Προς το περιεχόμενο

Χωρίς φορτιστή στο κουτί πιθανόν και το Galaxy S21/S30, όπως το iPhone 12


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όλοι οι νέοι της γενιάς σας κάπου εκεί είναι ... μην περηφανεύεσαι.. από 190 και πάνω να αρχίσεις να το διατυμπανίζεις. Δεν αρκεί το IQ καλέ μου. Θέλει εμπειρία, ανοικτό μυαλό, εφευρετικότητα, και πάνω από όλα ταπεινότητα. Και φαντάζομαι ότι ξέρεις περί λανθάνουσας προβολής. Αν όχι και θέλεις να το ψάξεις είναι τα προηγούμενα που σου έγραψα + το πόσο παρατηρητικός και επίμονος είσαι σε ένα αντικείμενο είτε πρακτικό είτε φανταστικό.

Δεν θα κάτσω εγώ να σου εξηγήσω τους λόγους. Σκέψου λίγο ποιο ταπεινά και μπορεί να είσαι τυχερός να πεις από μέσα σου "ίσως να έχω και άδικο".

Όσο για το mi9t σου δεν θα μυρίσω τα νύχια μου τι κινητό έχεις. Γράφοντας και υπερασπίζοντας την κίνηση της σαμυ και της απλ λογικά να πάει το μυαλό μου ότι είσαι αιφονάκιας...

Και πολύ δύσκολο να κάνει λάθος το google Με το gboard...

χμμμμ.

Πριν μας παραδώσεις μαθήματα ταπεινότητας και λανθάνουσας προβολής, μήπως είναι καλύτερα να κοιτάς λίγο τον εαυτό σου? Παραθέτω τι έγραψες προηγουμένως:

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Βασικά Apple και Samsung έχουν συμφωνήσει μαζί για το κοινωνικό πείραμα "Ανεύρεση ηλιθίων σε όλο τον πλανήτη".

Και δυστυχώς είναι πολλοί.

 

Βγάζεις γενικά πολύ ρηχά συμπεράσματα... Όποιος υποστηρίζει την κίνηση λογικά είναι "αιφονάκιας" (και πιθανών ηλίθιος), ειρωνίες για την ηλικία χωρίς καν να ξέρεις τον συνομηλιτή σου... και το παίζεις και δύσπιστος τρομάρα σου και για το gboard (που αναφορικά κι εγώ έχω βρεθεί σε ένα σωρό περιπτώσεις με τραγελαφικά auto-correct).

Χμμμμμ.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Εγώ τις δίνω οπότε κάποιοι δεν αγοράζουν καινούργιες συσκευές.Και βέβαια μολύνεις το περιβάλλον

Πάμε πάλι...

1. Μολύνεις το περιβάλλον όταν αγοράζεις ηλεκτρονικές συσκευές και τις αντικαθιστάς νωρίτερα από τον χρόνο ζωής τους. Μπορεί στο δικό σου το μυαλό να πιστεύεις ότι έτσι κάποιος άλλος δεν αγοράζει νέα συσκευή αλλά σκέψου ότι εσύ αγοράζεις σίγουρα μια νέα συσκευή (χωρίς να την χρειάζεσαι μιας και η συσκευή που πούλησες ήταν παραγωγική ακόμη) και ο νέος κάτοχος είναι μαθηματικά σίγουρο ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ακόμα μία νέα συσκευή, γιατί αυτή η μεταχειρισμένη που αγόρασε έχει χάσει τον μισό χρόνο παραγωγικής ζωής της…

Έτσι παράγονται εκατομμύρια νέες συσκευές για να καλύψουν την καταναλωτική μανία για «νέα συσκευή»… Όλο αυτό έχει τρομερές επιπτώσεις σε πρώτη ύλη, κατανάλωση ενέργειας, διαχείριση ηλεκτρονικών αποβλήτων κλπ κλπ…

2. Μολύνεις το περιβάλλον όταν πετάς ηλεκτρονικές συσκευές στα σκουπίδια και δεν τις ανακυκλώνεις….

