Προς το περιεχόμενο

Canon EOS R5 με δυνατότητα εγγραφής βίντεο 8K στα 30fps


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, laradoomed123 είπε

Εδώ και χρόνια δλδ Sony-Olympus έχουν ολοκληρωμένη φωτογραφική πρόταση ενώ η Canon μας την παρουσίασε τώρα???

Πρέπει να ζεις σε κάποιο παράλληλο σύμπαν εσύ..αυτό των chat pros!!

https://www.photonstophotos.net/Charts/DXOPDR.htm#Canon EOS 5D Mark IV,Sony ILCE-7SM2

Εγώ δε λέω τιποτε η Canon κοκορεύεται για τα καλούδια πάνω στη φωτογραφία ...εστίαση σε μάτι ανθρώπου και ζώου και κυρίως σε όλο το κάδρο ενώ όπως έδειξα πριν στα βίντεο που ανάρτησα οι υπόλοιπες εταιρίες τα είχαν χρόνια πριν όταν οι Canikon εστίαζαν σε ένα μόνο σημείο.

Σημασία έχει ότι επιτέλους μπήκε στο παιχνίδι και ο ανταγωνισμός μεγαλώνει ωφελώντας εμάς.

Επεξ/σία από Dihen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε γατάκια πάρτε ένα Huawei P40 pro και βίντεο όσο θέλετε και φωτογραφία το βράδυ και όλα ... και σιγά ποιος θα βλέπει τις φωτό.. όλοι στο κινητό τις βλέπουν και εκεί μια χαρά είναι να μην πω πολύ καλύτερο αφού όλα τα κάνει μόνο του...

Λοιπόν πως γίνεται εδώ να μην μπαίνουν οι κινητάκιδες και στα κινητά που είναι το 99% να μην μπαίνουν οι φωτογραφάκηδες ... ακούς παλαβά του στυλ δεν ζεσταίνονται τα κινητά ή τραβάνε υπέροχες φωτό ειδικά τη μέρα όταν δεν υπολογίζουν ότι ο γκουμουράς εδώ έχει έναν αισθητήρα ίσα με το μισό ή το ένα τρίτο όλου του κινητού.. το πλήθος της πληροφορίας που βγάζει όλο αυτό το μέγεθος... τι να πω ..η συρρίκνωση της αγοράς στην αρχή των διψήφιων εκατομμυρίων μονάδων και ανοδική πορεία των τιμών τους  ίσως έχουν ήδη δώσει την απάντηση... και ποιος νοιάζεται... μόνο οι επαγγελματίες και οι φανατικοί ερασιτέχνες με γερό πορτοφόλι και για όσο ακόμα εκδηλώσεις θα απαιτούν τον φωτογράφο... σπορ και άγρια πανίδα λόγω φακών θα παραμείνουν στη σφαίρα των μηχανών ενώ τοπία , πορτραίτα και φωτογράφιση δρόμου ήδη τα κινητά βγάζουν γλώσσα με αναίδεια ... αυτό που πάντα έκανε τη διαφορά  σε όλες τις καταστάσεις, ήταν πάντα οι επαγγελματίες φωτογράφοι με το σωστό φωτισμό, ανακλαστήρες, φλας, high speed sync και φυσικά τη πρωτοτυπία σύνθεσης, καδραρίσματος και τύχης πολλές φορές στο κλικ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ZahosDoganos είπε

Mα το θέμα είναι ότι και στο jpg γίνεται denoise και με την κάθε εταιρία να κάνει τα "δικά της" στο θέμα processing άντε βγάλε άκρη για τις raw δυνατότητες του αισθητήρα.

Δεν ξέρω γιατί δεν έχω κάνει και καμία διατριβή κιόλας πάνω στο θέμα αλλά δεν έχω δει κανένα site η reviews στο YouTube  να συγκρίνει  αισθητήρες σε jpg. Κάτι θα ξέρουν δεν μπορεί 

Διάφορα ανάμεσα σε 5d4 και 6d2 στα ψηλά iso δεν είδα σχεδόν καμία στο scene του dpreview παντως. 

Για xtrans Vs bayer δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα είμαι παντελώς άσχετος σε αυτό. Το μόνο που ξέρω είναι πως ψωνίζει από Σόνυ και απλά κάνει κάποιες τροποποιησεις.

