Προς το περιεχόμενο

Διαρροή Αποχέτευσης στο κάτω διαμέρισμα


DIOL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Όπως αποδείχτηκε όμως, την ζημιά μπορεί να την φτιάξει χωρίς να μπει σε ξένο σπίτι και να βάλει τον άλλο σε μπελάδες χωρίς λόγο. Προσωπικά, όχι δεν θα ήθελα να βάλω μαστόρια στο σπίτι και να κάθομαι να τους προσέχω, καθαρίσω και να κλειστώ επειδή ο op ψάχνει την πιο οικονομική λύση. 

Ποιος το απέδειξε ρε φιλε.Η δηθεν δηλωση του δηθεν υδραυλικου................Ελεος ...........απο τετοιες τζαμπα  δηλωσεις οσες θελειες.Ο TS να δεις ποσους βρισκει να πουν το αντιθετο..........

Για αυτο πολυ σωστα ψαχνει να βρει το σχεδιαγραμα της πολυκατοικίας.Αν η σωληνα βρισκεται απο κατασκευης εκει................ ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΙΏΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ..............

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eδω ουτε δικαστηριο μπορουμε να κανουμε, ουτε δικηο χωρις να γνωριζει κανεις τις οποιες λεπτομερειες μπορει να αποδοθει κι ουτε καν "ευκολα" συμπερασματα και  συμβουλες μπορουν να δωθουν.

Τα μονα σιγουρα και δεδομενα απο την ολη εξιστορηση ειναι η ζημια και οχι σκετα η αρνηση του αλλου ιδιοκτητη και του ενοικιαστη του για την επισκευη αλλα η αμυνα που προβαλλουν υπερασπιζοντας την αρνηση τους. Αυτο σημαινει οχι απλα δικαστηρια, οχι απλα αχρηστια στην λειτουργια του ενος διαμερισματος αλλα ενδεχομενως και του αλλου, αλλα ακομα και χρονια κατασταση, πολυεξοδη και ακομα με περιθωρια μηνυσεων και οχι απλα αγωγων. Οι μονοι κερδισμενοι θα ειναι δηλαδη οι δικηγοροι, επειδη για καποιο λογο ο οποιος και προσωπικα εμενα δεν με πειθει για το ποιος ειναι ο "καλος" και ποιος ο "κακος" της περιπτωσης και ενδεχομενως, πολυ ενδεχομενως βεβαια ο ενοικιαστης που ειναι και ο μονος βασικα που ταλαιπωρειται αδικα.

Εδω να σημειωσω πως συμβυλες του τυπου "ριχνε νερα αβερτα" οντας γνωστης του προβληματος μπορει να οδηγησουν σε τρελους μπελαδες για αυτον που θα ριξει επιτηδες τα νερα.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

. Τα περι οικιακής ειρήνης είναι δικαιολογίες της δεκάρας

Για να δούμε. Ο TS ανέφερε οτι η νοικιάστρια δε θέλει να μπει συνεργείο στο χώρο λόγω αλλεργίας του παιδιού. Για να φτάσει η γυναίκα να κάνει μήνυση δε νομίζω οτι έκανε για τη πλάκα της. Προφανώς υπάρχουν λόγοι και εαν αυτοί είναι η αλλεργία του παιδιού και η διατάραξη οικογενειακού ασύλου τότε το δικαστήριο νομίζω θα το λάβει σοβαρά υπόψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φιλε μου αλλα αμα φτασει στο δικαστηριο θα πρεπει να το αποδειξει με γνωματεύσεις και νοσηλείες σε νοσοκομεια,οπως  και την γνωμάτευση του υδραυλικου για τον φωταγωγο.Γενικως θα πρεπει να αποδειξει πολλα...........

Αντιθετα ο TS ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ  αποδυκνυει ευκολα με ενγραφα οτι εχει καθε προθεση να επισκευσει την ζημια και αν βρει και το σχεδιο οπου φενεται οτι η σωληνα βρισκεται εκει απο κατασκευής της πολυκατικεια τοτε καταριπτει και τα περι φωταγωγου.

