Προς το περιεχόμενο

Naughty Dog εναντίον όσων έστειλαν απειλητικά μηνύματα στους συντελεστές του The Last of Us Part II


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Οπως καταλαβαινεις διαφερουν οι γνωμες μας. Εσυ το βλεπεις παιχνιδι κ δικαιωμα σου. Εγω το βλεπω πολιτικη δηλωση κ δικαιωμα μου. Βασικα εμπεριεχει κ τα δυο, οποτε κανενας μας δεν πεφτει εξω.

Δεν το βλέπουμε καθόλου διαφορετικά, ίσα ίσα εγώ είμαι από αυτούς που έτυχε να δω τα σπόιλερ και του έριξα μαύρο απευθείας τόσο για το ότι το σενάριο είναι μάπα και γεμάτο τρούπες αλλά και γιατί έχει μέσα real life πολιτικά μηνύματα τα οποία και δεν γουστάρω μέσα στα παιχνίδια μου. Εκεί που με βρίσκεις αντίθετο όμως είναι στο να απειλείς κόσμο που δεν έχει καν την παραμικρή ευθύνη για το που πήγε η ιστορία και το σενάριο. Οταν βλέπω να ρίχνουν απειλές και κατάρες στην φωνή της αντρογυναίκας επειδή έκανε αυτό και εκείνο μέσα στο παιχνίδι εεεε δεν θέλει και πολύ για να πάρω το μέρος της ηθοποιού και ότι αυτοί που τα γράφουν πρέπει να την πληρώσουν. 

Ακόμα και τον ίδιο τον Dru(n)cman που του ρίχνουν απειλές δεν θα έπρεπε να γίνεται. Ασε την εταιρία που τον προσέλαβε να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Εκεί που σίγουρα όμως συμφωνώ είναι ότι πρέπει να πέσει τιμωρία και για false advertising στους υπεύθυνους αλλά και για επιθετικές πρακτικές εκμετάλλευσης του συστήματος DMCA. 

Εφόσον λοιπόν τιμωρηθούν όλοι για τις πρακτικές τους τότε η οικονομική αποτυχία του τίτλου αν θέλει ο κόσμος είναι αρκετή γιατί εμπεριέχει όλα αυτά που έγραψες. Ο άτακτος σκύλος μετά από αυτό δεν θα είναι ποτέ ξανά ο ίδιος και ο Drucman πιθανόν να μην υπάρξει ξανά director και creative director σε άλλο project αν το παιχνίδι βαρέσει στα βράχια οικονομικά. Και ναι ξέρω πολύ καλά τι έλεγε και ποια είναι η θέση του αλλά περίμενα ότι υπάρχει έλεγχος και ότι κάποιος θα του βαστάει τα ηνία όπως και στο πρώτο παιχνίδι. Δεν ήταν τελικά έτσι τα πράγματα. Εν πάση περιπτώσει δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται, δεν φταίει ο ηθοποιός, δεν φταίει ο μουσικός, δεν φταίει ο art director. Είναι εκτός από λάθος και παράνομο και ανήθικο μαζί.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Αντιστοιχα, εσυ θεωρεις οτι η οικονομικη αποτυχια ειναι αρκετο μαθημα. Εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν κ νομικες + επαγγελματικες +χρηματικες + νομοθετικες επιπτωσεις (ωστε απο εδω κ περα να απαγορευονται τοξικα παρασκευασματα σαν αυτο, καλυμενα με την μορφη παιχνιδιου)

 Για να καταλάβω, προτείνεις λίγο πολύ φυλακή (συν όλα τα άλλα) στον δημιουργό επειδή δεν σου άρεσε το video game του σε μια φανταστική δυστοπία; εκτός από κορονοϊό μας κόλλησαν και λογοκρισία οι Κινέζοι; η πεμπτουσία της δημοκρατίας είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις όπως επίσης πεμπτουσία της δημοκρατίας είναι το δικαίωμα σου να το κριτικάρεις ελεύθερα και πολιτισμένα, να το αγνοήσεις και να το προσπεράσεις οικονομικά. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη καταδίκη απο την οικονομική στην εποχή μας. 