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα whatever στα @@ για apple και samsung powerbricks κλπ.Δεν πα να πουλαν και το κινητο σε parts να το συναρμολλογεις παλι στεναχωρια μου,σχολιασα με χαβαλε οπως σε αλλο αρθρο περι της προσθηκης 2000 καμερων σε καθε κινητο γιατι.γιατι πρεπει να βγει καινουργιο μοντελο.Απο 'κει κ περα ειμαι ανθρωπος που θα δοκιμασω συσκευες και θα αραξω με μια που θα μου κανει τη δουλεια μου τα επομενα 3-5 χρονια π.χ. 2 χρονια τωρα χρησιμοποιω το oneplus 6t και δεν σκοπευω να το αλλαξω απλα μου φανηκε τερμα χαζο να αφαιρουν φορτιστες κλπ με προσχημα το περιβαλλον και αλλα τετοια οικολογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Μου φαίνεται και στην χαβάη ο supercharger έχει τσιπάκι μέσα... δεν είμαι σίγουρος... λογικά όλοι οι qc3.0/4.0 και γενικά πολλών αμπερ φορτιστές πρέπει να έχουνε τσιπάκια που επικοινωνούν με τις συσκευές...

Για να γίνει quick/super/fast charge και γενικά "όπως θέλει η κάθε εταιρία" να ονομάσει την ταχεία φόρτιση υπάρχουν 2 στάδια. Πρώτα γίνεται ένα handshake κατά την σύνδεση μεταξύ φορτιστή και τηλεφώνου για να αναγνωριστεί τo chip και πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει το power. Εγκαθίσταται η σύνδεση και ξεκινάει η φόρτιση. Ισχύει ακόμα και σε USB 2 και USB 3. Και αυτές ταχυφορτίσεις θεωρουνται απλά δεν ανεβάζουν τρελό power. Στα μεν USB-PD (Pixel, Apple, Motorola, Mediatek) και στο Quickcharge της Qualcomm το Power ανεβαίνει από άνοδο Voltage και το τηλέφωνο όντως ζεσταίνεται. Στο WARP/VooC(Oppo, 1+) και SuperCharge της Huawei το power ανεβαίνει από την αυξηση του ρεύματος και για αυτό το τηλέφωνο δεν θερμαίνεται αρκετά.

Σαν τεχνολογίες ... την πρωτία στο πότε προδιαγράφηκαν την έχει το USB-PD που χρησιμοποιούν οι Google, Apple, Motorola, Mediatek μιας και αποτελεί μέρος του usb standard και υπάρχει από το 2012. Τη πρωτιά στο πότε υλοποιήθηκε όντως σε κινητό fast charge την έχει η Qualcomm με το quick charge και την πρωτιά στο ποιος το κάνει γρηγορότερα και πιο αποτελεσματικά εδώ και χρόνια την έχει η 1+ με την Oppo :)

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πριν μας παραδώσεις μαθήματα ταπεινότητας και λανθάνουσας προβολής, μήπως είναι καλύτερα να κοιτάς λίγο τον εαυτό σου? Παραθέτω τι έγραψες προηγουμένως:

Βγάζεις γενικά πολύ ρηχά συμπεράσματα... Όποιος υποστηρίζει την κίνηση λογικά είναι "αιφονάκιας" (και πιθανών ηλίθιος), ειρωνίες για την ηλικία χωρίς καν να ξέρεις τον συνομηλιτή σου... και το παίζεις και δύσπιστος τρομάρα σου και για το gboard (που αναφορικά κι εγώ έχω βρεθεί σε ένα σωρό περιπτώσεις με τραγελαφικά auto-correct).

Χμμμμμ.

Ορθολογικά να το δούμε, δεν έχει καν επιχειρήματα για το γιατί είναι κάποιος ηλίθιος, σε κάθε περίπτωση, με το να αγοράσει κινητό χωρίς φορτιστή. Ίσα ίσα, θα έλεγα οτι ηλίθιος είναι κάποιος που ΔΕΝ θα αγοράσει μια συσκευή επειδή....δεν έχει φορτιστή. Γιατί το μοναδικό αρνητικό είνια το οτι αν δεν έχει φορτιστή ίσως σου στοιχίσει παραπάνω να τον αγοράσεις χώρια. Το πρόβλημα είναι οτι δεν γίνεται να γνωρίζουμε έτσι και αλλιώς πόσο θα κόστιζε το κινητό με τον φορτιστή, άρα και αυτό το επιχείρημα στον κάδο απορριμάτων καταλήγει με συνοπτικές διαδικάσιες.