Επισεις δεν εκανε μηνηση αλλα εξωδικο.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Να στο πω και αλλιως Το προβλημα ειναι ΚΟΙΝΟ και για τους δυο.Ο ενας επιδειοκει να το λυσει και ο αλλος που εχει και τις συνεπειες δεν συνεργαζεται αλλα προβαλει δικαιολογίες περι διατάραξης  οικογενειακού ασύλου ενω τρωει τα νερα στο κεφαλι και διαμαρτυρεται με εξωδικο.

Δηλαδη πως Θα φτιαχτει η βλαβη?????ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΡΑΒΔΙ.Τα παραπονα και οι μηνυσεις στον κατασκευαστη  που περασε την σωληνα απο κει και οχι σε αυτον που την χρησιμοποιει και προσπαθει να την επισκευασει.............απλα οπως θα το δει και το δικαστηριο.....

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2020 στις 8:33 ΜΜ, DIOL είπε

Σήμερα μου ήρθε εξώδικο από αυτόν και μέσα έλεγε ότι η νοικιάστρια πήγε και έκανε μήνυση στο ΑΤ.  της περιοχής και άλλα διάφορα όπως και ότι έφερε δικό του μηχανικό υδραυλικό και είπε ότι μπορούμε να τραβήξουμε τις σωλήνες από τον φωταγωγό και να συνδεθεί στην κεντρική αποχέτευση αλλά δεν το κάνω γιατί είναι κοστοβόρο ενώ αν μπω απ' το διαμέρισμά του είναι η εύκολη λύση.
Τί έχετε να πέιτε γι' αυτό?? Θα με χώσουν μέσα τελικά?!

Με βρήκε το εξώδικο του τελικά...

Απλα απο περιεργεια,μπορεις να κανεις ενα σχεδιακι σε ενα χαρτι δειχνωντας την σωληνα ωστε να καταλαβουμε ππως μπορει να περασει αντι απο το κατω διαμερισμα απο το δικο σου?Να σηκωθει το πατωμα σου 20 ποντους πχ?

Ο μηχανικος υδραυλικος (δεν υπαρχει) που εφεραν εχει καποιο τηλεφωνο?εκανε καποιο σχεδιο?Μιλησες μαζι του?Παραθεσε καποιο κοστος ?

17 ώρες πριν, 29gk είπε

Σε ειχε ρωτησει και παλαιοτερα, στην αρχη του νηματος, αλλος φιλος εαν οντως η μοναδικη δυνατοτητα ειναι η επισκευη των σωληνων μεσω του δικου σου πατωματος και του ταβανιου του αποκατω και απαντησες πως ετσι εχει το πραμα.

Ομως οπως γραφεις αλλος υδραυλικος του αλλου ιδιοκτητη υποστηριζει και προφανως υπογραφει πως υπαρχει η διεξοδος του φωταγωγου την οποια ομως δεν επιλεγεις λογω κοστους.

Τελικα λοιπον τι ισχυει; Καθως εαν ο αλλος υδραυλικος κι ο αλλος ιδιοκτητης εχουν δικηο, εχεις πολυ μεγαλο προβλημα. Και μεγαλυτερο οπως και αλλων ειδων και περα απο το μεγαλο κοστος και της αχρηστιας του ακινητου σου.

σωστη  παρατηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2020 στις 10:22 ΜΜ, DIOL είπε
  •  Έχω καταθέσει παράπονα στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής - φυσικά αρνήθηκε και από το Α.Τ δεν μπορούν να τον υποχρεώσουν. Αν ήταν άδειο το διαμέρισμα θα το άνοιγαν επί τόπου.
  • Έχω βάλει δικηγόρο να του μιλήσει αλλά νομικά δεν μπορεί να τον υποχρεώσει. Είπε να του κάνει εξώδικο για κάποια αποζημείωση των ενοικίων που έχω χάσει τόσους μήνες αλλά δεν γνωρίζω τα απαιτούμενα στοιχεία του για να σταλεί.
  • Έχει έρθει το Υγειονομικό (μετά από υπόδειξη από το ΑΤ) όμως δεν αφορούσε την υπηρεσία τους, αφού δεν πλημμύριζε το δικό μου διαμέρισμα, οπότε δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι.
  •  Έχω υποβάλλει καταγγελία στην Πολεοδομία και αυτή τη στιγμή περιμένω να περάσει το διάστημα των 7 ημερών για να ανατεθεί σε κάποιον υπάλληλο και να επικοινωνήσουν.

