Προς το περιεχόμενο

Naughty Dog εναντίον όσων έστειλαν απειλητικά μηνύματα στους συντελεστές του The Last of Us Part II


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ένα 30% του κόσμου που κυκλοφορεί ανάμεσά μας χρειάζεται άμεσα ψυχιατρική βοήθεια... Σας το λέω τώρα για να μη σοκαριστείτε στο μέλλον! :) 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To άρθρο αφορά ρατσιστικές ύβρεις, απειλές κατά της ζωής, χυδαιότητα. Όχι μόνο αφορά αυτές αλλά και τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ κανονικά. Και βγαίνουν κάποιοι να διαμαρτυρηθούν "απαγορεύεται η κριτική". Όταν τους καταλογίζουμε ότι συντάσσονται με αυτά τα καθάρματα εξανίστανται "δεν είπαμε για τις απειλές εμείς, εμείς λέμε για την κανονική κριτική"

Ε αν δεν λέτε για τις απειλές αγαπητά μου παιδιά, είστε off-topic. Επικριτικός στο σενάριο είμαι κι εγώ. Δεν μ'άρεσε πώς το εξέλιξαν. Περιμένετε όμως κάποιο άρθρο που να δαιμονοποιεί την πολιτισμένη κριτική για να προβάλλετε τέτοιους προβληματισμούς. Αλλιώς θυμίζετε τους "εγώ δεν είμαι με την Χρυσή Αυγή αλλά ενοχλούμαι όποτε την κατακρίνουν".

Ο άλλος σου λέει ότι ο δημιουργός "επικαλείται καταχρηστικά τον αντισημιτισμό για να αποφύγει την κριτική" την ίδια στιγμή που τον βρίζουν βρωμοεβραίο κλπ. Επιλεκτική όραση; Πλάκα έχετε μερικοί. Η alt-right νοοτροπία έχει πιάσει ρίζες βλέπω κι ελλάδα.

Λέτε "και επειδή τρεις τρελοί είναι μανιακοί ρατσιστές τί έγινε;" και μετά φωνάζετε ότι "συκοφαντούνται ως ρατσιστές όσοι δεν γούσταραν το σενάριο του last of us 2". Πού έγινε αυτό; Δείξτε μια ανάρτηση των δημιουργών που να λέει κάτι τέτοιο. Αν εννοείτε πως επικρίνονται όσοι δεν συμπάθησαν το σενάριο του Last of Us 2 και φέρονται σαν μανιακοί, ναι, αυτοί κατακρίνονται. Δεν θα έπρεπε; Δεν αφορά αυτό όσους κάνουν κριτική χωρίς να μουγκρίζουν και να απειλούν σαν διαταραγμένα φασιστάκια. Μην τους κοιλοπονάτε τόσο.

Υπάρχει πολιτισμένη κριτική στο last of us 2 σ'αυτό το thread, ήδη από την πρώτη σελίδα, και κανείς δεν την "έπεσε" στους επικριτές να τους χαρακτηρίσει. Γιατί μιλάνε σαν άνθρωποι, δεν μουγκρίζουν, ούτε απειλούν σαν μανιακοί.

 

Μην "αγανακτείτε" τόσο με την "πολιτική ορθότητα" να ξεμπροστιάζουν φασίστες που απειλούν την ζωή ανθρώπων επειδή δεν τους άρεσε το σενάριο ενός παιχνιδιού ή μιας ταινίας.

Και αν ακόμα, τέλος, κάνω λάθος σε όλα τα παραπάνω... κι έχω άδικο και υποθέσουμε ότι όντως "συκοφαντούνται" οι επικριτές του Last of Us 2... τότε ο καλύτερος τρόπος να καταπέσουν οι συκοφαντίες είναι να διατυπώνουμε την δική μας κριτική με πολιτισμένο τρόπο και να αποστασιοποιούμαστε από τα φασιστοειδή, τους ρατσιστές, κι εκείνους που εκτοξεύουν απειλές, όχι να δείχνουμε ενόχληση όποτε τα ξεμπροστιάζουν.

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, strikke είπε

Σε κάθε περίπτωση καταδικαστέα η συμπεριφορά τους και πρέπει να τους κάνουν μήνυση αλλά ας μας πει κάποιος ιδεολόγος αυτοί που πλήρωσαν και δεν πήραν αυτό που περίμεναν σε ποιον πρέπει να κάνουν μήνυση?

