Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ ΗΡ - Δεν αναγνωρίζει ασύρματο δίκτυο


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο τις τελευταίες μέρες το laptop μου δεν βρίσκει κανένα ασύρματο δίκτυο, ενώ άλλες συσκευές στο σπίτι βρίσκουν κανονικά. Το κουμπί F12 που ανοιγοκλείνει το ασύρματο δίκτυο φαίνεται να είναι συνέχεια κλειστό. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα.

 

Πατώντας εντοπισμό προβλημάτων με παραπέμπει στο να ενεργοποιήσω τη δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης. Όμως αυτό πώς να το κάνω, πέρα από το να πατήσω το κουμπί, το οποίο δεν λειτουργεί;

 

Επίσης, πηγαίνοντας στη διαχείριση συσκευών και στους προσαρμογείς δικτύου κάνω ενημέρωση προγραμμάτων οδήγησης σε ό,τι έχει από κάτω και μου γράφει πως: Το καλύτερο λογισμικό προγράμματος οδήγησης για τη συσκευή σας είναι ήδη εγκατεστημένο.

 

Φυσικά με καλώδιο ethernet λειτουργεί κανονικά.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο;

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθέσω ότι πατάς μαζί και το πλήκτρο Fn.

HP Notebook PCs - How to Lock or Unlock the Fn (Function) Key

Enable or disable fn (function) or action keys mode

Enable or disable fn (function) or action keys mode (ProBook 440 G4, 450 G4, 470 G4, and EliteBook Folio G1)

Enable or disable fn (function) or action keys mode (ProBook 440 G5, 450 G5, 470 G5, and EliteBook 830 G5, 840 G5, 850 G5)

Enable or disable fn (function) key mode (older G1 business notebooks)

Περισσότερα εδώ > https://support.hp.com/us-en/document/c02035108

Επεξ/σία από htaccess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι. Στο μοντέλο μου (HP Pavilion g6) το κουμπί για το WiFi είναι το F12 και το πατάς μόνο του, χωρίς το fn (όχι βέβαια πως δεν το δοκίμασα κι αυτό καλού-κακού). Το θέμα είναι πως μένει πάντα, όσες φορές και να το πατήσω, με πορτοκαλί φωτάκι (off) και δεν γίνεται μπλε, που θα σήμαινε πως το WiFi είναι on και θα έβρισκε το ασύρματο δίκτυο.

 

Μια επιπλέον πληροφορία, που μόλις τώρα ανακάλυψα: ανοίγοντας το κέντρο φορητότητας των Windows και απενεργοποιόντας και ενεργοποιόντας ξανά από εκεί το ασύρματο δίκτυο, πάλι δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται σωστά. Μάλιστα, πατώντας το κουμπί (F12) φαίνεται να δίνει εντολή (μιας και αλλάζει από ενεργοποίηση σε απενεργοποίηση στο κέντρο φορητότητας των Windows που έχω ανοίξει), αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν βρίσκει δίκτυο, συμπεριφέρεται σαν να μην είναι ενεργοποιημένο το WiFi.

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποίησε το laptop τελείως, αφαίρεσαι το βύσμα του τροφοδοτικού, βγάλε την μπαταρία, πάτα το μπουτόν power για 30 sec, βάλε την μπαταρία, βάλε το βύσμα, ενεργοποίησέ το, έγινε κάτι ?

Αν όχι.... δοκίμασε από cmd ως διαχειριστής.

netsh interface set interface "Wireless Network Connection" admin=enable

 

 

Επεξ/σία από htaccess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sarantatessera είπε

Η αλήθεια βέβαια είναι πως το δεύτερο σκέλος της πρότασής δεν γνωρίζω πώς να το πραγματοποιήσω.

Και μέσα στο "μαυρό παράθυρο" γράφεις netsh interface set interface "Wireless Network Connection" admin=enable

 

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως κάποιο update των windows δημιούργησε το πρόβλημα βάσει ημαρομηνίας (πότε ξεκίνησε να μην συνδέεται), ίσως χρειαστεί να γυρίσεις στο πιό πρόσφατο restore point. Επίσης πήγαινε στην διαχείρηση συσκευών, δεξί κλικ στον προσαρμογέα ασύρματου δικτύου (wireless adapter) κάνε απεγκατάσταση και επανεκίνησε το λάπτοπ. Τέλος υπαρχει περίπτωση (σπάνια ) να έχει χαλάσει η κάρτα ασύρματου δικτύου (Wireless adapter card).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες του driver της κάρτας δικτύου. πχ το όνομα της ασύρματης  κάρτας ( από της ρυθμίσεις/δίκτυο και ίντερνετ )

Μια αναβαθμίσει θέλει.

Αν είσαι τολμηρός άνοιξε από κάτω το καπάκι 1-2 βίδες  κανε ένα έλεγχο.   

Παίζει και αυτό το ενδεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώντας, είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα, να αναβαθμίσω τους drivers της κάρτας, μου γράφει πως "το καλύτερο λογισμικό προγράμματος οδήγησης της συσκευής σας είναι ήδη εγκατεστημένο" και δεν μ' αφήνει να το κάνω. Υπάρχει τρόπος να το κάνω;

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ακριβώς ποια ειναι η καρτα ασυρματου δικτυου. για να το δεις

Πάνε ο υπολογιστής μου στην επάνω στήλη  πάτα/διαχείριση  και δες  

 

 

 

Inkeddiaxirisi_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα το λαπτοπ ενος φίλου ειχε ακριβώς το ιδιο προβλημα.Τα ειχα παρει κρανιο γιατι ενώ όλα φαινοντουσαν σωστά δεν εβλεπε κανενα δίκτυο.Τελικά ήταν προβληματικη η καρτα wifi... Πρωτη φορά το εβλεπα αυτο!!! Τελικά του την άλλαξα και με το πρωτο boot ολα μια χαρα.

Αν μπορείς ανοιξε το καπακι του wifi και δες εαν ειναι και τα 2 καλώδια πάνω στην κάρτα.

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που κατάφερα να συνδεθώ. Παρόλα αυτά ενώ το laptop έχει συνδεθεί στο δίκτυο όταν προσπαθώ να μπω στο YouTube κλπ μου λέει ότι είμαι εκτός σύνδεσης. Μήπως ξέρει κανένας τι φταίει ή τι πρέπει να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...