Προς το περιεχόμενο

Διαρροές αποκαλύπτουν τη σχεδίαση του OnePlus Nord


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

evleks.jpg

θα το αγόραζα αν δεν έγραφε πάνω στη συσκευή @evleaks! 😛

Τώρα αλήθεια, διαφέρει η σχεδίαση του από τα άλλα 2-3 εκκατομύρια μοντέλα της αγοράς;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

Εννοώ ότι αν φτάσεις στο 500ρικο η πρώτη σου επιλογή είναι Apple / Samsung

ξέρεις πολλούς που λένε διαθέτω 500 θα πάρω xiaomi...δεν λέω ότι δεν υπάρχουν , αλλά πόσους ξέρεις εσυ που θα το έκαναν.

Η εμπειρία λέει ότι θα πάει κυρίως σε Samsung γιατί το SE το αποκλείει λόγω bezels εκτός του καταναλωτή που θέλει ντε και καλά να πάρει apple γιατί ειναι apple ας είναι και 3,7".

Εγώ π.χ. το SE το ψώνιζα άνετα για το μέγεθος του ως καλοφτιαγμένη και αξιοπιστη τηλεφωνική συσκευή. Τον επεξεργαστή του λόγω μεγέθους οθόνης μπορείς να τον δεις πόσο δυνατός είναι στο post processing της φωτο μόνο, παιχνίδια κ multitasking δε γίνονται σε τόσο μικρή οθόνη.

Ως εκ τούτου θεωρώ το Nord καλύτερη αγορά συνολικα και κατώτερο μόνο στην κάμερα. Για Samsung δε το συζητάω καν, κάηκα άσχημα από το Note10 και την πολιτική του κανιβαλισμού της μιας σειράς από την άλλη αλλά και της ίδιας σειράς από μοντέλα lite, plus, extra plus κοκ την σιχαθηκα.

Από την άλλη είναι OnePlus. Μόνο οι μυημενοι την ξέρουν. Νομίζω όμως πως λόγω OxygenOs έχει τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι σε οποιοδήποτε Android, τόσο smooth λειτουργία μόνο στο iPad έχω πάρει (με τα οποία μειονεκτήματα όπως ανέφερα παραπάνω ένα για παράδειγμα και φαντάζομαι στο iPhone ίδιο θα ειναι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Η εμπειρία λέει ότι θα πάει κυρίως σε Samsung γιατί το SE το αποκλείει λόγω bezels εκτός του καταναλωτή που θέλει ντε και καλά να πάρει apple γιατί ειναι apple ας είναι και 3,7".

Εγώ π.χ. το SE το ψώνιζα άνετα για το μέγεθος του ως καλοφτιαγμένη και αξιοπιστη τηλεφωνική συσκευή. Τον επεξεργαστή του λόγω μεγέθους οθόνης μπορείς να τον δεις πόσο δυνατός είναι στο post processing της φωτο μόνο, παιχνίδια κ multitasking δε γίνονται σε τόσο μικρή οθόνη.

Ως εκ τούτου θεωρώ το Nord καλύτερη αγορά συνολικα και κατώτερο μόνο στην κάμερα. Για Samsung δε το συζητάω καν, κάηκα άσχημα από το Note10 και την πολιτική του κανιβαλισμού της μιας σειράς από την άλλη αλλά και της ίδιας σειράς από μοντέλα lite, plus, extra plus κοκ την σιχαθηκα.

Από την άλλη είναι OnePlus. Μόνο οι μυημενοι την ξέρουν. Νομίζω όμως πως λόγω OxygenOs έχει τεράστιο πλεονέκτημα απέναντι σε οποιοδήποτε Android, τόσο smooth λειτουργία μόνο στο iPad έχω πάρει (με τα οποία μειονεκτήματα όπως ανέφερα παραπάνω ένα για παράδειγμα και φαντάζομαι στο iPhone ίδιο θα ειναι).

αυτο με τα μπεζελ που λες στο iphone SE στην αρχη οταν το ειδα στις διαφημισεις ειπα ακριβως το ιδιο.

πολυ μεγαλα και <<παλιακα>>, οταν ομως το επιασα στο χερι μου αρεσε. ειναι μικρουλικο για εμενα αλλα π.χ για μια γυναικα ειναι πολυ ομορφο και πολυ μουρατο το product red ειδικα που το ειδα απο κοντα.

τωρα αν παμε στα samsung ολα ειναι ομορφα, χωρις πλακα. ακομα και το Α20 καθεται καλα στο χερι. (εμενα παντως μου ειναι μικρο)

αν επαιρνα παλι samsung θα πηγαινα σε κατι που σιγουρα θα ηταν μεγαλουτσικο.

οπως βλεπεις για εμενα πρωτο ρολο παιζει το μεγεθος γιατι εχω μαλλον ατσουμπαλα χερια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stafaf είπε

Οπότε να υποθέσω ότι εφόσον αλλάξαν οι εποχές και το "500 είναι στανταράκι" άλλαξαν και σε σένα τα εισοδήματα σου ανάλογα τα τελευταία 3 χρόνια και εναρμονίστηκαν στην γενικότερη τάση που θέλει τα midrange στα 500 ευρώ.

