Προς το περιεχόμενο

Διαρροή Αποχέτευσης στο κάτω διαμέρισμα


DIOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, DIOL είπε

Ακριβώς αυτό!!! Και να περνάει ο καιρός και να χάνω χρήματα.... που έχω σκάψει/καταστρέψει το μισό σπίτι για να βρω τον σωλήνα που έχει διαρροή!! 😠

Ναι ακριβώς! Μαζί με τον υδραυλικό ανοίξαμε τις βρύσες να δούμε για τυχόν διαρροές (ήταν πολλά χρόνια κλειστό το διαμέρισμα) και μερικές μέρες μετά μας πήρε τηλέφωνο η από κάτω ουρλιάζοντας ότι έχει πλημμυρίσει και τώρα δεν θέλει να μπούμε να το φτιάξουμε...!!

Επίσης αυτοί του υγειονομικού που ήρθαν είπαν ότι πρώτη φορά βλέπουν αυτό το πράμα... να θες να το φτιάξεις και να μην σαφήνουν με δικά σου έξοδα κιόλας!!

Υπαρχουν ειδικοι που εντωπιζουν διαρροες οχι απλοι υδραυλικοι με καμερες θερμοκαμερες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον δεν θελει να το φτιαξεις για να μην το νοικιασεις και εχει φασαρια απο πανω του...κοινως εμπλεξες. Βαλε την μανικα και φυγε για σκ σε κανα νησακι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν υπάρχει τρόπος αντικατάστασης ή επισκευής του σωλήνα  από το διαμέρισμά σου;;;;

Δυστυχώς όχι... αν υπήρχε  θα είχε γίνει τόσο καιρό!!

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Υπαρχουν ειδικοι που εντωπιζουν διαρροες οχι απλοι υδραυλικοι με καμερες θερμοκαμερες κτλ

Πού τους βρίσκω αυτούς και πόσο κοστίζει πάνω κάτω??!

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Μαλλον δεν θελει να το φτιαξεις για να μην το νοικιασεις και εχει φασαρια απο πανω του...κοινως εμπλεξες. Βαλε την μανικα και φυγε για σκ σε κανα νησακι ;)

Δεν χρειάζεται μάνικα... μια απλή βρύση κάνει τη δουλειά μια χαρά σε χρόνο dT!

6 ώρες πριν, 29gk είπε

Λυση στο θεμα, προσωπικα βλεπω μονον με δικαστικη αποφαση αφου στραφεις εναντιον του ιδιοκτητη αλλα και του ενοικιαστη ( κι ας τα βρουν μεταξυ τους ) αλλα αυτο θα απαιτησει χρονο, χρημα και κουραση καθως η διεκδικηση κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει να υποστηρικτει κι απο δημοσιες-κρατικες αναφορες κι εκθεσεις.

Η πλεον απλη λυση, δυσκολη δε λεω αλλα σε τελικη αναλυση πιο συμφερουσα, ειναι να περιμενεις μεχρι τον Οκτωβριο που το διαμερισμα θα ελευθερωθει αφου ξεκαθαρισεις με τον πιο σαφη και κατηγορηματικο τροπο στον ιδιοκτητη, οτι εαν ο Οκτωβριος δεν τηρηθει τοτε θα τον κυνηγησεις ασχημα. Και με νομιμα αλλα και με αθεμιτα μεσα σε βαθμο που η δικη του τοτε ζημια θα ειναι αφανταστα μεγαλυτερη απο τις δικες σου απωλειες.

Φυσικα η "απλη λυση" ενεχει τον κινδυνο δικαιολογημενης καθυστερησης πχ με μια νεα καραντινα ή καποια καθυστερηση εκ μερους του ενοικιαστη για απολυτα βασιμο λογο αλλα σιγουρα η πιεση που θα πρεπει να ασκησεις στον ιδιοκτητη του διαμερισματος ηδη απο τωρα και χωρις πολλες ευγενειες, μιας και κοιτα το συμφερον του και δεν συνεργαζεται κατι που ειναι κακο γενικα σημαδι, να ειναι ασφυκτικη και πολυ ξεκαθαρη. Ο δικηγορος σου θα μπορουσε να βοηθησει σε αυτο.