Γιαυτό άλλωστε και ο φίλος εξαφανίστηκε αντι να δικαιολογήσει την θέση του. Γιατί η θέση του είναι αδικαιολόγητη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ορθολογικά να το δούμε, δεν έχει καν επιχειρήματα για το γιατί είναι κάποιος ηλίθιος, σε κάθε περίπτωση, με το να αγοράσει κινητό χωρίς φορτιστή. Ίσα ίσα, θα έλεγα οτι ηλίθιος είναι κάποιος που ΔΕΝ θα αγοράσει μια συσκευή επειδή....δεν έχει φορτιστή. Γιατί το μοναδικό αρνητικό είνια το οτι αν δεν έχει φορτιστή ίσως σου στοιχίσει παραπάνω να τον αγοράσεις χώρια. Το πρόβλημα είναι οτι δεν γίνεται να γνωρίζουμε έτσι και αλλιώς πόσο θα κόστιζε το κινητό με τον φορτιστή, άρα και αυτό το επιχείρημα στον κάδο απορριμάτων καταλήγει με συνοπτικές διαδικάσιες.

Γιαυτό άλλωστε και ο φίλος εξαφανίστηκε αντι να δικαιολογήσει την θέση του. Γιατί η θέση του είναι αδικαιολόγητη. 

Εγώ όπως είπα και στο θέμα του iPhone 12, θεωρώ υπερβολική την αντίδραση μερικών που φέρνουν την απόλυτη καταστροφή και απαξίωση. Ο φορτιστής είναι απολύτως απαραίτητος για να λειτουργήσει η συσκευή. Πολύ ωραία. Είναι δύσκολο να βρεθεί? Όχι. Τον αγοράζεις επί τόπου μαζί με τη συσκευή. 

Έχουμε κάνει τον φορτιστή κοινωνικό πρόβλημα. 

Το θέμα της τιμής δεν το βάζω μέσα γιατί πολύ απλά ο φορτιστής δεν έμπαινε ποτέ "δώρο" στο κουτί. Επίσης το γεγονός ότι θα είναι συμβατός και με ένα σωρό άλλες συσκευές κάνει την αγορά του χρήσιμη γενικά.

Για "ανοικτό μυαλό" μιλάει ο άλλος στο μάθημα που μας παραδίδει, αλλά εγώ τον βλέπω πολύ κλειστό (και σίγουρα όχι ταπεινό) σε αυτό το θέμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gthe είπε

Για να γίνει quick/super/fast charge και γενικά "όπως θέλει η κάθε εταιρία" να ονομάσει την ταχεία φόρτιση υπάρχουν 2 στάδια. Πρώτα γίνεται ένα handshake κατά την σύνδεση μεταξύ φορτιστή και τηλεφώνου για να αναγνωριστεί τo chip και πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει το power. Εγκαθίσταται η σύνδεση και ξεκινάει η φόρτιση. Ισχύει ακόμα και σε USB 2 και USB 3. Και αυτές ταχυφορτίσεις θεωρουνται απλά δεν ανεβάζουν τρελό power. Στα μεν USB-PD (Pixel, Apple, Motorola, Mediatek) και στο Quickcharge της Qualcomm το Power ανεβαίνει από άνοδο Voltage και το τηλέφωνο όντως ζεσταίνεται. Στο WARP/VooC(Oppo, 1+) και SuperCharge της Huawei το power ανεβαίνει από την αυξηση του ρεύματος και για αυτό το τηλέφωνο δεν θερμαίνεται αρκετά.

Σαν τεχνολογίες ... την πρωτία στο πότε προδιαγράφηκαν την έχει το USB-PD που χρησιμοποιούν οι Google, Apple, Motorola, Mediatek μιας και αποτελεί μέρος του usb standard και υπάρχει από το 2012. Τη πρωτιά στο πότε υλοποιήθηκε όντως σε κινητό fast charge την έχει η Qualcomm με το quick charge και την πρωτιά στο ποιος το κάνει γρηγορότερα και πιο αποτελεσματικά εδώ και χρόνια την έχει η 1+ με την Oppo :)

Εννοείς την ένταση τα αμπερ... Πάντως δεν είναι 5 βολτ της χαβάη. 10 είναι όταν δίνει την φουλ φόρτιση των 40 βατ...Και έχω την εντύπωση ότι με το ΑΙ που έχει "καταλαβαίνει" πότε θα δώσει τα 40 βατ για να φορτίσει γρήγορα..."καταλαβαίνει" από τις συνήθειες του χρήστη πότε το φορτίζει, ποιες ώρες και ανάλογα πόση ενέργεια έχει απομείνει στην μπαταρία και άλλες παραμέτρους και "σκαμπανευάζει" από 5 έως 10 βολτ καθώς και την ένταση δεν ξέρω πόσο.. από μισό έως 5? Κάτι τέτοιο... Το ίδιο είναι φαντάζομαι και με τις άλλες εταιρίες/τεχνολογίες. Πάνω κάτω η ίδια λογική. Αλλάζουν μόνο τα νούμερα.