Εσύ όταν πας να δεις μια ταινία και δεν σου αρέσει κάνεις μήνυση μετά στο σινεμά επειδή πλήρωσες;Όταν αγοράζεις ένας δίσκο και δεν σου αρέσει κάνεις μήνυση στην μπάντα να σου δώσει πίσω τα λεφτά σου;Στο σούπερ μάρκετ κάνεις μήνυση όταν παίρνεις ένα προιόν που δεν σου αρέσει η γεύση του;Όταν το πιτόγυρο δεν έχει πολύ γύρο κάνεις μήνυση στο σουβλατζίδικο;Αν έχεις καράφλα μην ξεχάσεις να μηνύσεις και τους γονείς σου γιατί οφείλεται στα γονίδια...

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Πόσο ηλιθιος πρεπει να εισαι για να απειλεις την ζωη και την οικογενεια καποιου επειδη δεν σου αρεσε το ΠΑΙΧΝΙΔΙ που εφτιαξε.

 

Ξερω οτι θα φαω ban αλλά εισαι ηλιθιος; Την κριτική την δειχνεις με το να μην αγορασεις το game. Με το να γραψεις αρνητικη κριτικη. Οχι με το να απειλεις ανθρωπους και να βγαζεις μιασματα ολοκληρες ομαδες ανθρωπων. Και μονο που αναρωτιεσαι δειχνει τι ανθρωπος εισαι και εσυ.

Δεν ειναι μονο ναμην αγορασεις το παιχνιδι....μαλλον εσυ δε μπορεις να το κατανοησεις.... βλεπε και Battlefield V....με το ζορι να pushαρουν political agenda.....ΠΡΕΠΕΙ να φανε το κραξιμο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα λίγο πιο ήπια πλοκή αλλά γενικά μου άρεσε το παιχνίδι. Είναι σκέτη ντροπή να κράζουν και να απειλούν τους δημιουργούς ενός τέτοιου άλλου level παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λατρεψα το παιχνιδι, αριστουργημα επικο στα παντα του. Αν και εχω βαρεθει το gaming αυτο με κρατησε πολυ μεχρι το τελος, και η πλοκη και η ιστορια του ηταν πολυ δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Με τη βασικη διαφορα οτι το Andromeda ηταν ενα κοινως αποδεκτο μετριο παιχνιδι ενω το Last of Us 2 θεωρειται απο τη μαζικη πλειοψηφια κριτικων ενα generational masterpiece. 

 

Δεν είναι η μοναδική περίπτωση παιχνιδιού που εκθειάσθηκε από κριτικούς και θάφτηκε από το κοινό.

Βλέπε Dragon Age 2, Mass Effect 3 ορισμένα από αυτά.

Σε όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις όπου υπήρξε τέτοια τεράστια ψαλίδα, το μέλλον του franchise πήρε την κατιούσα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως δεχομαι να εχει καποιος προβλημα με το οτι πιθανως ειναι κακο παιχνιδι με κακο στορι (δεν το εχω παιξει για να ξερω). Η απορία μου ειναι γιατι τοσο πρόβλημα με το αν η πρωταγωνιστρια ειναι gay, trans ή οτιδηποτε αλλο. Ποιο ακριβώς ειναι το πρόβλημα με την σεξουαλικότητά της; Γιατί βλέπω ανθρώπους να μιλανε για LGBTQ+ προπαγανδα. Δηλαδή 30 χρονια gaming που δεν υπήρχε κανενας LGBTQ+ χαρακτήρας αυτόματα ήταν straight προπαγάνδα. 30 χρονια gaming που με 2-3 εξαιρεσεις οι γυναικες χαρακτήρες ήταν αθωες και αδυναμες κορασίδες που επρεπε να τις σωσουμε ήταν masculinity προπαγανδα.

