Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία ενοικίασης κατοικίας


Ametanoitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

με 2 παιδια αν ειναι ΑΕΙ υπολογισε μια 7ετια...σας συμφερει καλυτερα να αγορασετε ενα μικρο σπιτι παρα να ενοικιασετε αν μπορειτε...η αρχικη τιμη σηκωνει παζαρι...σε 7χρονια θα εχετε κανει αποσβεση και στην χειροτερη το νοικιαζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ametanoitos είπε

Επειδή θέλω να νοικιάσω φοιτητικό  σπίτι στην Αθήνα για τα 2 παιδιά μου και δεν έχω μπει ποτέ σε τέτοιες διαδικασίες γιατί εχω δικό μου σπίτι στην επαρχία ,μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θα πρέπει να προσέξω ;Ιδιαίτερα προβληματίζομαι στο πώς θα ξέρω οτι ειναι ο ιδιοκτήτης αυτός που θα κάνω το μισθωτήριο, ίσως από λογαριασμό της ΔΕΗ?

Πότε του δίνω το πρώτο ενοίκιο και την εγγύηση γιατί φοβάμαι ,  και μάλιστα  αγνώστους.Πώς θα κατοχυρωθώ για τα χρήματα που θα του δώσω?

Βρήκα ένα σπίτι και μου ζήτησε αυτός 3 ενοίκια μπροστά  και θέλει τα χρήματα στο χέρι μετρητά κι όχι στην τράπεζα.Τι απόδειξη πρέπει να ζητήσω?

Πολύ αντικρουόμενες συμβουλές σου δίνουν.

Η δήλωση στο taxis είναι υποχρεωτική και αυτή ζητάνε για την σύνδεση με το ρεύμα, το οποίο οπωσδήποτε θα το κάνετε για να είστε εξασφαλισμένοι.

Συμβόλαιο υπογράφεται οπωσδήποτε όπου δηλώνετε ξεκάθαρα η διάρκεια, το μηνιαίο μίσθωμα (ίδια με την δήλωση στο taxis), ο τρόπος και η ημερομηνία πληρωμής του κάθε μήνα, ποιος πληρώνει τυχόν επισκευές κ.λπ.

Δεν δίνεις λεφτά αν δεν πάρεις συμβόλαιο και κλειδιά και όλα αυτά καλό είναι να γίνουν στο σπίτι που νοικιάζεται για να είστε σίγουροι ότι τα κλειδιά είναι του σπιτιού!!! 

Σαράντα χρόνια είμαι στα νοίκια και τα τελευταία 15 είμαι και ιδιοκτήτης που νοικιάζει. Στο χέρι και μάλιστα χωρίς απόδειξη δεν πήρα ούτε έδωσα ποτέ λεφτά σε κανέναν κι ας ήταν ο Θεός ο ίδιος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα!

Στα γρήγορα μια ερώτηση: Εντελώς άβγαλτος από…Μεσίτες, ένας φίλος
–δυστυχώς, είναι βασικά κι η πρώτη στη ζωή του ενοικίαση αυτή!- έκανε
το λάθος να υπογράψει ‘εντολή υπόδειξης’, για δώμα που μεταξύ άλλων,
εγώ του είχα βρει εγώ σε αγγελία online.

Τον είχα χιλιοπροειδοποιήσει μεν, να μην υπογράψει τίποτα, αλλά μου είπε
ότι φαντάστηκε εννοούσα με ετούτο συμβόλαιο μόνο, που πράγματι δεν το
υπόγραψε, όμως κλείνει στο ότι θέλει να μείνει στο συγκεκριμένο δώμα.

Το θέμα είναι πλέον και αφού έβαλε την υπογραφή του –ενδεχομένως να σκεφτόταν
και με το…πούλι του: παίζει ναι καθώς εκεί ήταν, εκτός απ’ την ιδιοκτήτρια και μια
μεσίτρια…!- πως μπορεί να αποφύγει το κεριατιάτικο πιασοκ*λικο της μεσίτριας?? 🤨

Η οποία δίχως υπερβολή -και τον πιστεύω!- η μόνη <<υπηρεσία>>(!) που πρόσφερε
σε αυτόν, ήταν ότι του…άνοιξε την πόρτα στην είσοδο κάτω –θα μπορούσε να είχε
χτυπήσει ο ίδιος το κουδούνι!- και απλώς τον οδήγησε στην ιδιοκτήτρια επάνω..!! 🤪

Είναι προφανέστατα άδικο, να χρεωθεί –ωσάν τον βλάχο σε κ*λόμπαρο!- έξτρα
με το καλημέρα μάλιστα ενοίκιο -> δεν περισσεύουν διόλου γκαφρά για πέταμα…

Οπότε στην πράξη, γι’ αυτό, τι (μπορεί να) κάνει?
Ό,τι προαιρείσθε, μα καλύτερα όσο πιο συγκεκριμένα & εφαρμόσιμα!