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 11:08 ΜΜ, Venerable είπε

Οι περισσότεροι δεν υπερασπίζονται το παιχνίδι επειδή τους άρεσε αλλά την μητρική εταιρεία της καρδιάς τους (βλ. sony).

Γιατί όσο καλά γραφικά και αν έχει (με τις όποιες παραχωρήσεις σε fps/resolution) δεν υπάρχει "παιχνίδι" από πίσω στην πραγματικότητα. 

Και ως τέτοιο κρίνεται.

Άλλο ένα dark gritty cinematic game με ζόμπι από την Sony που έχει χάσει την μπάλα στο τι θεωρείται διασκέδαση στο gaming αυτήν την γενιά.

No fun allowed. 

εκτος τοπου και χρονου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 10:39 ΜΜ, polaki είπε

υπάρχουν άπειρες αναφορές σε λέξεις όπως trans, gay, jew, feminist και όλα αυτά με απειλές και βρίσιμο του χειρότερου είδους. 

Ποια απο αυτές τις 4 λέξεις θεωρείς βρισιά? :P 

Στις 9/7/2020 στις 6:55 ΠΜ, RazielKvlt είπε

Εσύ όταν πας να δεις μια ταινία και δεν σου αρέσει κάνεις μήνυση μετά στο σινεμά επειδή πλήρωσες;Όταν αγοράζεις ένας δίσκο και δεν σου αρέσει κάνεις μήνυση στην μπάντα να σου δώσει πίσω τα λεφτά σου;Στο σούπερ μάρκετ κάνεις μήνυση όταν παίρνεις ένα προιόν που δεν σου αρέσει η γεύση του;Όταν το πιτόγυρο δεν έχει πολύ γύρο κάνεις μήνυση στο σουβλατζίδικο;Αν έχεις καράφλα μην ξεχάσεις να μηνύσεις και τους γονείς σου γιατί οφείλεται στα γονίδια...

Oταν στο trailer της ταινίας που πήγα να δω δείχνει άλλους πρωταγωνιστές από αυτούς που τελικά παίζουν στην ταινία...ε ξέρω γώ, μια μήνυση χρειάζεται δεν νομίζεις? Σκέψου να πας να δεις ταινία που στο trailer πρωταγωνιστεί ο de niro και τελικά στην ταινία να βάλαν τον nicholas cage. OUCH

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Ποια απο αυτές τις 4 λέξεις θεωρείς βρισιά? :P 

Καμία από τις trans, gay, jew, feminist που μου έκανες quote. 

Είπα ότι αυτά τα ρατσιστικά σχόλια ΜΕ απειλές και βρισιές όπως τα εξής

image.png.8ffab2b01d32b27493f47c8e9847e542.png

image.png.448e7043fc59f5a6a2c629674146588a.png

image.png.c06d77ce36d8f3a4a0d45f706a2a1056.png

Έχει και άλλα αλλά βαριέμαι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία διαφήμιση για ένα αδιάφορο "παιχνίδι".

Κατά τα άλλα έχει παραγίνει το κακό με το politically correct να είναι trendy ο κάθε ομοφυλόφυλος. Οκ, είσαι gay, είσαι trans, είσαι bi, γούστο σου και καπέλο σου. Το να το διατυμπανίζεις συνεχώς καταντάει να είναι πραγματικά αηδία.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, polaki said:

Έχει και άλλα αλλά βαριέμαι.  

Έλα μωρέ τώρα, σιγά τις βρισιές, ξεκάθαρη κριτική... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα έτσι μιλάνε κανονικά everyday life τι το περίεργο μιλάμε για καλλιεργημενο κοινό .

Ps creative director σε B movie script καλύτερο σενάριο θα έβγαζε :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Καμία από τις trans, gay, jew, feminist που μου έκανες quote. 

