Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Στα 2133mhz οι ραμ που έκανες τέστ σου έχει κάνει κίχ με δύο στικ πάνω και στοκ όλα τα υπόλοιπα? 

Στα 2133 τίποτα απολύτως όλα περνάνε κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δώσε xmp αλλά γύρνα if και συχνότητα ραμ στα 3200 με αυτά τα δύο στικ που δεν σου βγάζει θέμα και τσέκαρε συμπεριφορά....όλα τα υπόλοιπα όπως τα έχει δώσει το xmp .....cpu και μπλα μπλα auto όλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2020 στις 10:33 ΠΜ, kostas_anes είπε

Επίσης επειδή έγινε αναφορά σε τεχνικό και προτροπή να κινηθείς εκεί, εγώ θα σε αποτρέψω για δύο λόγους. 
1. Έχω βαρεθεί να ακούω κόσμο που ο "τεχνικός" ποτέ δεν βρήκε λύση στο πρόβλημά τους και μόλις μου φέρνουν να δω το PC εντοπίζω το πρόβλημα μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Από το 90% των ατόμων που έχω ακούσει να μιλάνε για τεχνικούς ακούω ιστορίες τρόμου, οι οποίες συνάδουν με την προσωπική μου εμπειρία. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες. Απλώς σπανίζουν. 
2. Αν το πρόβλημα όντως λυθεί μέσω του τεχνικού, θα χαλάσεις περισσότερο χρόνο και χρήμα από ότι αν ψάξεις 5 βασικά πραγματάκια μόνος σου. Ήδη έχουμε περιορίσει το πρόβλημα είτε σε μητρική, είτε σε CPU και συγκεκριμένα τον memory controller.

Tουλάχιστον αστειότητες άκουσες είδες σου είπαν, τέτοιο attitude ειδικά και για άνθρωπο που έχει και κανάλι και κάνει μια προσπάθεια στο youtube και δίνει και συμβουλές .......ειδικότερα

δεν γράφει τέτοια

"Είχα φάει 2 εβδομάδες να ψάχνω να βρω γιατί το PC ενός φίλου μου δεν δουλεύει στο σπίτι του και δουλεύει στο δικό μου (όλες οι άλλες συσκευές κανένα πρόβλημα) και τελικά ανακαλύψαμε πως... το πολύμπριζο είχε κρατήσει φορτίο;"

Αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι διάγνωση υπεύθυνη μέσα από φορουμ δεν γίνεται πολύ δε περισσότερο επισκευή, όταν ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει τι είναι buck converter και αποκαλεί την τάση ρεύμα είτε το πολύπριζο ups ΔΕΝ μπορεί να έχει ούτε άποψη ούτε να συμβουλεύει τον οποιονδήποτε για το οτιδήποτε

Προσωπικά χρήστες που βάζουν χέρι ψάχνοντας συνήθως μεγαλώνουν μια ζημιά και το κέρδος για έναν επαγγελματία μεγαλώνει, κανένα πρόβλημα από οικονομική άποψη φυσικά και υπάρχουν και απατεώνες και σκιτζήδες και οτιδήποτε ορίστε ένα παράδειγμα που κάηκε η motherboard πελάτη μιας μεγάλης αλυσίδας .....το σύστημα ήταν ένα 1366 ανεβάζω την φωτό μόλις βγήκε η ψύκτρα

 

01.jpg

02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

δώσε xmp αλλά γύρνα if και συχνότητα ραμ στα 3200 με αυτά τα δύο στικ που δεν σου βγάζει θέμα και τσέκαρε συμπεριφορά....όλα τα υπόλοιπα όπως τα έχει δώσει το xmp .....cpu και μπλα μπλα auto όλα....

Με XMP on και 3200 λοκαρισμενα περνάνε όλα κανονικά. Επίσης δοκίμασα με timings για 3600 αλλά λοκαρα 3533 και πέρασα cinebench αλλά στο prime είχα rounding error σε κάποιους πυρήνες. 