Ο υδραυλικός τησ ενοικιάστριας χωρις να δει το απω πανω διαμερισμα πως πρότεινε αλλη λυση

Υποθετω θα υπεβαλε και σχεδιο επισκευης το οποιο  θα φαινετε στο εξωδικο.Αλλιως κατι δεν παει καλα.

Εγω καταλαβαινω οτι η δουλεια γινεται απο τον απο κατω για να φυγει η σωληνα απο το διαμερισμα του .

ΑΝ ομως η σωληνα πεναει εκει απο τον κατασκευαστη ο ΤΣ αυτο που υποχρεούστε να κανει εινα να την επισκευάσει και ο ιδιοκτήτης του κατω διαμερίσματος να κανει μήνυση στον κατασκευαστη που την περασε απο εκει.......

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από τον φωταγωγο δεν επιτρέπετε να περνάνε σωλήνες η γενικότερα ξένα αντικείμενα

Άτυπα βέβαια αρκετοί τεχνικοί περνάνε ότι θέλουν από εκεί (σωλήνες πχ, οπτικές ίνες πλέον για ftth)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Forested είπε

Για να δούμε. Ο TS ανέφερε οτι η νοικιάστρια δε θέλει να μπει συνεργείο στο χώρο λόγω αλλεργίας του παιδιού. Για να φτάσει η γυναίκα να κάνει μήνυση δε νομίζω οτι έκανε για τη πλάκα της. Προφανώς υπάρχουν λόγοι και εαν αυτοί είναι η αλλεργία του παιδιού και η διατάραξη οικογενειακού ασύλου τότε το δικαστήριο νομίζω θα το λάβει σοβαρά υπόψην.

Ενώ ας πούμε αν προκύψει ένα πρόβλημα στα ηλεκτρολογικα η στα υδραυλικά στο διαμέρισμα της ενοικιαστριας και χρειαστεί πάλι να έρθει συνεργείο να βάλει το κομπρεσερακι και να έχει σκόνες η αν χρειαστούν βάψιμο και κάτι άλλο δεν θα το κάνουν πάλι για τον ίδιο λόγο; Εμένα μου φαίνονται δικαιολογίες αυτά εκτός αν μπορούν να το αποδείξουν με έγγραφα και στοιχεία υπογεγραμμένα με σφραγίδες των γιατρών. Μήνυση δεν ξέρουμε αν έκανε ούτε αν κάλεσε υδραυλικό εκτός αν ο υδραυλικός εξέδωσε γραπτή τεχνική έκθεση για το θέμα. Γενικά μπαζει το θέμα από παντού. 

Οι σωληνες για να περάσουν από εξωτερικό μέρος κοινόχρηστο θέλουν έγκριση από την ΓΣ καθώς και άδεια από την πολεοδομία για να βάλουν τις σκαλωσιές και να περάσουν τον σωλήνα. Εγώ αυτό που βλέπω ότι είναι ότι επειδή απλα δεν θέλουν να μπουν μαστορες στο σπίτι τους δημιουργούν έξτρα προβλήματα και πονοκεφάλους στον ιδιοκτήτη του από πανω ο οποίος δεν μπορεί και να εκμεταλλευτει το διαμέρισμα του. Έρχεσαι ξηλώνεις σοβαδες και παλαιό σωλήνα βάζεις τον καινούργιο σοβαντιζεις, τοποθετείς πλακάκια και αποκαθιστάς τα σημεία όπως ήταν πριν, πληρώνεις συνεργείο καθαρισμού να καθαρίσουν και τελειώνει το θέμα ωραία και καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Ποιος το απέδειξε ρε φιλε.Η δηθεν δηλωση του δηθεν υδραυλικου................Ελεος ...........απο τετοιες τζαμπα  δηλωσεις οσες θελειες.Ο TS να δεις ποσους βρισκει να πουν το αντιθετο..........