37 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ όπως είπα και στο θέμα του iPhone 12, θεωρώ υπερβολική την αντίδραση μερικών που φέρνουν την απόλυτη καταστροφή και απαξίωση. Ο φορτιστής είναι απολύτως απαραίτητος για να λειτουργήσει η συσκευή. Πολύ ωραία. Είναι δύσκολο να βρεθεί? Όχι. Τον αγοράζεις επί τόπου μαζί με τη συσκευή. 

Έχουμε κάνει τον φορτιστή κοινωνικό πρόβλημα. 

Το θέμα της τιμής δεν το βάζω μέσα γιατί πολύ απλά ο φορτιστής δεν έμπαινε ποτέ "δώρο" στο κουτί. Επίσης το γεγονός ότι θα είναι συμβατός και με ένα σωρό άλλες συσκευές κάνει την αγορά του χρήσιμη γενικά.

Για "ανοικτό μυαλό" μιλάει ο άλλος στο μάθημα που μας παραδίδει, αλλά εγώ τον βλέπω πολύ κλειστό (και σίγουρα όχι ταπεινό) σε αυτό το θέμα... 

Το πρόβλημα και όλη η αντιπαράθεση που γίνεται και δεν είναι ο φορτιστής. Αυτό που ενοχλεί είναι η τακτική/στρατηγική που ακολουθεί η Apple και η Samsung. Δηλαδή πραγματικά πιστεύεται όλοι εσείς που τους υποστηρίζεται, ότι αν χρέωνε το κινητό 10-20 ευρώ παραπάνω θα το καταλάβαινε κανείς? ΤΟ θέμα είναι ότι δεν το κάνει και απλά αφαιρεί τον φορτιστή από μέσα.

Και έρχομαι και σου λέω. Είναι όλοι οι χρήστες σκληροπυρηνικοί όπως είμαστε εμείς? Όλοι οι χρήστες ενημερώνονται όπως εμείς? Δεν υπάρχουν δηλαδή άσχετοι χρήστες που απλά θα πάνε να αγοράσουν το κινητό και δεν θα έχει φορτιστή μέσα? Θα μου πεις ο πωλητής θα είναι ενημερωμένος. Και θα ενημερώσει τον αγοραστή ότι δεν έχει μέσα φορτιστή. Είναι αυτό γελοίο η δεν είναι? Είναι ένα στυλ επίδειξης η δεν είναι? Είναι ένα τρικ μάρκετινγκ και ψυχολογίας η όχι?

Και κάτι άλλο άσχετο με το θέμα. Το έχω απορία. Γιατί η κάθε αντιπαράθεση είτε πρόκειται για φόρουμ είτε ζωντανής συνομιλίας μεταξύ Ελλήνων να καταλήγει σε διαμάχη και σε προσβολές? Γιατί δημιουργούνται "πηγαδάκια" και υπάρχει κόντρα μεταξύ αυτών? Είναι κακό τόσο πολύ που λέει ο καθένας την γνώμη του είτε είναι λάθος είτε γελοία είτε σωστή είτε αν θέλεις επιθετική? Πόσο δύσκολο είναι να προσπεράσεις απλά και να μην δώσεις σημασία αν κάτι που λέει/γράφει ο άλλος δεν σε ενδιαφέρει και θεωρείς ότι είναι λάθος?

Δηλαδή άσχετα ηλικίας που κανείς δεν γνωρίζει τον άλλον εδώ μέσα εκτός σπανίων περιπτώσεων, που θα πρέπει να υπάρχει κάποιος σεβασμός, που κολλάει η ειρωνία και η δήλωση εξυπνάδας και βαθμό IQ στο συγκεκριμένο / όποιο και αν είναι θέμα?

