Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Shadowsavvas είπε

Πονηρά το είδα από την αρχή που μου είπαν ότι τον έλεγχο θα τον κάνουν οι ίδιοι γιατί φίλος μου είχε πει ότι συνήθως τα στέλνουν στην AMD για έλεγχο. Ελπίζω να μη με κοροϊδεψαν θα κάνω κι άλλες ερωτήσεις όταν πάω να πάρω τον επεξεργαστή. Όσον αφορά το kernel 41, αυτό δείχνει ότι είναι σίγουρα πρόβλημα σε hardware; δηλαδή να μην πειραματιστώ άλλο με format,bios κλπ; γιατί έλεγα να τα πάρω όλα από την αρχή. Και αν δεν βαριέσαι Κώστα θα εκτιμούσα αν μου έλεγες  με τι σειρά να κάνω τα βήματα με τα δεδομένα που έχω τώρα. Θέλω κι εγώ να πειραματιστώ γιατί μαθαίνω περισσότερα έτσι αλλά έχω διαβάσει τόσα φόρουμ και έχει καεί το κεφάλι μου 😂

Αυτό που λες για τις μνήμες το σκέφτηκα κι εγώ. Ότι δεν γράφει συγκεκριμένα 3600. Αλλά μου είπαν ότι αφού φτάνει 4133 είναι δεδομένο ότι θα είναι συμβατή και με 3600. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο; 

πρακτικα οχι δεν ισχυει εκτος αν δεν ειδαν τα σωστα απο το επισημο site

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/Specification

DDR4 Memory

1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC)
For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
2667/2800/2933/3000/3066/3200/3466/3600/3733/3866/4000/4133 by A-XMP OC mode
For AMD Other CPU
2667/2800/2933/3000/3066/3200/3466 by A-XMP OC mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έμενα , άλλαξε τροφοδοτικό , βρες ενα οικονομικό/δανεικό μονο για testing ..  Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε μηχάνημα  με μονο κοινό παράγοντα την μάρκα του τροφοδοτικού αλλο μοντελο ομως ( Corsair  Cx650m ) τυχαίες επανεκκινησεις .. μπορεί να δούλευε μια μερα ολόκληρη χωρίς θέμα , μπορει να εκανε 10 επανεκκινησεις στην διάρκεια μιας άλλης . σε φουλ λοαντ το πρόβλημα ήταν ποιο έντονο .. τελικά οταν άρχισε να κάνει επανεκκινησεις στην διάρκεια του ποστ πριν μπει στα windows την ψιλιαστικα . 

 Η πλακα ειναι οτι πήγε για Rma και οταν γύρισε η αντικατασταση ( ολοκαινουργιο )  είχε ακριβως το ίδιο θέμα .. η τρίτη ηταν και η τυχερή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Αυτό που λες για τις μνήμες το σκέφτηκα κι εγώ. Ότι δεν γράφει συγκεκριμένα 3600. Αλλά μου είπαν ότι αφού φτάνει 4133 είναι δεδομένο ότι θα είναι συμβατή και με 3600. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο; 

Η μνήμη τρέχει σε ότι θες αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο multiplier. Το clock της μνήμης γίνεται generate από το BCLK επί έναν πολλαπλασιαστή. Πχ εγώ που τρέχω μνήμες στα 3733MHz είναι 100MHz x 37.33. Επειδή όμως έχω το BCLK στα 100.6825MHz οι μνήμες τρέχουν στα 100.6825 x 37.33 = 3758MHz

Εφ όσων λοιπόν υπάρχει το κατάλληλο multiplier, τρέχουν σε ότι ταχύτητα σου εμφανίζει.Τώρα το τι γράφει στο site απέχει τρομερά από το τι μπορεί να τρέξει κανονικά. Εδώ η Gaming Pro Carbon που έχω τρέχει Max μέχρι τα 3466MHz σύμφωνα με το site, αλλά το πραγματικό της όριο όπως ανακάλυψα είναι τα 4733MHz. 

3 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Για έμενα , άλλαξε τροφοδοτικό , βρες ενα οικονομικό/δανεικό μονο για testing ..  Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε μηχάνημα  με μονο κοινό παράγοντα την μάρκα του τροφοδοτικού αλλο μοντελο ομως ( Corsair  Cx650m ) τυχαίες επανεκκινησεις .. μπορεί να δούλευε μια μερα ολόκληρη χωρίς θέμα , μπορει να εκανε 10 επανεκκινησεις στην διάρκεια μιας άλλης . σε φουλ λοαντ το πρόβλημα ήταν ποιο έντονο .. τελικά οταν άρχισε να κάνει επανεκκινησεις στην διάρκεια του ποστ πριν μπει στα windows την ψιλιαστικα . 

