Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει η οθόνη


sakura22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια παλιά οθόνη-τηλεόραση (LG Flatron W22...). Ενώ δούλευε κανονικά ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε και δεν ανοίγει.

Λόγω παλαιότητας δεν αξίζει να την πάω σε τεχνικό. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω/ αλλάξω (με πολύ μικρό κόστος) μπας και δουλέψει (αν και φοβάμαι πως δεν υπάρχει σωτηρία)

(Ως τώρα άλλαξα καλώδιο τροφοδοσίας/ πρίζα αλλά δεν έγινε τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλώς έλεγα πριν την πάω για ανακύκλωση μπας και υπάρχει κάτι που μπορεί να ευθύνεται και να μπορεί να αλλαχθεί (από εμένα) με μικρό κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να την ανοίξεις και να δεις τι παίζει.

Χρειάζονται κάποιες βασικές γνώσεις όμως. Αν πχ έχει καεί ένας πυκνωτής το κόστος θα είναι ελάχιστο, αν έχει βλάβη το τροφοδοτικό θα πρέπει να ψαχτείς να το βρεις σε ebay κτλ. 

Υπάρχουν πάντως μαγαζιά που κάνουν τον έλεγχο με μικρό κόστος πχ 5 ευρώ και σου λένε μετά τιμή για επισκευή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηταω συγγνωμη που θα χρησιμοποιήσω το θεμα του φίλου αλλά εχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με ενα παλιο 2ο μόνιτορ.Λοιπόν το άνοιξα και παραθέτω την φωτό,με τις λίγες γνώσεις που έχω υπάρχει προβλημα με όλους τους πυκνωτές.Αξίζει να το φτιαξω βάση του κοστους που θα χρειαστω?? 

IMG_20200715_150504.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κόστος New πυκνωτών είναι πολύ χαμηλό..τον μεγάλο πυκνωτή δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις..θέλει προσοχή(αποφόρτιση) λειτουργεί με 400V ο συγκεκριμένος..

Επεξ/σία από coolerman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο που προκύπτει οτι έχεις προβλημα. Εγω δεν βλεπω κατι τραγικο .Το ασπρο που βλέπεις ειναι σιλικονη για να στηρίζονται οι πυκνωτες.Ίσως ο μοβ τριαντάρης...........

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε που είχα το ίδιο πρόβλημα (και αποφάσισα οτι θα το έφτιαχνα μόνος μου για χάρην της γνώσης :P και επειδή γούσταρω ) ξηλωσα την πλακέτα αυτή που μας δείχνεις η οποία αν δεν κάνω φοβερο λάθος είναι το τροφοδοτικό της οθόνης.

Την πηγα και την έδειξα σε κατάστημα ηλεκτρονικών και του λέω θέλω να αλλαξω πυκνωτές σε αυτό, και τον ρώτησα για σιγουριά να μου δείξει ποιοι έχουν φουσκωσει, οπως και έκανε, και μου έδωσε τους αντίστοιχους που χρειαζόμουν, 4-5 πυκνώτες, κανα ευρώ κόστισαν όλοι μαζί, καπου τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Κάποτε που είχα το ίδιο πρόβλημα (και αποφάσισα οτι θα το έφτιαχνα μόνος μου για χάρην της γνώσης :P και επειδή γούσταρω ) ξηλωσα την πλακέτα αυτή που μας δείχνεις η οποία αν δεν κάνω φοβερο λάθος είναι το τροφοδοτικό της οθόνης.

Την πηγα και την έδειξα σε κατάστημα ηλεκτρονικών και του λέω θέλω να αλλαξω πυκνωτές σε αυτό, και τον ρώτησα για σιγουριά να μου δείξει ποιοι έχουν φουσκωσει, οπως και έκανε, και μου έδωσε τους αντίστοιχους που χρειαζόμουν, 4-5 πυκνώτες, κανα ευρώ κόστισαν όλοι μαζί, καπου τόσο.

Κι εγώ αντιμετώπισα κάποτε το ίδιο πρόβλημα. Με 15 ευρώ άλλαξα όλους τους πυκνωτές στη παλιά samsung που είχα και κράτησε 10 χρόνια. Στο service της samsung μου λέγανε τρελά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φουσκωνει πανω το κεφαλι του ,αυτες οι χαρακιές αρχιζουν και γινονται σαν αυγό  ..................

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/7/2020 στις 3:13 ΜΜ, Pansar24 είπε

Ζηταω συγγνωμη που θα χρησιμοποιήσω το θεμα του φίλου αλλά εχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με ενα παλιο 2ο μόνιτορ.Λοιπόν το άνοιξα και παραθέτω την φωτό,με τις λίγες γνώσεις που έχω υπάρχει προβλημα με όλους τους πυκνωτές.Αξίζει να το φτιαξω βάση του κοστους που θα χρειαστω?? 

IMG_20200715_150504.jpg

o πυκνωτης πανω απο την ροζ αντισταση μου φαινεται φουσκομενος

Στις 20/7/2020 στις 4:54 ΜΜ, k_dinos είπε

Πως το καταλαβαίνετε ότι χρειάζεται αλλαγή των πυκνωτών? Εγώ νόμιζα ότι ο πυκνωτής απλά 'σκάει' και βλέπεις μαυρίλα γύρω του

Επισης υπαρχει και η πιθανοτητα να φαινεται οκ οπτικα αλλα να θελει αλλαγη.

Για την σωστη μετρηση πρεπει να αποκωληθουν ολοι απο το κυκλωμα, για να εχεις σωστες τιμες, και με ενα καπασιτομετρο ή οργανο που να μετραει esr  να μετρησεις ενα ενα τον καθε πυκνωτη.

Αν ειναι πυκνωτης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...