Είπα ότι αυτά τα ρατσιστικά σχόλια ΜΕ απειλές και βρισιές όπως τα εξής

image.png.8ffab2b01d32b27493f47c8e9847e542.png

image.png.448e7043fc59f5a6a2c629674146588a.png

image.png.c06d77ce36d8f3a4a0d45f706a2a1056.png

Έχει και άλλα αλλά βαριέμαι.  

Είναι ρατσιστικό το gay jew trans feminist? Να ξεχωρίσουμε παιδιά την ανεγκέφαλια από τον ρατσισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Είναι ρατσιστικό το gay jew trans feminist? Να ξεχωρίσουμε παιδιά την ανεγκέφαλια από τον ρατσισμό. 

Φίλε μου μιλάς σε κάποιον που ειλικρινά έχει κουραστεί από οτιδήποτε "pride related" όχι για την ουσία του θέματος (είχα από παλιά και έχω ακόμα φίλους που είναι ομοφυλόφιλοι ΠΟΛΥ πριν γίνει "της μόδας") αλλά γιατί ακριβώς θεωρώ ότι το έχουν ξεφτιλίσει. Λένε ότι το κάνουν για να περάσουν το μήνυμά τους. Οκ, εξακολουθεί να μην με ενδιαφέρει το τί κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.

Στη συζήτηση αυτή που κάνουμε τώρα όμως οφείλω να δω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το όλο θέμα που έχει δημιουργηθεί, και πιστεύω ότι και εσύ αν τα διαβάσεις πιο καθαρά τα μηνύματα θα δεις ότι ο ΤΡΟΠΟΣ και ο ΛΟΓΟΣ για τον οποίο αναφέρθηκαν αυτές οι λέξεις απ'τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ άτομα (χωρίς καν να βάλουμε στην εξίσωση τις βρισιές) είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ρατσιστικού background. 

Με την ίδια απολύτως λογική που έχει τελείως διαφορετικό νόημα το να πεις "George the Greek guy" και "George the fucking Greek guy". Το background της έκφρασης είναι υποτιμητικό, ειδικά όταν συνοδεύεται από προσβλητικές εκφράσεις στο σύνολό τους. Το να πει κάποιος σε ένα εργασιακό περιβάλλον George the fucking Greek guy is such a pleasant guy to work with! είναι τελείως διαφορετικό απ'το George the fucking Greek guy is not to be trusted. Δεν θα το αναλύσω παραπάνω.. ο καθένας ας κρίνει από μόνος του.

Είπαμε, σαφέστατα και έχει καταντήσει κουραστικό το να αποκαλούμε "ρατσιστικό" το οτιδήποτε ενάντια στη δική μας σκέψη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση οι τυπάδες που κράζανε ξεφύγανε ακραία. Δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε ορισμένοι και δεν το βλέπετε...

EDIT: Κάτι τελευταίο και το κλείνω γιατί το εξάντλησα. Προσωπικά δεν ανέχομαι βρισιές από κανέναν. Δεν είναι του τύπου μου, του στυλ μου, πες το όπως θες. Δεν γουστάρω καν τα "Έλα ρε μαλάκα" μεταξύ φίλων. Να είσαι κόσμιος απέναντί μου, δεν είμαι πλέον 17 χρονών ούτε μου μιλάς στο δρόμο για το φροντιστήριο. Αυτό το πράγμα με το να βρίζει ασύστολα ο καθένας στο internet είναι πλέον αηδία, κρυμμένος στην ανωνυμία. Γιατί ανωνυμία είναι ακόμα και όταν έχεις το ονοματεπώνυμό σου στο facebook, απ'τη στιγμή που δεν εκφράζεσαι ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. Ας πάνε λοιπόν τα παιδαρέλια αυτά έξω απτη Naughty Dog που δουλεύουν οι άνθρωποι να τους φωνάξουν εκεί "fucking gay returd fuck". Να δούμε μετά αν είναι άντρες με αρχίδια ή αρχίδια άντρες. Μάγκες τις κλανιάς είναι απ'τον καναπέ τους. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Oταν στο trailer της ταινίας που πήγα να δω δείχνει άλλους πρωταγωνιστές από αυτούς που τελικά παίζουν στην ταινία...ε ξέρω γώ, μια μήνυση χρειάζεται δεν νομίζεις? Σκέψου να πας να δεις ταινία που στο trailer πρωταγωνιστεί ο de niro και τελικά στην ταινία να βάλαν τον nicholas cage. OUCH

