Προς το περιεχόμενο

Αυτόματο ψέκασμα


KrTikker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση σε ένα πρόβλημά μου μιας και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να βρω.

Έχω έναν μικρό χώρο, σαν γυάλινο ενυδρείο, ο οποίος απαιτεί καθημερινά ελάχιστο ψεκασμό κάποια ώρα τη μέρα (ας πούμε κατά τις 10:00) για λιγότερο από μισό λεπτό. Την επόμενη μέρα το ίδιο, και το ίδιο, και το ίδιο (για να γίνεται κύκλος υγρασίας). Μέχρι στιγμής το κάνω χειροκίνητα με κάτι τέτοιο https://www.praktiker.gr/p/psekastiras-lux-1lt-propiesis-69080

Τώρα που θα πάω διακοπές (τυχερός) έχω συγκάτοικο σπίτι να ψεκάζει αλλά δεν μπορεί κάθε μέρα γιατί λείπει πολλά πρωϊνά. Έξω δεν έχω βρύση για να περάσω μία σωλήνα μέσα και να βάλω κάτι σαν αυτόματο πότισμα (σκέφτηκα κι αυτό μέσα στην απελπισία μου)

Θα με εξυπηρετούσε κάτι σε ψεκαστήρα ρεύματος πχ το οποίο θα μπορώ να χειρίζομαι ή με ασύρματο wifi διακόπτη (που έχω) ή με χρονοδιακόπτη (κι αυτό το έχω). Αν είναι με μπαταρίες πάλι θα βρω τρόπο να το πατεντάρω πχ με εξωτερικό μετασχηματιστή. Ακόμα και ένα σωληνάκι ή λάστιχο που πετάει νερό με λίγη πίεση θα με εξυπηρετούσε, αρκεί να γίνεται αυτόματα. Δεν βρίσκω όμως τίποτα, ενδεχομένως να μην ψάχνω σωστά βέβαια...

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, conkal είπε

Ειναι overkill αλλα μπορεις να παρεις ισως ποτιστικο για μπαλκονι και να προσαρμοσεις καποιο ψεκαστικο 

Δεν έχω βρύση στο μπαλκόνι δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Ultrasonic humidifier ψάχνεις μαζι με ένα τροφοδοτικό και τον χρονοδιακόπτη που έχεις ήδη

Θα ακουστεί βλακώδης η ερώτηση αλλά αυτό δεν βγάζει ουσιαστικά ατμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση σε ένα πρόβλημά μου μιας και όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να βρω.

αφού δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε δίκτυο ύδρευσης δύσκολο Αν αυτό που έχεις είναι φορητό - μετακινουμενο  ζήτησε από το γείτονα αν  μπορεί να σε καλύψει

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Θα ακουστεί βλακώδης η ερώτηση αλλά αυτό δεν βγάζει ουσιαστικά ατμό;

Βγάζει mist ατμό σχετικά μεν αλλά στη θερμοκρασία του νερού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

αφού δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε δίκτυο ύδρευσης δύσκολο Αν αυτό που έχεις είναι φορητό - μετακινουμενο  ζήτησε από το γείτονα μπορεί να σε καλύψει

Το να καταφύγω σε "χώσιμο" φίλου ή γνωστού ήταν η πρώτη σκέψη αλλά και τελευταία λύση για εμένα..

Η απαιτούμενη ποσότητα του νερού είναι πολύ μικρή. Δηλαδή κάτι το οποίο έχει ήδη ένα δοχείο 1-2L είναι υπέρ αρκετό για λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KrTikker είπε

Το να καταφύγω σε "χώσιμο" φίλου ή γνωστού ήταν η πρώτη σκέψη αλλά και τελευταία λύση για εμένα..

Η απαιτούμενη ποσότητα του νερού είναι πολύ μικρή. Δηλαδή κάτι το οποίο έχει ήδη ένα δοχείο 1-2L είναι υπέρ αρκετό για λίγες μέρες.