Σοβαρευτείτε επιτέλους. Συζήτηση κάνουμε

:)

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Ορθολογικά να το δούμε, δεν έχει καν επιχειρήματα για το γιατί είναι κάποιος ηλίθιος, σε κάθε περίπτωση, με το να αγοράσει κινητό χωρίς φορτιστή. Ίσα ίσα, θα έλεγα οτι ηλίθιος είναι κάποιος που ΔΕΝ θα αγοράσει μια συσκευή επειδή....δεν έχει φορτιστή. Γιατί το μοναδικό αρνητικό είνια το οτι αν δεν έχει φορτιστή ίσως σου στοιχίσει παραπάνω να τον αγοράσεις χώρια. Το πρόβλημα είναι οτι δεν γίνεται να γνωρίζουμε έτσι και αλλιώς πόσο θα κόστιζε το κινητό με τον φορτιστή, άρα και αυτό το επιχείρημα στον κάδο απορριμάτων καταλήγει με συνοπτικές διαδικάσιες.

Γιαυτό άλλωστε και ο φίλος εξαφανίστηκε αντι να δικαιολογήσει την θέση του. Γιατί η θέση του είναι αδικαιολόγητη. 

Ναι άλλη δουλειά δεν έχω (και πάλι όμως με τρώει ο κώλος μου) να πατάω refresh στον browser Πότε θα απαντήσετε για να συνεχίσω την αντιπαράθεση..

Get a life boys...

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Πάμε πάλι...

1. Μολύνεις το περιβάλλον όταν αγοράζεις ηλεκτρονικές συσκευές και τις αντικαθιστάς νωρίτερα από τον χρόνο ζωής τους. Μπορεί στο δικό σου το μυαλό να πιστεύεις ότι έτσι κάποιος άλλος δεν αγοράζει νέα συσκευή αλλά σκέψου ότι εσύ αγοράζεις σίγουρα μια νέα συσκευή (χωρίς να την χρειάζεσαι μιας και η συσκευή που πούλησες ήταν παραγωγική ακόμη) και ο νέος κάτοχος είναι μαθηματικά σίγουρο ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ακόμα μία νέα συσκευή, γιατί αυτή η μεταχειρισμένη που αγόρασε έχει χάσει τον μισό χρόνο παραγωγικής ζωής της…

Έτσι παράγονται εκατομμύρια νέες συσκευές για να καλύψουν την καταναλωτική μανία για «νέα συσκευή»… Όλο αυτό έχει τρομερές επιπτώσεις σε πρώτη ύλη, κατανάλωση ενέργειας, διαχείριση ηλεκτρονικών αποβλήτων κλπ κλπ…

2. Μολύνεις το περιβάλλον όταν πετάς ηλεκτρονικές συσκευές στα σκουπίδια και δεν τις ανακυκλώνεις….

Δηλαδή αγόρασες το iphone 11 το 2020 Και μετά ένα χρόνο αγοράζεις το 12 και θεωρείς ότι πρέπει να πεταχτεί το κινητό στα σκουπίδιαμε τον φορτιστή του? (το 11 εννοώ)... Δεν νομίζω.. θα το πουλήσεις ως μεταχειρισμένο όπως κάνουν εκατομμύρια χρήστες (έτσι μας έχουν καταφέρει να κάνουμε με το αδυσώπητο χόμπι μας) και μαζί θα δώσεις και τα παρελκόμενα. Δεν υπάρχει λογική. Καταλάβετε το ρε παιδιά.

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πριν μας παραδώσεις μαθήματα ταπεινότητας και λανθάνουσας προβολής, μήπως είναι καλύτερα να κοιτάς λίγο τον εαυτό σου? Παραθέτω τι έγραψες προηγουμένως:

Βγάζεις γενικά πολύ ρηχά συμπεράσματα... Όποιος υποστηρίζει την κίνηση λογικά είναι "αιφονάκιας" (και πιθανών ηλίθιος), ειρωνίες για την ηλικία χωρίς καν να ξέρεις τον συνομηλιτή σου... και το παίζεις και δύσπιστος τρομάρα σου και για το gboard (που αναφορικά κι εγώ έχω βρεθεί σε ένα σωρό περιπτώσεις με τραγελαφικά auto-correct).

Χμμμμμ.

Δεν παραδίδω μαθήματα. Χαλάρωσε και εσύ επιτέλους. Συζήτηση κάνουμε.. μα τι είσαστε εσείς ωρέ...

Δεν είναι ΟΛΟΙ οι αιφονάκιδες ίδιοι φίλε μου. Κάποιοι βάζουν μυαλό και αλλάζουν πλατφόρμα. Αυτό με την ηλικία πάλι συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά διαβάζοντας σχόλια τόσα χρόνια μέσα στα φόρα αποκτάς μια εμπειρία και εξοικείωση και θεωρώ ότι πρόκειται για κάτω των 30 ετών ο φίλος με το IQ. Ας με διαψεύσει για να μην καυχιέμαι για την εμπειρία μου έστω, ώστε να αποκτήσω και άλλη. Μεγαλώνοντας μαθαίνεις κάθε μέρα κάθε ώρα κάθε λεπτό.