Ειδικά εαν βασιζόμενος στα επίσημα trailer έχεις προπληρώσει το game ,

θέλει μηνυσάρα στον απατεώνα .

Προφανώς δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να μηνυθεί μαζικά ο απατεώνας

γι΄αυτό δρέπει το έλασσον, δηλαδή δικαιοπλογημένες ύβρεις που τις προκάλεσε κ του αξίζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, polaki είπε

Φίλε μου μιλάς σε κάποιον που ειλικρινά έχει κουραστεί από οτιδήποτε "pride related" όχι για την ουσία του θέματος (είχα από παλιά και έχω ακόμα φίλους που είναι ομοφυλόφιλοι ΠΟΛΥ πριν γίνει "της μόδας") αλλά γιατί ακριβώς θεωρώ ότι το έχουν ξεφτιλίσει. Λένε ότι το κάνουν για να περάσουν το μήνυμά τους. Οκ, εξακολουθεί να μην με ενδιαφέρει το τί κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.

Στη συζήτηση αυτή που κάνουμε τώρα όμως οφείλω να δω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το όλο θέμα που έχει δημιουργηθεί, και πιστεύω ότι και εσύ αν τα διαβάσεις πιο καθαρά τα μηνύματα θα δεις ότι ο ΤΡΟΠΟΣ και ο ΛΟΓΟΣ για τον οποίο αναφέρθηκαν αυτές οι λέξεις απ'τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ άτομα (χωρίς καν να βάλουμε στην εξίσωση τις βρισιές) είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ρατσιστικού background. 

Με την ίδια απολύτως λογική που έχει τελείως διαφορετικό νόημα το να πεις "George the Greek guy" και "George the fucking Greek guy". Το background της έκφρασης είναι υποτιμητικό, ειδικά όταν συνοδεύεται από προσβλητικές εκφράσεις στο σύνολό τους. Το να πει κάποιος σε ένα εργασιακό περιβάλλον George the fucking Greek guy is such a pleasant guy to work with! είναι τελείως διαφορετικό απ'το George the fucking Greek guy is not to be trusted. Δεν θα το αναλύσω παραπάνω.. ο καθένας ας κρίνει από μόνος του.

Είπαμε, σαφέστατα και έχει καταντήσει κουραστικό το να αποκαλούμε "ρατσιστικό" το οτιδήποτε ενάντια στη δική μας σκέψη, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση οι τυπάδες που κράζανε ξεφύγανε ακραία. Δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείτε ορισμένοι και δεν το βλέπετε...

EDIT: Κάτι τελευταίο και το κλείνω γιατί το εξάντλησα. Προσωπικά δεν ανέχομαι βρισιές από κανέναν. Δεν είναι του τύπου μου, του στυλ μου, πες το όπως θες. Δεν γουστάρω καν τα "Έλα ρε μαλάκα" μεταξύ φίλων. Να είσαι κόσμιος απέναντί μου, δεν είμαι πλέον 17 χρονών ούτε μου μιλάς στο δρόμο για το φροντιστήριο. Αυτό το πράγμα με το να βρίζει ασύστολα ο καθένας στο internet είναι πλέον αηδία, κρυμμένος στην ανωνυμία. Γιατί ανωνυμία είναι ακόμα και όταν έχεις το ονοματεπώνυμό σου στο facebook, απ'τη στιγμή που δεν εκφράζεσαι ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. Ας πάνε λοιπόν τα παιδαρέλια αυτά έξω απτη Naughty Dog που δουλεύουν οι άνθρωποι να τους φωνάξουν εκεί "fucking gay returd fuck". Να δούμε μετά αν είναι άντρες με αρχίδια ή αρχίδια άντρες. Μάγκες τις κλανιάς είναι απ'τον καναπέ τους. 