δεν ξέρω αν αξίζει το κοπο μια αντλία από σιντριβάνι με ενα μπεκ και ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη  Αρκετο κοστος !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Geocheats2 είπε

Βγάζει mist ατμό σχετικά μεν αλλά στη θερμοκρασία του νερού

Αχά.. δεν ξέρω κατά πόσο "κάθεται" όμως σαν υγρό στις επιφάνειες (βρέχει κάτι φυλλαράκια) ώστε να γίνεται ο απαιτούμενος κύκλος υγρασίας που ανέφερα και προηγουμένως..

Δηλαδή τη μέρα που ψεκάζω ανεβαίνει η υγρασία του χώρου 80-85% πχ και μέχρι την επόμενη το πρωί έχει πέσει προοδευτικά στο 65-70%.

Αν αυτό δημιουργεί νέφος για λίγο και μετά χάνεται στο περιβάλλον δεν με εξυπηρετεί

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

δεν ξέρω αν αξίζει το κοπο μια αντλία από σιντριβάνι με ενα μπεκ και ηλεκτρονικο χρονοδιακοπτη  Αρκετο κοστος !!!!

Ναι δυστυχώς πολλά λεφτά για μια τόσο απλή -όπως νόμιζα μέχρι στιγμής δλδ :P - εφαρμογή..

 

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Δεν Μπορείς να κάνεις καμία πατέντα με αυτά που ψεκάζουν αποσμητικό χώρου και έχουν χρονοδιακόπτη? Κάπως να το προσαρμόσεις.

Εξαιρετική σκέψη αλλά ο ψεκασμός που κάνει είναι πολύ μικρός και στιγμιαίος.. εκτός και αν με κάποιο τρόπο γίνεται επαναλαμβανόμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Εξαιρετική σκέψη αλλά ο ψεκασμός που κάνει είναι πολύ μικρός και στιγμιαίος.. εκτός και αν με κάποιο τρόπο γίνεται επαναλαμβανόμενα..

Ολα αυτα εχουν ρυθμιση να ψεκαζουν ανα χ λεπτα. Τωρα αν θες ολη την ποσοτητα της ημερας να την ψεκαζεις σε μιση ωρα, ναι δεν γινεται. Αν υπαρχει η δυνατοτητα ομως να ψεκαζει ολο το 24ωρο, καλως,

Δες ποσο ειναι ο λιγοτερος χρονος που μπορεις να το βαλεις να ψεκαζει και ποσα ml/μερα μπορεις να επιτυχεις. Μετα απλα παιρνεις 1-2-3 τεμαχια για να κανεις την δουλεια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλία νερού 12v (μοτέρ από υαλοκαθαριστηρες) και ένα τροφοδοτικό 12βολτο. Ξεβιδώνεις το ψεκαστήρα που έχεις και βάζεις την ασφάλεια στην θέση που ψεκάζει συνέχεια, στην έξοδο της αντλίας νερού προσαρμόζεις το σωληνάκι του ψεκαστήρα. Αφού δεν χρειάζεσαι πολύ νερό, πάρε ένα τετραλιτρο δοχείο και βάλε να τραβάει από εκεί νερό ή αντλία σου. Την αντλία την ανοίγεις με ένα sonoff για όσα δευτερόλεπτα χρειάζεται. Όλο αυτό πρέπει να το λειτουργησεις πρώτα για να δεις πως θα τα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τωρα αν θες ολη την ποσοτητα της ημερας να την ψεκαζεις σε μιση ωρα, ναι δεν γινεται

αυτό ακριβώς θέλω..

1 ώρα πριν, thanasisxask είπε

Αντλία νερού 12v (μοτέρ από υαλοκαθαριστηρες) και ένα τροφοδοτικό 12βολτο. Ξεβιδώνεις το ψεκαστήρα που έχεις και βάζεις την ασφάλεια στην θέση που ψεκάζει συνέχεια, στην έξοδο της αντλίας νερού προσαρμόζεις το σωληνάκι του ψεκαστήρα. Αφού δεν χρειάζεσαι πολύ νερό, πάρε ένα τετραλιτρο δοχείο και βάλε να τραβάει από εκεί νερό ή αντλία σου. Την αντλία την ανοίγεις με ένα sonoff για όσα δευτερόλεπτα χρειάζεται. Όλο αυτό πρέπει να το λειτουργησεις πρώτα για να δεις πως θα τα πάει. 

ευχαριστώ πολύ μάλλον αυτό θα εφαρμόσω, αρχικά πειραματικά και βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...