Για την ωρα ειναι ο μονος υδραυλικος που εχει τοποθετηθει επι του θεματος. Ο op δεν ανεφερε οτι καλεσε υδραυλικο, οποτε μου αρκει η γνωμη του.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Ενώ ας πούμε αν προκύψει ένα πρόβλημα στα ηλεκτρολογικα η στα υδραυλικά στο διαμέρισμα της ενοικιαστριας και χρειαστεί πάλι να έρθει συνεργείο να βάλει το κομπρεσερακι και να έχει σκόνες η αν χρειαστούν βάψιμο και κάτι άλλο δεν θα το κάνουν πάλι για τον ίδιο λόγο; Εμένα μου φαίνονται δικαιολογίες αυτά εκτός αν μπορούν να το αποδείξουν με έγγραφα και στοιχεία υπογεγραμμένα με σφραγίδες των γιατρών. Μήνυση δεν ξέρουμε αν έκανε ούτε αν κάλεσε υδραυλικό εκτός αν ο υδραυλικός εξέδωσε γραπτή τεχνική έκθεση για το θέμα. Γενικά μπαζει το θέμα από παντού. 

Οι σωληνες για να περάσουν από εξωτερικό μέρος κοινόχρηστο θέλουν έγκριση από την ΓΣ καθώς και άδεια από την πολεοδομία για να βάλουν τις σκαλωσιές και να περάσουν τον σωλήνα. Εγώ αυτό που βλέπω ότι είναι ότι επειδή απλα δεν θέλουν να μπουν μαστορες στο σπίτι τους δημιουργούν έξτρα προβλήματα και πονοκεφάλους στον ιδιοκτήτη του από πανω ο οποίος δεν μπορεί και να εκμεταλλευτει το διαμέρισμα του. Έρχεσαι ξηλώνεις σοβαδες και παλαιό σωλήνα βάζεις τον καινούργιο σοβαντιζεις, τοποθετείς πλακάκια και αποκαθιστάς τα σημεία όπως ήταν πριν, πληρώνεις συνεργείο καθαρισμού να καθαρίσουν και τελειώνει το θέμα ωραία και καλά. 

Οι αποχετευσεις και ειδικα σε κτιρια πολυκατοικιων ή γενικοτερα οταν υπαρχουν οροφοι, ακομα κι μονον ενας, δεν συγκρινονται απο αποψη κοστους, δυσκολιας, φασαριας κι αναστατωσης με αλλα υδραυλικα προβληματα ή και ηλεκτρικα.

Επισης, κι εγω εαν ημουν ενοικιαστης και ο ιδιοκτητης μου, μου ζητουσε να κανει τετοιες εργασιες ανεξαρτητα απο τον οποιο λογο, θα του ζητουσα απαλλαγη ενοικιου για τον τρεχοντα μηνα, κοστος μετακομισης σε ξενοδοχειο επιλογης μου, κοστη αμπαλαρισματος των αντικειμενων στα δωματια και στους χωρους οπου θα γινουν εργασιες ή θα πηγαινοερχονται μαστορες και συνεργεια, κοστη μετακομισης κι αποθηκευσης και ισως και κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω.

Και αυτα, ΑΝ και μονο ΑΝ το δεχομουν. Ή εστω μπορουσα να το δεχτω. Μιας και δεν μπορουν ολοι οι κατοικοι ενος σπιτιου να μετακινουνται και να ξεβολευονται ετσι ευκολα. Υπαρχουν θεματα εργασιας, παιδιων, υπερηλικων, αρρωστων κτλ

Απο την αλλη εαν ημουν ο ιδιοκτητης του κατω διαμερισματος, προφανως θα ζητουσα και εγω αποζημιωση για την ζημια που θα δεχοταν το ακινητο μου. Γενικα το "αποζημιωση" αν και λεπτομερεστατη στο καθε τι. Και αυτο με την προυποθεση πως οντως βαση κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης, υποχρεωνομουν να παραχωρησω προσβαση.

Και στις δυο περιπτωσεις δηλαδη, ο ιδιοκτητης του επανω διαμερισματος που εχει και τη ζημια, θα χρειαζοταν να πληρωσει κατα πολλα περισσοτερα απο τα υλικα και τους μαστορες για την επιδιορθωση αυτης καθαυτης της ζημιας. Και μαλλον αυτο επισης βαση του κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 29gk είπε

Οι αποχετευσεις και ειδικα σε κτιρια πολυκατοικιων ή γενικοτερα οταν υπαρχουν οροφοι, ακομα κι μονον ενας, δεν συγκρινονται απο αποψη κοστους, δυσκολιας, φασαριας κι αναστατωσης με αλλα υδραυλικα προβληματα ή και ηλεκτρικα.