Αν εκτιμάτε πως μπορεί να βοηθήσει: δικηγόρος ή συμβολαιογράφος,
έχω μεν πρόσβαση γνωριμιών για κάποια μικρή ας πούμε παρέμβαση
= τηλεφώνημα.


Ευχαριστωώ!

Spoiler

[Σκυλομετανιώνω, που δεν πήγα μαζί του! Μα αφενός την ίδια ώρα είχα
δουλειά, κι αφεδύου δεν φαντάστηκα, ότι θα γινόταν τέτοια <<ζημιά>>...]  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Παίδες καλησπέρα!

Στα γρήγορα μια ερώτηση: Εντελώς άβγαλτος από…Μεσίτες, ένας φίλος
–δυστυχώς, είναι βασικά κι η πρώτη στη ζωή του ενοικίαση αυτή!- έκανε
το λάθος να υπογράψει ‘εντολή υπόδειξης’, για δώμα που μεταξύ άλλων,
εγώ του είχα βρει εγώ σε αγγελία online.

Τον είχα χιλιοπροειδοποιήσει μεν, να μην υπογράψει τίποτα, αλλά μου είπε
ότι φαντάστηκε εννοούσα με ετούτο συμβόλαιο μόνο, που πράγματι δεν το
υπόγραψε, όμως κλείνει στο ότι θέλει να μείνει στο συγκεκριμένο δώμα.

Το θέμα είναι πλέον και αφού έβαλε την υπογραφή του –ενδεχομένως να σκεφτόταν
και με το…πούλι του: παίζει ναι καθώς εκεί ήταν, εκτός απ’ την ιδιοκτήτρια και μια
μεσίτρια…!- πως μπορεί να αποφύγει το κεριατιάτικο πιασοκ*λικο της μεσίτριας?? 🤨

Η οποία δίχως υπερβολή -και τον πιστεύω!- η μόνη <<υπηρεσία>>(!) που πρόσφερε
σε αυτόν, ήταν ότι του…άνοιξε την πόρτα στην είσοδο κάτω –θα μπορούσε να είχε
χτυπήσει ο ίδιος το κουδούνι!- και απλώς τον οδήγησε στην ιδιοκτήτρια επάνω..!! 🤪

Είναι προφανέστατα άδικο, να χρεωθεί –ωσάν τον βλάχο σε κ*λόμπαρο!- έξτρα
με το καλημέρα μάλιστα ενοίκιο -> δεν περισσεύουν διόλου γκαφρά για πέταμα…

Οπότε στην πράξη, γι’ αυτό, τι (μπορεί να) κάνει?
Ό,τι προαιρείσθε, μα καλύτερα όσο πιο συγκεκριμένα & εφαρμόσιμα!


Αν εκτιμάτε πως μπορεί να βοηθήσει: δικηγόρος ή συμβολαιογράφος,
έχω μεν πρόσβαση γνωριμιών για κάποια μικρή ας πούμε παρέμβαση
= τηλεφώνημα.


Ευχαριστωώ!

  Απόκρυψη περιεχομένων

[Σκυλομετανιώνω, που δεν πήγα μαζί του! Μα αφενός την ίδια ώρα είχα
δουλειά, κι αφεδύου δεν φαντάστηκα, ότι θα γινόταν τέτοια <<ζημιά>>...]  

