Προς το περιεχόμενο

μερικές φορές παγώνει στο shutdown (windows 10)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και πάλι. επανέρχομαι γιατι μετά απο αρκετό διάστημα, παρατήρησα οτι τα κολλήματα αυτά γίνονται όταν δουλεύω αρκετές ώρες τον υπολογιστή και βαριά προγράμματα όπως autocad κτλ. φυσικά πριν κάνω τερματισμό κλείνω κάθε εφαρμογή απο το Χ που έχει πάνω δεξιά ή απο την γραμμή εργασιών με δεξί κλικ. Εχετε κάποια ιδές τι μπορεί να φταίει και πως θα βρω μια λύση έστω προσωρινή για να μην κολλάει? Αναγκάζομαι να τον κάνω hard restart απο το κουμπί και φοβάμαι μην μου μείνει στο χέρι. Είμαι σε περίοδο με πάρα πολύ δουλειά μαζεμένη και πίεση, οπότε δεν έχω χρόνο να ψάξω hardware κτλ ούτε να μου πάθει καμιά βλάβη. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα και πάλι. επανέρχομαι γιατι μετά απο αρκετό διάστημα, παρατήρησα οτι τα κολλήματα αυτά γίνονται όταν δουλεύω αρκετές ώρες τον υπολογιστή και βαριά προγράμματα όπως autocad κτλ. φυσικά πριν κάνω τερματισμό κλείνω κάθε εφαρμογή απο το Χ που έχει πάνω δεξιά ή απο την γραμμή εργασιών με δεξί κλικ. Εχετε κάποια ιδές τι μπορεί να φταίει και πως θα βρω μια λύση έστω προσωρινή για να μην κολλάει? Αναγκάζομαι να τον κάνω hard restart απο το κουμπί και φοβάμαι μην μου μείνει στο χέρι. Είμαι σε περίοδο με πάρα πολύ δουλειά μαζεμένη και πίεση, οπότε δεν έχω χρόνο να ψάξω hardware κτλ ούτε να μου πάθει καμιά βλάβη. Ευχαριστώ και πάλι!

Αν στο κάνει μετά από δουλειά τότε μπορεί να είναι θερμοκρασίες. Δεν έχεις κάνει ακόμα έλεγχο, κατέβασε το openhardware monitor ή το hwinfo και αφού τρέξεις το πρόγραμμα άστο ανοιχτό και ξεκίνα την δουλειά. Έλεγχε περιοδικά την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Aris_ είπε

καλησπέρα. τι ακριβώς κάνει αυτό, είναι σίγουρο οτι έχει να κάνει με το πρόβλημα που εμφανίζει το πισι μου και επίσης υπάρχει περίπτωση να προκύψει κάποιο θέμα τρέχοντας αυτές τις εντολές? την  sfc /scannow την έχω τρέξει αλλα και μετά συνέχιζε το πρόβλημα. την 1η φορά βρήκε προβλήματα που δεν μπορούσε να τα διορθώσει και την 2η τα διόρθωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. τι ακριβώς κάνει αυτό, είναι σίγουρο οτι έχει να κάνει με το πρόβλημα που εμφανίζει το πισι μου και επίσης υπάρχει περίπτωση να προκύψει κάποιο θέμα τρέχοντας αυτές τις εντολές? την  sfc /scannow την έχω τρέξει αλλα και μετά συνέχιζε το πρόβλημα. την 1η φορά βρήκε προβλήματα που δεν μπορούσε να τα διορθώσει και την 2η τα διόρθωσε.

τσεκάρει διορθώνει  βασικά corupted αρχεία 

πηγαινε στο system settings ,startup and recovery,  check write an event και small memory dump,  οταν στο ξανακάνει στειλε το memory dump να το δουμε και check το event log

στο task manager στα processes (τσεκάρετέ όλα σιγα σιγα )όταν κλίνεις το pc αφού κλίσεις ολες τις εφαρμογές δες αν εχει error και βγάλε ένα screenshot 

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή  έχω Ελληνικά windows μπορείς να μου πείς ποια είναι? αυτο ειναι επιλεγμένο με σκούρο μπλε που δείχνω στην εικόνα (ατόματη αποτύπωση μνήμης). πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο? και τι στέλνω μετά να δείτε? 