 Η πλακα ειναι οτι πήγε για Rma και οταν γύρισε η αντικατασταση ( ολοκαινουργιο )  είχε ακριβως το ίδιο θέμα .. η τρίτη ηταν και η τυχερή.

Καλό είναι να διαβάζουμε όλο το thread. Αν δεις έχει αλλάξει τροφοδοτικό ΣΤΟ RMx 850. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν είναι ανάγκη να τα στείλουν στην AMD για έλεγχο, υπάρχει ο τεχνικός του μαγαζιού που απλώς τρέχει 5-6 stress test και βλέπει αν failάρει η όχι κάποιο από αυτά. Απλή διαδικασία που την κάνεις και μόνος σου (και αυτό σου προτείνουμε τόσην ώρα :P

Το kernel 41 σημαίνει ότι έχασε το ρεύμα για κάποιον λόγο. Συνήθως οφείλεται στο Hardware, μπορεί να οφείλεται στο software, όμως με αυτά που έχεις τρέξει το θεωρώ απίθανο. Υπάρχει ξεκάθαρα πρόβλημα μεταξύ CPU και RAM αφού σου πετάει threads το prime και το CB δουλεύει μόνο κάτω από συγκεκριμένες συχνότητες στην RAM. Συνεπώς, το πρώτο που θα κάνεις είναι να βάλεις την RAM στα 2133MHz και μην ασχοληθείς με κάτι άλλο. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα πάρουμε τελική απάντηση από το τι αποτέλεσμα θα βγάλει το τεστ αυτό.

Αν δουλέψει απρόσκοπτα, μάλλον ο IMC είναι μπανάνα. Αν δεν δουλέψει απρόσκοπτα, η μητρική γυρνάει από εκεί που ήρθε μιας και CPU είναι τεσταρισμένο κομπλέ. RAM αποκλείω να είναι, παρουσιάζει άλλα συμπτώματα αν κάτι δεν πάει καλά στο DIMM. 

Ευχαριστώ θα δοκιμάσω έτσι και θα ενημερώσω! 

11 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Για έμενα , άλλαξε τροφοδοτικό , βρες ενα οικονομικό/δανεικό μονο για testing ..  Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε μηχάνημα  με μονο κοινό παράγοντα την μάρκα του τροφοδοτικού αλλο μοντελο ομως ( Corsair  Cx650m ) τυχαίες επανεκκινησεις .. μπορεί να δούλευε μια μερα ολόκληρη χωρίς θέμα , μπορει να εκανε 10 επανεκκινησεις στην διάρκεια μιας άλλης . σε φουλ λοαντ το πρόβλημα ήταν ποιο έντονο .. τελικά οταν άρχισε να κάνει επανεκκινησεις στην διάρκεια του ποστ πριν μπει στα windows την ψιλιαστικα . 

 Η πλακα ειναι οτι πήγε για Rma και οταν γύρισε η αντικατασταση ( ολοκαινουργιο )  είχε ακριβως το ίδιο θέμα .. η τρίτη ηταν και η τυχερή.

Όντως το σκέφτηκα και αυτό.. Αλλά θεώρησα ότι για να μου το κάνε με 2 τροφοδοτικά κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι άλλο άσχετο; (Κώστα μη με βαρέσεις plz :D )

Το πισι πως το έχεις συνδέσει στο ρεύμα; έχεις κανενα πολύμπριζο, surge protector η κάτι τέτοιο "περίεργο" ; 

Σε άλλη πρίζα δοκίμασες; 

Επίσης υπερκουφό αν φταίει αυτό, βγάλε οτι usb περιφεριακό έχεις και βάλε mouse/keyb σε USB 2 ports.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agent_Orange είπε

Να πω και κάτι άλλο άσχετο; (Κώστα μη με βαρέσεις plz :D )

Το πισι πως το έχεις συνδέσει στο ρεύμα; έχεις κανενα πολύμπριζο, surge protector η κάτι τέτοιο "περίεργο" ; 

Σε άλλη πρίζα δοκίμασες; 

Επίσης υπερκουφό αν φταίει αυτό, βγάλε οτι usb περιφεριακό έχεις και βάλε mouse/keyb σε USB 2 ports.