Απο τη στιγμη που υπέγραψε δεν μπορεί να κάνει κάτι . Μονο αν βγαλει ακρη με την ιδιοκτητρια οτι αυτη χρησιμοποιεί την υπηρεσια του μεσιτη και οχι ο φιλος και δεχτει να πληρωσει αυτη το μεσιτη πραγμα που δεν θα γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε και μονο οτι, εκεινη η ρημαδα εντολη αναθεσης ακινητου (που το εχει διορθωσει σε υποδειξης),
αναφερει ενα = 1 ολοκληρο ενοικιο, και οχι μισο! -οπως, νομιζω, και δια νομου ισχυει: προσφατα 2019/20,
αλλα δεν εχω ακομη ενοχλησει συμβολαιογραφο για να το διασταυρωσω ετουτο που ομως εχω ακουσει-
με πηγαινει εχμ, να το πω σε "συμπαιγνια" τους -> να φορτωθει ολοκληρο το μεσικοστος στο βλαχοπαιδι!
🤮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε και μονο οτι, εκεινη η ρημαδα εντολη αναθεσης ακινητου (που το εχει διορθωσει σε υποδειξης),
αναφερει ενα = 1 ολοκληρο ενοικιο, και οχι μισο! -οπως, νομιζω, και δια νομου ισχυει: προσφατα 2019/20,
αλλα δεν εχω ακομη ενοχλησει συμβολαιογραφο για να το διασταυρωσω ετουτο που ομως εχω ακουσει-
με πηγαινει εχμ, να το πω σε "συμπαιγνια" τους -> να φορτωθει ολοκληρο το μεσικοστος στο βλαχοπαιδι!
🤮

Στη θέση του φίλου σου θα έλεγα άντε γεια και βρείτε άλλο κορόιδο!

Έλεος!

Και σε μένα ένας μεσίτης πήγε να κάνει κάτι παρόμοιο, αλλά αντίστροφα.

Έστειλα τον υποψήφιο ενοικιαστή που είδε την αγγελία μου στο διαμέρισμα που το έδειχνε μια γειτόνισσα και τον διιπλάρωσε ένας μεσίτης που είχε πάει και αυτός να το δεί.

Και είχε το θράσος να μου ζητήσει και αμοιβή! Αλλά δεν του πέρασε. Προτίμησα να χάσω τον ενοικιαστή παρά να του περάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε και μονο οτι, εκεινη η ρημαδα εντολη αναθεσης ακινητου (που το εχει διορθωσει σε υποδειξης),
αναφερει ενα = 1 ολοκληρο ενοικιο, και οχι μισο! -οπως, νομιζω, και δια νομου ισχυει: προσφατα 2019/20,
αλλα δεν εχω ακομη ενοχλησει συμβολαιογραφο για να το διασταυρωσω ετουτο που ομως εχω ακουσει-
με πηγαινει εχμ, να το πω σε "συμπαιγνια" τους -> να φορτωθει ολοκληρο το μεσικοστος στο βλαχοπαιδι!
🤮

Καταρχήν δεν είναι ανάγκη να ενοχλήσεις συμβολαιογράφο, σε διαβεβαιώνω εγώ ότι το ύψος της αμοιβής του μεσίτη είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμο, από τη στιγμή που συμφώνησαν αμοιβή ίση με ένα μίσθωμα τόσα θα του χρωστάει αν το νοικιάσει.

Το μόνο που μπορεί να κάνει ο φίλος σου για να γλιτώσει τα μεσιτικά για το συγκεκριμένο δώμα, είναι απλά το να μην νοικιάσει το συγκεκριμένο δώμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα ενα κειμενο που στην αποστολη του...μπραφ -> We're sorry, but a temporary
technical error has occurred which means we cannot display this site right now
...! 👺

Οποτε επαναληψη, με shorter version, μη χασουμε κι αυτη:

Ενοχλησα -οταν η ωρα ηταν ακομη 'καταλληλη'- γιατι πολλα μου καρα"βρωμουσαν" σε ολα ετουτα! Και η απαντηση:
να τις ξεχασει αμεσα γιατι, στην εν λογω περιπτωση, υπαρχουν (αρκετοι) λογοι για να το κανει! Με σημαντικοτερους:
🤓

* Η εντολη αναθεσης ακινητου -> που εχει…διορθωθει με στυλο (!) στον τιτλο
σε υποδειξης, δεν του δωθηκε όπως πρεπει να γινεται από την αρχη, αλλα μονο
στο τελος (κι οταν εγινε = στο κλεισιμο, παρουσιαστηκε ως ‘τυπικοτητα’..).

* Η εντολη αναθεσης ακινητου -> που εχει…διορθωθει με στυλο (!) στον τιτλο
της σε υποδειξης, διατηρουσε -στο αντιγραφο του σιγουρα- απαραλλαχτο: ολο
το δικο της κειμενο δηλαδη της…αναθεσης, καθιστώντας τη συγκεκριμενη ετσι
τελικως ανυποστατη.

