλα αυτά μην γκρινιάζετε όταν σας βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. 

Δεν υπήρχε περίπτωση να ρίξω like σε τέτοιο post.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Πόσο ηλιθιος πρεπει να εισαι για να απειλεις την ζωη και την οικογενεια καποιου επειδη δεν σου αρεσε το ΠΑΙΧΝΙΔΙ που εφτιαξε.

Ξερω οτι θα φαω ban αλλά εισαι ηλιθιος; Την κριτική την δειχνεις με το να μην αγορασεις το game. Με το να γραψεις αρνητικη κριτικη. Οχι με το να απειλεις ανθρωπους και να βγαζεις μιασματα ολοκληρες ομαδες ανθρωπων. Και μονο που αναρωτιεσαι δειχνει τι ανθρωπος εισαι και εσυ.

Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις

Που είπα ότι πρέπει να απειλείς τους κατασκευαστές?

Ειπα ότι είναι απαράδεκτοι πρέπει να τους να τους κάνουν μήνυση.

Επίσης σιγά μην δεν κάνουμε κριτική στους κατασκευαστές παιχνιδιών.Κοσμια βέβαια.(για να μην μπερδεύεις πάλι.

Επεξ/σία από strikke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kraken είπε

"You can love or hate the game and share your thoughts about it"

...αρκεί να μην είναι αρνητικές, γιατί θα σε κυνηγήσουμε μετά...

Έχεις διαβάσει τα σχόλια? Δεν συζητάμε εδώ για τις ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ, αλλά για σχόλια τα οποία είναι άκρως ρατσιστικά, με την κανονική έννοια της λέξης και όχι με την καραμέλα που έχουμε βαπτίσει εδώ και 3-4 χρόνια την οποιαδήποτε διαφορετική άποψη. 

Στη φωτό που ανέβηκε υπάρχουν άπειρες αναφορές σε λέξεις όπως trans, gay, jew, feminist και όλα αυτά με απειλές και βρίσιμο του χειρότερου είδους. 

Αυτό δεν είναι ελευθερία του λόγου, αυτό είναι έγκλημα που ΠΡΕΠΕΙ να τιμωρείται και ευελπιστώ να το πάνε δικαστικά μέχρι τέλους, ακόμα και αν οι απειλές αυτές ήταν (και) από 13χρονα παιδιά. Όταν εκφέρεις τέτοιες απόψεις σε κοινή θέα, και 10 χρονών να είσαι θα πρέπει να υπάρξουν συνέπειες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Πόσο ηλιθιος πρεπει να εισαι για να απειλεις την ζωη και την οικογενεια καποιου επειδη δεν σου αρεσε το ΠΑΙΧΝΙΔΙ που εφτιαξε.

 

Ξερω οτι θα φαω ban αλλά εισαι ηλιθιος; Την κριτική την δειχνεις με το να μην αγορασεις το game. Με το να γραψεις αρνητικη κριτικη. Οχι με το να απειλεις ανθρωπους και να βγαζεις μιασματα ολοκληρες ομαδες ανθρωπων. Και μονο που αναρωτιεσαι δειχνει τι ανθρωπος εισαι και εσυ.

Η μήπως νομίζεις ότι εσύ που λες ηλίθιο κάποιον που νομίζεις ότι είπε κάτι είσαι καλύτερος?

Είστε για κλάματα μερικοί

Επεξ/σία από strikke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, ilos said:

δώσε.😁

//Ήταν σε κανά spoiler ή το έκανε edit μετά?😁

Το μήνυμα με τις λεηλασίες διαγράφηκε αλλά κι εδώ πιο πάνω γράφουν ότι η sjw βγαίνουν με όπλα στους δρόμους 😂. Για τα like το είπα και με αφορμή ένα μήνυμα το οποίο παραμένει στο τόπικ και ήταν η αφορμή να κλειδωθεί προσωρινά. Περίμενα να γίνει χαμούλης με το παιχνίδι όταν διέρρευσαν τα spoilers (την γλίτωσα και δεν είδα τίποτα μέχρι να το τερματίσω) αλλά ότι θα φτάναμε στο σημείο να διαβάζουμε για απειλές ζωής δεν το περίμενα. Θα μου πεις καλωσήρθες στον θαυμαστό κόσμο του ιντερνετ 😆

Εντωμεταξύ το τερμάτισα όπως γνωρίζεις και δεν είδα καμιά προπαγάνδα όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα που να δικαιολογεί απειλές και κατευθείαν ξεκίνησαν οι αντιδράσεις. Λες να μου πέρασαν τίποτα υποσυνείδητα μηνύματα και να βγω κι εγώ στους δρόμους ή να αρχίσω σιγά σιγά να "αλλάζω"; 😃 Ε ρε τι πάθαμε στα καλά καθούμενα..

Επεξ/σία από gRim
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα τα εν λόγω σχόλια (αφού περιέχουν και αεροτομές..) αλλά δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι βρισιά το "Jew".

Το οποίο συναντάται πολλές φορές σε ταινίες/σειρές στο στιλ "are you Jew"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...