Επισης, κι εγω εαν ημουν ενοικιαστης και ο ιδιοκτητης μου, μου ζητουσε να κανει τετοιες εργασιες ανεξαρτητα απο τον οποιο λογο, θα του ζητουσα απαλλαγη ενοικιου για τον τρεχοντα μηνα, κοστος μετακομισης σε ξενοδοχειο επιλογης μου, κοστη αμπαλαρισματος των αντικειμενων στα δωματια και στους χωρους οπου θα γινουν εργασιες ή θα πηγαινοερχονται μαστορες και συνεργεια, κοστη μετακομισης κι αποθηκευσης και ισως και κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω.

Και αυτα, ΑΝ και μονο ΑΝ το δεχομουν. Ή εστω μπορουσα να το δεχτω. Μιας και δεν μπορουν ολοι οι κατοικοι ενος σπιτιου να μετακινουνται και να ξεβολευονται ετσι ευκολα. Υπαρχουν θεματα εργασιας, παιδιων, υπερηλικων, αρρωστων κτλ

Απο την αλλη εαν ημουν ο ιδιοκτητης του κατω διαμερισματος, προφανως θα ζητουσα και εγω αποζημιωση για την ζημια που θα δεχοταν το ακινητο μου. Γενικα το "αποζημιωση" αν και λεπτομερεστατη στο καθε τι. Και αυτο με την προυποθεση πως οντως βαση κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης, υποχρεωνομουν να παραχωρησω προσβαση.

Και στις δυο περιπτωσεις δηλαδη, ο ιδιοκτητης του επανω διαμερισματος που εχει και τη ζημια, θα χρειαζοταν να πληρωσει κατα πολλα περισσοτερα απο τα υλικα και τους μαστορες για την επιδιορθωση αυτης καθαυτης της ζημιας. Και μαλλον αυτο επισης βαση του κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης.

Αδερφε ξεχασες να ζητησεις αποζημιωση για την ψυχικη οδυνη που θα σου προκαλουσαν οι εργασιες...
Χαλαρωστε λιγο ρε παιδια και κοιταχτε να τα εχετε λιγο καλα με τους γειτονες..
και που ξερεις, μπορει αυριο μεθαυριο να τον χρειαστειτε εσεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 29gk είπε

Οι αποχετευσεις και ειδικα σε κτιρια πολυκατοικιων ή γενικοτερα οταν υπαρχουν οροφοι, ακομα κι μονον ενας, δεν συγκρινονται απο αποψη κοστους, δυσκολιας, φασαριας κι αναστατωσης με αλλα υδραυλικα προβληματα ή και ηλεκτρικα.

Επισης, κι εγω εαν ημουν ενοικιαστης και ο ιδιοκτητης μου, μου ζητουσε να κανει τετοιες εργασιες ανεξαρτητα απο τον οποιο λογο, θα του ζητουσα απαλλαγη ενοικιου για τον τρεχοντα μηνα, κοστος μετακομισης σε ξενοδοχειο επιλογης μου, κοστη αμπαλαρισματος των αντικειμενων στα δωματια και στους χωρους οπου θα γινουν εργασιες ή θα πηγαινοερχονται μαστορες και συνεργεια, κοστη μετακομισης κι αποθηκευσης και ισως και κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω.

Και αυτα, ΑΝ και μονο ΑΝ το δεχομουν. Ή εστω μπορουσα να το δεχτω. Μιας και δεν μπορουν ολοι οι κατοικοι ενος σπιτιου να μετακινουνται και να ξεβολευονται ετσι ευκολα. Υπαρχουν θεματα εργασιας, παιδιων, υπερηλικων, αρρωστων κτλ

Απο την αλλη εαν ημουν ο ιδιοκτητης του κατω διαμερισματος, προφανως θα ζητουσα και εγω αποζημιωση για την ζημια που θα δεχοταν το ακινητο μου. Γενικα το "αποζημιωση" αν και λεπτομερεστατη στο καθε τι. Και αυτο με την προυποθεση πως οντως βαση κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης, υποχρεωνομουν να παραχωρησω προσβαση.