37 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Tουλάχιστον αστειότητες άκουσες είδες σου είπαν, τέτοιο attitude ειδικά και για άνθρωπο που έχει και κανάλι και κάνει μια προσπάθεια στο youtube και δίνει και συμβουλές .......ειδικότερα

δεν γράφει τέτοια

"Είχα φάει 2 εβδομάδες να ψάχνω να βρω γιατί το PC ενός φίλου μου δεν δουλεύει στο σπίτι του και δουλεύει στο δικό μου (όλες οι άλλες συσκευές κανένα πρόβλημα) και τελικά ανακαλύψαμε πως... το πολύμπριζο είχε κρατήσει φορτίο;"

Αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι διάγνωση υπεύθυνη μέσα από φορουμ δεν γίνεται πολύ δε περισσότερο επισκευή, όταν ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει τι είναι buck converter και αποκαλεί την τάση ρεύμα είτε το πολύπριζο ups ΔΕΝ μπορεί να έχει ούτε άποψη ούτε να συμβουλεύει τον οποιονδήποτε για το οτιδήποτε

Προσωπικά χρήστες που βάζουν χέρι ψάχνοντας συνήθως μεγαλώνουν μια ζημιά και το κέρδος για έναν επαγγελματία μεγαλώνει, κανένα πρόβλημα από οικονομική άποψη φυσικά και υπάρχουν και απατεώνες και σκιτζήδες και οτιδήποτε ορίστε ένα παράδειγμα που κάηκε η motherboard πελάτη μιας μεγάλης αλυσίδας .....το σύστημα ήταν ένα 1366 ανεβάζω την φωτό μόλις βγήκε η ψύκτρα

01.jpg

02.jpg

Σίγουρα δεν είναι πιθανό να βρω λύση απλώς έγραψα μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. Επειδή το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και, έχω κουραστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Με XMP on και 3200 λοκαρισμενα περνάνε όλα κανονικά. Επίσης δοκίμασα με timings για 3600 αλλά λοκαρα 3533 και πέρασα cinebench αλλά στο prime είχα rounding error σε κάποιους πυρήνες. 

Σίγουρα δεν είναι πιθανό να βρω λύση απλώς έγραψα μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. Επειδή το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και, έχω κουραστεί. 

περιορίσου τότε στα 3200 και ίσως με πιο σφιχτά timmings ....πιθανότατα ο imc είναι για τα σκουπίδια....

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Με XMP on και 3200 λοκαρισμενα περνάνε όλα κανονικά. Επίσης δοκίμασα με timings για 3600 αλλά λοκαρα 3533 και πέρασα cinebench αλλά στο prime είχα rounding error σε κάποιους πυρήνες. 

Σίγουρα δεν είναι πιθανό να βρω λύση απλώς έγραψα μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία. Επειδή το ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και, έχω κουραστεί. 

η αληθεια ειναι οτι σε θεματα πισι .. μπορει να εχεις 99% ιδια συμπτωματα με εναν αλλον αλλα τελικα να φταιει κατι διαφορετικο..

Η δικια μου γνωμη εινια , με αυτα που διαβασα και απεκλεισα.

1) δοκιμασε αλλον σκληρο δισκο, ετσι για το γαμωτο, ποτε δν ξερεις. πολυ παλια στο παρελθον ειχα φαει σχεδον 1 μηνα να ψαχνω τι φταιει για τυχαιες μπλε οθονες , ειχα τρεξει τα παντα ειχα δει τα παντα και τελικα ηταν ο σκληρος δισκος, που δν μου περασε καν απο το μυαλο.

2) To αλλο που πιθανον να παιζει ειναι σαν ενα ειδος silicon lottery. Ο cpu σου λεει απο την amd μεχρι 3200 mhz αντεχει. Προφανως και το 99,99999% θα φευγουν πανω απο 3200hz αλλοι μοπρει να φτανουν μεχρι  3500-4000 αλλοι μπορει 4000-4500 αλλοι μπορει και 4700++.. το θεμα ειναι σε τι θα πεσεις (υλικο κατασκευης) και τι μνημες θα βαλεις.. 2 dim? 4 dimm? 1 dimm? ε για να μην καθεται η amd και σου λεει για καθε περιπτωση χωρια η τι κολπα εεχεις κανει εσυ.. σου λεει μεχρι 3200 εισαι ασφαλης.. μετα ειναι ραντομ.. μπορει να αντεξεις στα 3500, μπορει στα 4000 μπορει και παραπανω. Ειχω της flare x 3200 cas 14. 2χ8gb. τρεχανε στα 3200 ( o cpu ειναι 2700Χ με memory 2933hz οπως λεει η amd). τρεχανεμ ια χαρα στα 3200 με cas 14... το πασχα χαλασε το 1 ντιμ το εστειλα για αντικατασταση και επειδη θα αργουσε (το πηρα πριν 1 βδομαδα δλδ 3 μηνες) πηγα και αγορασα τις ιδιες για να τα κανω σετακι.. τωρα στα 3200 δν μπορουν να τρεξυον, πετανε μπλε θονες οποτε δοκιμασα στα 3133 το ιδιο.. τελικα κλειδωσε και δουλευει σωστα στα 3000 με κασ 14.. δν μπορω να πω κατι π.χ. γιατι τωρα 3000 ενω πριν στα 3200 .. αφου η amd σου λεει εγω δινω μεχρι 2933.. η στην δικη σου περιπτωση π θες να τρεξεις 3600 και σου λεει 3200. βαλτες 3200 εαν εισαι οκ κρατας τες, η διαφορα στα 3200 με 3600 παιζει να μην τν καταλαβαινει κανεις πραγματικα