Αυτή τη στιγμή εδώ που έχουμε φτάσει δεν τη θέλω εγώ την "απλή λύση".... γιατί ποιος μου λέει εμένα ότι αυτή δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιο για άλλα πόσα χρόνια αφού θα βλέπει ότι εγώ το κρατάω κλειστό για να μην τρέχουν τα νερά σε αυτήν..?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DIOL είπε

 

Πού τους βρίσκω αυτούς και πόσο κοστίζει πάνω κάτω??!

 

https://www.google.com/search?q=ανιχνευση+διαρροων&oq=ανιχνευση+διαρροων+&aqs=chrome..69i57j0l4.8052j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

το αν ξερουν ομως τη δουλεια τους ειναι αλλο κεφάλαιο.. Παντως οι καλοί που εχουν ονομα στη πιατσα οταν εψαχνα θελαν ραντεβου 2 μηνες πριν τουλαχιστον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν είναι σωλήνας αποχετεύσεις όπως είπες κατά 99% κοινόχρηστο ζήτημα της οικοδομής μιλά με το διαχειριστη της οικοδομής, ρώτα και το δικηγόρο και κάντε γενική συνέλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αν είναι σωλήνας αποχετεύσεις όπως είπες κατά 99% κοινόχρηστο ζήτημα της οικοδομής μιλά με το διαχειριστη της οικοδομής, ρώτα και το δικηγόρο και κάντε γενική συνέλευση

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες θα ενδιαφερθούν?

5 ώρες πριν, DIOL είπε

Δυστυχώς όχι... αν υπήρχε  θα είχε γίνει τόσο καιρό!!

Πού τους βρίσκω αυτούς και πόσο κοστίζει πάνω κάτω??!

Δεν χρειάζεται μάνικα... μια απλή βρύση κάνει τη δουλειά μια χαρά σε χρόνο dT!

Αυτή τη στιγμή εδώ που έχουμε φτάσει δεν τη θέλω εγώ την "απλή λύση".... γιατί ποιος μου λέει εμένα ότι αυτή δεν θα ανανεώσει το συμβόλαιο για άλλα πόσα χρόνια αφού θα βλέπει ότι εγώ το κρατάω κλειστό για να μην τρέχουν τα νερά σε αυτήν..?!

Εγώ στη θέση σου θα έστελνα στον ιδιοκτήτη ένα εξώδικο με το οποίο θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη από κάτω ότι αν δεν επιτρέψει την πρόσβαση για να επισκευαστεί ο σωλήνας, δεν θα έχω καμία ευθύνη για όποια ζημιά γίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αν είναι σωλήνας αποχετεύσεις όπως είπες κατά 99% κοινόχρηστο ζήτημα της οικοδομής μιλά με το διαχειριστη της οικοδομής, ρώτα και το δικηγόρο και κάντε γενική συνέλευση

Ναι αυτό λέω σε κάποιο σχόλιο ότι παρότι είναι κοινόχρηστο ένα κομμάτι προτίθεμαι να το πληρώσω για να μην χρονοτριβούμε με συνελεύσεις. Οπως γίναν τα πράματα όμως καταλήγουμε στο εξώδικο όπως λες... απλά δεν θα φέρω καμία ευθύνη και αν θελήσει να το φτιάξει, ας το κάνει μόνος του μιας και στο δικό του διαμέρισμα είναι η ζημιά στην ουσία. Εγώ τον κυνήγησα (κακώς ίσως) αλλά αυτός αρνείται να συνεργαστεί (για το δικό του σπίτι κιόλας!!)