Και στις δυο περιπτωσεις δηλαδη, ο ιδιοκτητης του επανω διαμερισματος που εχει και τη ζημια, θα χρειαζοταν να πληρωσει κατα πολλα περισσοτερα απο τα υλικα και τους μαστορες για την επιδιορθωση αυτης καθαυτης της ζημιας. Και μαλλον αυτο επισης βαση του κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης.

Έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα... Αν η βλάβη της σωλήνας είναι στο κοινόχρηστο τμήμα της, δηλαδή εκτός του διαμερίσματος του επάνω, δεν έχει ζημιά ο πάνω, έχει ζημιά η κοινόχρηστη αποχέτευση. Δεν έχει σημασία ποιος ρίχνει τα νερά, έχει σημασία το πού είναι η ζημιά. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν του κάτω διαμερίσματος πρέπει να κυνηγήσει όλη την πολυκατοικία για τη ζημιά, με την προϋπόθεση ότι έχει ενημερώσει για τη ζημιά και δεν επισκευάζεται. Εδώ όμως υπάρχει το εντελώς αντίθετο πρόβλημα... Ο από πάνω θέλει να επισκευάσει, καλύπτει και τα έξοδα που ενδεχομένως δεν είναι δικά του και αυτός που έχει το πρόβλημα κάνει κολπάκια.

Το κρίσιμο σημείο είναι τελικά πού δείχνουν τα σχέδια να περνάνε οι σωληνώσεις. Αν όντως έχει εφαρμοστεί το σχέδιο, η επισκευή θα γίνει εκεί, τελεία και παύλα. Στην τελική, ας μην αγόραζε το διαμέρισμα με αποχετεύσεις να περνάνε μέσα. Με την αγορά, και εφόσον γνώριζε την όδευση, αποδέχθηκε αυτό το "ελάττωμα" (και ενδεχομένως να συνυπολογίσθηκε και στο τίμημα που πλήρωσε). Ποιος είσαι εσύ εκ των υστέρων να αυθαιρετήσεις και να περάσεις τις σωληνώσεις από τον φωταγωγό (παράνομα, πέρα από το παραπάνω κόστος) επειδή έτσι θέλει ο από κάτω.

Παρεπιμπτόντως, ούτε απαλλαγή ενοικίου δικαιούσαι να ζητήσεις αν χρειαστεί να γίνει επισκευή στο διαμέρισμά σου, ούτε να μην αφήσεις μαστόρους. Ζημιές συμβαίνουν και οφείλουν να επισκευάζονται γιατί δημιουργούν περαιτέρω προβλήματα, ανεξαρτήτως αν κάποιος ξεβολευτεί. Εναλλακτικά, ζεις με τα βοθρολύματα να πέφτουν στο κεφάλι σου και αποζημιώνεις την πολυκατοικία για οποιεσδήποτε περαιτέρω ζημιές προκύψουν. Η αντίληψη ότι η ζαχαρένια του καθενός είναι το υπέρτατο παγκόσμιο αγαθό και δεν πρέπει να διαταραχθεί πάσει θυσία είναι παντελώς λανθασμένη. Η ζαχαρένια υποτάσσεται στο δημόσιο συμφέρον (ό,τι σημαίνει "δημόσιο" σε κάθε περίσταση).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για την ωρα ειναι ο μονος υδραυλικος που εχει τοποθετηθει επι του θεματος. Ο op δεν ανεφερε οτι καλεσε υδραυλικο, οποτε μου αρκει η γνωμη του.

Τι να σου πω ΑΝ ειδες την τοποθετηση του και εκρινες οτι εχει δικιο πασο.Απο την αλλη εγω ξερω με βεβαιοτητα σαν μηχανικος οτι ΑΝ η σωληνα ηταν εκει απο τον κατασκευστη εκει θα μεινει και δεν θα παει πουθενα αλλου οσες γνωματευσεις και να γινουν...........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, 29gk είπε

Οι αποχετευσεις και ειδικα σε κτιρια πολυκατοικιων ή γενικοτερα οταν υπαρχουν οροφοι, ακομα κι μονον ενας, δεν συγκρινονται απο αποψη κοστους, δυσκολιας, φασαριας κι αναστατωσης με αλλα υδραυλικα προβληματα ή και ηλεκτρικα.

