Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/7/2020 στις 8:19 ΜΜ, ICE-T είπε

Έχεις δίκιο αλλά τα 3600mhz είναι το sweet spot για καινούργια μητρική Χ570 η Β550, 2 dimm των 16GB 3200cl16 με XMP δουλεύουν απρόσκοπτα σε Tomahawk.

Τόσο απλά! Αν δεν ακολουθείς απλούς κανόνες σαν αυτόν τρέχα γύρευε μετά...

Αφού τους ρώτησες όταν αγόρασες μόμπο και μνήμες τώρα ρώτας συνεχεία ...😛 Ρώτας και αν θέλεις απόδειξη η τιμολόγιο από το service. Θα σου πουν εδω οι b450, x470 😁

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LfcYNWA είπε

Τόσο απλά! Αν δεν ακολουθείς απλούς κανόνες σαν αυτόν τρέχα γύρευε μετά...

Αφού τους ρώτησες όταν αγόρασες μόμπο και μνήμες τώρα ρώτας συνεχεία ...😛 Ρώτας και αν θέλεις απόδειξη η τιμολόγιο από το service. Θα σου πουν εδω οι b450, x470 😁

Η b450 tomahawk max μπορεί να μην είναι πολύ ακριβή αλλά πολύς κόσμος τι θεωρεί αξιόπιστη. Μαξ φτάνει επίσημα τα 4133mhz. Και επίσης επίσημα με βάση το qvl της στις δικές μου ραμ συγκεκριμένα φτάνει τα 3600mhz.οχι υποθετικά.. 

Επεξ/σία από Shadowsavvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Η b450 tomahawk max μπορεί να μην είναι πολύ ακριβή αλλά πολύς κόσμος τι θεωρεί αξιόπιστη. Μαξ φτάνει επίσημα τα 4133mhz. Και επίσης επίσημα με βάση το qvl της στις δικές μου ραμ συγκεκριμένα φτάνει τα 3600mhz.οχι υποθετικά.. 

Ε και.. Άλλο αυτό που λες το οποίο είναι γνωστό και αποδεκτό και άλλο να μας λένε ότι η b450 tomahawk max είναι η καλύτερη μητρική που υπάρχει στο σύμπαν. Ότι δηλαδή  αν πάρεις την Asrock X570 Phantom Gaming X ή την Gigabyte Aorus X570 Ultra αντί της b450 tomahawk max δεν θα δεις διαφορά... Αυτά είναι αστεία πράγματα. 

Μια καλή μητρική εκτοξεύει όλο το σύστημα από όλες τι απόψεις. Από τα φανς του κουτιού μέχρι ότι δεν μπορείς να φανταστείς. Τον ήχο του συστήματος παραδείγματος χάριν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LfcYNWA είπε

Ε και.. Άλλο αυτό που λες το οποίο είναι γνωστό και αποδεκτό και άλλο να μας λένε ότι η b450 tomahawk max είναι η καλύτερη μητρική που υπάρχει στο σύμπαν. Ότι δηλαδή  αν πάρεις την Asrock X570 Phantom Gaming X ή την Gigabyte Aorus X570 Ultra αντί της b450 tomahawk max δεν θα δεις διαφορά... Αυτά είναι αστεία πράγματα. 

Μια καλή μητρική εκτοξεύει όλο το σύστημα από όλες τι απόψεις. Από τα φανς του κουτιού μέχρι ότι δεν μπορείς να φανταστείς. Τον ήχο του συστήματος παραδείγματος χάριν.