Τώρα για τα κυκλώματα χαλκού αν εννοείς το copper wiring που λέει η sony , υπάρχει από την α6300/500 όπου τον ίδιο αισθητήρα έχει και η xt3 νομίζω 

Σαφώς η εταιρίες εφαρμόζουν αλγόριθμους αποθορυβοποίησης στο JPEG αλλά το πρόβλημα εδώ είναι ότι, αν και δεν είναι ευρέως γνωστό, το ίδιο κάνουν και στο RAW. Υποτίθεται πως αυτό είναι ένα είδος cheat και δεν πρέπει να γίνεται γιατί η πρωτογενής πληροφορία πρέπει να διατίθεται ως έχει ώστε εγώ να αποφασίσω μετά πως θα τη χειριστώ. Γίνεται όμως και οδηγεί σε λανθασμένες εκτιμήσεις όσον αφορά τη συνολική απόδοση του συστήματος, η οποία συμπυκnώνεται στο JPEG. Αξίζει να διαβάσει κανείς το σχετικό Review που είχε γίνει για την Pentax K1 mark2 στο DPReview για να πάρει μια ιδέα για το πόσο αναξιόπιστη τελικά είναι η σύγκριση μεταξύ RAW.

To copper wiring της Fujifilm X-T200 στο οποίο αναφέρομαι, αποτελεί καινοφανές για τη Fujifilm σε σχέση με το προγενέστερο (αλλά πάντως πρόσφατο μοντέλο X-T100 που ήταν aluminium wire based) και θεωρητικά αυξάνει την απόδοση σε Low-light. Δεδομένου ότι εκείνο το μοντέλο ήδη υπερείχε του ανταγωνισμού, θα πρέπει να μιλάμε για ιδιαίτερα αξιόλογη απόδοση, την οποία το DPReview δε μας έκανε την τιμή να μας επιδείξει στο review.

Η Sony αναλαμβάνει το manufacturing, όχι το design των αισθητήρων, και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε καν αυτό (π.χ. το μοντέλο Panasonic S1 έχει αισθητήρα manufactured από Sony ενώ το S1R από Panasonic, αν και αμφότερα θα δεις ότι βάζουν κάτω την A7S II σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Δεν τα παρέθεσα όμως γιατί θεωρώ ότι συγκρίνουμε FF διαφορετικών γενεών πράγμα που αδικεί την Sony. Δε χρειάζεται καν να ψάξει κανείς σε FF μοντέλα για να βρει φωτογραφικές μηχανές που κάνουν τη Sony Α7S II να μοιάζει αναχρονιστική ακόμα και στα δυνατά της σημεία, τουλάχιστον στο θέμα της φωτογραφίας. Για το βίντεο δε γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι πως αν κάποιος θέλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μάλλον θα πρέπει να κοιτάξει αλλού αντί στις φωτογραφικές μηχανές.

50 λεπτά πριν, Gr.mac είπε

ρε γατάκια πάρτε ένα Huawei P40 pro και βίντεο όσο θέλετε και φωτογραφία το βράδυ και όλα ... και σιγά ποιος θα βλέπει τις φωτό.. όλοι στο κινητό τις βλέπουν και εκεί μια χαρά είναι να μην πω πολύ καλύτερο αφού όλα τα κάνει μόνο του...

Λοιπόν πως γίνεται εδώ να μην μπαίνουν οι κινητάκιδες και στα κινητά που είναι το 99% να μην μπαίνουν οι φωτογραφάκηδες ... ακούς παλαβά του στυλ δεν ζεσταίνονται τα κινητά ή τραβάνε υπέροχες φωτό ειδικά τη μέρα όταν δεν υπολογίζουν ότι ο γκουμουράς εδώ έχει έναν αισθητήρα ίσα με το μισό ή το ένα τρίτο όλου του κινητού.. το πλήθος της πληροφορίας που βγάζει όλο αυτό το μέγεθος... τι να πω ..η συρρίκνωση της αγοράς στην αρχή των διψήφιων εκατομμυρίων μονάδων και ανοδική πορεία των τιμών τους  ίσως έχουν ήδη δώσει την απάντηση... και ποιος νοιάζεται... μόνο οι επαγγελματίες και οι φανατικοί ερασιτέχνες με γερό πορτοφόλι και για όσο ακόμα εκδηλώσεις θα απαιτούν τον φωτογράφο... σπορ και άγρια πανίδα λόγω φακών θα παραμείνουν στη σφαίρα των μηχανών ενώ τοπία , πορτραίτα και φωτογράφιση δρόμου ήδη τα κινητά βγάζουν γλώσσα με αναίδεια ... αυτό που πάντα έκανε τη διαφορά  σε όλες τις καταστάσεις, ήταν πάντα οι επαγγελματίες φωτογράφοι με το σωστό φωτισμό, ανακλαστήρες, φλας, high speed sync και φυσικά τη πρωτοτυπία σύνθεσης, καδραρίσματος και τύχης πολλές φορές στο κλικ ...

