Προς το περιεχόμενο

Η Thunderbolt 4 έρχεται και φέρνει την επανάσταση


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, panoulix said:

Τρέχω! Θα με κάνει κι εμένα fanboy αυτό το φροντιστήριο λες? :P 

Όχι αλλά θα σε μάθει πως δεν αρκεί να είσαι αντίθετος με κάτι... Πρέπει να μπορείς και να το υποστηρίξεις! :)

  • Like 17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Όχι αλλά σε μάθει πως δεν αρκεί να είσαι αντίθετος με κάτι... Πρέπει να μπορείς και να το υποστηρίξεις! :)

Το δέχομαι αυτό που λές και συμφωνώ. Θες να μου υποστηρίξεις όμως την άποψή σου και να μου δώσεις έστω κάποιες πληροφορίες που να δίνουν επίσημα την εναλλακτική και το chip υλοποίησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thunderbolt = τραβηγμενη ,ακριβη επεκταση του pci .   Εδω δεν εβαλε pci 4.0 η intel πατενταρισε το thunderbolt .... και το δινει λιγο -λιγο καθε χρονο . Βρηκε και την αλλη την apple και κανανε συντεχνια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο κοντά φέρνει ένα πραγματικό desktop-laptop hybrid το νέο πρότυπο αλλά αυτό θα ήθελα να δω περισσότερο από ότι άλλο. Μια πραγματική υλοποίηση, όχι "πατέντες" (πατέντες κάνω και μόνος μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Εγώ πάντως όταν βλέπω αυτό το ALL CAPS "MAC" σκέφτομαι την εταιρεία με τα καλλυντικά!

και εγώ το ίδιο αν και προτιμώ makeup revolution 🦄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Ισχύει, όπως ισχύει ότι το thunderbolt σαν standard δεν πάτησε ποτέ σε non-intel chipset. Για αυτό και αν διαβάζεις τα σχόλια του community μετά την ανακοίνωση των arm-based mac, η νο1 ανησυχία του κόσμου είναι τι θα γίνει με το thunderbold στα νέα mac. Προχθές έσπευσαν να διαβεβαιώσουν πρόωρα ότι θα υπάρχει και στα νέα mac με apple silicon υποστήριξη για thunderbold 4.

Πάντως σε amd chipset η gigabyte αν δεν κάνω λάθος δίνει συσκευή που μπαίνει σε PCI Express και λειτουργεί ως thunderbolt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Πάντως σε amd chipset η gigabyte αν δεν κάνω λάθος δίνει συσκευή που μπαίνει σε PCI Express και λειτουργεί ως thunderbolt.

Για να μην μπερδευω κόσμο σε αυτό που είπα, εγώ μίλησα για system on chip. Να μπει ο ελεγκτής απευθείας στη mainboard του laptop. Οι ελεγκτές thunderbolt και η τεχνολογία τους είναι της intel. Η Intel τους αδειοδοτεί κανονικά. Προφανώς δεν είχε κανένα λόγω να μην τους αδειοδοτήσει σε εταιρίες σαν την Gigabyte για φτιάξουν PCI-E controllers. Αυτές οι κάρτες δεν έχουν κανένα θέμα συμβατότητας, αφού κάθονται στο δίαυλο. To υπόλοιπο σύστημα "βλέπει" pcie transactions.

Για τους ryzen της AMD πριν κάτι μηνες τα βρήκανε AMD/Intel και γίνανε certify οι πρώτες motherboards.
Για αυτό όλοι φοβούνται ότι με την Apple μπορεί να πάρει καιρό να γίνει τώρα που θα πάει στους δικούς της ARM :) 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Το ξέρω αλλά όταν ακούω mac σκέφτομαι τα χάμπουργκερ και στο macbook το mac big

Και στο pronunciation κόβεσαι, γιατί προφέρεται χάμπε(ρ)γκε(ρ). 😁

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 3:27 ΜΜ, billdanos είπε

Πίσω στο φροντιστήριο για εντατικά! 😛 

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες το Thunderbolt 4 φαίνεται θα υποστηρίζεται κανονικά και σε MACs με ARM...

 

https://arstechnica.com/gadgets/2020/07/macs-with-apple-silicon-will-support-thunderbolt-apple-says/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 3:26 ΜΜ, panoulix είπε

Ε εντάξει, κάτι θα προσπαθήσει να βγάλει και για εσάς τους MAC Users η εταιρία με το μήλο... 

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το TB είναι ο βασικός δίαυλος επικοινωνίας των Mac εδώ και αρκετές γενιές. Την ίδια ώρα που οι περισσότεροι κατασκευαστές Windows μηχαημάτων, δε το επιλέγουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά το TB είναι ο βασικός δίαυλος επικοινωνίας των Mac εδώ και αρκετές γενιές. Την ίδια ώρα που οι περισσότεροι κατασκευαστές Windows μηχαημάτων, δε το επιλέγουν καν.

Δε στεναχωριέμαι. Αντιθέτως, όσα desktop or mobile workstations έχω από το 2013 και μετά, έχουν Thunderbolt και τα δε παλαιότερα είχαν Firewire 400 και 800 αντίστοιχα. Δε μου έλειψε ούτε λεπτό λοιπόν το Thunderbolt προσωπικά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...