Καλά εννοείται ότι δεν είναι ούτε στις 5 καλύτερες μητρικές. είναι απλά value for money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Εχω νέα από τον τεχνικό. Το ένα σετ ραμ ήταν ελαττωματικό και έγινε αντικατάσταση. Στη συνέχεια ο άνθρωπος έβαλε πάνω και τις 4 ραμ στα 3600mhz και έτρεξε cinebench r20 και heaven unigine χωρίς πρόβλημα. Από βδομάδα θα πάρω τον υπολογιστή σπίτι πάλι και θα δοκιμάσω κι εγώ αλλά είναι πολύ παράδοξο ότι χωρίς να γίνει καμία αλλαγή όλα είναι κομπλέ. Υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο να εξετάσω; για παράδειγμα η μπριζα στο σπίτι να μη δίνει σωστή τάση; @kostas_anes @BabisTs κάνω ταγκ εσάς που ασχοληθήκατε πιο πολύ received_698908787504669.jpeg.3374863702b30f511fc07202ffb80b0a.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Shadowsavvas είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εχω νέα από τον τεχνικό. Το ένα σετ ραμ ήταν ελαττωματικό και έγινε αντικατάσταση. Στη συνέχεια ο άνθρωπος έβαλε πάνω και τις 4 ραμ στα 3600mhz και έτρεξε cinebench r20 και heaven unigine χωρίς πρόβλημα. Από βδομάδα θα πάρω τον υπολογιστή σπίτι πάλι και θα δοκιμάσω κι εγώ αλλά είναι πολύ παράδοξο ότι χωρίς να γίνει καμία αλλαγή όλα είναι κομπλέ. Υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο να εξετάσω; για παράδειγμα η μπριζα στο σπίτι να μη δίνει σωστή τάση; @kostas_anes @BabisTs κάνω ταγκ εσάς που ασχοληθήκατε πιο πολύ received_698908787504669.jpeg.3374863702b30f511fc07202ffb80b0a.jpeg

Εμ δεν ήξερες δεν ρώταγες;  Γιαυτό σου είπαν να πάρεις MSI tomahawk b450 max. Θα πείναγαν οι τεχνικοί....🍗

Θα σου βγει MSI MEG X570 Godlike  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, KennyDalglish είπε

Εμ δεν ήξερες δεν ρώταγες;  Γιαυτό σου είπαν να πάρεις MSI tomahawk b450 max. Θα πείναγαν οι τεχνικοί....🍗

Θα σου βγει MSI MEG X570 Godlike  🤣

Ο άνθρωπος ανέφερε πως το ένα σετ των DIMMs ήταν προβληματικό. Η μητρική του είναι μια χαρά, ειδικά για Ryzen 3600X. Τώρα γιατί στις δοκιμές του ο φίλος που δοκίμασε και με ένα μόνο DIMM δε τα κατάφερε, είναι ένα θέμα, ίσως είχε ζαβλακώσει η εγκατάσταση από τα πολλά errors, ίσως δεν ακολούθησε σωστή μεθοδολογία εντοπισμού του λάθους πάνω στις προσπάθειές του. Μακάρι να τελείωσε το πρόβλημά του εδώ και να μην εμφανιστεί πάλι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Shadowsavvas είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εχω νέα από τον τεχνικό. Το ένα σετ ραμ ήταν ελαττωματικό και έγινε αντικατάσταση. Στη συνέχεια ο άνθρωπος έβαλε πάνω και τις 4 ραμ στα 3600mhz και έτρεξε cinebench r20 και heaven unigine χωρίς πρόβλημα. Από βδομάδα θα πάρω τον υπολογιστή σπίτι πάλι και θα δοκιμάσω κι εγώ αλλά είναι πολύ παράδοξο ότι χωρίς να γίνει καμία αλλαγή όλα είναι κομπλέ. Υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο να εξετάσω; για παράδειγμα η μπριζα στο σπίτι να μη δίνει σωστή τάση; @kostas_anes @BabisTs κάνω ταγκ εσάς που ασχοληθήκατε πιο πολύ received_698908787504669.jpeg.3374863702b30f511fc07202ffb80b0a.jpeg