Αφήστε τις βλακείες. Ζούμε σε μια εποχή που μια κοινωνική ομάδα που πριν λιγα χρόνια ετρωγε ξύλο, αρχίζει σταδιακά να αποκτάει τα δικαιώματα που εχουν οι υπολοιποι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ για ενα χρονικό διάστημα θα υπάρχουν πολλοί LGBTQ+ χαρακτήρες ώστε οι εταιρείες να φέρουν και αυτο το κοινο. Στην συνεχεια θα είναι απλα κατι που υπάρχει. Σταματήστε να βλέπετε παντου συνομωσίες και προπαγανδες. Γιατι οι straight αντρες ειχαμε κατι να ταυτιστουμε στο gaming. Οι straight γυναικες επισης. Κάντε λιγο υπομονη μέχρι να βρουν και οι υπολοιποι κατι. Εχω βαρεθεί να διαβάζω παντου τα ίδια. Βλάκες να κλαιγονται που σε μια βιομηχανια με 200 παιχνιδια το χρονο με πρωταγωνιστη λευκο αντρα, τα 1-2 games που θα εχουν πρωταγωνιστη μαύρο, gay ή γυναικα είναι αυτοματα SJW προπαγανδα. Ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billdanos είπε

Ένα 30% του κόσμου που κυκλοφορεί ανάμεσά μας χρειάζεται άμεσα ψυχιατρική βοήθεια... Σας το λέω τώρα για να μη σοκαριστείτε στο μέλλον! :) 

Σου ξέφυγαν αρκετοί...

Στα του παιχνιδιού: πήγαν να εκμεταλλευτούν την "μόδα" την ομοφυλοφιλίας. Προσωπικά δε έχω πρόβλημα, αλλά ούτε και το επικροτώ. Είμαι εντελώς ουδέτερος στο θέμα, αλλά δε δέχομαι να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν εμπορικά. Σε αυτό θα έπρεπε να ντρέπονται.

Το να στέλνεις απειλητικά μηνύματα είναι επίσης απαράδεκτο και κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουν μερικοί ότι δεν υπάρχει "καλή" και "κακή" διαφήμιση. Μόνο διαφήμιση. 

Πιστεύω ότι οι παραγωγοί του παιχνιδιού προσπαθούν να εκμεταλλετούν την τακτική "μίσους" για να το παίξουν θύματα, αλλιώς υπάρχουν αρμόδιες αρχές για να απευθυνθείς και να λύσεις τέτοια προβλήματα και όχι να κάνεις δηλώσεις σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης. 

Η naughty dogs είναι όνομα και πράγμα τελικά... 

Προσωπικά έπαιξα το πρώτο παιχνίδι και δεν ένοιωσα ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ότι παίζω ένα αριστούργημα. Ήταν ένα καλό παιχνίδι με καλό σενάριο, αλλά όχι και τόσο πρωτότυπο θέμα, μέτριο gameplay και πολύ καλά γραφικά και ήχο. Ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. 

Το δεύτερο παιχνίδι το είδα μέσω gameplay βίντεο στο youtube και ομολογώ ότι δε μου άρεσε καθόλου. Προσωπική άποψη. Καταλαβαίνω ότι σε κάποιους μπορεί να άρεσε πάρα πολύ, γιατί όλα είναι θέμα γούστου... Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να δίνει κάποιος "μάχη" για να θάψει ή να υπερασπιστεί ένα παιχνίδι... 

Πάντως η διαφορά των κριτικών με τους χρήστες στο metacritic είναι σκανδαλώδης και δείχνει πόσο μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε η εταιρεία για να το προωθήσει.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GamingMaster424 είπε

το The Last of Us Part II έχει ξεπεράσει τις 4 εκατ. πωλήσεις.

Και τα 3.5millions πωλουνται σφραγισμενα σε αγγελιες 🤑🤑🤑

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, billdanos said:

Ένα 30% του κόσμου που κυκλοφορεί ανάμεσά μας χρειάζεται άμεσα ψυχιατρική βοήθεια... Σας το λέω τώρα για να μη σοκαριστείτε στο μέλλον! :) 

 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πολλοί απλά κάνουν πολλοί θόρυβο. Ήδη και χωρίς πολύ κόπο εντόπισα troll με νέο account και 2-3 άλλους που κυνηγάνε τέτοια θέματα για να μιλήσουν για προπαγάνδες, μυστικές ατζέντες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Και τα 3.5millions πωλουνται σφραγισμενα σε αγγελιες 🤑🤑🤑

Που ειναι το περιεργο αν πηρε καποιος το bundle και ηθελε πχ την κολεκτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...