Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Bάλε μία το CPU σου σταθερά στα 3GHz με 1.1V και επανέλαβε τα τεστ με στοκ 2133 μνήμες και μετά σε XMP (μόνο 2 μνήμες πάνω). Μετά κράτα αν γίνεται τα settings και βάλε και τις καινούργιες και επανέλαβε τα τεστ.

Έκανα ακριβώς όπως είπες. Το καινούργιο ζευγάρι πέρασε το τεστ και στα 2133 και στα 3600. Το παλιό με την ελαττωματική ραμ δεν bootαρει καν. Ανάβει κόκκινο λαμπάκι cpu τώρα. Πιο πριν άναβε dram τώρα cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Έκανα ακριβώς όπως είπες. Το καινούργιο ζευγάρι πέρασε το τεστ και στα 2133 και στα 3600. Το παλιό με την ελαττωματική ραμ δεν bootαρει καν. Ανάβει κόκκινο λαμπάκι cpu τώρα. Πιο πριν άναβε dram τώρα cpu. 

Να ξέρεις μπορεί να παίζει κάποιο περίεργο θέμα με το CPU σου. Εφόσον πέρασε κανονικά στα 3GHz με 1.1V και στοκ το CPU δεν πέρναγε Cinebench, αυτό καταλαβαίνω εγώ. 
Αλλά από την άλλη δεν αποκλείεται να είναι και η μητρική που δημιουργεί το θέμα...
Δεν ξέρω τι να σου πω παραπάνω, πρέπει να βρεις δανεικό από φίλο CPU ή μητρική και να δοκιμάσεις με αυτά να δεις αν το θέμα συνεχίζει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Να ξέρεις μπορεί να παίζει κάποιο περίεργο θέμα με το CPU σου. Εφόσον πέρασε κανονικά στα 3GHz με 1.1V και στοκ το CPU δεν πέρναγε Cinebench, αυτό καταλαβαίνω εγώ. 
Αλλά από την άλλη δεν αποκλείεται να είναι και η μητρική που δημιουργεί το θέμα...
Δεν ξέρω τι να σου πω παραπάνω, πρέπει να βρεις δανεικό από φίλο CPU ή μητρική και να δοκιμάσεις με αυτά να δεις αν το θέμα 

Ευχαριστώ Κώστα θα το ψάξω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadowsavvas είπε

Ευχαριστώ Κώστα θα το ψάξω! 

Έμπλεξες γερά και εσύ.... Αν ήσουν Πάτρα κανονίζαμε και σήμερα αν ήταν να βρεθούμε να τσεκάρουμε τι και πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Έμπλεξες γερά και εσύ.... Αν ήσουν Πάτρα κανονίζαμε και σήμερα αν ήταν να βρεθούμε να τσεκάρουμε τι και πως. 

3 μήνες παλεύω να βγάλω άκρη.. Τώρα μόλις δοκίμασα με χμρ στα 3600 3ghz με στοκ ρεύμα vcore κ πέρασε cinebench 2 φορές. Σ ευχαριστώ πραγματικά Κώστα πάντως έχεις βοηθήσει πολύ! 

Επεξ/σία από Shadowsavvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

3 μήνες παλεύω να βγάλω άκρη.. Τώρα μόλις δοκίμασα με χμρ στα 3600 3ghz με στοκ ρεύμα vcore κ πέρασε cinebench 2 φορές. Σ ευχαριστώ πραγματικά Κώστα πάντως έχεις βοηθήσει πολύ! 

Μέχρι να βρεις άλλα κομμάτια για να δοκιμάσεις, παίξε λίγο με το clock του CPU για να μην μείνεις στα 3GHz. Βάλτο ένα 3.8GHz στα 1.2V πχ, είμαι 99% σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα και δεν χάνεις τρομερές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μέχρι να βρεις άλλα κομμάτια για να δοκιμάσεις, παίξε λίγο με το clock του CPU για να μην μείνεις στα 3GHz. Βάλτο ένα 3.8GHz στα 1.2V πχ, είμαι 99% σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα και δεν χάνεις τρομερές επιδόσεις.

Έτσι είναι κομπλέ. Λες να είναι μητρική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadowsavvas είπε

Έτσι είναι κομπλέ. Λες να είναι μητρική; 

Δύσκολο το βλέπω αλλά δεν το αποκλείω. Πιο πολύ για CPU μου κάνει, αλλά δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο για να σου πω με 100% σιγουριά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δύσκολο το βλέπω αλλά δεν το αποκλείω. Πιο πολύ για CPU μου κάνει, αλλά δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο για να σου πω με 100% σιγουριά. 

@kostas_anes σορρυ για το πρήξιμο! με auto ρολόι με pbo enabled και vcore 1.2125 πέρασε τεστ. Τρέχω ένα prime τώρα για κάνα μισάωρο. Τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

@kostas_anes σορρυ για το πρήξιμο! με auto ρολόι με pbo enabled και vcore 1.2125 πέρασε τεστ. Τρέχω ένα prime τώρα για κάνα μισάωρο. Τι λες; 

Eχω την αισθηση οτι οταν βαζεις fixed το voltage το PBO δεν κανει κατι. Επισης εχω την αισθηση οτι "κλειδωνει" στο base clock; 
Δες γενικα που παιζουν οι συχνοτητες και αν εισαι ευχαριστημενος, γιατι οχι;

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Eχω την αισθηση οτι οταν βαζεις fixed το voltage το PBO δεν κανει κατι. Επισης εχω την αισθηση οτι "κλειδωνει" στο base clock; 
Δες γενικα που παιζουν οι συχνοτητες και αν εισαι ευχαριστημενος, γιατι οχι;

Τίποτα πάλι κρασαρει. Θα στείλω πίσω και τη μητρική να δω τι θα γίνει και θα ξαναγράψω όταν και αν γίνει αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadowsavvas είπε

Τίποτα πάλι κρασαρει. Θα στείλω πίσω και τη μητρική να δω τι θα γίνει και θα ξαναγράψω όταν και αν γίνει αντικατάσταση. 

Aπό την εμπειρία μου με αρκετά Ελληνικά μαγαζιά θα σου πω, πως αν ένα προϊόν υπολειτουργεί/δεν λειτουργεί σε συγκεκριμένες συνθήκες, ή είναι "μισοχαλασμένο", το μαγαζί μπορεί να το εκλάβει ως λειτουργικό αφού "Το έβαλα πάνω και μπούταρε στα Windows". 

Σου προτείνω λοιπόν αν είναι να στείλεις κάτι πίσω να βεβαιωθείς πως... είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ μη λειτουργικό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω. 

Spoiler

Από την άλλη το amazon ούτε καν ρωτάει τι έχει και στο αλλάζουν με συνοπτικές διαδικασίες... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 2133mhz οι ραμ που έκανες τέστ σου έχει κάνει κίχ με δύο στικ πάνω και στοκ όλα τα υπόλοιπα?

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...