Επισης, κι εγω εαν ημουν ενοικιαστης και ο ιδιοκτητης μου, μου ζητουσε να κανει τετοιες εργασιες ανεξαρτητα απο τον οποιο λογο, θα του ζητουσα απαλλαγη ενοικιου για τον τρεχοντα μηνα, κοστος μετακομισης σε ξενοδοχειο επιλογης μου, κοστη αμπαλαρισματος των αντικειμενων στα δωματια και στους χωρους οπου θα γινουν εργασιες ή θα πηγαινοερχονται μαστορες και συνεργεια, κοστη μετακομισης κι αποθηκευσης και ισως και κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω.

Και αυτα, ΑΝ και μονο ΑΝ το δεχομουν. Ή εστω μπορουσα να το δεχτω. Μιας και δεν μπορουν ολοι οι κατοικοι ενος σπιτιου να μετακινουνται και να ξεβολευονται ετσι ευκολα. Υπαρχουν θεματα εργασιας, παιδιων, υπερηλικων, αρρωστων κτλ

Απο την αλλη εαν ημουν ο ιδιοκτητης του κατω διαμερισματος, προφανως θα ζητουσα και εγω αποζημιωση για την ζημια που θα δεχοταν το ακινητο μου. Γενικα το "αποζημιωση" αν και λεπτομερεστατη στο καθε τι. Και αυτο με την προυποθεση πως οντως βαση κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης, υποχρεωνομουν να παραχωρησω προσβαση.

Και στις δυο περιπτωσεις δηλαδη, ο ιδιοκτητης του επανω διαμερισματος που εχει και τη ζημια, θα χρειαζοταν να πληρωσει κατα πολλα περισσοτερα απο τα υλικα και τους μαστορες για την επιδιορθωση αυτης καθαυτης της ζημιας. Και μαλλον αυτο επισης βαση του κανονισμου της πολυκατοικιας ή δικαστικης αποφασης.

Δεν διαφωνώ σε κάτι μόνο που εγώ άλλο πράγμα έθιξα, ότι επικαλούνται λόγους υγείας στο εξώδικο τους όταν κάλλιστα θα μπορούσαν να συμβούν τα ίδια και να χρειαζοντουσαν πάλι εργασίες χωρίς να είχε συμβεί πρόβλημα σε άλλο διαμέρισμα αλλά μονο στο δικό τους. 

Όσο για το κόστος και τις αποζημιώσεις, εφοσον αποκαταστήσεις βλάβη και ζημιές δεν πληρώνεις τίποτε άλλο. Δεν είμαι σε θέση να πω πόσα παραπάνω η παρακάτω θα πληρώσει αλλά δεν έχει καμία λογική να απαιτείς από τον άλλον να περάσει την σωλήνα από έξω και να μπλέξει με ΓΣ και ένα σωρό, ασε που μπορεί να του πει η ΓΣ δεν δεχόμαστε να περάσεις την σωλήνα σε κοινόχρηστο τοίχο να επισκευάσεις την εσωτερικη την οποία δεν αφήνουν οι άλλοι γιατί μάλλον έτσι τους αρέσει. 

Επίσης, άλλο πράγμα να είσαι ενοικιαστής και να έχεις θεμα που πρέπει να λύσεις με τον ιδιοκτήτη σου και άλλο εδώ που ενοικιαστής με ιδιοκτήτη βρίσκονται σε αγαστή συνεργασία για να μην επιτρέψουν στον άλλον να επισκευάσει την ζημιά της αποχετευσης του διαμερίσματος που του ανήκει. 

Οι οποίες εργασίες μέσα στο μπάνιο θα γίνουν λογικά, δεν θα σκάβουν όλο το σπίτι να βρουν σωλήνες.

Για μένα λάθος του ts που δεν τους απεστειλε εξαρχής εξώδικο στο οποίο έπρεπε να αναφέρει ότι οι άλλοι δεν δέχονται και παρεμποδιζουν την επισκευή. Είναι πολύ χρήσιμο σε μελλοντικο δικαστήριο που δεν το γλιτώνουν ετσι όπως έχει πάει το πραγμα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...