Και το Gboard αν έχεις καλό κινητό, το κρατάς σωστά δεν έχει πολύ βαβούρα γύρω και δεν είσαι δυσλεκτικός δεν κάνει σχεδόν ΠΟΤΕ λάθος... Γράφω κείμενα ολόκληρα με το χαβάη μου και για την δουλειά μου και σε σόσιαλ μίντια και ΠΟΤΕ δεν έχει κάνει λάθος. Φυσικά πρέπει να υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Όσο καλό και αν είναι το λογισμικό αν ο χρήστης δεν έχει εξοικειωθεί δεν κάνει θαύματα. Με το ΑΙ και όσο η τεχνολογία προχωρά θα αλλάξει και αυτό.

Τo χμμμ και τα περί ηλιθίων ήταν ειρωνικό.. με κολλήσατε το μικρόβιο :D Ζητώ συγνώμη αν προσβληθήκατε. Εγώ όσα και να μου πείτε δεν ξεσινερίζομαι και δεν παρεξηγώ. Όπως είπα.. συζήτηση κάνουμε.

 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Το πρόβλημα και όλη η αντιπαράθεση που γίνεται και δεν είναι ο φορτιστής. Αυτό που ενοχλεί είναι η τακτική/στρατηγική που ακολουθεί η Apple και η Samsung. Δηλαδή πραγματικά πιστεύεται όλοι εσείς που τους υποστηρίζεται, ότι αν χρέωνε το κινητό 10-20 ευρώ παραπάνω θα το καταλάβαινε κανείς? ΤΟ θέμα είναι ότι δεν το κάνει και απλά αφαιρεί τον φορτιστή από μέσα.

Και έρχομαι και σου λέω. Είναι όλοι οι χρήστες σκληροπυρηνικοί όπως είμαστε εμείς? Όλοι οι χρήστες ενημερώνονται όπως εμείς? Δεν υπάρχουν δηλαδή άσχετοι χρήστες που απλά θα πάνε να αγοράσουν το κινητό και δεν θα έχει φορτιστή μέσα? Θα μου πεις ο πωλητής θα είναι ενημερωμένος. Και θα ενημερώσει τον αγοραστή ότι δεν έχει μέσα φορτιστή. Είναι αυτό γελοίο η δεν είναι? Είναι ένα στυλ επίδειξης η δεν είναι? Είναι ένα τρικ μάρκετινγκ και ψυχολογίας η όχι?

Και κάτι άλλο άσχετο με το θέμα. Το έχω απορία. Γιατί η κάθε αντιπαράθεση είτε πρόκειται για φόρουμ είτε ζωντανής συνομιλίας μεταξύ Ελλήνων να καταλήγει σε διαμάχη και σε προσβολές? Γιατί δημιουργούνται "πηγαδάκια" και υπάρχει κόντρα μεταξύ αυτών? Είναι κακό τόσο πολύ που λέει ο καθένας την γνώμη του είτε είναι λάθος είτε γελοία είτε σωστή είτε αν θέλεις επιθετική? Πόσο δύσκολο είναι να προσπεράσεις απλά και να μην δώσεις σημασία αν κάτι που λέει/γράφει ο άλλος δεν σε ενδιαφέρει και θεωρείς ότι είναι λάθος?

Δηλαδή άσχετα ηλικίας που κανείς δεν γνωρίζει τον άλλον εδώ μέσα εκτός σπανίων περιπτώσεων, που θα πρέπει να υπάρχει κάποιος σεβασμός, που κολλάει η ειρωνία και η δήλωση εξυπνάδας και βαθμό IQ στο συγκεκριμένο / όποιο και αν είναι θέμα?

Σοβαρευτείτε επιτέλους. Συζήτηση κάνουμε

:)

Πρώτα απ'όλα όταν κάνεις λόγο για "ηλίθιους" δίνοντας μια πολύ γενική και αόριστη άποψη, νομίζω πρέπει να περιμένεις και τις ανάλογες αντιδράσεις. Έτσι δημιουργούνται αυτά τα πηγαδάκια. Με χαρακτηρισμούς και τσουβάλιασμα του τύπου "αν δεν κατακρίνετε κάτι, σημαίνει ότι το επικροτείτε". 