Θα αναφερθώ στην πρίζα που λες, στα άλλα με κάλυψε ο malakudi.
1. Αν δεν έβγαζε "σωστή τάση", θα ήταν αρκετά κοντα στα 230V που πρέπει να δίνει. Η δικές μου πχ είναι στα 235.6V σταθερά. 
2. Και υπόταση/υπέρταση αρκετή να είχες, θα την διόρθωνε το τροφοδοτικό, μετέπειτα το VRM της μητρικής και ούτω καθ' εξής. 
3. Στην extreme 2η περίπτωση δεν θα δούλευε καν :P

Αυτό που υπάρχει κάποια πιθανότητα να παίζει, είναι πολλά και δυνατά ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Η RAM γενικά είναι ευαισθητούλα και μπορώ να δω κάτι τέτοιο να την επηρεάζει. 
Μην σε αγχώνω όμως, θεωρίες να περνάει η ώρα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Θα αναφερθώ στην πρίζα που λες, στα άλλα με κάλυψε ο malakudi.
1. Αν δεν έβγαζε "σωστή τάση", θα ήταν αρκετά κοντα στα 230V που πρέπει να δίνει. Η δικές μου πχ είναι στα 235.6V σταθερά. 
2. Και υπόταση/υπέρταση αρκετή να είχες, θα την διόρθωνε το τροφοδοτικό, μετέπειτα το VRM της μητρικής και ούτω καθ' εξής. 
3. Στην extreme 2η περίπτωση δεν θα δούλευε καν :P

Αυτό που υπάρχει κάποια πιθανότητα να παίζει, είναι πολλά και δυνατά ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Η RAM γενικά είναι ευαισθητούλα και μπορώ να δω κάτι τέτοιο να την επηρεάζει. 
Μην σε αγχώνω όμως, θεωρίες να περνάει η ώρα είναι 

Τι να πω μακάρι να το πάρω και να είναι όλα καλά. Αν μου κάνει τα ίδια μετα προσευχή δεν έχω άλλη λύση 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Shadowsavvas είπε

Καλησπέρα σε όλους. Εχω νέα από τον τεχνικό. Το ένα σετ ραμ ήταν ελαττωματικό και έγινε αντικατάσταση. Στη συνέχεια ο άνθρωπος έβαλε πάνω και τις 4 ραμ στα 3600mhz και έτρεξε cinebench r20 και heaven unigine χωρίς πρόβλημα. Από βδομάδα θα πάρω τον υπολογιστή σπίτι πάλι και θα δοκιμάσω κι εγώ αλλά είναι πολύ παράδοξο ότι χωρίς να γίνει καμία αλλαγή όλα είναι κομπλέ. Υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο να εξετάσω; για παράδειγμα η μπριζα στο σπίτι να μη δίνει σωστή τάση; @kostas_anes @BabisTs κάνω ταγκ εσάς που ασχοληθήκατε πιο πολύ received_698908787504669.jpeg.3374863702b30f511fc07202ffb80b0a.jpeg

Eπειδή μπερδεύτηκα λίγο, ο τεχνικός έπαιξε με τα 4 dim στα 3600 μετά την αντικατάσταση φαντάζομαι και όχι με τα προβληματικά dims?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Eπειδή μπερδεύτηκα λίγο, ο τεχνικός έπαιξε με τα 4 dim στα 3600 μετά την αντικατάσταση φαντάζομαι και όχι με τα προβληματικά dims?

 

Ναι αδερφέ. Το θέμα είναι ότι τα προβληματικά τα είχα βγάλει κι εγώ από το κουτί και είχα μέσα ένα λειτουργικό σετ και πάλι είχα επανεκκινησεις. Γι αυτό παραξενευτηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση και ελπίζω η τελευταία! Μετά από πολλές προσπάθειες γιατί οι 4 ραμ στα 3600 μου έβγαζαν rounding error στο prime ενώ το cinebench περνούσε κανονικά κατάφερα με αρκετά πειράματα  να τις σταθεροποιώ στα 3533 με soc 1.15 και dram voltage auto και xmp on. Ούτε ερρορ τώρα στο prime και cinebench σε λουπα για κάνα 10λεπτο όλα καλά και ελπίζω να παραμείνει έτσι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...