3) εαν δν ειναι τιποτα απο τα παραπανω, πιστευω μετα η μητρικη. δοκιμασε τις μνημε σου σε ενα αλλο πισι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με ένα φιλο 2600 ryzen στα 3200 μνημες 16gb 2x8 να τα σετάρουμε με τίποτα και στα 2800 του έβγαζε λιγότερο συχνά bsod τα άφησε default και ησύχασε βαρέθηκε να κανει restart test restart test...

το λέει και το manual όλα συμβατά να είναι παλι μπορεί να εχεις θέματα  ,  και στο μαγαζί να επαλήθευα το  "πρόβλημα"  είσαι εντός specs

48196358_Screenshot_2020-07-17E7C02v13pdf.png.52bc724dfc325c9be1b8397478862822.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

Ειχω της flare x 3200 cas 14. 2χ8gb. τρεχανε στα 3200 ( o cpu ειναι 2700Χ με memory 2933hz οπως λεει η amd). τρεχανεμ ια χαρα στα 3200 με cas 14... το πασχα χαλασε το 1 ντιμ το εστειλα για αντικατασταση και επειδη θα αργουσε (το πηρα πριν 1 βδομαδα δλδ 3 μηνες) πηγα και αγορασα τις ιδιες για να τα κανω σετακι.. τωρα στα 3200 δν μπορουν να τρεξυον, πετανε μπλε θονες οποτε δοκιμασα στα 3133 το ιδιο.. τελικα κλειδωσε και δουλευει σωστα στα 3000 με κασ 14.. δν μπορω να πω κατι π.χ. γιατι τωρα 3000 ενω πριν στα 3200 .. αφου η amd σου λεει εγω δινω μεχρι 2933

Για 4 DIMMs, η υποστηριζόμενη ταχύτητα στους Zen+ είναι 2133. 2933 είναι για 2 DIMMs. Οπότε ήταν απολύτως λογική η πτώση από 3200 σε 3000.

https://www.pugetsystems.com/blog/2018/06/06/2nd-Gen-AMD-Ryzen-Supported-RAM-Speeds-1175/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με αλλο τροφοενα δεις αν το κανει ακομα. Το πιο πιθανό ειναι να φταίει αυτο ή η κάρτα γραφικών. Και τα 2 αν μπορεις να τα βαλεις σε αλλο πισι και να τα δοκιμασεις ειναι το καλύτερο για να εισαι σίγουρος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, malakudi said:

Για 4 DIMMs, η υποστηριζόμενη ταχύτητα στους Zen+ είναι 2133. 2933 είναι για 2 DIMMs. Οπότε ήταν απολύτως λογική η πτώση από 3200 σε 3000.

https://www.pugetsystems.com/blog/2018/06/06/2nd-Gen-AMD-Ryzen-Supported-RAM-Speeds-1175/

ναι ρε , αυτο λεω .. το ξερω οτι εινια απολυτος φυσιολογικο.. το λεω και στο παιδι που θελει να τα τρεξει με 3600 και δν μπορει οτι ιενια νορμαλ να πεφτει πιο κατω απο πριν

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως κατέληξε θέμα για βοήθεια να γίνει VS μόνο εσείς το ξέρετε....

3 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

Ειχω της flare x 3200 cas 14. 2χ8gb. τρεχανε στα 3200 ( o cpu ειναι 2700Χ με memory 2933hz οπως λεει η amd). τρεχανεμ ια χαρα στα 3200 με cas 14... το πασχα χαλασε το 1 ντιμ

Τι φάση και εμένα το 1 DIMM χαιρέτησε πριν κάτι εβδομάδες ενώ το άλλο ήταν κομπλέ. Flare-X και εγώ.