Στο θέμα τώρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ένας χρήστης να είναι ιδιαίτερα "σκληροπυρηνικός" για να αγοράσει έναν φορτιστή μαζί με τη συσκευή του. Όπως λες κι εσύ, το πιο πιθανό είναι να τον ενημερώσει και ο ίδιος ο πωλητής.

Αλλά έστω ότι κανείς δεν του είπε τίποτα, αγόρασε τη συσκευή, πήγε σπίτι του και βλέπει ότι δεν έχει φορτιστή. Και λοιπόν? Το θεωρείς ειλικρινά τόσο σοβαρό? Παιδιά αν ένας φορτιστής είναι ικανός να μας αλλάξει τη διάθεση, να μας χαλάσει την μέρα και να μας κάνει να αγανακτούμε τόσο πολύ, δεν μπορώ να φανταστώ πως πρέπει να αντιδράσουμε και για άλλα πολύ πιο σοβαρά καθημερινά προβλήματα... Συνειδητοποιήστε λίγο το μέγεθος της χαζομάρας για την οποία συζητάμε.

Αυτά δεν είναι σοβαρά προβλήματα για σοβαρούς ανθρώπους ;) κατά τη γνώμη μου και μου κάνει εντύπωση που τα δίνουμε τέτοια έκταση.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πρώτα απ'όλα όταν κάνεις λόγο για "ηλίθιους" δίνοντας μια πολύ γενική και αόριστη άποψη, νομίζω πρέπει να περιμένεις και τις ανάλογες αντιδράσεις. Έτσι δημιουργούνται αυτά τα πηγαδάκια. Με χαρακτηρισμούς και τσουβάλιασμα του τύπου "αν δεν κατακρίνετε κάτι, σημαίνει ότι το επικροτείτε". 

Στο θέμα τώρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ένας χρήστης να είναι ιδιαίτερα "σκληροπυρηνικός" για να αγοράσει έναν φορτιστή μαζί με τη συσκευή του. Όπως λες κι εσύ, το πιο πιθανό είναι να τον ενημερώσει και ο ίδιος ο πωλητής.

Αλλά έστω ότι κανείς δεν του είπε τίποτα, αγόρασε τη συσκευή, πήγε σπίτι του και βλέπει ότι δεν έχει φορτιστή. Και λοιπόν? Το θεωρείς ειλικρινά τόσο σοβαρό? Παιδιά αν ένας φορτιστής είναι ικανός να μας αλλάξει τη διάθεση, να μας χαλάσει την μέρα και να μας κάνει να προβληματιστούμε τόσο πολύ, δεν μπορώ να φανταστώ πως πρέπει να αντιδράσουμε και για άλλα πολύ πιο σοβαρά καθημερινά προβλήματα... Συνειδητοποιήστε λίγο το μέγεθος της χαζομάρας για την οποία συζητάμε.

Αυτά δεν είναι σοβαρά προβλήματα για σοβαρούς ανθρώπους ;) κατά τη γνώμη μου και μου κάνει εντύπωση που τα δίνουμε τέτοια έκταση.

Αφού δεν είναι σοβαρά προβλήματα και θεωρείς τον εαυτό σου σοβαρό αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζεις και απαντάς?

:D

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

Αφού δεν είναι σοβαρά προβλήματα και θεωρείς τον εαυτό σου σοβαρό αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζεις και απαντάς?

:D

;)

Γιατί θεωρώ σημαντική την επικοινωνία των ανθρώπων. Είναι ένας από τους λόγους που έχω γραφτεί σε forum και συμμετέχω σε θέματα ανταλλαγής απόψεων.

:rolleyes:

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πρώτα απ'όλα όταν κάνεις λόγο για "ηλίθιους" δίνοντας μια πολύ γενική και αόριστη άποψη, νομίζω πρέπει να περιμένεις και τις ανάλογες αντιδράσεις. Έτσι δημιουργούνται αυτά τα πηγαδάκια. Με χαρακτηρισμούς και τσουβάλιασμα του τύπου "αν δεν κατακρίνετε κάτι, σημαίνει ότι το επικροτείτε". 

Στο θέμα τώρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ένας χρήστης να είναι ιδιαίτερα "σκληροπυρηνικός" για να αγοράσει έναν φορτιστή μαζί με τη συσκευή του. Όπως λες κι εσύ, το πιο πιθανό είναι να τον ενημερώσει και ο ίδιος ο πωλητής.