Επεξ/σία από DIOL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραβα ρωτα πολεοδομια αφου τα νερα με τον καιρο θα προκαλεσουν υγρασια και ισως και προβλημα στην-στις κολωνες οπου περναει αρα τιθεται θεμα στατικοτητας του κτιριου. επισης ως ιδιοκτητης καλεσε γενικη συνελευση της πολυκατοικιας. δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει δικηγορος με γνωσεις περι οικοδομων απο χτισιμο μεχρι οταν μεσα μενουν ατομα ιδιοκτητες ή ενοικιαστες και τι γινεται ή ισχυει σε καθε περιπτωση. αντιστοιχο προβλημα σε μενα ηταν κοινοχρηστο κομματι του σωληνα και οχι το κουμπωμα απο το διαμερισμα. εφερα και φεραν υδραυλικους και μπηκε στα εξοδα της πολυκατοικιας. απλα και ομορφα. 3διαμερισματα αδειαζαν νερα απο κουζινα με ολα τα λίπη πακετο σε μενα. το φτιαξανε και δεν ειπαν κουβεντα για το κοστος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα έκανα στη θέση σου... Λοιπόν ρωτάς το δικηγόρο σου αν είσαι καλυμμένος από τις μέχρι τώρα κινήσεις σου και μπορείς να αποδείξεις πως εσύ έκανες ο,τι μπορούσες για να διορθωθεί η βλάβη. Αν σου πει ναι, τότε βάζεις άμεσα ενοικιαστή και πολύ σύντομα θα έρθουν οι από κάτω σου σε σένα. Αν σε απειλήσουν με μηνύσεις κτλ, εσύ αποδεικνύεις ότι έκανες ο,τι μπορούσες.

Αν σου πει όχι, τότε μπορείς να ρισκάρεις να βάλεις ενοικιαστή, και μόλις έρθουν οι από κάτω να προσφέρεις να αρχίσεις αμέσως την επιδιορθωση. Φυσικά ,πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του δικηγόρου σου.

Ο γαμπρός είχε κάποιο ανάλογο πρόβλημα, αλλά με τη διαφορά ότι αφορούσε το κουτελαρι του μπαλκονιού που είναι κοινόχρηστο. Έπεφταν σοβάδες και μάλιστα από μεγάλος ύψος (6ος όροφος) κι ήταν πάρα πολύ επικίνδυνο. Επειδή όμως ήταν κοινόχρηστο έξοδο κάνεις δεν ήθελε να το διορθώσει από την οικοδομη ασχέτως αν είχαν ειδοποιηθει για την επικινδυνότητα. Οπότε ,με συμβουλή δικηγόρου, καλέσε αστυνομία μόλις έπεσαν οι σοβάδες και κατήγγειλε πως αυτός θέλει και προσπαθεί να διορθώσει το πρόβλημα αλλά δεν τον αφήνουν. Και σε ενδεχόμενο πρόβλημα δε φερει καμία ευθύνη.

Προφανεστατα οι από κάτω σου σε σαμποτάρουν γιατί δε θέλουν να ενοικιαστεί το διαμέρισμα, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λογι. 

Επεξ/σία από jennyV
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο   εμπειρια  να   πω   οτι   ολοι   οι   σωληνες   του   καθε   διαμερισματος   ανηκουν   στο  διαμερισμα   εως   το   σημειο   που   ενωνονται  με   τους

κοινοχρηστους  σωληνες   η  "στηλες".

Αυτο   ισχυει   για   αποχετευση   και   καλοριφερ.

Η  ιδιοκτησια   των  σωληνων   υδρευσης   ξεκιναει   ακριβως   απο  την  εξοδο   του  ρολογιου   υδρευσης.

 

Σαφως   πρεπει  να   γινει   αποποιηση    αστικης   ευθυνης   με   εξωδικο  αλλα  και  επιφυλαξη   για   χαμενα   μισθωματα   με   υπαιτιοτητα   ιδιοκτητη.

Απαραδεκτα   πραγματα.....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά πράγματα..... 

Κανε αυτό που σου είπαν με το εξώδικο. 

Υπάρχουν και τα ασφαλιστικά μέτρα αλλά έπρεπε να στο είχε πει ο δικηγόρος που ρώτησες, για να μην στο είπε ίσως να μην εφαρμόζονται στην περίπτωση σου αλλά αν εσύ είχες ζημιές από άλλον και ο άλλος δεν διόρθωνε το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι   τετοια   με  οδηγησαν   πριν   10  χρονια   και   εκανα   ασφαλεια    σπιτιου    με  τα   παντα   μεσα   και   φυσικα   νομικη   προστασια  ωστε   να

εχω   το  κεφαλι   μου  ησυχο.