5 ώρες πριν, Coppermine είπε

Tουλάχιστον αστειότητες άκουσες είδες σου είπαν, τέτοιο attitude ειδικά και για άνθρωπο που έχει και κανάλι και κάνει μια προσπάθεια στο youtube και δίνει και συμβουλές .......ειδικότερα

δεν γράφει τέτοια

Αν το κανάλι μου στερεί την δυνατότητα να έχω γνώμη πάνω σε κάποια θέματα και να μεταφέρω την εμπειρία μου, καλύτερα να το κλείσω αύριο (η πλάκα είναι ότι έχω κάνει και βίντεο που αναφέρω και αναλύω μερικά από τα συγκεκριμένα συμβάντα). Τώρα για τα άλλα, αν θες παρέθεσε την δική σου εμπειρία και συμβούλεψέ τον αντίστοιχα. 

Όσο για το θέμα με το πολύμπριζο του φίλου μου, αν έχεις ιδέα τι έφταιγε θα σε παρακαλούσα να μου πεις, γιατί εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά με τις γνώσεις που έχω.

4 ώρες πριν, BabisTs είπε

περιορίσου τότε στα 3200 και ίσως με πιο σφιχτά timmings ....πιθανότατα ο imc είναι για τα σκουπίδια....

Αυτό που με προβληματίζει στο συγκεκριμένο θέμα, είναι το γεγονός ότι με το CPU undeclocked (και οvervolted για τα κλόκια που έτρεχε) δεν είχε πουθενά πρόβλημα. Το γνωρίζω ότι το πόσο πουσαρισμένα είναι τα cores επηρεάζει τις επιδόσεις του IMC, αλλά συνήθως μιλάμε για περιπτώσεις όπου έχει πέσει τρομερό fine-tuning στις RAM και είσαι κοντά στα όρια της σταθερότητας. 

Τόσο τρομερή διαφορά να έκανε, μου φαίνεται περίεργο...  

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Αυτό που με προβληματίζει στο συγκεκριμένο θέμα, είναι το γεγονός ότι με το CPU undeclocked (και οvervolted για τα κλόκια που έτρεχε) δεν είχε πουθενά πρόβλημα. Το γνωρίζω ότι το πόσο πουσαρισμένα είναι τα cores επηρεάζει τις επιδόσεις του IMC, αλλά συνήθως μιλάμε για περιπτώσεις όπου έχει πέσει τρομερό fine-tuning στις RAM και είσαι κοντά στα όρια της σταθερότητας. 

Τόσο τρομερή διαφορά να έκανε, μου φαίνεται περίεργο...  

Το μπανάνα cpu το έχω ξαναδεί...δεν είναι η πρώτη φορά.....και σε intel και σε amd....αλλά μάλλον για ευαίσθητο imc μοιάζει..μπόρει να είναι και κάτι άλλο.....αλλα ας τον χειριστεί κάποιο διάστημα έτσι να δούμε αν κάνει κιχ...να μας παρέχει και κάποια πληροφόρηση ο Ts αργότερα ύστερα από κάποιο διάστημα...πάντως αφού default δεν έχει θέμα,δεν νομίζω να περάσει rma τίποτα....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι το άφησα σε τεχνικό μετά από 3 μήνες δεν άντεξα άλλο 😂 και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να βρω αλλού hardware για δοκιμές. Από βδομάδα θα έχω νέα και θα σας ενημερώσω ελπίζοντας ότι θα μας λυθεί όλους η απορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Κύριοι το άφησα σε τεχνικό μετά από 3 μήνες δεν άντεξα άλλο 😂 και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να βρω αλλού hardware για δοκιμές. Από βδομάδα θα έχω νέα και θα σας ενημερώσω ελπίζοντας ότι θα μας λυθεί όλους η απορία 

Είχες πρόβλημα και με όλα στα defaults ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Είχες πρόβλημα και με όλα στα defaults ;

Όχι με default όλα ήμουν κομπλε. Το xmp μου τα χαλούσε. Και δεν μπορώ να συμβιβαστώ στα 2133mhz ραμ όταν έχω πληρώσει για 3600mhz και βλέπω ότι όποιος έχει ryzen 3600x λέει ότι τα 3600 mhz είναι το sweet spot για ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...