* Του ανακοινωθηκε πως, για το ρευμα, θα περνει από τον…από κατω οροφο!!
Οσο για το ποσον (καθόσον το δωμα δεν εχει δικη του παροχη), θα καλειται να
πληρωνει αυθαιρετα. Το αν καπως – καπου, θα κανουν καποιο συμβολαιο (!?)
οπου θα φαινεται κατι τετοιο: ισως δινει νομικο παραδοξο ενδιαφερον, αλλα
να μην καθισει τελικα να το δει τι και αν θα του δωσουν εν ειδη συμβολαιου.

👻

Ο ειδικος καλως αποφανθηκε, το τι θα κανει βεβαιως, είναι δικη του αποφαση!
–νομιζω δυστυχως του εκανε εκεινο, αλλιως δεν θα πολυκαναμε τη συζητηση…

Αυτακια, νομιζω ειναι αρκετα, για το που παμε και τι γινεται..!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα των μεσιτικών... 
Βρίσκουμε ένα σπίτι τις προάλλες, καθώς είμαστε πάλι σε αναζήτηση, μέσω αγγελίας που είχε βάλει μεσίτης. Πάμε το βλέπουμε, 650€ η τιμή, οκ λέμε μας κάνει, οπότε λέει ο μεσίτης να δώσουμε μια προκαταβολή να το κλείσουμε για να σταματήσει να το δείχνει και να κάνουμε την επόμενη το συμβόλαιο. Δίνουμε προκαταβολή με αποδείξεις όλα κανονικά και συναντιόμαστε την επόμενη... Και συμβαίνει το εξής φοβερό. Εμφανίζεται ένας τύπος δικηγόρος και λέει, παιδιά το ενοίκιο είναι 650 αλλά πρέπει να δίνεται άλλα 100 μετρητά  γιατί είναι διαχειριστικά έξοδα για το διαμέρισμα επειδή ο ιδιοκτήτης έχει αφήσει τη διαχείρηση του στο γραφείο μας. Επίσης αυτά τα 100€ θα τα δίνετε μια φορά προκαταβολικά για όλο το χρόνο και επειδή έχει γίνει πρόσφατα ανακαίνιση θα χρειαστεί να δώσετε 2 εγγυήσεις... Δηλαδή μας είπε ότι ήθελε 1200€ το νταβαντζιλίκι για τα "έξοδα" του γραφείου (που θα ήταν κάθε χρόνο) + 650 ένα ένοικιο να τρέχει 2x650€ εγγύηση + 650€ ο  μεσίτης...συνολο  3800€. ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΧΤΑΚΌΣΙΑ ΕΥΡΩ μόνο για να το κλείσουμε, χωρίς έξοδα μετακόμισης, μεταφορές ρευμα,τηλεφωνα κτλ.
 Φυσικά 'όπως φάνηκε αργότερα ο μεσίτης ήξερε για όλα αυτά τα "ψιλά γράμματα" αλλά θεώρησε καλύτερα να μην το πει γιατί όπως είπε, το σπίτι ήταν φοβερή ευκαιρία και στα 750 και δεν ήθελε να το χάσουμε... 
Εννοείται πήραμε πίσω την προκαταβολή και φύγαμε σχεδόν χωρίς να εκνευριστούμε γιατί μας φάνηκε αστείο. 

Στον ελεύθερο μου χρόνο από εδώ και πέρα, θα παίρνω το συγκεκριμένο μεσιτικό και θα κλείνω ραντεβού για ενοικιάσεις/αγορές, αλλά κάτι θα μου τυχαίνει τελευταία στιγμή.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G.bar είπε

Στα των μεσιτικών...

Στον ελεύθερο μου χρόνο από εδώ και πέρα, θα παίρνω το συγκεκριμένο μεσιτικό και θα κλείνω ραντεβού για ενοικιάσεις/αγορές, αλλά κάτι θα μου τυχαίνει τελευταία στιγμή.

 

Σωστο & αυτο μεν -και προφανως το εχουν σκεφτει κι αλλοι!- αλλα ειλικρινα, δεν ξερω κατα ποσο εχει <<νοημα>>..?!
🥳
Δηλαδη με το να παρεις μια μικρη προσωπικη 'ικανοποιηση', η στρεβλη εκτρωματικη κατασταση (πως) θα αλλαξει..?
😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...