Εγώ επαγγελματίας δεν είμαι αλλά λες πως αυτό μπορώ να το βγάλω εύκολα με Huawei;

Robberfly.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ηρέμησε. Κάποιους τους νοιάζει. Αν σε ενοχλεί, πες στην Canon να το βγάλει. Εμένα μ´ αρέσει να τραβάω βίντεο με την Canon και ναι, είμαι καλά. Και μη φωνάζεις, μιλάμε για μηχανή που τραβάει φωτογραφίες ΚΑΙ βίντεο. Αν μας το επιτρέπεις δηλαδή...

Καλά κάνεις. Εγώ ασχολούμαι μόνο με φωτογραφία. Επιμένω και ναι με ενοχλεί όλη αυτή η ιστορία με το βίντεο. Με ενοχλεί αυτό το μπαστάρδεμα που κινδυνεύει να οδηγήσει σε ενδεχόμενη αποτυχία μοντέλα που είναι άριστες φωτογραφικές. Έπρεπε να είναι έκαστος στο είδος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Gr.mac είπε

ρε γατάκια πάρτε ένα Huawei P40 pro και βίντεο όσο θέλετε και φωτογραφία το βράδυ και όλα ... και σιγά ποιος θα βλέπει τις φωτό.. όλοι στο κινητό τις βλέπουν και εκεί μια χαρά είναι να μην πω πολύ καλύτερο αφού όλα τα κάνει μόνο του...

Λοιπόν πως γίνεται εδώ να μην μπαίνουν οι κινητάκιδες και στα κινητά που είναι το 99% να μην μπαίνουν οι φωτογραφάκηδες ... ακούς παλαβά του στυλ δεν ζεσταίνονται τα κινητά ή τραβάνε υπέροχες φωτό ειδικά τη μέρα όταν δεν υπολογίζουν ότι ο γκουμουράς εδώ έχει έναν αισθητήρα ίσα με το μισό ή το ένα τρίτο όλου του κινητού.. το πλήθος της πληροφορίας που βγάζει όλο αυτό το μέγεθος... τι να πω ..η συρρίκνωση της αγοράς στην αρχή των διψήφιων εκατομμυρίων μονάδων και ανοδική πορεία των τιμών τους  ίσως έχουν ήδη δώσει την απάντηση... και ποιος νοιάζεται... μόνο οι επαγγελματίες και οι φανατικοί ερασιτέχνες με γερό πορτοφόλι και για όσο ακόμα εκδηλώσεις θα απαιτούν τον φωτογράφο... σπορ και άγρια πανίδα λόγω φακών θα παραμείνουν στη σφαίρα των μηχανών ενώ τοπία , πορτραίτα και φωτογράφιση δρόμου ήδη τα κινητά βγάζουν γλώσσα με αναίδεια ... αυτό που πάντα έκανε τη διαφορά  σε όλες τις καταστάσεις, ήταν πάντα οι επαγγελματίες φωτογράφοι με το σωστό φωτισμό, ανακλαστήρες, φλας, high speed sync και φυσικά τη πρωτοτυπία σύνθεσης, καδραρίσματος και τύχης πολλές φορές στο κλικ ...

...ή αυτό, ποιό μοντέλο Huawei πρέπει να πάρω για να το βγάλω; Βγήκε με μια entry level DSLR και φακό της πλάκας:

 

Larus.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gr.mac είπε

ρε γατάκια πάρτε ένα Huawei P40 pro και βίντεο όσο θέλετε και φωτογραφία το βράδυ και όλα ... και σιγά ποιος θα βλέπει τις φωτό.. όλοι στο κινητό τις βλέπουν και εκεί μια χαρά είναι να μην πω πολύ καλύτερο αφού όλα τα κάνει μόνο του...