Να σε βαρέσω γιατί; Είχα φάει 2 εβδομάδες να ψάχνω να βρω γιατί το PC ενός φίλου μου δεν δουλεύει στο σπίτι του και δουλεύει στο δικό μου (όλες οι άλλες συσκευές κανένα πρόβλημα) και τελικά ανακαλύψαμε πως... το πολύμπριζο είχε κρατήσει φορτίο;! Το οποίο δεν ξέρω ούτε πως έγινε, ούτε πως επηρέαζε τι και δεν ξέρω καν αν γίνεται κάτι τέτοιο. 

Απλώς όταν το βγάλαμε εντελώς από την πρίζα και σύνδεσαμε πάνω του ένα κινητό για να φορτίσει, στιγμιαία έβγαλε ότι φορτίζει και όταν ξαναβάλαμε το πολύπριζο στην πρίζα, το PC δούλευε κανονικά! 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ για μπανάνα imc το κόβω όλο το σκηνικό......η δοκιμή στα 2133 θα λύσει τις απορίες.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

το πολύμπριζο είχε κρατήσει φορτίο;

Φαντάζεσαι να έχει το ίδιο πολύμπριζο και ο φίλος εδώ; Τρελό, δεν είχα ιδέα οτι παίζει κάτι τέτοιο με τα πολύμπριζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

 

Καλό είναι να διαβάζουμε όλο το thread. Αν δεις έχει αλλάξει τροφοδοτικό ΣΤΟ RMx 850. 

Μιας και άλλαξα ΔΥΟ τροφοδοτικά , το ένα ολοκαινούργιο για αυτό το ανέφερα .

37 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Ευχαριστώ θα δοκιμάσω έτσι και θα ενημερώσω! 

Όντως το σκέφτηκα και αυτό.. Αλλά θεώρησα ότι για να μου το κάνε με 2 τροφοδοτικά κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα. 

Για δες άλλη μια όμως .. Πραγματικά μετά την συγκεκριμένη εμπειρία με τα συγκεκριμένα τροφοδοτικά , κρατάω μια πισινή που λένε .

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agent_Orange είπε

Να πω και κάτι άλλο άσχετο; (Κώστα μη με βαρέσεις plz :D )

Το πισι πως το έχεις συνδέσει στο ρεύμα; έχεις κανενα πολύμπριζο, surge protector η κάτι τέτοιο "περίεργο" ; 

Σε άλλη πρίζα δοκίμασες; 

Επίσης υπερκουφό αν φταίει αυτό, βγάλε οτι usb περιφεριακό έχεις και βάλε mouse/keyb σε USB 2 ports.

Έχω πολύπριζο και surge protector. Σκέφτηκα να αλλάξω πολυμπριζο αλλά δεν το έκανα θα το κοιτάξω κι αυτό! 

 

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Εγώ για μπανάνα imc το κόβω όλο το σκηνικό......η δοκιμή στα 2133 θα λύσει τις απορίες.

Από εκεί θα ξεκινήσω Μπάμπη και βλέπουμε. Έπρεπε να το είχα κάνει πρώτο πρώτο. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε! Ελπίζω να βγάλω άκρη σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Θυμάσαι μήπως αν στο έκανε μετά από update του warzone?

Είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβός, και ανακάλυψα ότι ήταν από το warzone.

Στην αρχή αυτό πίστευα γιατί και στο pubg δεν με πετούσε. Αργότερα μετά από ένα update του warzone για καμιά εβδομάδα έπαιζα χωρίς πρόβλημα και σκέφτηκα ότι μάλλον είναι αυτό. Μετά έλειψα λόγω δουλειάς για 20 μέρες και όταν γύρισα έγιναν καποια update των Windows συν ότι προσέθεσα αλλες 2 οχταρες ραμ ίδιο μοντέλο ίδια συχνότητα (ξέρω μπορεί να φταίει ότι δεν συνεργάζονται επειδή δεν ήταν 4αδα στο κουτί αλλά δοκίμασαεχρι και μια μια τις ραμ και πάλι έτρωγα επανεκκινησεις) και οι επανεκκινησεις ξανά εμφανίστηκαν στο warzone και στο pubg. Στο nba2k20 ας πούμε ποτέ δεν είχα επανεκκίνηση ούτε στο football manager που είναι ελαφριά παιχνίδια και ας είχα τις ραμ 4αδα στα 3600 με XMP. Οπότε το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στα βαριά παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Θυμάσαι μήπως αν στο έκανε μετά από update του warzone?

Είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβός, και ανακάλυψα ότι ήταν από το warzone.

Παίζει τέτοιο πράγμα; Δηλαδή εννοείς ότι μετά το update του warzone, είχε instabillity/random restarts ΟΛΟ το PC? 
Τι κάνουν εκεί στην Activision xD?!

10 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Στην αρχή αυτό πίστευα γιατί και στο pubg δεν με πετούσε. Αργότερα μετά από ένα update του warzone για καμιά εβδομάδα έπαιζα χωρίς πρόβλημα και σκέφτηκα ότι μάλλον είναι αυτό. Μετά έλειψα λόγω δουλειάς για 20 μέρες και όταν γύρισα έγιναν καποια update των Windows συν ότι προσέθεσα αλλες 2 οχταρες ραμ ίδιο μοντέλο ίδια συχνότητα (ξέρω μπορεί να φταίει ότι δεν συνεργάζονται επειδή δεν ήταν 4αδα στο κουτί αλλά δοκίμασαεχρι και μια μια τις ραμ και πάλι έτρωγα επανεκκινησεις) και οι επανεκκινησεις ξανά εμφανίστηκαν στο warzone και στο pubg. Στο nba2k20 ας πούμε ποτέ δεν είχα επανεκκίνηση ούτε στο football manager που είναι ελαφριά παιχνίδια και ας είχα τις ραμ 4αδα στα 3600 με XMP. Οπότε το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στα βαριά παιχνίδια. 

To PUBG να ξέρεις είναι για εμένα ένα από τα καλύτερα RAM stress test. Πέραν αυτού, σε ελαφριά παιχνίδια/εφαρμογές δεν θα φανεί το instabillity. Έτρεχα unstable RAM φαντάσου για 2-3 μέρες χωρίς θέμα (ξεχασμένο OC profile) με απλό browsing και κάτι παλιά παιχνίδια 10ετίας+  και με το που έτρεξα ένα stress test έφαγα ένα κάρο errors μέσα στο πρώτο λεπτό.

Επίσης να ξέρεις 4 RAM είναι πολύ ζόρι για τον IMC αλλά και η μητρική σου δεν ενδεικνύεται για τέτοια χρήση. Έτσι όπως είναι σεταρισμένα τα RAM slots έχεις 2 "καλά" και 2 "κακά" για να στο πω απλά. Τα 2 καλά σου είναι το 2ο και 4ο και τα κακά είναι το 1ο και 3ο αντίστοιχα. Εμένα η Carbon στο 1-3 δεν τρέχει πάνω απο 3600MHz με τον 3700Χ πχ, ενώ τα 2-4 πάνε μέχρι 4733. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παίζει τέτοιο πράγμα; Δηλαδή εννοείς ότι μετά το update του warzone, είχε instabillity/random restarts ΟΛΟ το PC? 
Τι κάνουν εκεί στην Activision xD?!

To PUBG να ξέρεις είναι για εμένα ένα από τα καλύτερα RAM stress test. Πέραν αυτού, σε ελαφριά παιχνίδια/εφαρμογές δεν θα φανεί το instabillity. Έτρεχα unstable RAM φαντάσου για 2-3 μέρες χωρίς θέμα (ξεχασμένο OC profile) με απλό browsing και κάτι παλιά παιχνίδια 10ετίας+  και με το που έτρεξα ένα stress test έφαγα ένα κάρο errors μέσα στο πρώτο λεπτό.

Επίσης να ξέρεις 4 RAM είναι πολύ ζόρι για τον IMC αλλά και η μητρική σου δεν ενδεικνύεται για τέτοια χρήση. Έτσι όπως είναι σεταρισμένα τα RAM slots έχεις 2 "καλά" και 2 "κακά" για να στο πω απλά. Τα 2 καλά σου είναι το 2ο και 4ο και τα κακά είναι το 1ο και 3ο αντίστοιχα. Εμένα η Carbon στο 1-3 δεν τρέχει πάνω απο 3600MHz με τον 3700Χ πχ, ενώ τα 2-4 πάνε μέχρι 4733. 

Βιάστηκα να τις πάρω το ξέρω. Καλύτερα να είχα πάρει 2 16αρες από την αρχή αφού ήθελα 32. Αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα είναι τόσο σύνθετο το θέμα. Βέβαια ας ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα και θα τις πουλούσα αύριο τις 2. Το σημαντικό είναι ότι το σύστημα κρασαρει και με 1 ραμ στα 3600 και μπερδεύει το πράγμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...