Kαταλαβαίνω, και κατά βάση συμφωνώ με αυτά που λές. Το πρόβλημα μου ξέρεις ποιό είναι? Οταν εσύ ο ίδιος (και δεν εννοώ προσωπικά εσένα) θεωρείς προσβολή το gay / jew / greek, άσχετα με το context, τότε το πρόβλημα είσαι και εσύ και όχι μόνο αυτός που σε αποκαλεί. Δηλαδή, αν πώ εναν gay ...gay, και προσβληθεί γιατί νομίζει οτι τον βρίζω ή του κάνω ρατσιστικά επίθεση, το πρόβλημα το έχει ο ίδιος και όχι εγώ. Δεν μπορεί να σε προσβάλει το να σε αποκαλούν κάτι που ο ίδιος έχεις αποδεχτεί ή και είσαι χαρούμενος γιαυτό. Κάποιος που είναι περήφανος που είναι jew, δεν γίνεται να προσβληθεί. Ίσα ίσα, κομπλιμέντο θα το πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Αντιστοιχα, εσυ θεωρεις οτι η οικονομικη αποτυχια ειναι αρκετο μαθημα. Εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν κ νομικες + επαγγελματικες +χρηματικες + νομοθετικες επιπτωσεις (ωστε απο εδω κ περα να απαγορευονται τοξικα παρασκευασματα σαν αυτο, καλυμενα με την μορφη παιχνιδιου). 

 

Κατά τη γνώμη μου οι νομοθετικές επιπτώσεις σε τέτοια ζητήματα είναι πολύ πιο επικίνδυνες από το πρόβλημα που υποτίθεται θα λύσουν. Δεν είναι καθόλου εύκολο να προσδιοριστεί νομικά τι θεωρείται ή τι θα έπρεπε να θεωρείται "τοξικό" και τι όχι. Μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα ανάλογα με ποια σκοπιά το βλέπει ο καθένας...

Η ελευθερία λόγου και έκφρασης είναι από τα πιο σημαντικά ανθρώπινα δικαιώματα που έχουμε. Και βρισκόμαστε σε μια εποχή που κάποιοι εξτρεμιστές της "πολιτικής ορθότητας" προσπαθούν με κάθε τρόπο να τα καταργήσουν για να επιβάλλουν με το ζόρι τη δική τους ατζέντα. Αυτές οι σιχαμερές απειλές των ανεγκέφαλων το μόνο που κάνουν δυστυχώς είναι να πυροδοτούν την κατάσταση. Ήδη γίνονται πολύ ανησυχητικά πράγματα σε Καναδά και Αμερική από νομικής πλευράς. Επανέρχεται η λογοκρισία σε μεγάλη κλίμακα. Ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο. Μπορείς να βρεθείς σε δικαστήριο απλά και μόνο επειδή δεν αποκάλεσες τον συνάνθρωπό σου με το οριστικό άρθρο που αυτός επιθυμεί...

Εγώ θα έλεγα αν θεωρείτε ότι μια ταινία ή ένα παιχνίδι είναι απόβλητο και σας προσβάλει ηθικά, μην το αγοράζετε. Αυτό είναι το καλύτερο μάθημα που μπορούν να πάρουν. Για τον απλό λόγο ότι η Sony και η κάθε Sony είναι πολυεθνικές που θέλουν να βγάλουν απλά κέρδος, όχι πολιτιστικά ιδρύματα. Δεν χρειάζονται απειλές, ακρότητες και ποινικές διώξεις. Ένα ωραιότατο "άκυρο" χρειάζονται και θα δείτε πόσο γρήγορα θα αλλάξουν ώστε να διαφυλάξουν τα κέρδη τους. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...