Λοιπόν πως γίνεται εδώ να μην μπαίνουν οι κινητάκιδες και στα κινητά που είναι το 99% να μην μπαίνουν οι φωτογραφάκηδες ... ακούς παλαβά του στυλ δεν ζεσταίνονται τα κινητά ή τραβάνε υπέροχες φωτό ειδικά τη μέρα όταν δεν υπολογίζουν ότι ο γκουμουράς εδώ έχει έναν αισθητήρα ίσα με το μισό ή το ένα τρίτο όλου του κινητού.. το πλήθος της πληροφορίας που βγάζει όλο αυτό το μέγεθος... τι να πω ..η συρρίκνωση της αγοράς στην αρχή των διψήφιων εκατομμυρίων μονάδων και ανοδική πορεία των τιμών τους  ίσως έχουν ήδη δώσει την απάντηση... και ποιος νοιάζεται... μόνο οι επαγγελματίες και οι φανατικοί ερασιτέχνες με γερό πορτοφόλι και για όσο ακόμα εκδηλώσεις θα απαιτούν τον φωτογράφο... σπορ και άγρια πανίδα λόγω φακών θα παραμείνουν στη σφαίρα των μηχανών ενώ τοπία , πορτραίτα και φωτογράφιση δρόμου ήδη τα κινητά βγάζουν γλώσσα με αναίδεια ... αυτό που πάντα έκανε τη διαφορά  σε όλες τις καταστάσεις, ήταν πάντα οι επαγγελματίες φωτογράφοι με το σωστό φωτισμό, ανακλαστήρες, φλας, high speed sync και φυσικά τη πρωτοτυπία σύνθεσης, καδραρίσματος και τύχης πολλές φορές στο κλικ ...

Σοβαρά τα λες τώρα αυτά ή τρολλάρεις; Πάλι οι ίδιες ανυπόφορες ανοησίες. Το κουβαδάκι σου και σ' άλλη παραλία. Πηγαίνετε να αυτοθαυμάζεστε οι κινητάκηδες και άφησέ μας εμάς στις μηχανές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, laradoomed123 είπε

 

Εδώ και χρόνια δλδ Sony-Olympus έχουν ολοκληρωμένη φωτογραφική πρόταση ενώ η Canon μας την παρουσίασε τώρα???

Πρέπει να ζεις σε κάποιο παράλληλο σύμπαν εσύ..αυτό των chat pros!!

 

 

Ζω στη τεχνολογία 3+ χρόνων που μας παρουσιάζει η Canon σήμερα ως καινοτομία ...αν είδες το βίντεο της παρουσίασης.

...εστίαση στο μάτι του ζώου.

50096941498_6bdb141fbf_h.jpg

Επεξ/σία από Dihen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dihen είπε

 

 

Ζω στη τεχνολογία 3+ χρόνων που μας παρουσιάζει η Canon σήμερα ως καινοτομία ...αν είδες το βίντεο της παρουσίασης.

...εστίαση στο μάτι του ζώου.

50096941498_6bdb141fbf_h.jpg


Αν δεν μπορείς να βγάλεις εστιασμένη αυτή τη φωτό χωρίς την φοβερή τεχνολογία που λέγεται animal eye AF να το κοιτάξεις..δεν ξέρω σε τι γιατρό αλλά ψαξτο..για το καλό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, laradoomed123 είπε


Αν δεν μπορείς να βγάλεις εστιασμένη αυτή τη φωτό χωρίς την φοβερή τεχνολογία που λέγεται animal eye AF να το κοιτάξεις..δεν ξέρω σε τι γιατρό αλλά ψαξτο..για το καλό σου...

 

 

Έχεις δίκιο κακώς ασχολήθηκα μαζί σου εξυπνόπουλο.

 

Επεξ/σία από Dihen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το γελάς. H blackmagic pocket η original έχει peltier στον σένσορα. Άστη να γράφει στους 40 βαθμούς μισή ώρα (γράφω τόσο γιατί παραπάνω δεν κρατά η μπαταρία της :-) και δεν θα καταλάβει τίποτα. Μην πας να την πιάσεις αμέσως μόνο... τζιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...