Δεν είπε κάτι τέτοιο απλά περιγράφω την πραγματικότητα αν βλέπεις

συνεχίζει και εφαρμόζεται ίδιος νόμος κάνεις δεν υποχρεώνει να αγοράσεις κάτι αγοράζεις με ότι έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Δεν είπε κάτι τέτοιο απλά περιγράφω την πραγματικότητα αν βλέπεις

συνεχίζει και εφαρμόζεται ίδιος νόμος κάνεις δεν υποχρεώνει να αγοράσεις κάτι αγοράζεις με ότι έχεις

Δε διαφωνούμε ρε συ. Ετσι είναι, όπως τα γράφεις, πάνε να πλασάρουν τα midrange (ή έστω upper midrange) στο 500ρικο.

 

Τα "κανονικά" midrange πάντως παίζουν εκεί ως 300 Ευρώ.

Υπάρχουν επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stafaf είπε

Δε διαφωνούμε ρε συ. Ετσι είναι, όπως τα γράφεις, πάνε να πλασάρουν τα midrange (ή έστω upper midrange) στο 500ρικο.

Τα "κανονικά" midrange πάντως παίζουν εκεί ως 300 Ευρώ.

Υπάρχουν επιλογές.

Xiaomi στα λεφτά αυτά παίζουν... Που δεν τα λες και επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Xiaomi στα λεφτά αυτά παίζουν... Που δεν τα λες και επιλογή

Ε εντάξει, έχουν σώσει πολύ κόσμο, μην είμαστε ελιτιστές.

Αγαπάω και έχω μήλο, αλλά ταυτόχρονα περνάνε από τα χέρια μου πολλά android.

Έχουν τα χαζά τους τα Xiaomi, αλλά είναι η επιτομή της τιμιότητας στα λ7 αυτά.

Είδαμε και τις "σοβαρές μάρκες" τί χαζομάρες κάνουν.

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να μην πάρεις ένα s10 Lite το κανονικό ακόμα καλύτερα σίγουρα πιο γρήγορα σου Σίγουρα καλύτερη οθόνη και κορυφαία κάμερα

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Η οθόνη δεν είναι σε τίποτα καλύτερη από καμία AMOLED. Αλλά οκ έχει καλή οθόνη το se , αλλά ρε φίλε ειναι 4.7 , πώς μπορείς να πας σήμερα από τις 6+ στις 4.7 ?

Δεν μπορείς, το αντίθετο ναι.

23 ώρες πριν, ignome4 είπε

Έρχεται SE Plus, υπομονή!!!!1!!1!!1

Εχουμε κάποια διαρροή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν μπορείς, το αντίθετο ναι.

Εχουμε κάποια διαρροή;

Κάτι είχε πει ο ΚIA για το 2021

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

250 - 300 ευρώ θα ήταν μια τίμια αγορά. Δεν προσφέρει τίποτε απολύτως. Και το 300 ευρώ το έγραψα λόγο οθόνης και τίποτε άλλο. Ένα απλό κινητό είναι με μέτριες κάμερες μέτριο επεξεργαστή μέτρια σχεδίαση. Τώρα γιατί τόσος ντόρος πραγματικά είναι ξεφτίλα να το συζητάμε. 

Αν όμως μιλάγαμε για flagship killer που από αυτό τον όρο μάθαμε την OnePlus τότε παιδιά σόρρυ αλλά θα έπρεπε να κοστίζει 200-250 ευρώ τοπ. Αλλά δυστυχώς το flagship killer τελείωσε εδώ και καιρό για την OnePlus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsarouc είπε

250 - 300 ευρώ θα ήταν μια τίμια αγορά. Δεν προσφέρει τίποτε απολύτως. Και το 300 ευρώ το έγραψα λόγο οθόνης και τίποτε άλλο. Ένα απλό κινητό είναι με μέτριες κάμερες μέτριο επεξεργαστή μέτρια σχεδίαση. Τώρα γιατί τόσος ντόρος πραγματικά είναι ξεφτίλα να το συζητάμε

Θα συμφωνήσω με γνωμονα τη τσέπη μας. Θα διαφωνήσω με βάση την εικόνα της αγοράς σήμερα.  Δυστυχώς έχουν ανέβει πολύ τα midrange, ποιο πολύ από ότι πρέπει. Ποιο τηλέφωνο έχει 300 και δίνει amoled 6.7 και 5g? Όποιος το δώσει κέρδισε, αλλά κανένας δεν υπάρχει (ακόμα; ) Όλο το fanbase της 1+ που κυρίως είναι η ινδική αγορά βασικά κράζει για 25000 δικά τους, δλδ 300. Θεωρώ πως η oneplus θα ξεκινησει το nord στα 400. Το 500 δεν θα της προσφέρει τίποτα, το 400 θα της προσφέρει το μέγιστο κέρδος της συσκευής με επαναφορά κόσμου που κρατάει ακόμα τηλέφωνα από το 1+ 6 και πίσω. 

Θα δούμε αν θα πέσω έξω ή όχι.

Μην ξεχνάμε ότι το κοινό της 1+ είναι το παλιό κοινό των nexus. Τότε που η Google έδινε τα ποιο value for money κινητά. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά με 500€ άπατο θα πάει για mid-range. Ας έχει 90hz και καινοτομίες διαστημικές....Με 500€ που κοστίζουν οι ναυαρχίδες OnePlus7T Pro και Poco F2 Pro, ενώ 300€ το Mi Note 10 Lite που βγήκε πρόσφατα, καλό θα είναι να αξιολογηθεί μεταξύ 250€ και μετα βίας 350€.

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...