στο task manager στα processes (τσεκάρετέ όλα σιγα σιγα )όταν κλίνεις το pc αφού κλίσεις ολες τις εφαρμογές δες αν εχει error και βγάλε ένα screenshot <-- αυτό δεν το κατάλαβα

ευχαριστω

ασ.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα. επειδή το πρόβλημα συνεχίζει μερικές φορές στο κλείσιμο του υπολογιστή, δηλαδή να παγώνει η οθόνη και να χρειάζεται hard reset, δοκιμάζω διάφορα που διαβάζω στο google για τις ρυθμίσεις ενέργειας. Εβαλα και τα windows  10 μέσα απο τα settings να κάνουν έλεγχο για προβλήματα στην ενέργεια και μου άλλαξαν την κατασταση ελαχίστων επιδόσεων του επεξεργαστή απο 90% που ήταν στο AMD Ryzen balanced σχέδιο ενέργειας στον πίνακα ελέγχου σε 5%. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό θέμα, ή να το ξαναγυρίσω σε 90% μήπως το 5% δημιουργεί θέματα άλλα. Ο υπολογιστής είναι για δουλειά γραφείου (autocad, office κτλ), όχ ι games. συνημμένο. ευχαριστώ!

amd-ryzen-balanced.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έβαλα στο 5% και πρίν λίγο άνοιξα τον υπολογιστή και έφυγα να κάνω κάποια δουλειά και μετά απο 15 λεπτά που ήρθα και έκατσα, ενώ έδειχνε κανονικά την επιφάνεια εργασίας, ότι και να πάταγα στην επιφάνεια εργασίας δεν έκανε τίποτα, είτε κάποια αρχεία, προγράμματα που έχω στην επιφάνεια εργασίας ακόμα και το "υπολογιστής μου" δεν γινόταν τίποτα. Ενώ το ποντίκι δούλευε. Το έκανα hard reset και τώρα είναι κανονικά. απο 5% την πήγα σε 50% την κατάσταση ελαχίστων επιδόσεων του επεξεργαστή, μήπως σκέφτηκα μπήκε σε κάποια κατάσταση parking ο επεξεργαστής (κάπου διάβασα αυτόν τον όρο) λόγω 5% minimum. Δεν ξέρω αν σκέφτεστε τίποτα άλλο. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τις τελευταίες 10 ημέρες, κάνω τερματισμό απο το κουμπί. Εχω κάνει την ρύθμιση στα κουμπί τροφοδοσίας στον πίνακα ελέγχου στα windows 10, μόλις πατώ μια φορά γρήγορα το κουμπί της θήκης του υπολογιστή να κάνει κανονικό τερματισμό (προσοχή, δεν εννοώ το συνεχόμενο πάτημα του κουμπιού μέχρι να κλείσει δηλαδή το hard shutdown). Ως τώρα κατα την διαδικασία όλων των τερματισμών καμια βδομάδα τώρα, δεν είχα πάγωμα bsod όπως είχα ορισμένες φορές με τον τερματισμό απο το έναρξη > παροχή ενέργειας τερματισμός. Δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η τύχη ή είναι τυχαίο πάντως προσωρινά φαίνεται να βρήμα κάποια ας το πούμε λύση. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η διαφορά αν κάνεις τερματισμό απο το κουμπί του case ή μέσα απο το έναρξη. Οι ίδιες ρουτίνες δεν εκτελούνται στον τερματισμό. τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά (απ' όσο γνωρίζω δηλαδή) στις δύο λειτουργίες για τον τερματισμό. Η μόνη "ας πούμε" διαφορά είναι ότι από το κουμπί παίρνει την εντολή απευθείας από την μητρική ενώ από την έναρξη την παίρνει από το λειτουργικό. Από εκεί και πέρα, με το που θα πάρει δηλαδή την εντολή, η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια και ότι προβλήματα θα μπορούσαν να παρουσιαστούν στο σοφτογουερικό τερματισμό θα εμφανιστούν και στον χαρντγουερικό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εξελίξεις στο θέμα: Ενημερωτικά πριν περίπου 10 ημέρες άνοιξα το PC για καθαρισμό και πρόσθεσα και ένα ακόμα ίδιο stick ram 8gb 2400mhz στην 2η σλοτ. Από τότε το PC δεν έχει ξανακολλησει ούτε κατά την λειτουργία ούτε στον τερματισμό. Θα το παρακολουθώ και θα σας ξανά ενημερώσω αν έχει θέμα. Ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είχα πει στην αρχή να κάνεις ένα memtest αλλά δεν απάντησες (ή δεν βρίσκω την απάντηση 🧐 ).

Αν δεν το έκανες, βγάλε την νέα μνήμη και κάνε ένα τεστ στην παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...