Προς το περιεχόμενο

Νέο gaming PC


fyruxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 1.7-2k 

Χρήση υπολογιστή : esports, AAA+ games

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Το μέλλον.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?: Ναι, 144hz~240hz.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι αλλά κάρτα ήχου.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Θεσσαλονίκη.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?: Ότι είναι ρεαλιστικά εφικτό.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?: Στο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: -

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι. Καλύτερα να ξεκινήσεις από το μόνιτορ. 

Αυτό είναι μια λογική επιλογή για το διαθέσιμο budget που όρισες.

https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html

Με αυτή την επιλογή το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στην κάρτα γραφικών οπότε οι απαιτήσεις σου σε επεξεργαστή δε θα είναι μεγαλύτερες από 3600-3600x-10600k.

Gpu 2070super-2080super

 2x8gb 3600MHz 

Mvme-ssd 1tb πχ crucial p1 ή adata xpg8200 

Case της αρεσκείας σου

Τροφοδοτικό 600-650w για να είσαι άνετος πχ  Corsair tx650x 

 

 

Αν προτιμήσεις 1080p 240hz βάλε Intel 10700k

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο παικτης οπως παντα. Αν σε παιρνει να περιμενεις τις καινουργιες gpu αδερφε ακομα καλυτερα..τιποτα χειροτερο απο το να στηνεις pc και ενα μηνα μετα να βγαινει hardware που σε κανει να μετανιωνεις την επιλογη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

Πάμε πάλι. Καλύτερα να ξεκινήσεις από το μόνιτορ. 

Αυτό είναι μια λογική επιλογή για το διαθέσιμο budget που όρισες.

https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html

Με αυτή την επιλογή το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στην κάρτα γραφικών οπότε οι απαιτήσεις σου σε επεξεργαστή δε θα είναι μεγαλύτερες από 3600-3600x-10600k.

Gpu 2070super-2080super

 2x8gb 3600MHz 

Mvme-ssd 1tb πχ crucial p1 ή adata xpg8200 

Case της αρεσκείας σου

Τροφοδοτικό 600-650w για να είσαι άνετος πχ  Corsair tx650x 

Αν προτιμήσεις 1080p 240hz βάλε Intel 10700k

Το monitor είναι ένα θέμα, δεν θέλω 27", κάτι σε 24.5-25" θα μου ταίριαζε καλύτερα πιστεύω. Το GPU που προτείνεις πολύ λογικό. Όσο για CPU τείνω προς τον 3600 και όχι 3600x, διότι κάτι άκουσα ότι 40 ευρώ για 0.2 Ghz τα οποία τα παίρνεις με ένα overclock δεν αξίζουν.

 

27 λεπτά πριν, niko13 είπε

Σωστος ο παικτης οπως παντα. Αν σε παιρνει να περιμενεις τις καινουργιες gpu αδερφε ακομα καλυτερα..τιποτα χειροτερο απο το να στηνεις pc και ενα μηνα μετα να βγαινει hardware που σε κανει να μετανιωνεις την επιλογη σου

Καλή σκέψη αλλά το πραγματικό ερώτημα είναι πότε θα έρθουν αυτές και πόσα λευτά θα σώσω. Αν έιναι να περιμένω 1-2 μήνες για 50 ευρώ για παράδειγμα δεν είναι worth κατα την γνώμη μου.

Με προβληματίζει πολύ το monitor αυτή τη στιγμή και γενικά τα 700-800 ευρώ που μου μένουν. https://pcpartpicker.com/list/QgxqFG

Επεξ/σία από fyruxxx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fyruxxx είπε

Το monitor είναι ένα θέμα, δεν θέλω 27", κάτι σε 24.5-25" θα μου ταίριαζε καλύτερα πιστεύω. Το GPU που προτείνεις πολύ λογικό. Όσο για CPU τείνω προς τον 3600 και όχι 3600x, διότι κάτι άκουσα ότι 40 ευρώ για 0.2 Ghz τα οποία τα παίρνεις με ένα overclock δεν αξίζουν.

 

Καλή σκέψη αλλά το πραγματικό ερώτημα είναι πότε θα έρθουν αυτές και πόσα λευτά θα σώσω. Αν έιναι να περιμένω 1-2 μήνες για 50 ευρώ για παράδειγμα δεν είναι worth κατα την γνώμη μου.

Με προβληματίζει πολύ το monitor αυτή τη στιγμή και γενικά τα 700-800 ευρώ που μου μένουν. https://pcpartpicker.com/list/QgxqFG

Σε ένα κατάστημα που έχει τις χαμηλότερες τιμές πχ foxstore.gr ο 3600 τούτη τη στιγμή έχει 175 και ο 3600x 188. Σε αυτή την περίπτωση πας σε 3600x. 32gb δεν σου χρειάζονται χίλιες φορές πάρε στα ίδια λεφτα 16gb 3600 cas16 η και 15 έχουν μεγάλη διαφορά στο performance εκτός και αν πρόκειται να ασχοληθείς με stream παράλληλα με τo game. Ο adata 8200 είναι οικονομικότερος Ελλάδα και καλύτερος στο λέει κάτοχος 970 δεν είχε βγει τότε που τον πήρα. Η σειρά tx στα τροφοδοτικά είναι καλύτερη από την cx και η διαφορά είναι ένα εικοσαρικο περίπου δωσ'το αξίζει. Για x570 δε βλέπω λόγο να τα σκάσεις κοίτα b450 max η b550. Η αγορά θα γίνει από εξωτερικό; Αν ναι δες την b550 tomahawk max που θερίζει πιο ακριβές x570.

Το 27αρι που σου έβαλα έχει άλλη ανάλυση. Στους 80 πόντους αν κάθεσαι θα είναι απόλαυση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to monitor που προτεινε ο radio απλα τα σπαει...τυχαινει να το εχω και ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου..τωρα αν δεν σε βολευει το μεγεθος καταλαβαινω..επισης μιλαμε για 1440p η 1080 p μονιτορ?αν πας για 1080p 240 hz ,επειδη ετυχε να το δω απο κοντα ωραιο monitor ειναι το https://www.skroutz.gr/s/23529487/Asus-TUF-GAMING-VG259QM.html#specs

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε νομιζω ρε παιδες πως οι b550 δικαιολογουν το extra κοστος...τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα αν εχτιζα pc για μενα,θα κοιταγα b450 αφου εδωσαν και συμβατοτητα παρα τις αρχικες φημες.ειδικος εννοειται δεν ειμαι να κρινω vrm κτλ,οτι διαβαζω..καλα κανεις και χωνεσε οσες περισσοτερες αποψεις ακουσει το παλικαρι καλυτερα

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, niko13 είπε

to monitor που προτεινε ο radio απλα τα σπαει...τυχαινει να το εχω και ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου..τωρα αν δεν σε βολευει το μεγεθος καταλαβαινω..επισης μιλαμε για 1440p η 1080 p μονιτορ?αν πας για 1080p 240 hz ,επειδη ετυχε να το δω απο κοντα ωραιο monitor ειναι το https://www.skroutz.gr/s/23529487/Asus-TUF-GAMING-VG259QM.html#specs

Ναι, δεν θέλω 27" κυρίως γιατί το θέλω για esports πιο πολύ απ'ότι AAA games. Αυτό το monitor που linkαρες μου αρέσει παρα πολύ, ευχαριστώ, λογικά σε αυτό θα καταλήξω. 

Επεξ/σία από fyruxxx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...