Καποια   στιγμη   θα   γινει   υποχρεωτικη   ασφαλιση   οπως   και   στα   οχηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέχασα να αναφέρω το εξής, εφόσον το διαμέρισμα είναι ακατοίκητο, μην διανοηθεί να αφήσει την βρύση ανοιχτή για Χ διάστημα, ασχέτως αν έστειλες εξώδικο, υποδηλώνει πως το έκανες επίτηδες για να προκαλέσεις ζημιά στους από κατω. Άλλο αυτό και άλλο αν στο σπίτι ζούσαν άνθρωποι που εκεί δεν μπορείς να τους πεις μην ανοίγετε την βρύση μην χεζετε μην τραβατε το καζανάκι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 10:22 ΜΜ, DIOL είπε
Σε διαμέρισμα που μου ανήκει στον 5ο όροφο, υπάρχει διαρροή στο εσωτερικό αποχετευτικό δίκτυο (είναι κλειστό και θέλω να το νοικιάσω από το Μάρτιο).
Η διαρροή προέρχεται από τον μαντεμένιο σωλήνα, που περνάει εσωτερικά από το ταβάνι του διαμερίσματος του 4ου ορόφου από κατασκευής της πολυκατοίκιας, και είναι καλυμένος με γυψοσανίδα. Εκεί που τρέχουν τα νερά στον 4ο βρίσκεται ο ηλεκτρικός πίνακας. Ο ιδιοκτήτης του 4ου αρνείται κατηγορηματικά και συστηματικά να γίνει η αλλαγή του σωλήνα από το διαμέρισμά του (η νοικάρισα τον απειλεί ότι θα σηκωθεί να φύγει αν μπούμε μέσα) και δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση για την αλλαγή της συγκεκριμένης αποχέτευσης. Από την πρώτη μέρα του είπα ότι θα αναλάβω όλα τα έξοδα και τυχόν ζημιές (παρότι κάποια είναι κοινόχρηστα κιόλας).
  •  Έχω καταθέσει παράπονα στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής - φυσικά αρνήθηκε και από το Α.Τ δεν μπορούν να τον υποχρεώσουν. Αν ήταν άδειο το διαμέρισμα θα το άνοιγαν επί τόπου.
  • Έχω βάλει δικηγόρο να του μιλήσει αλλά νομικά δεν μπορεί να τον υποχρεώσει. Είπε να του κάνει εξώδικο για κάποια αποζημείωση των ενοικίων που έχω χάσει τόσους μήνες αλλά δεν γνωρίζω τα απαιτούμενα στοιχεία του για να σταλεί.
  • Έχει έρθει το Υγειονομικό (μετά από υπόδειξη από το ΑΤ) όμως δεν αφορούσε την υπηρεσία τους, αφού δεν πλημμύριζε το δικό μου διαμέρισμα, οπότε δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι.
  •  Έχω υποβάλλει καταγγελία στην Πολεοδομία** και αυτή τη στιγμή περιμένω να περάσει το διάστημα των 7 ημερών για να ανατεθεί σε κάποιον υπάλληλο και να επικοινωνήσουν.
Τι άλλη λύση υπάρχει? Αν υπάρχει...! (Αν προχωρήσω σε μήνυση θα πάρει πολύ καιρό και χρήμα που δεν διαθέτω)
Αλλιώς θα αναγκαστώ στο τέλος να λειτουργήσω κανονικά το διαμέρισμα με τα νερά να τρέχουν στο από κάτω διαμέρισμα μιας και το δικό μου δεν έχει κανένα θέμα με υγρασίες.

**Ενημέρωση 14/7: Πήρα στην Πολεοδομία να δω τι γίνεται με την καταγγελία. Μου είπαν ότι ανατέθηκε σε κάποιον και ότι σε 1-2 μήνες ΙΣΩΣ και να έρθει η σειρά μου για την υπόθεση, αφού έχουν μόνο 1 άτομο για τις υγρασίες, έχουν μαζευτεί κι άλλες υποθέσεις και έρχεται Αύγουστος και θα πέσουν οι άδειες.
Όμως έτσι κι άλλιως το μόνο που θα γινόταν θα ήταν απλά να διαπιστώσει ποιο είναι το θέμα. Δεν μπορούν να τον αναγκάσουν...🙄  Μου είπαν είναι πολύ περίεργο και μόνο με εισαγγελική παρέμβαση θα μπορέσει να γίνει κάτι.
Οπότε προχωράω με εξώδικο (βρήκα στοιχεία του όταν τον κάλεσαν στο ΑΤ)... Όπως έστρωσε θα κοιμηθεί λοιπόν!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...