Αλλά έστω ότι κανείς δεν του είπε τίποτα, αγόρασε τη συσκευή, πήγε σπίτι του και βλέπει ότι δεν έχει φορτιστή. Και λοιπόν? Το θεωρείς ειλικρινά τόσο σοβαρό? Παιδιά αν ένας φορτιστής είναι ικανός να μας αλλάξει τη διάθεση, να μας χαλάσει την μέρα και να μας κάνει να προβληματιστούμε τόσο πολύ, δεν μπορώ να φανταστώ πως πρέπει να αντιδράσουμε και για άλλα πολύ πιο σοβαρά καθημερινά προβλήματα... Συνειδητοποιήστε λίγο το μέγεθος της χαζομάρας για την οποία συζητάμε.

Αυτά δεν είναι σοβαρά προβλήματα για σοβαρούς ανθρώπους ;) κατά τη γνώμη μου και μου κάνει εντύπωση που τα δίνουμε τέτοια έκταση.

Nαι, το πρόβλημα του νομίζεις είναι ο "αδαής χρήστης" που θα παρασυρθεί. Έστω, να δεχτώ πως αυτό είναι το πρόβλημα του (first world problem). Τότε πως ακριβώς κολλάει το "όποιος αγοράσει κινητό χωρίς φορτιστή είναι ηλίθιος"? Απλά, δεν κολλάει. 

Είπαμε, 0δενικα επιχειρήματα. Απτό προηγούμενο θέμα περιμένω 1 λογό να μου πεί κάποιος που δεν θα αγοράσει κινητό χωρίς φορτιστή μέσα. Μετά από 60 σελίδες και 2 βδομάδες, ακόμα 1 λόγος για την ενόχληση δεν υπάρχει. Απλά ενοχλούνται, χωρίς λόγο. Τι να πώ, όντως οι καταναλώτες είναι ηλίθιοι.

Γράφουνε ποστ χωρίς νόημα και με μηδενική ουσία, και μόλις τους κάνει ευθεία ερώτηση για το ΠΟΙΟ διάολο είναι το πρόβλημα, είτε εξαφανιζόνται είτε μιλάνε περί ανέμων και υδάτων. Απάντηση δεν θα πάρουμε πότε. Όχι τίποτα, αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος, θα ήθελα να τον ακούσω ωστέ να αλλάξω και εγώ άποψη και να μην αγοράσω κινητό χωρίς φορτιστή. Αλλά θα πεθάνω απο γηρατειά και ακόμα απάντηση δεν θα πάρω... 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Γιατί θεωρώ σημαντική την επικοινωνία των ανθρώπων. Είναι ένας από τους λόγους που έχω γραφτεί σε forum και συμμετέχω σε θέματα ανταλλαγής απόψεων.

:rolleyes:

;)

Γιατί ρε φίλε τα λες αυτά.. σε είχα για πολύ ποιο έξυπνο..

Έχει 7 + εκατομμύρια μηνύματα το φόρουμ και χιλιάδες θέματα να ασχοληθείς. Το ότι κολλάς σε ένα θέμα και σε μια αντιπαράθεση (μαζί μου) τονίζοντας κιόλας ότι δεν είμαστε σοβαροί που ασχολούμαστε με ένα τόσο γελοίο αντικείμενο δείχνεις άλλα πράγματα και όχι για να συμμετέχεις σε ανταλλαγή απόψεων. 

 

χμμμ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Γράφουνε ποστ χωρίς νόημα και με μηδενική ουσία, και μόλις τους κάνει ευθεία ερώτηση για το ΠΟΙΟ διάολο είναι το πρόβλημα, είτε εξαφανιζόνται είτε μιλάνε περί ανέμων και υδάτων. Απάντηση δεν θα πάρουμε πότε. Όχι τίποτα, αν υπάρχει όντως σοβαρός λόγος, θα ήθελα να τον ακούσω ωστέ να αλλάξω και εγώ άποψη και να μην αγοράσω κινητό χωρίς φορτιστή. Αλλά θα πεθάνω απο γηρατειά και ακόμα απάντηση δεν θα πάρω... 

Θεωρούν ότι είναι μια "νοοτροπία" που πρέπει οπωσδήποτε να καταπολεμήσουν. Το θέμα δεν είναι πλέον πρακτικό αλλά ιδεολογικό. Μακάρι να είμασταν έτσι τόσο αντιδραστικοί και σε άλλα πιο σημαντικά προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...